Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN AMLEJKUM MOZELI DA ZNAM ZA DVA NESTO TOEST KAKA E RODEN ALI R A I KOGA E ISA RODEN A S AKO MOZETE DAMI KAZETE

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
BRAKA ZASTO NEMI ODOGOVARATE NA MOITE PRASAJNA ILI NESAKATE POVEKE DAMI ODGOVARATE MOZETELI DA ZNAM BAR ZA STOO

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:BRAKA ZASTO NEMI ODOGOVARATE NA MOITE PRASAJNA ILI NESAKATE POVEKE DAMI ODGOVARATE MOZETELI DA ZNAM BAR ZA STOO

Брате иншАллах треба да се најдат податоци, кога ке најдеме иншАллах ке биде одговорено ок.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
OK BRATE IZVENETEME AKO SUM NESTO ZGRESIL CINETEM HALAL A ALLAH INSALLAH KENI PROSTI ALLAHUME AMIN

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:OK BRATE IZVENETEME AKO SUM NESTO ZGRESIL CINETEM HALAL A ALLAH INSALLAH KENI PROSTI ALLAHUME AMIN

Халалосун Аллах иншАллах да ни ја отскрије вистината!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN AMLEJKUM MOZELI DA ZNAM ZA DVA NESTO TOEST KAKA E RODEN ALI R A I KOGA E ISA RODEN A S AKO MOZETE DAMI KAZETE
Бекир, прашуваш нешто што во историјата на Исламот донесала многу проблеми!!!


Мудроста да не се знае точниот датум на раѓање на Иса а.с. Мухаммед с.а.в.с. и Али ибн ебу Талиб р.а. е тоа да не се отвори вратата на величење на тие денови односно датуми кои и така во исламот не се слави реденден на некого.


Така да Мевлудот, Божиќот и некој друг роденден не се слави во Исламот и тие немаат врска со Исламот.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
И те молам немој да не замараш со нешто што не ти е потребно и корисно ниту тебе ниту нас!!!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN AMLEJKUM MOZELI DA ZNAM ZA DVA NESTO TOEST KAKA E RODEN ALI R A I KOGA E ISA RODEN A S AKO MOZETE DAMI KAZETE

Субаханаллах ,кави прашања....

Алија р.а се родил како што сме се родиле ја и тии...
А Иса а.с се родил ,,,Дејнии,,,, или за нас не битно и нема точен датум и не не интересира...
Нека се интересираат тие кој го слават роденденот на Иса а.с и тие кој што Шејтанот им дал весвесе за Алија р.а да создаваат секави приказни...[You must be registered and logged in to see this link.]

Темаава да се избришее,,,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkum braka nemoje ova dago svatite kako napada ili kako nesto stoe od strana na sejtanot no jas si sakav da znam cisto informativno za mene i koga nekoj ke me prasuva brat azntar dali si musliman i jas ke kazam elhamdulilaj i koga ke me prasa aha a znaes li sa pejgaberite nesto jas ke kazam pa taka i taka no koga ke me prasa za muhamed koga e roden a jas ako nesum znael ke me posramoti a za muhamed s a v deka e roden e 571 rebul evel no za isa i sa ali neznam a bas sakam da znam da i kazam na ovije site i alivite sto ko pravat rodendenot na sultan nevruz no jas sakam za mene da ne me napaga nekoj od strana mislam sum bil jasen i deciden selamun alejkum ve sabirine ve mustekine ve mahfirine

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkum braka nemoje ova dago svatite kako napada ili kako nesto stoe od strana na sejtanot no jas si sakav da znam cisto informativno za mene i koga nekoj ke me prasuva brat azntar dali si musliman i jas ke kazam elhamdulilaj i koga ke me prasa aha a znaes li sa pejgaberite nesto jas ke kazam pa taka i taka no koga ke me prasa za muhamed koga e roden a jas ako nesum znael ke me posramoti a za muhamed s a v deka e roden e 571 rebul evel no za isa i sa ali neznam a bas sakam da znam da i kazam na ovije site i alivite sto ko pravat rodendenot na sultan nevruz no jas sakam za mene da ne me napaga nekoj od strana mislam sum bil jasen i deciden selamun alejkum ve sabirine ve mustekine ve mahfirine
Ја знаеме брате твојата намера која беше, ете знаеме дека сакаше чисто информатирно да знаеш.
Брате никој не го интересира кој кога се родил, доколку некој те праша кога се родил Алија р.а и Иса а.с ти без да се плашиш можеш да му одговориш дека незнаеш. Слободно потоа ти прашајго да ти даде одговор на прашањето.
Ние сме Аллахово робови и ни брате не знаеме многу работи, но Елхамдулиллха се трудиме да учиме што повеке и повеке.
Брате никој нема да те непага ако ти или јас не знаеме нешто од историјата, туку инсански ке побараме да ни одговорат ако не знаеме.
Брате вАллахи срамно може да биде кога некој те праша: Како гласи келиме и шехадет? а ти или јас незнаеме тогаш би било жално и срамота за еден Муслиман.
Ако сто така те праша: Што всушнос укажуваме со келиме и шехадет?
Ако на пр: овие прашања не знаеме да ги одговориме тогаш за нес ова е жално и срамно.
Затоа бтарче не треба да се оптеретуваме со прашања кој немаме никаква корис.
А што повеке знаеме толку сме и побогати во животот.

Немој брате да ме замериш но сепак сакам да кажам дека ние треба да ги знаеме основата а потоа иншАллах со повеке учење ке научиме и другите работи.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM ELHAMDULILAJ STO SI MI GO KAZAL OVA EVE EDEN ZIV PRIMER OD MENE KE ZEMAM ELHAMDULILAJ STO MNOSGU RABOSTI SUM NAUCIL OD FORUMOT CITAJGI I SE STO NEMIJE JASNO VAS VE PRASUVAM NO SE PLASAM PRASUVAKI PA VIJE DA NE ME ZAMERITE DA SI MISLITE OVOJ COVEK SE IFRA SO NASATA CEST ILI NESTO SLICNO AKO ZA TAKOV ME SLETATE SLOBODNO ODFORLETEME OD FORUMOT ZATOA STO NESAKAM DAVE POSRAMOTAM PRED OVIJE CLENOVI STO SE CELN VO FORUMOT MADA ROM SUM PO NAXIJA ZNAM DEKA NEMA VEZE VO NACIONALOSTA I NESMEI NESUM NACIONALIST NO SUM BRAT SO SITE BRAKA MUSLIMANI KAKO STO VELI VOZVISENOOT GOSPODAR NA SVETOVITE NA ZAHIROT I NA BATINOT I SITE BRAKA SE MUSLIMANI I KAJ MENE KE ISKOCAT ISTII KAKO CESELOVITE ZABI INSALLAH KEMI CINITE HALAL

NO KEVI KAZAM NESTO NA KRATKI CRTI OD MENE JAS OD VAS NE KRIJAM ZATOA STO STEMI BRAKA I SAKAM DA SUM SO VAS ISKREN KAKO STO KASUVA RESULALAH MADA PO FIZONOMIJA NE VE ZNAM ALI PO ZBOROVITE VE ZNAM I PO PREZETIRINANETO JASUM SEJA ZA SEJA VO EVROPA VO FRANCIJA KAKO AZIL EVE TAKA DOJDOV ZATOA STO RABOTITE VO R.MAKEDONIJA JA ZNAEME EKONOMSKATA PROBLEMATIKA NO NIJE SME SPREMNI ZA TOA STO SE KAZUVA PAK DA KAZEME ELHAMDULILAJ STO SUM SIROMAV INAKU DA BEV BOGAT KE NEMAV DA GO SPOZNAEV GOSPODAROT MOJ NO SAKAM DA ZNAM DALI E DOZOLENO NA EDEN MUSLIMAN ZATOA STO NIJE KADE STO SME AZILANTITE NIJE SME VO EDNO SALE I TAMU SPIJEME AMA KOGA DOAGA CASTO 18H SE SOBERUVAME DVAJCA TROJCA MAZI I IGRAME DALI TOA KE BIDE KARTI ILI DOMINO DOMINOTO SE ZNAE KAKO SE IGRA SO BARBUT NO JAS SAKAM DA ZNAM DALI E HRAM DA IGRAM OVIJE IGRI STO GI NAPOMENAV KARTI ILI DOMINO I KOJ IGRI SE HARAM ZA EDEN MUSLIMAN KE VE MOLAM DA MI KAZETE ZATOA STO AKO E HRAM TOGAS KE GI OTRGNAM VO IMETO NA MOJOT GOSPODAR KOJ STO MIJA DADE DUSATA I KOJ KE MIJA ZEMA

SELAMUN ALEJKUM

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат


Халали, што толку касно добиваш одговор!

За првите две прашања: Датум на раџањето на иса (а.с.) не се знае тачно. Затоа, нема одговор од страна на исламот.

Раџаењто на али радихуАллаху анх е од прилика во 598/599 година по гргориански календар. Но и неговиот роденден, не се знае сто посто - датумите вариираат, како што и датумот на роденденот од ресулАллах вариира.

Играње на карти, шах итк:

Ако те тргнува од облигаторни работи, како клајнање, опуменување на лошо и подсетување на добро, како и конатктниот однос со фамилија, како со родители итк. тогаш е харам, по конзес на алимите. (скратен дел од меџму фетва број 32/218, 240)

Но ако не те одалечува од облигаторните работи во религијата, тогаш имаат имаат повече стафови меџу алимите. Повеќе од алимите, како ханифа, малик, ахмед бин ханбали и голем дел на учениците од имам аш-шафии викаат, дека ипак е харам, поради аллаховите зборови:

90. О верници, вино, хазардна игра, кумири и гатање на стрелички се лоша постапка шејтанова, навистина! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот за да бидете спасени!

91. Да, Шејтанот посакува да уфрли меѓу вас непријателство и омраза. И со виното и со хазардната игра сака да ве оддалечи од споменувањето на Аллах и од намазот. Па, нема ли да престанете!

По имам куртуби, во неговиот тефсир е ова доказ, дека е харам, без разлика дали со пари или без. (кратко опишано од мене).

Пренесено во ебу давуд број 4938 од ебу муса ел ашари:

„И секој кој што игра со коцка, го игнорира на Аллах и Неговиот пратеник !„

Пренесено во сахих од муслим број 2260 дека Пејгамеброт рекол:

„И секој кој што игра со коцка, е како оној, што би ја кладол својата рака во месото и крвта од една свиња.„

Имам ан навави го цитира овој хадис како доказ од имам аш шафии и објаснува, дека ова е упомена за забраната, како што е исто забранато да се јаде свинско.

Исто слични објаснувања (без да одам во детаил) имаат од:

Ибн кудама (р.А.)
Ибн ал кајим (р.А.)
Ал-дхаби (р.А.)

А Аллах се нај добро знае.

Но како што наведив, тоа неје „тотална„ иџма, дека е забрането, ако се однесува за игра, која што не те пречи од некои добри дела и која што не те носи во лоши и шејтански смисли.

Земиси самиот тоа што е нај јако за тебе и одлучи си сам. Но не заборавај, кој е стафот на нај големите алими.

ИншАллах прашањата твои се одговорени!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот