Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

hidzab

avatar
Модераторка
Модераторка
Драги брате те поздравувам со исламскиот поздрав, поздравот на жителите на Џеннетот, Аллах да не направи од нив, есселаму алејкум ве рахметуллахи ве берекатуху, нека е мир на тебе, Аллаховата милост и благослов.
Ти се обраќам тебе драг мој брате, заради тоа што ме врзува една братска веза, која нас не споила Кигата на нашиот Возвишен Господар“ Само верниците се браќа“( Превод на значењето, Ал- Хуџурат:10) и зборот на Ресулах, салаллаху алејхи ве селлем:“ Муслимано, е на Муслиманот брат.“


Знај мој ценет брате, дека ти си припадник на Мухаммед, салаллаху алејхи ве селлем, умет, кои Аллах Возвишениот опишал со зборовите:“Вие сте народ најдобар од сите кои некогаш се појавил“(Ал- Имран:110) За кои Ресулулах, салаллаху алејхи ве селлем, рекол:“Вие сте последниот уммет, а на Судниот ден ќе бидите први.“Затоа мој брате не ти доликува да забораваш на оваа чест туку потрудисе да бидиш достоен.Кадеси ти мој драги брате во џамија, зарем не гледаш како твоите браќа на сеџде паѓаат, каде си ти, не те гледам меѓу клајњачите. Каде си ти мој брате, зарем неслушаш езан како се разнесува низ нашиот убав крај.


Зарем сакаш да бидеш изрод кои се супроставува на целиот космос и зарем не веруваш во Аллаховите зборови:“Зарем не знаеш дека оние што се на небесата и оние на земјата на Аллах му се клањаат, и Сонцето, Месечината, и звездите, планините дрвјат животните и многу луѓе“( Ал- Хаџџ:18)


Кадеси ти мој брате, додека дрвата и животните на Аллах сеџде му прават, зарем сакаш да те стигне животното или дрвото, кои брзаат на сеџде спрема својот Господар, се одзиваат на Аллаховиот повик додека ти се колебаш.


Немој да бидеш од оние кои ги завел шејтанот и кои им робуваат на своите страсти, заборавајќи на Оној кој ги створел и кои сигурно ќе му се вратат.
Чесен мој брате, застани за момент и преиспитајсе со самиот себеси, послушајго гласот на муезинот, и размисли за овие зборови “АЛЛАХУ ЕКБЕР“ АЛЛАХ Е НАЈГОЛЕМ. Зарем овие Возвишени зборови кај тебе немаат никакво значење ниту вредност.Зар ќе заборавиш на зборовите на својот Господар и ќе свртиш глава од Неговиот повик. Дали некогаш си се запрашал, зошто целиот космос, и многу луѓе се одзиваат на овај повик а ти се спротиставуваш. Да се спротиставиш на Онај кој те створил и човечко суштество те направил, те благословил со многубројни благодети.Драг брате, зар си заборавил на Аллаховите зборови:“А зарем жителите на градовите и селата се сигурни дека Нашата казна нема да ги снајде додека дење се забавуваат, Зарем тие можат да бидат сигурни од Аллаховата казна, од Аллаховата казна не се плашат само оној народ на кој пропаст му предстои ( Ал-Арав:97,98,99,)Драг брате зарем не сакаш во Џеннет:“ Во него има она што око не ти видело, ниту уво слушнало, ниту пак човекиот ум може да замисли“.А зарем не се плашиш од огнот:“ На денот кога ќе биде прашан Џеннемот :“ Дали си се наполнал“ ќе одговори :“ НЕ ИМА ЛИ УШТЕ“.“(Каф:30)Зарем не се плашиш од средбата со својот Господар:“Знај Господарот твој е во заседа.“(Ал-феџр:14)Поштован брате ајде дојди со мене в џамија, собериси ги своите гревови и чукни на вратата на Аллаховата милост и биди во друштво со добрите. Драг брате искрјно се надевам и со сето срце сакам, да со Аллахова помош моите очи те здогледаат в џамија во мумински сафф.


Преземено ЕЛ-Хидаје.орг

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
hidzab напиша:Драги брате те поздравувам со исламскиот поздрав, поздравот на жителите на Џеннетот, Аллах да не направи од нив, есселаму алејкум ве рахметуллахи ве берекатуху, нека е мир на тебе, Аллаховата милост и благослов.
Ти се обраќам тебе драг мој брате, заради тоа што ме врзува една братска веза, која нас не споила Кигата на нашиот Возвишен Господар“ Само верниците се браќа“( Превод на значењето, Ал- Хуџурат:10) и зборот на Ресулах, салаллаху алејхи ве селлем:“ Муслимано, е на Муслиманот брат.“


Знај мој ценет брате, дека ти си припадник на Мухаммед, салаллаху алејхи ве селлем, умет, кои Аллах Возвишениот опишал со зборовите:“Вие сте народ најдобар од сите кои некогаш се појавил“(Ал- Имран:110) За кои Ресулулах, салаллаху алејхи ве селлем, рекол:“Вие сте последниот уммет, а на Судниот ден ќе бидите први.“Затоа мој брате не ти доликува да забораваш на оваа чест туку потрудисе да бидиш достоен.Кадеси ти мој драги брате во џамија, зарем не гледаш како твоите браќа на сеџде паѓаат, каде си ти, не те гледам меѓу клајњачите. Каде си ти мој брате, зарем неслушаш езан како се разнесува низ нашиот убав крај.


Зарем сакаш да бидеш изрод кои се супроставува на целиот космос и зарем не веруваш во Аллаховите зборови:“Зарем не знаеш дека оние што се на небесата и оние на земјата на Аллах му се клањаат, и Сонцето, Месечината, и звездите, планините дрвјат животните и многу луѓе“( Ал- Хаџџ:18)


Кадеси ти мој брате, додека дрвата и животните на Аллах сеџде му прават, зарем сакаш да те стигне животното или дрвото, кои брзаат на сеџде спрема својот Господар, се одзиваат на Аллаховиот повик додека ти се колебаш.


Немој да бидеш од оние кои ги завел шејтанот и кои им робуваат на своите страсти, заборавајќи на Оној кој ги створел и кои сигурно ќе му се вратат.
Чесен мој брате, застани за момент и преиспитајсе со самиот себеси, послушајго гласот на муезинот, и размисли за овие зборови“ АЛЛАХУ ЕКБЕР“ АЛЛАХ Е НАЈГОЛЕМ. Зарем овие Возвишени зборови кај тебе немаат никакво значење ниту вредност.Зар ќе заборавиш на зборовите на својот Господар и ќе свртиш глава од Неговиот повик. Дали некогаш си се запрашал, зошто целиот космос, и многу луѓе се одзиваат на овај повик а ти се спротиставуваш. Да се спротиставиш на Онај кој те створил и човечко суштество те направил, те благословил со многубројни благодети.Драг брате, зар си заборавил на Аллаховите зборови:“А зарем жителите на градовите и селата се сигурни дека Нашата казна нема да ги снајде додека дење се забавуваат, Зарем тие можат да бидат сигурни од Аллаховата казна, од Аллаховата казна не се плашат само оној народ на кој пропаст му предстои ( Ал-Арав:97,98,99,)Драг брате зарем не сакаш во Џеннет:“ Во него има она што око не ти видело, ниту уво слушнало, ниту пак човекиот ум може да замисли“.А зарем не се плашиш од огнот:“ На денот кога ќе биде прашан Џеннемот :“ Дали си се наполнал“ ќе одговори :“ НЕ ИМА ЛИ УШТЕ“.“(Каф:30)Зарем не се плашиш од средбата со својот Господар:“Знај Господарот твој е во заседа.“(Ал-феџр:14)Поштован брате ајде дојди со мене в џамија, собериси ги своите гревови и чукни на вратата на Аллаховата милост и биди во друштво со добрите. Драг брате искрјно се надевам и со сето срце сакам, да со Аллахова помош моите очи те здогледаат в џамија во мумински сафф.


Преземено ЕЛ-Хидаје.орг
Аллах џ.ш да те награди ценета сестро со Џеннет иншАЛлах!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот