Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 nof proek okolu skopjee on Пет 24 Сеп 2010, 4:50 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
СКОПЈЕ
Споменикот на Скендербег можно е да биде единствениот на истоимениот плоштад


24.09.2010 | 14:52
дали е најдено локациа за БУРМАЛИ ЏАМИАТА ,воовој проект????????????


Подземни паркиралишта, пешачка зона преку булеварот Гоце Делчев, Градска тераса над дуќаните, како и амфитеатар ќе се изградат со реализацијата на планот за плоштад Скендербег, кој ќе ги спојува плоштадот Македонија и Старата скопска чаршија.

Проектантската фирма „Архинг груп“ од Тетово, за овој плоштад изработи два проекта, во едниот проект во кој не е опфатена стоковната куќа „Мост“ плоштадот ќе и припаѓа само на општината Чаир, а додека вториот, во кој е опфатена ќе биде во „сопственост“ на две општини, и тоа Чаир и Центар.

Изет Меџити, градоначалникот на општината Чаир, рече дека за изработка на идејното решение е направен ребаланс на општинскиот буџет, со што за овој проект се одвоени 10 милиони денари. Според најавите на градоначалникот на оваа локација можно е освен споменикот на Скендербег да нема други споменици, но за тоа од денеска ќе можат да дискутираат и одлучуваат самите граѓани.

„Плоштадот ќе ги спојува модерното и традиционалното. За нас, ова е мега проект, од кој бенефит ќе имаат сите граѓани, бидејќи ќе овозможи главниот град да добие нов лик. Колку точно пари ќе чини реализацијата на проектот ќе знаме кога граѓаните ќе изберат од кој двата проекта ќе се гради“, рече Меџити.

Вицепремиерот Абдулаќим Адеми, кој присуствуваше на презентацијата на проектот, рече дека проектот за плоштадот Скендербег, не е само на општината Чаир, туку во неговата реализација учествува и Владата на Македонија.

„Потребна е урбанизација на делот кај споменикот на Скендербег, а со тоа и ќе ја ревитализираме чаршијата. Сакаме да инвестираме во сите делови на Скопје, а плоштадот Скендербег нема да биде паралела на плоштадот Македонија“, рече Адеми.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот