Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Bерувањето во Гавс и Кутуб on Чет 05 Јан 2012, 8:28 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Bерувањето во Гавс и КутубGavs, - е дефиниран како `поглавар на сите евлии, кој е задолжен со управувањето на светот и помага кога ќе му се побара помош`[1]. Во касните периоди, со ширењето на исламските граници, туѓите култури влијаеле на посебни исламски кругови најчесто на тие кои лабаво го запазувале на шериатот. Резултатот од ова е очевиден. Се појавија кругови кои почнаа да бараат `потпори во исламот` за ново воведените верувања.Една од новововедените верувања, е верувањето во `Риџау`л-Гајб` - (духовната власт, составена од евлии). ­Оваа власт е составена од: тројца, седморица, четириесетмина, pa до четири илјади, членови евлии кои имаат задача за водство на светот, каде поглавар им е Gvs`ul-Azam.Често меѓу денешните дервиши, конкретно меѓу накшибенди круговите, при обавување на zik`r;слушање на vaaz – (предавања); при слушање на илахија – (побожна песна); при обавување `rabita`;или најчесто кога некои дервиши се во мака, извикнуваат: `Meded ja Gavs!` - (Помогни – Засолниште!).Ова верување не е втемелено во Кур`анот и Суннетот. Затоа исламската улема, посебно исламските правници, го одбиле ова тврдење. Ибн Халдун во своето `Mukaddeme`, вели дека ова верување е навлезено од шиитските фанатички движења `imamijje`, кои на своите имами им одаваат надприродни особини така што тие имаат способност да чуваат; заштитуваат и служат како засолниште при некој страв. Истата тема била тема на расправа и во време на Османлиската власт, така што Шејху`л-Ислам Са`ди, изрекол `fetva`, дека верувањето во гавс и риџал, е kufur – богохулие.Но колку и да зборуваме за оваа реалност, денешните следбеници на `искривениот` суфизам, конкретно накшибендиите, слепо се занесени во ова верување. (Аллах џ.ш. да им помогне).Сузбивање на оваа Невистина.1

Тие велат: ` Gavs, е поглаварот на евлиите, тој управува со светот.`Ние велиме: `Ова е лага! Кој управувал со светот кога бил жив Мухаммед (алејхисселам)?! Кој од асхабите или табеините па дури табитабеините се представил Gavs, или го нарекле така?! – Кур`анот вели: “... и кој управува секоја работа? – Аллах! Тие ќе кажат.„ Јунус 31.2

Тие велат: ` Gavs, помага кога си во тесно.`Ние велиме: `Ова е лага! И асхабите биле во тесно, па не побарале помош од Мухаммед (алејхисселам)! - Кур`анот вели: “Покрај Аллахах, не се моли на она што неможе ни да ти користи ни да ти наштети, ако тоа го сториш, навистина ќе бидеш од зулумќарите!„ – Јунус 106. Имам Тирмизи (кој е суфија), забележал хадис каде Мухаммед (алејхисселам) го советувал Ибн Аббас (радиаллаху анх): “Кога нешто бараш, барај го од Аллах, а кога бараш помош, барај ја од Аллах!„

3

Тие извикнуваат: `Meded ja Gavs!` - (Помогни – Засолниште!).Ние велиме: `Аллах да ве сочува и да ве исправи, ова води во ширк! Главната порака на Светиот Кур`ан, е `Teuhid` - монотеизмот. Теухидот е во три врсти:

1 - Rububijjet – (искажување дека Бог е еден. – ова го прават христијаните, евреите дури и мушриците).

2 - Uluhijjet – (ибадетите се упатуваат исклучиво на Бог. - со овој вид теухид се делиме од христијаните, евреите и мушриците).

3 - Esma`il-Ves-s`fat – (Аллаховото едноштво од аспект на Својствата и Атрибутите. Ова значи дека никој неможе да ги поседува Неговите совршени Својства).­Кога е вака, како може да оддадете Аллахови способности за обичен смртник, тврдејки дека може да ве слушне кога ќе извикнете: `Медед ја Гавс!`?! Овде, го изедначуваат човекот со Аллаховите Совршени Својства, тоа го викаме `ширк`. Во истава пракса има повеќе Својства Аллахови, кои се оддаваат за `Гавсот` и тоа: Илим – (се знае – за се е информиран.); Ираде (делува со своја волја, никој неможе да го спречи.); Сем`и (се слуша).4

Тие велат: `Гавсот може да не надгледува, може да е информиран за нас, може да знае се за нас.`Ние велиме: Во Кур`анот, во сурето – (поглавието): `Хуџурат`, шестиот цитат стои: “О верници, ако ви дојде некој `фасик` - (некомплетен), со некаква вест, (внимателно) разјаснете ја работата за да не им нанесете зло на луѓето, за да не се попишманите за тоа што го направивте!„ ­– Поводот - (sebeb`i-nuzul),за објавата на овој цитат е кога Пророкот (alejhisselam)го задолжува Велид ибн Укбе ибн Муајт да го земе зеќаатот од племето Бену-Мусталик. Кога тргна на пат, забележа гужва пред племето, се ислпаши и се врати назат. Па на Пејгамберот (alejhisselam) му рече: `одбија да дадат зеќаат и сакаа да ме убијат` - Пејгамберот испрати делегација да го разгледа случајот дали е така... Па по оваа случка се објави наведениот ает. - Но; овде има една голема ВИСТИНА! Пејгамберот (alejhisselam) немал способност сам по себе да ја дознае вистината со Велид ибн Укбе ибн Муајт! Па дури тој испраќа своја делегација за да добие точни вести за настанот! – Сега велиме: “Ако неможел Хз. Мухамммед(alejhisselam) да е во степен да ги надгледува своите асхаби, како е можно обичен `шејх` да поседува таква способност?!„Заклучок.Оваа пракса кај накшибендиите а понекогаш и пошироко, за `обожување` на обичните луѓе и искаживање на стравопочит, го сториле и самите христијани, па залутале! Во Кур`анот стои: “Ги зимаат свештенисите и монасите за господари покрај Аллах...„ Теубе: 31.Го молам Аллах Теала, да им прости и да ги упати т.е. да ги освести од оваа заблуда. Нам да не ојача, и да ни го зголеми хидаетот и благонаклонетоста кон нас. А вам сопатници мои, препорака: `учете од Багдатскиот тесаввуфски смер` кко што се Харис ал-Мухасиби, Сери ес-Секати и Џунајд ал-Багдади. - или базирајте се на првиот тесаввуфски покрет заоснован на Zuhd иTekwa како што се Хасан ел Басри, Суфјан ес-Севри и т.н. Па како крајни зборови од ова излагање:“Зарем Аллах не е доволен за робот свој?!...„

Зумер 36.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот