Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Лажни и даиф хадиси на кои се потпираат а и сахих хадиси кои погрешно ги толкуваат оние со болесни срца.

Од Абдуллах ибн Омер се пренесува дека Веровесникот саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху наш благослови го Јемен!“ Па рекле: “И нашиот Неџд!?“ Посланикот алејхи селам рекол: “Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху наш благослови го Јемен!“ Рекле: “Аллахов Посланику и нашиот Неџд“ Кажува Абдуллах ибн Омер: “Мислам дека третиот пат Посланикот рекол: “Таму ќе бидат потреси и нереди! Таму ќе излезе шејтановиот рог“ (Бухари 825 стр, хадис бр. 7094)

Тука се зборува за Неџд како географска одредница и не се мисли на Неџд во Саудиска Арабија, туку на Ирак во целост.

Она што веќе со години се случува таму и тоа како, ни дава за право да тврдиме дека под терминот Неџд Посланикот саллаллаху алејхи ве селлам мислел на Ирак, затоа што и во други преданија стои како појавата на шејтанскиот рог ја препишал на Ирак, а како доказ е следниов Хадис:

Од Ебу Хурејре радијалаху анху се пренесува дека посланикот саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Ви дојдоа жителите од Јемен. Тие се со најблаги срца и најосетливи души. Иманот е Јеменски, мудроста е јеменска и разбирањетоа на верата е јеменско. А главата на куфрот доаѓа од исток!“ (Муслим)

“Во последно време ќе се појават луѓе, млади а глупави, ќе зборуваат со јазикот на најдобрите створенија, ќе учат Кур’ан но нема да ги преминува нивните грла, ќе излегуваат од вера како што стрелата излегува од својот лак. Убивајте ги, каде и било да ги сретнете, оној кој ќе ги убива ќе има награда на Суден Ден.“ (Бухари стр 425, хадис бр. 3611)

“Кога би ги сретнал, би ги казнал со казната од народот Семуд (Би ги казнил со убивање)“ (Бухари стр 509, хадис бр. 4351)

Суфиите и другите заблудени секти не осврнувајќи се на чинот дека овие спомнати хадиси се наоѓаат во сите познати хадиски збирки (Меѓу кои и најпознатие шест: Бухари, Муслим итн), кај поглавјата кои се однесуваат токму на сектата Хариџии но и покрај тоа Суфиите тврдат, го игнорираат и негираат сето тоа што го рекла исправната Улема и кажуваат дека овие хадиси се однесуваат на така наречените ’Вехабии кои се нивни производ и измислување со кое одвраќаат од овој дин’ а со тоа обвинувајќи ја целата улема од Ехлис Суннет вел Џемаат, почнувајќи од Ибн Тејмијје неговите ученици и цела призната улема од Неџд.

“Кој ќе ја посети Каба, па не ќе ме посети мене, таквиот грубо се однесува спрема мене.“

(Зехеби, Сагани, Шевкани кажуваат дека хадисот е измислен. Погледнете во Тертибу Мевду’ат 600, Мевду’ат 52, ел – Фаваидул Меџмуа 326)

“Кој ќе изврши Хаџџ и ќе го посети мојот кабур после мојата смрт, тој е како оној кој ме посетил за време на мојот живот.“

(Шејхул Ислам ибн Тејмијје кажува дека овој хадис е слаб ’Ел Каиде Ел Џелиле 57.)

“Кој ќе се спознае самиот себе си, го спознал својот Господар.“

(Кари и Кенани хадисот го отцениле како апокрифен. Погледнете во Есрарул Мерфуа 506, Тензиху еш – Шериа 2/402)

“Еден час размислување е подобар од ибадетот правен 60 години.“

(Хадисот е измислен. Погледнете во Тензиху еш – Шериа 2/305, ел Феваиду ел Меџму’а 723, Тертубул Мевду’ат 964)

“Кога човек ќе умре и вие го закопате нека некој од вас застане кај неговата глава и нека каже: О сине од тој и тој – а он ќе го слушне и ќе седне – сети се на работите со кои го напушти овој свет: Шехадет дека нема друг бог освен Аллах...“

(Хадисот е слаб. Погледнете во Тахриџул Ихја 4/420, Задул Меад од Ибн Кајјим 1/206. Оваа новотарија ’Талкин’ е многу распространета во нашите простори токму поради наведување како доказ на овој слаб хадис.)

ibret

avatar
Активен член
“Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху наш благослови го Јемен!“ Па рекле: “И нашиот Неџд!?“ Посланикот алејхи селам рекол: “Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху наш благослови го Јемен!“ Рекле: “Аллахов Посланику и нашиот Неџд“ Кажува Абдуллах ибн Омер: “Мислам дека третиот пат Посланикот рекол: “Таму ќе бидат потреси и нереди! Таму ќе излезе шејтановиот рог“ (Бухари 825 стр, хадис бр. 7094)

Тука се зборува за Неџд како географска одредница и не се мисли на Неџд во Саудиска Арабија, туку на Ирак во целост.

Она што веќе со години се случува таму и тоа како, ни дава за право да тврдиме дека под терминот Неџд Посланикот саллаллаху алејхи ве селлам мислел на Ирак, затоа што и во други преданија стои како појавата на шејтанскиот рог ја препишал на Ирак, а како доказ е следниов Хадис:

Од Ебу Хурејре радијалаху анху се пренесува дека посланикот саллаллаху алејхи ве селлем рекол:

“Ви дојдоа жителите од Јемен. Тие се со најблаги срца и најосетливи души. Иманот е Јеменски, мудроста е јеменска и разбирањетоа на верата е јеменско. А главата на куфрот доаѓа од исток!“ (Муслим)
Селам алејкум! Знам дека е географска одредница Неџд,но мислам дека ирак се наоѓа северозападно од сауди араби,а во хаисот е точно е спомнат исток,шо би значело дека пре би бил Иран него Ирак.
Нели Хиџаз зафача и јужниот дел од ирак-Басра,Куфа тие се во ирак .
Другото си е во ред,се сложувам со тоа.
Аллах џ.ш. еманетна сите!


______________________________________________

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ве алејкум селам.

И ти имаш право Аџо Ибрет навистина ако се земат во обѕир она што се случувало, фитната и нередите кои започнале уште во времето од Мухаммед алејхи селам, па она што се случило со Алија радијаллаху анху,Хасан Хусејн, нормално дека сето тоа го опфаќа описот и сликата што ни ја објаснил Мухаммед алејхи селам.

Нормално дека и Иран денес е голем виновник за неред и неправда.

Како денес така и тогаш.

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Се согласувам со напишаното горе но што правеме со оние кои сметаа дека :Не се мисли на хадисот на Ирак ниту Иран,него на Неџд од ке што потекнува АбдулBехаб,Усејмин,Бин Баз..и др.. Зошто самите зборови на Асхабите, каде што хадисот Пејгамбер.а.с. вели да се Благословени Јемен и Схам(Сирија) а асхабите велат А нашиот Неџд, тоа било доказ дека тие прашаат за местото кое што ними им је познато и кое што тие живееле..Ме интересира дали ова е точно и како гледа улемата на ова прашање?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Суфиите, шиите, џехмиите, ахмедиите и др. секти, имаат проблем ВЕРСКИ кога тие измислуваат ХАДИСИ, па замисли како би било со коментарите на тие хадиси. Затоа без секирации за нивните батил коментари.

Ако има некој од нив нека повели тука!!!

Барак Аллаху фик.______________________________________________

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Talib-Ul-Haqq напиша:Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух

Суфиите, шиите, џехмиите, ахмедиите и др. секти, имаат проблем ВЕРСКИ кога тие измислуваат ХАДИСИ, па замисли како би било со коментарите на тие хадиси. Затоа без секирации за нивните батил коментари.

Ако има некој од нив нека повели тука!!!

Барак Аллаху фик.Убаво кажано акхиии,за нас тој хадис е јасен ,а ако некој следи од ПОЗАДИНА(Суфиите, шиите, џехмиите, ахмедиите) и измислуваат батил приказнии,нека ги прилози тие приказнии...да че добијат соодветен одгворо а огворот е вече приложен во претходниот пост.........


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Знаете како е во Турција, односно како Турците ги лажат луѓето преку лажни хадиси или сплетки нивни:


-Арката на Нух а.с. се наоѓа во Турција!!!
-Пештерата Кехф се наоѓа во Турција!!!
И не знам што уште други работи и ги лажат луѓето за да одат таму кај ними на туризам и што уште полошо многу ширк се прави, а за турбињата на Мевлана, Султаните и тоа од сите скоро ги има, па чак има и од Ебу Ејјуб ел-Енсари р.а. турбе таму, за ними да не прајме муабет охооо само паритеи бујрум .


А овие кои се малку национално приклонети кон Македонија значи патриотите викаат Зул Карнејн бил Александар Македонски, уште што не ќе слушнеш!!!


А најјаки се Албанците тулку има национализам кај ними што викаат дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. бил Албанец, поткрепувај ќи се на тезата дека Курејшиите и Илирите имаат исто потекло!!!


Да Аллах субхане ве те ала, не сачуват од заблудели мислења само за да си го поткрепиме своите страсти.

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Знаете како е во Турција, односно како Турците ги лажат луѓето преку лажни хадиси или сплетки нивни:


-Арката на Нух а.с. се наоѓа во Турција!!!
-Пештерата Кехф се наоѓа во Турција!!!
И не знам што уште други работи и ги лажат луѓето за да одат таму кај ними на туризам и што уште полошо многу ширк се прави, а за турбињата на Мевлана, Султаните и тоа од сите скоро ги има, па чак има и од Ебу Ејјуб ел-Енсари р.а. турбе таму, за ними да не прајме муабет охооо само паритеи бујрум .


А овие кои се малку национално приклонети кон Македонија значи патриотите викаат Зул Карнејн бил Александар Македонски, уште што не ќе слушнеш!!!


А најјаки се Албанците тулку има национализам кај ними што викаат дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. бил Албанец, поткрепувај ќи се на тезата дека Курејшиите и Илирите имаат исто потекло!!!


Да Аллах субхане ве те ала, не сачуват од заблудели мислења само за да си го поткрепиме своите страсти.

хахха токму така Ахи муабет на место!

А за Албанците ме изнасмеа, некој професор токму така го анализирал дека Мухаммед с.а.в.с. бил Албанец, Аллах да чува од вакава заблуда. Уште што не ке сумиме.

Аллаху наш те молам отвориниго патот на вистината, отргнини од заблудите, Аллаху наш те молам Смиловајнисе, опростиниги нашите гревови. Доволен ни си ти О мој Господару како заштитник!!!!


______________________________________________
Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:А најјаки се Албанците тулку има национализам кај ними што викаат дека Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. бил Албанец, поткрепувај ќи се на тезата дека Курејшиите и Илирите имаат исто потекло!!!


Да Аллах субхане ве те ала, не сачуват од заблудели мислења само за да си го поткрепиме своите страсти.хахахах Навистина ли вака тврадат, ова доседа не сум го знаел.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
islam nur напиша:хахахах Навистина ли вака тврадат, ова доседа не сум го знаел.


Знаете кој бил на Мевлуд во повеќе места кога се прави дома тој Мевлудот се има мислење дека присуствува Мухаммед с.а.в.с. и ќе видиш како оставаат едно место слободно покрај Оџата!!!!


И има уште многу само застанете покрај старите кај нас и почнете да ги прашувата ќе слушнете многу работи, кои не да се чудни него и здрав разум не може да ги прихватит иако не ја спознал верата.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот