Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!

Племенетиот Аллах џ.ш , во Куранот вели:
Женете се со оние кои ви се дозволени, две, три, четири...(Ен-Ниса 3)Имајќи ја предвид универзалноста на Аллаховите закони, тврдам дека ова е единсвено правилно решение после загинувањето на голем број мажи во разни војни! Тоа е единсвено решеније и за оние земји каде наталитетот на жената е далеку поголем во однос на мажите. Статистиката податоци кажуваат дека на пример во Франција бројот на жени е поголем од бројот на мажи за 1.765.000! Во Америка има 20.000.000 немажени девојки! Професорот Петер Мудлар од Лондонскиот универзитет тврди дека бројот на жените во однос на мажите е во константно растење. (Погледни: Ислам и западна цивилизација, стр 146-147)


Да се потсетиме на милјон жени кои останале вдовици во Европа после Втората светска војна. Поради тоа Германија се формирале асоцијации преку која од германската влада барале законски да им овозможи женење на оженети луѓе. За нивна нереќа црквата била против тоа, а тоа ја направи цела Европа да биде со јавен неморал.( Погледни: Ислам и западна цивилизација, стр 33)


Исламот го зема човекот во неговата реалност , не негирајќи ги ниту омаложувајќи ги неговите природни потреби. Исламот не е систем кој почнува на празни градби, вештачка елеганција, сонувачка сигурност, која се спротиставува со природата на човекот, неговата реалност и крогот во кој живее.

Тоа е систем кој води сметка за моралот на човекот и општеството , не созволуваќи градење на матријална реалност и уривање на моралните норми.


Тоа се важни препоставки за правилно разбирање на полигамијата за која исламот зборува и ја созволува во одредени случаеви и со одредени услови.

Понатаму, како да ги решиме промлемите во општеството во кое бројот на жените е многу поголем од бројот на мажи? Дали тоа се решава со кревање на рамена, затворање на очите пред стварноста или препуштање на стихијата?!

Беспомошно кревање на рамената не донесува ништо. Ништо не допринесува ни лицемерно ни неочекуваното очекување дека тоа ќе се реши само од себе!

Очигледно дека мора нешто да се преземе! Ако сме сигурни дека постојат некои системи за конструктивно решавање на оваа социјална аномалија, тогаш во тој случај се наоѓаме пред три можности, од кои само една е исправна. А Аллах најдобро знаее која:


1. Секој човек способен за брак да се жени со една жена, а останатиот број на жени да го поминат животот без можности и дожиување на брачна атфосмера.2. Секој човек способен за брак да се жени законски со една жена, а да има љубовница или поради блуд со една или повече жени. Во тој случај жената ќе има интимни односи , но нема да го почуствува ниту доживее чуството на брачна заедница.3. И, трета можност е да сите слободни луѓе или одредеб број од нив се женат со повеќе жени (До четири) како би секоја од нив започнала топлина од маж преку легален законски брак, а не како пријателка или љубовница.(Погледни Сејјид Кутб, У окрилју Курана , 4/263, и др Ј. Карадави, Халал и харам у исламу , стр 262)

Треба да се напомене дека првата спомната можност е против природата . Оваа како што спомнува Сејјид Кутуб , не може да се острани само со заборавување на благи зборови , кој кажуваат дека и на жената нема да и биде потребен маж, доколку се препушти на работа и заработувачка. И мажот наоѓа работа и заработувачка, меѓутоа ниту тоа не е доволно за неговата прихофизичка рамнотежна, туку се жени и така живее во природна фамилијарна атфосмера. И жената и м ажот имаат исти потреби во се, па и во врска со тие прашања, зашто двајцата се создадени од ист корен. Бракот за двајцата е смирување.

За ова Куранот вели:- И еден од доказите негови е и тоа што од вас тој создаде жени за да најдете смиреност во нив и меѓу вас определи и љубов и милост ете во тоа навистина има поука за луѓето кои памет имаат.(Ер-рум 21)


Друга можност е против човекот човечко исламско почитување и против жените и нивната чест. Ова го подржуваат сплеткарошите и со тоа сакаат да ја урнат (Рушат) верата и моралните вредности.


Трета можност е онаа која исламот ја избра. Нејзе ја избра како повластица но со услов, да се ссчи со реалноста во која не вреди кревањето на рамената ниту празните зборови во рамноправноста на жената доколку прифати таков брак!.(Погледни: С. Кутб, цитат извор 4/265)После констатацијата дека исламот нуди едно правилно решение за жената, др. Јусуф ел-Кардави прецизира: - Тоа е онаа полигамија која кршчанскиот запад му ја забранува на муслиманите третирајќи ја како грда и страмна, дека во исто време на своите луѓе му созволува љубовници и пријателки без никакво ограничување и без да превземе никакви законски и морални мерки спрема нив и потомството, кои ќе дојдат како последица на бројните невернички и неморални врски. Па кој од овие две страни има подобар одговор, поверодостоен и поисправен пат?!(Халал и харам у исламу, стр. 262)

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!
Според овој пост, односно темата како е почната тука се одговара само за општата потреба за полигамија која нормално во Исламот е дозволена, и тука се гледа Мудроста Аллахова, бидејќи најдобро знае што му треба на некое створение оној кој го создал. Аллах субхане ве те ала, го створил инсанот и знае најдобро што по него па така сите забрани се со цел, па така и самите наредби се со цел. Шеријатот е со цел да се заштитат светите работи кај инсанот као ВЕРАТА, ЖИВОТОТ, ЧЕСТА и ИМОТОТ!!!
Па би сакал оној кој е запознат со овие прописи на полигамија да постира све што знае околу тоа. И ве молам бидете малку објективни постирајте докази првенствено од Куран, Суннет, Иџмаа и фетви ако се може од постарата Улема.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот