Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 12:34 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM KE MOZETELI BRAKA DAMI OBJASINTE STOE TEBERUK I DALI POSTOI AKO SAKATE DAMI KAZETE I DALIE TEBERUK TEFSIR NA TEVESUL ZATOA STO TEVESULOT E ZATVORENA SMISLA

2 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:07 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM KE MOZETELI BRAKA DAMI OBJASINTE STOE TEBERUK I DALI POSTOI AKO SAKATE DAMI KAZETE I DALIE TEBERUK TEFSIR NA TEVESUL ZATOA STO TEVESULOT E ZATVORENA SMISLA

Алејкум селам!!!
За ова Бекир ќе почекаш малу затоа што треба добро да ти се објасни, и знам од прилика, гледајќи ги твоите предходи прашања, до каде си стигнал или што се врти околу тебе од некои работи во Исламот, немој да замериш јас сум директен, па затоа сабурај ако си искрен ќе покушаме оваа тема да ти ја објасниме, и се надевам дека ќе приватиш она што е Хакк, а ако имаш цел да не вовлечеш во нешто однапред ти кажувам тѕоа нема да ти успее, Нахшибендиите со векови покушае да го докажат своето искривено верување, вртејќи ги доказите, измислувајќи некои работи само да би го поткрепиле своето неверување, им успеало само кај оние кои Аллах субхане ги оставил во заблуда, а не им успеало кај оние кои Аллах субхане ги упатил на прав пат.


И ги молам на сите кои немаат знаење по ова прашање нека се воздржат од коментари, и она знаење што доаѓа од копи-пасте носи големи проблеми, коментирајте само ако имате докази кои сте ги спознале на оваа тема.


По ова прашање браќата од МОНОТЕИЗАМ имаат повеќе знаење од мене па ќе ги почекам прво нив, па бујрум браќа!!!

3 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:11 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
brate jas ke kazam eden kuranski aet i so toa ke dokazam deka postoi ona st go znam vo sureto junus aet 93 citajtego i ke videte deka e toa taka ve molam za odgovor selamun alejkum

4 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:26 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
10Поглавје
Сура-Јунус-Ајет-93

„И ние синовите Израилови во убав предел ги населивме и со вкусна храна ги снабдивме, и дури тогаш кога им дојде вистинското сознаније, тие се подвојиа во мислењата. А господарот твој сигурно ќе им прости на Судниот ден за тоа што се подвоија.“

Еве брате ајетот кој го бараше, па иншАллах ајде кажи што всушност сакаш да ни докажеш со овој ајет иншАллах во врска со темата.

Бујрум!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

5 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:29 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
brate ke mi cinete halal ne bese juus tuku jonuz 93 kade sto kazuva i dajtemuja dzubata na tatkomi...........

6 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:34 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
12 Поглавје
Сура-Јусуф-93-Ајет

Брат станува за Сура Јусуф а не Јонус/з!

Еве иншАллах ајетот е следен:

„Оваа кошула однесете ја и на лицето на мојот татко ставете ја, и тој ќе прогледа, и целото свое семејство донесете ми го!“


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

7 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:38 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
PA ZNACI SAKAM SO OVA DA KAZAM DEKA TEBERUKOT GO IMA NA ISLAMOT ZNACI AKTEVIRAN NO VIJE KE MI KAZETE INSALLAH PO DETALNI KOGA KE DOBIETE INFORMACII ZATOA STO TEBERUKOT E TEFSIR NA TEVESULOT

8 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 2:15 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AZNATAR BEKIR напиша:PA ZNACI SAKAM SO OVA DA KAZAM DEKA TEBERUKOT GO IMA NA ISLAMOT ZNACI AKTEVIRAN NO VIJE KE MI KAZETE INSALLAH PO DETALNI KOGA KE DOBIETE INFORMACII ZATOA STO TEBERUKOT E TEFSIR NA TEVESULOT

СубаханАллах! Знаеш ли која е разликата меџу нас и мартуридите и ашариите? Еве ти даде сега прекрасен доказ!

Табарук, значи како што е во пракса од тие две наведени групи, е ширк - одпад од ислам!!!

Некои зекташи со баш тој ајет сакаат да докажат, дека табарук е дозволено!

Како прво: Јусуф алејхи салам беше пејгамбер, на кој што му беја неговите дови примени - зарем имаш ли сомнеж во тоа, дека видот на таткому му се вратиа со аллахова дозвола и според дова на јусуф (а.с.) и во исто со давање на неговата кошула?

СубаханАллах! Како може ова да се носи како доказ, дека е табарук дозволено - не, по јасно да го каќам:

„Како може ова да биде доказ за оние, кои што одат покрај гробови, што одземаат земја од на гробот, за да добиат берекет?„

Тоа иде све од филозофија - а грчката филозофија почна да се користи поради „Мутазилците„, на кои во првиот период од животот негов, и ал-ашари беше припадник на нив - но покасно се одрекна од нив и ги класира како кафири, што е без сомнеж така! Имам ал-ашари почна, за да ги побива на мутазилците со некој начин, кој е многу опасен = со филозофија, за да сватат тие и нивните мислења и тврдења да се поништат - НО НАЖАЛОСТ - тоа остана и до ден денес така, што под извика многу криви патишта во исламот, со филозофија и ширк!

Кратко и јасно! Табарук, е ШИРК! А за да ти го одтргнам сомнежот, дека тоа е вистина, ке ти постирам еден ајет од сура „Фатиха„, која што секој муслиман дневно повеќе пати ја цитира:

1:5. Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме!

Појасно од ова, нема!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

9 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 2:27 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
NO KAZETE MI AKO GO FAKAM CRNIOT KAMEN OD MEKA TOA DALI PRESTAVUVA TEBERUK

10 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:00 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:NO KAZETE MI AKO GO FAKAM CRNIOT KAMEN OD MEKA TOA DALI PRESTAVUVA TEBERUK


Секој еден Муслиман кога прави таваф околу Каба го бакнува, ако не може го додирнува, а ако и тоа не може од далеку во негов правец ја крева десната рака и изговара текбир. Вака не подучил Мухаммед с.а.в.с. и ваква била праксата на сите муслимани, и нуикој не рекол дека Хаџерул Есвед и самата Каба даваат берекет, она што се мисли на теберрук.
Ибадет е да се гледа во Каба, ибадет е да се бакнува Хаџерул Есвед, и ништо повеќе од тоа.
Умер ибн Хатаб р.а. при чинење на тавафот рекол свртен прам Хаџерул Есвед: Ти си за мене еден обичен камен , да не го видев на Ресулуллах с.а.в.с. дека те бакнува не би те бакнал никогаш!!!!

11 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:11 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
Selamun alejkumbrat ke kazam nestoo no ne se inaetam no ke kazam samo edno nesto deka i na sekoj nacin na sekoj deciden moj zbor ke ukazuvam i ke potvruvam kaj ima TEBERUK ZATOA STO TEBERUKOT E TEFSIR NA TEVESULOT

12 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:18 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:Selamun alejkumbrat ke kazam nestoo no ne se inaetam no ke kazam samo edno nesto deka i na sekoj nacin na sekoj deciden moj zbor ke ukazuvam i ke potvruvam kaj ima TEBERUK ZATOA STO TEBERUKOT E TEFSIR NA TEVESULOT
Јас ова прв пат го слушам!!!
Да теберукот е тефсир на Тевесулот!!! Хмммм!!!
Па ајде да видиме кога си веќе упорен а ти реков сабурај и ти упорно ни вметнуваш други теми поврзани со ова или немаат никаква врска со ова, која ти е целта се докажуваш пополека дека не си искрен.
Ајде објасни ни ти па да видиме што е тоа!!!
Бујрум!!!
И немој повторно со прашање да ни бегаш на итар начин од темава!!!

13 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:23 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
insllah brate ke saboruvas na ova ke mi dades malce vreme zatoa sto ovaa ne tuku taka i edno stavno ova od baztinskata sytana ne ova kako se zema avdes ili nesto slicno od seriatot zatoa sto nee isto AKO GLEDAME NEKOJA IMISIJA STO PREZENTIRAT NEKOJA HRANA I DA JADEME NA ZIVI TIA NE ISTO I TAKA OVA

14 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:25 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Теберук е барање и надеж за берекет од нешто или некого!!!
Тука имаме дозволен Теберук и забранет Теберук. Ќе се објасни иншаАллах покасно за ова!!


Тевесул е упатување на дова или барање од некого, за некоја потреба, мимо Аллаха субхане ве те ала!!!
И тука имаме дозволен и забранет Тевесул!!

15 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:27 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:insllah brate ke saboruvas na ova ke mi dades malce vreme zatoa sto ovaa ne tuku taka i edno stavno ova od baztinskata sytana ne ova kako se zema avdes ili nesto slicno od seriatot zatoa sto nee isto AKO GLEDAME NEKOJA IMISIJA STO PREZENTIRAT NEKOJA HRANA I DA JADEME NA ZIVI TIA NE ISTO I TAKA OVA
Вакви примери не ти фаќаат место тука кај нас, тоа е чиосто суфиска идеологија не е да се гледа и да се јаде исто ма дај малку озбилно не сме балавци тука.

16 Re: Прашање за теберук on Нед 01 Јан 2012, 1:50 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Aznatar Bekir: за црниот камен има јасен доказ од умар ибн ал-хатаб, каде што вели: "на вистина, знам, дека од тебе немам штета ниту корист. Ако не би го видел на ресулАллах како те бакнуваше, и ја не би те бакнувал." Дали е овој одговор доволен А тебе? Те молам немој да скокаш од на една на дрига тема - баракАллаху феек!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

17 Re: Прашање за теберук on Пон 16 Јан 2012, 6:52 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!Јазично значење: Многубројност на нешто и неговата потврдност/ стабилоност.

Терминолошки: Барање на бериќет, очекување на бериќет и убеденост во бериќетот/благоловот.


Има две форми на Ет Тебер-рук:


1. Тебер-рук кој е верски пропишан и дозволен.


- Тука спаѓа тебер-рукот со телото на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, и она што припаѓало на нековото тело( косата, потта и сл) Овој начин на барање на бериќет бил дозволен само во времето на неговиот живот, сал-лаллаху алејхи уе селем.


- Барање на бериќет со зборови и дела кои се верски пропишани и доклку истите се направат, ќе се придобие добро и бериќет. Пример : читањето Куран, спомнувањето на Аллах, присуство на места каде се шири знаење.

-Барање на бериќет на места каде Аллах го спуштил бериќетот. Такви места се џамиите, градовите Мека, Медина, подрачјето Шам. Теберукот тука подразбира чинење на добри дела, искажување на покорност кон Аллах , со верски пропишани дела. Ова во ниеден случај не подразбира триење со/на ѕидовите и столовите барајќи бериќет.

-Барањето на бериќет во времиња во кои Аллах, субанеху уе теала, спушта бериќет и на делата им дава поголем вредност. Такви се месеците Рамазан, десете дена на месецот Зул Хиџџе, Лејлетул Кадар, последната третина од ноќта. Бериќетот во овие времиња се бара преку многу добри дела, покорност кон Бога со верски пропишани ибадети.

-Барањето на благослов во храната во која Аллах џ.ш дал бериќет. Бериќетна храна е маслиновото масло, медот, млекото, семето на Нигелла Сатива, водата Зем-зем. Бериќетот на водата Зем-зем не се губи со нејзино преместување од едно на друго место, според поточното мислење на учените/ алими.


2. Тебер-рук кој е верски забранет


- Барањето бериќет на одредени места и преку одредени работи како на пример:

а. Триење на ѕидовите, бакнување на прозорците и столбовите како и лечење со земја на местата чиј што бериќет е потврден.

б . Барање на бериќет на гробиштата на добрите луѓе и преку нивните турабиња.

в . Барање на бериќет на места кои се поврзани со историски случки како што се местото на раѓањето на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, пештерата Хира, пештерата Сеур...

- Забрането барање на бериќет поврзано со временски периоди.


А. Чинењето на дела кои не се пропишани, кои се измислени или воведи во верата, во периоди чија благословеност е потврдена со шеријатски текстови.

Б. Барање на бериќет во времиња за кои нема шеријатска потврда дека се бериќетнии. На пример : Роденденот на Божјиот Пратеник сал-лаллаху алејхи уе селем, ноќта на Исра и Мираџ, средишната ноќ на мсецот Шабан, деновите и ноќите поврзани со историски настани.

-Забрането барање на бериќет со телата на добрите луѓе и нивните оставштини. Не е дозволено барање бериќет со телото и оставштините на Мухаммед, сал-лаллаху алејхи уе селем, и тоа само во времето додека бил жив.


Значајни правила и ограничувања поврзани со барање бериќет.- Тебер-еукот е ибадет а основно правило кај ибадетите е дека за ибадет се смета она што е пропишано со шеријатски валиден доказ.

- Сиот бериќет е од Аллах , тој е негова сопственост кој му ја дава на кого сака па затоа бериќетот се бара само од Аллах, субанеху уе теала.

- Барањето на бериќет во она за што постои шеријатска потврда дека има бериќет му користи само на вистинскиот еднобожец кој верува во Аллах и Неговиот Пратеник.

- Барањето на бериќет во она за што постои шеријатска потврда дека бериќетот се прави на начин кој е верски пропишан и не е дозволено измислување на начини и патишта( да се дојде до бериќет) кои ги познавале правите одбрани генерации.


Значајни правила во поглавјето поврзано со причините кои се превземаат за да се реализира некое дело.


- Тој што превзема некој причина за да се реализира некое дело треба да се потпре единсвено на Аллах субанеху уе теала, а не на причината, затоа што Алла е Тој што се дава и создава, па и причините (предуслувите).

- Да знае дека тие причини се поврзани / предодредени со Аллаховата одредба.

- Начини да се востанови дека нешто е причина се :


1. Преку шеријатот и пример е медот кој е причнина за излекување. Докза е ајетот:

,, Од утробите нивни излегува пијалак со различни бои, кој им е лек за луѓето... (Ен- Нахл 69)


2. Преку опитното искуство и испитувањата. Примери: Огнот предизвикува изгореници и пожар. Значи работата за која тврдиме дека е причина на нешто, треба да биде потврдлива (да даде можност за докажување со опит/ тест). Доколку резултати на дадена причина не се толку видливи и потврдени, тогаш се работи за непотврдена препоставка и заблуда. Такво е тврдењето дека носењето на одреден вид алки помага при заштита од урок.


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

18 Re: Прашање за теберук on Саб 26 Jул 2014, 7:23 pm

abdul vehab


Нови член
Нови член
sto e tefekur

19 Re: Прашање за теберук on Пон 28 Jул 2014, 1:59 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
abdul vehab напиша:sto e tefekur

Теффекур е исламска метода на размислување. Размислување како за Аллах, за Неговата моќ итк. Исто така може да се рече, ако некој муслиман добива весвеси или општо шубе во неговиот дин, користи „теффекур. Се размислува за исламот, се подсеќава на исламските докази, дека исламскиот Дин е правиот пат - и тоа е метода на теффекур.

Кај денешниве суфии се користи теффекур - но нажалост го користат тоа со нивна логика, филозофија, која е далеко од Ислам. Опасноста на својата логика и филозофијата е, што има голема опасност важните исламски докази да се интерпретираат по свој смисол и во исто да одат контра со исламските валидни докази, кои што без филозофила и своја логика се јасни.

А Аллах нај добро знае.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот