Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Вредноста на намазот on Сре 28 Дек 2011, 1:22 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
МодераторПосле првата обврска човек да го потврди сведоштвото дека нема друг бог освен Аллах прво нешто битно за муслиманот е намазот[You must be registered and logged in to see this link.].Кажува Возвишениот Аллах: „Намаз извршувајте и зеќат[You must be registered and logged in to see this link.] давајте и заедно со оние кои молитва извршуваат и вие извршувајте! “ (Ел-Бекаре, 43).
Бележи имамот Муслим од Абдуллах б. Месуд, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., е запрашан кое дело е најдобро , па рекол: „Намазот извршен во неговото време.“

Намазот е врската помеѓу робот и Господарот:

Бележат Бухарија и Муслим од Енес, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Навистина кога некој од вас стапи во намаз, тој го довикува својот Господар.“

Намазот е столб на верата:

Бележи имамот Тирмизи од Муаз б. Џебел, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „ Намазот е столб на верата, а негов врв е џихадот[You must be registered and logged in to see this link.] (борба на Аллаховиот пат)“

Намазот е светлина за верникот:

Бележи имам Муслим од Ебу Малик ел-Харис б. Ашим ел-Ешари, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол:„Намазот е светлина.“

Намазот е заштита од нифакот (лицемерството):

Бележат Бухарија и Муслим од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Нема потежок намаз за мунафиците[You must be registered and logged in to see this link.] од сабах[You must be registered and logged in to see this link.]-намазот и јација[You must be registered and logged in to see this link.], а да ја знаат нивната вредност, би доаѓале да ги извршат, па макар и ползајќи.“

Намазот е заштита од Огнот на оној кој го извршува:

Бележи имамот Муслим од Амр б. Рувејбе, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Нема да влезе во Огнот оној кој клања пред излезот на сонцето(сабах-намаз) и пред неговото заоѓање (икиндија-намаз).“

Намазот одвраќа од разврат и лоши дела

Возвишениот Аллах, вели: „Кажувај од Книгата која ти се објавува и извршувај намаз, зошто намазот, навистина, одвраќа од развратот и од сé што е лошо; Извршувањето на намазот е најголема послушност! А Аллах го знае она што го работите.“ (Анкебут, 45)

Намазот ги ублажува потешкотиите

Возвишениот Аллах, вели: „Помогнете се себеси со трпение и намаз, а тоа навистина, е тешко, освен на послушните.“ (Бекаре, 45)

Намазот во џемаат[You must be registered and logged in to see this link.] е повреден од намазот на поединецот:

Бухарија и Муслим бележат од Абдуллах б. Омер, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „ Намазот во џемаат е повреден од поединечниот намаз дваесет и седум пати.“

Мелеците[You must be registered and logged in to see this link.] упатуваат дова за клањачот додека е во намаз:

Бухарија и Муслим бележат од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „ Мелеците упатуваат дова за оној кој остане во месџидот[You must be registered and logged in to see this link.] после извршениот намаз сé додека не го изгуби абдестот[You must be registered and logged in to see this link.]: ’Аллаху, прости му, Аллаху смилувај му се.’ “

Со намазот Аллах ги простува гревовите:


Бухарија и Муслим бележат од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., им рекол на асхабите[You must be registered and logged in to see this link.]: „Што мислите покрај вашите куќи да течат реки во кои би се капеле пет пати дневно, дали на вас би останала извалканост? “ Асхабите одговориле дека не би останало ништо валкано, а на тоа Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Пример на тоа се пет дневни намази, со нивна помош Аллах ги брише гревовите.“

За секој чекор до џамија Аллах брише по еден грев и воздигнува по еден степен:

Имамот Муслим бележи од Ебу Хурејре, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „На оној кој земе абдест во својата куќа, а потоа се упати кон Аллаховата куќа (месџидот) , да го изврши фарз[You must be registered and logged in to see this link.]-намазот, еден негов чекор до месџидот ги брише гревовите, а другиот му воздигнува степени.“

Намазот е штит за верникот:

Имамот Муслим бележи од Ебу Зерр, р.а., дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Кој клања сабах-намаз, ќе биде заштитен тој ден.“


„Кога човекот излезе да изврши намаз во џамија поради Аллах, с.в.т., секој пат Аллах, џ.ш., му припремува место во Џеннетот[You must be registered and logged in to see this link.], подобро од она што го имал од пред тоа, и така е секој пат кога доаѓа во џамија поради намаз. “ (Бухарија)

Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол:

„Оној кој го слушне езанот[You must be registered and logged in to see this link.] па не се отповика, намазот не му се важи освен ако не најде оправдана причина.“ (Ибн Маџџе и Хаким)

Ибн Умми Мектум, асхаб кој бил слеп, вели:

„Побарав дозвола од Веровесникот, с.а.в.с., да клањам во својата куќа, па ме запраша: ’Го слушаш ли повикот за намаз? ’ ’Го слушам’. – одговорив, па ми рече: ’Отповикај се, не можам да ти најдам оправдание.“(Ахмед и Ебу Ја’ла)


Превземено: Повик кон Вистината

[You must be registered and logged in to see this link.] Задолжителна молитва


[You must be registered and logged in to see this link.] Обврзително давање на милостина од страна на богатиот 2.5%


[You must be registered and logged in to see this link.] Борба против духовните страсти и против општествените зла


[You must be registered and logged in to see this link.] дволични


[You must be registered and logged in to see this link.] утрински


[You must be registered and logged in to see this link.] Вечерна молитва


[You must be registered and logged in to see this link.] Заедничка молитва


[You must be registered and logged in to see this link.] ангели


[You must be registered and logged in to see this link.] Место на молитва


[You must be registered and logged in to see this link.] Ритуално миење


[You must be registered and logged in to see this link.] Следбеници-другари на Мухаммед а.с.


[You must be registered and logged in to see this link.] обврзителен


[You must be registered and logged in to see this link.] рајот


[You must be registered and logged in to see this link.] Повик на молитва


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот