Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Истражувајќи ги нивните сајтови naqshbandi.net и beautyofislam.com. може да најдеме многу работи кои содржат заблуда и можен ширк и во најмала мерка не го преставуваат Исламот како го налага Куранот и суннетот.

Но да почнеме со едно мало истражување. Гореспомнатите страници се преполни со работи кои повеќе личат на една будистичка страница која повикува на единство на сите вери. Еве како го опишуваат нивниот Shaykh Muhammad Nazim al-Haqqani :-Имам пар екселанс

-носител на светите тајни

-Оносветско упаство

-Посланичка етика

-Улема на Светите

-Светец на Улемата

-Скриено богаство на Гностиците

-Срцето на Барателите

-Наследник на Посланичките карактеристики

-Единствен во своето време

-Единствен во внатрешно и надворешно знаење

Инаку овој таканаречен шејх имаше едно одвојување или таканаречено осамување во џамија за време од 6 месеци кое ги помина во една соба при што пренесува:

-излегував од мојата соба за 5 дневни молитви.Инаку цело време се наоѓав во таа соба.Го рецитирав целиот Куран за 9 сати(замисли колку внимателно учи).Покрај тоа 124.000 пати го изговарав зикрот Ла иллахе иллалах и 124.000 салавати.Ја читав и целата книга наречена Dalail al-Khayrat.

И додадено врз сето тоа редовно рецитирав 313.000 Аллах Аллах,покрај пропишаните молитви.Визија за визија ми се јавуваа пред мене секој дневно и ја осеќав комплетно Божествената присатност.(естагфируллах)-

-Исто така рекол дека Најголемата вистина е кога шејхот го велича Божественото присаство во твоите очи , а го поништува сето она што не е Бог.

Накшибендискиот шејх Ubaydullâh al-Ahrâr кажал:

-Накшибендискиот тарикат има трагови од од првиот халифа Ебу Бекр.-

Проблемот е во тоа што оснивачот на оваа секта Muhammed Bahâ`-ud-Dîn Shâh Naqshband е роден 1317 или 700 години после Ебу Бекр р.а.Втор проблем е што суфиите не биле познати во времето на Асхабите,табиините и табитабиините. Имало податоци за луѓе кои паѓале во несвест во Басра кога би го чуле Куранот но тоа би било се!Асхабите кои чуле за нив меќу кои бил и Esma bint abi Bakr, Abdullah bin az-Zubejr и Muhammed bin Sirïn го осудиле тоа дело како новотарија и заблуда.

Оснивачот Muhammed Bahâ`-ud-Dîn Shâh Naqshband кажал:

„Некои од начините на зикр е да ученикот на суфизмот се сврти кон својот шејх , да каже дека го прифаќа знаењето од него и да знае дека неможе да му се обрати на Аллах на друг начин освен со посредство на шејхот. (al-Anwâr-ul-Qudsiyyah str. 167)

Каква е разликата помеѓу христијаните кои неможат да му се обратат на Бог без посредство на Исус и Накшибендиите во оваа постапка, навистина не ми е јасно!

Нивниот шејх Muhammed al-Haqqânî го кажал и следново:

-Нашиот најголем шејх Abdullâh al-Faiz ad-Dagistânî. Да му се смилува Аллах и да се окористиме со учењето од овој шејх и неговиот благослов,да се окористиме со неговата духовна заштита која ја има над нас,па дури и од гроб.Да ја земеме духовната сила од неговото срце.Ако го прекине контактот со нас ,ќе бидеме изгубени.Секој здив негов на духовноста е како пролетен ветар. (naqshbandi.net – Mercy Oceans – Madad,)

Оваквото верување преставува ширк во првата врста на Тевхидот-а тоа е Тевхид Рубубије(Дека само Аллах е Господар), бидејќи се верува дека некој друг освен Аллах има власт, а во овој случај е шејх кој се смета дека носи корист на живите и се бара за помош , а тој е мртов . Со изјавата - Ако го прекине контактот со нас , ќе бидеме изгубени-е ослонување на некој друг покрај Аллах кој е Жив и Вечен и тоа е ширк во ослонувањето.

Al-Haqqânî рекол дека –вистинскиот шејх секогаш ги надгледува своите следбеници било жив или мртов.Тој никогаш не ги напушта. (naqshbandi.net – Mercy Oceans)

Овде гледаме ширк во Тевхидул Рубубије,односно дека само Аллах ја има вистинска контрола и власт .

Аллах вика...-А оние кои поред Него ги земаат за заштитници велејќи:„Ние само ги обожуваме за да не приближат повеќе до Аллах-Аллах ним ќе им пресуди во она во што се разидуваа.А Аллах нема да го упати на правиот пат оној кој е лажливец и неверник. (Ez-Zumer:3)

Рекол Пратеникот а.с.:

Ако прашуваш,прашај го Аллах и ако бараш помош,барај ја од Аллах.(Тирмизи)

Го прашале Пратеникот а.с.-Кој грев е најголем?Тој одговорил :Да се молиш на некој друг наместо на Аллах,а Тој те создал!(Бухари)Al-Haqqânî вика: -Бараме помош од нашиот поголем шејх говорејќи: О мој господару! Помагај!..Што сте послаб и побеспомошен , тој повеќе и ќе ви помогне.- (naqshbandi.net – Mercy Oceans)Аллах џ.ш. вика:

А оној кој се моли на друг бог без никакви докази за него,пред Господарот свој сметка ќе полага,и неверниците нема да се спасат“(ел Муминун)Al-Haqqânî продолжува:

-Затоа морате да барате помош од светците во универзумот,без кои вие потполно сте немоќни.И кога еднаш ќе воспоставите добар контакт со таква личност,вие стално ќе бидете во контакт. (Mercy Ocens)

Како што гледате Al-Haqqânî бара од човекот да бара помош и да се моли на некој друг покрај Аллах.Да се молиш на некој друг покрај Аллах и да сметаш дека тоа е дозволено е врста на ширк кој човекот го вади од рамките на Исламот и прави да таква особа биде полетеиста и неверник.

Al-Haqqânî вика

-Ако свртиш малку подобро внимание тогаш моето срце е во рацете на шејхот,тој е во друштвото на Пратеникот ,а Пратеникот е во друштво на божеството. (ibid. –Being Fully Present)

Овде гледаме дека Al-Haqqânî смета дека неговиот шејх е веќе во рајот,што преставува Илмул Гајб(знаење за невиливото) , а сите знаеме дека само Аллах знае кој ќе иде во Џеннет,а кој во Џехеннем.

Аллах џ.ш. вика:„Кажи (о Мухаммед)„Никој освен Аллах,ни на Небото,ни на Земјата ,не го познава Гајбот (En-Naml:65)Al-Haqqâni понатака збори за Wahde-tul-Wudžûd(тоа ест дека се е Аллах во целина и Аллах е се):

„Кога ќе се растопиш и раствориш во морето на Аллах,соединет,ќе го разбереш значењето на соединувањето со Аллах.Кога ќе ја напуштиш позицијата како нешто постоечко , и станеш капка од небото,соединет во морето на божественото никој нема да праша каде нестанала таа капка,бидекќи таа станала море...(т.ест Аллах)(Mercy Oceans-Station of Unity)

Селефу(добрите претходници) салихи кога збореле за тоа дека суфиите биле под влијание на хиндусите,воопшто не измислувале.Кој и да чита нешто од Хиндуизмот и Будизмот,знае дека последната цел им е да се соединат со Брахма и да станат Едно,а Едното да стане се.

Нешто друго што имаат заедничко со хиндусите е тоа верување дека Аллах е насекаде и да божественоста постои во се,во луѓето,животните.Еден од поекстремните суфиски шејхови al-Hallâdž вели:

Јас сум без никакво сомнение Ти(Аллах!)Славен да си Ти како што сум и славен јас.Твоето едноштво е и мое едноштво.Да бидам покорен на Тебе е исто како да сум покорен на мене. (îqâth-ul-Himâm fî Sharh-il-Hikâm str. 156 od Ibn `Adjîbah) `

Alî Muhammed Wafâ кажал:Аллах е всушност се.И Тој е се , а се е Тој и неговото својство,па ти разбери! (Tabaqât-ush-Sha`rânî al Kubrâ (2;22) od ash-Sh`rânîja)

Накшибендискиот шејх an-Nabulsî го тефсири ајетот „Знај дека нема друг бог освен Аллах “(Muhammed:19)

„Ништо друго не постои освен Аллах“(Jawâb `Abdil-Ghanî fî Hukm Shathil-Walî`str. 154-155)..Значи според него се што постои е Аллах. Значи според него, и себеси се смета дел од Аллах. Аллах да не сочува од ова неверство и од оваа врста на ширк(многубоштво и паганство). Аллах да ги упати сите оние што бараат упаство и оние кои што ја бараат вистината да им го зголеми упаството.Подготвил Ебу Абдулмалик

Превземено:

Повик кон Вистината


______________________________________________
Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Еве како го опишуваат нивниот Shaykh Muhammad Nazim al-Haqqani :-Имам пар екселанс
XAXAXAXAXAXAXAXA

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот