Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Направете пресметка со самите себеси,
пред да полагате сметка пред Аллах


Благодарноста му припаѓа на Аллах, и сведочам дека само Аллах е Бог, Кој нема придружник, и дека нашиот Пратеник Мухаммед, саллаллаху алејхи ве селлем, е Негов роб и Пратеник.
Себеси и на вас ви препорачувам богобојазност и одалечување од се она што ја предизвикува Божјата лутина. Се менуваат годините една по друга, поминуваат месеци, страниците со човечки животи се затвараат, животниот век се исполнува и се приближува крајниот час, затоа што се е до одреден рок кај Аллах. Испраќањето на минатата и дочекот на Новата година е прилика за оние кои размислуваат, и опомена за оние кои поука примаат: “Тој прави ноќта и денот наизменично да настапуваат и во тоа е, навистина, поука за оние кој памет имаат.“(Ен – Нур, 44)
Верникот кој цврсто верува во Аллах и Судниот ден не може да му се случи да биде немарен кон правењето пресметка со сопствената душа и вреднувањето на сето она што таа го направила во минатото, сегашноста и иднината. Ибнул Кајјим рекол: “Пропаста на срцето лежи во занемарувањето на сомопресметката, удоволувањето на душата и следењето на нејзините посакувања и страсти.“ Возвишениот , во превод на значењето вели : “О верници, од Аллах плашете се, и нека секој човек гледа што за утре подготвил и од Аллах плашете се затоа што Тој добро знае што правите.
Во предание кое го бележи имам Ахмед се наведува дека Омер, радијаллаху анху, во една прилика рекол: “Направете си самопресметка, пред да полагате сметка пред Аллах, и измерете ги своите дела, пред да бидат измерени на ахиретската вага. Полесно ќе ја положите утрешната сметка, ако веќе денес направете детален биланс на вашите дела, и убаво “опремете се“(украсите) за “Големото излагање“, на кое ќе бидат изложени вашите дела,“ „...и ниту една ваша тајна скриена нема да остане.“(Ел – Хакка, 18)
Ценет брате и сестро, додека ја испраќаш старата и ја дочекуваш Новата година, имајте го на ум фактот дека твојот спас единствено лежи во самопресметката и практичните одговори на следните прашања: Постапуваш ли во склад со Аллаховите наредби и наредбите на Неговиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем? Му се покоруваш ли на Аллах во секоја работа и го следиш ли Неговиот Пратеник, саллаллаху алејхи ве селлем? Колку успеа својата душа да ја одалечиш од гревот? Дали во потполност ги исполни Аллаховите права и правата на Неговите створенија? Дали изврши детални духовни “пребарувања“ и ја лечиш ли својата душа од “тешки“ болести?
Од Ибн Омер, радијаллаху анху, се пренесува дека Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Биди на дуњалукот како странец, или патник намерник“ , а самиот Ибн Омер, радијаллаху анху инспириран од овој совет на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем, знаел да каже: “Кога ќе те стемни не очекувај дека ќе те осамне, а кога ќе те осамне не очекувај дека ќе те стемни. Остави нешто од твоето здравје за твојата болест и од твојот живот за твојата смрт.“(Бухари)
Новата година за верникот е уште една прилика да си ги зголеми своите добри дела, и да се натпреварува со другите во добро и искористување на секој момент за поправање на својата позиција и углед кај Аллах, џелле шануху. Во таа смисла се и зборовите на Пратеникот, саллаллаху алејхи ве селлем: “Најдобри меѓу вас се оние кој долго ќе проживаат и ќе направат многу добри дела.“(Ахмед и Тирмизи, кој за хадисот рекол дека е сахих).
Чувај се да не бидеш од оние на кои и без малку грижа на совеста добрите дела им заминуваат во неповрат, и кои годините ги трошат како морска мена, затоа што твојот Господар вели: “Тие во него ќе јаукаат „Господару наш, избави не, ќе правиме добри дела, поинакви од оние кои ги правевме.“ „ А зар не ве оставивме да живеете доволно долго за да оној кој требаше да размисли имаше време да размисли, а ви дојде и оној кој опоменува? Затоа искусете го страдањето, на неверниците им нема помош!“(Фатир, 37)


Хусејн ибн Абдул – Азиз Алу Шејх
Превземено:
Исламски-Центар


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот