Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Хадиси поврзани за жената. on Чет 15 Дек 2011, 12:53 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
„Тие се (жените)навистина другата половина од мажите“(Ахмед, Ебу Давид, Ед Дареми)


„Меѓу
работите на овој свет,најдраги ми беа жените и мирисите: а свежината
на моето око (радоста на моето срце ) навистина е во намазот“(Несаи,
Ахмед, Ибн Са’д)


„Нека верникот не ја мрази верничката, затоа
што ако не е задоволен со некои нејзини својства, задоволен е со некои
други“(Муслим)


„Четири елементи доаѓаат во обзир и влијаат на
човекот при одбирањето на одредена личност за жена: убавината,
потеклото, богатството и моралните квалитети(верата). А јас ти
препорачувам да пазиш на моралните и духовните квалитети и да бараш
таква жена.“(Бухари)


„Луѓето страдале секој пат кога им биле потчинети на жените“(Ахмед, слаб)
„После мојата смрт, на луѓето нема да им остане поголемо искушение од она во што ќе го воведуваат жените“(Ибн Мадзе)


„Грешно е секое око кое што гледа во забранетото, затоа што со тоа прави блуд.

Жената која што убаво ќе се намириса и убаво се украси во намера да
заведе група на луѓе покрај кој ќе помине, грешна е поради таквата
постапка, со која може да предизвика побуда и да го однесе во
блуд“(Ахмед, Тирмизи)„ Два вида на луѓе ќе бидат жители на
Џехеннемот и јас после овоземскиот живот нема да ги видам :Насилници со
бичеви во рацете со дебелина на опашка од крава, со кој ги тепат
луѓето, и жени кој носат прозирна облека како да се голи, кој го вртат
лецето од Аллаховата заповед и склони се кон лоши дела, а главите им се
како грба на камила. Такви жени нема да влезат во Џеннетот, ниту ќе го
осетат неговиот мирис!А мирисот негов се шири на сите страни многу
далеку“(Ахмед)„Аллаховото проклетство е на жените кој ги имитираат мажите, и на мажите кој ги имитираат жените.“(Ахмед, Ебу Давид)


„Жена која става перика на главата, обмамува, а секоа обмама е забранета“(Несаи)
„Не им забранувајте им ги, на Божјите слугинки храмовите Божји“(Бухари, Муслим)


„На
жената не и дозволено да патува ни колку што траат два дена одење, без
маж или најблизок роднина(махрем-со кој не може да стапи во
брак)“(Бухари)


„ Жената нема да патува освен со махремот“(Бухари, Муслим)


„Женската
личност при мажење треба да гледа да се омажи за побожен, љубезен и
дарежлив маж, а да пази да не се омажи за расипан човек.Младите девојки
не треба да се мажат за стари, ниту расипани луѓе.Треба да се мажат за
својата прилика.“(Ибни Абидин)


„Жената која редовно клања пет
вакати намаз, пости во месец Рамазан, ја чува својата чест и постела и
му биде покорна на својот маж, ќе влезе во Џеннет“(Беззар)


„После
побожноста и богобојазноста на муслиманот не му е ништо покорисно
дадено од добра жена: кога мажот нешто ќе нареди, таа тоа го извршува:
кога ќе ја погледне, таа со својот поглед да го развесели и расположи;
ако за некоа работа ја заколне , таа тоа го извршува, ако ја чува
својата чест и имотот на мажот кога тој е отсутен. “( Ибн Мазде)Ако на некого би му наредил да прави сеџда на некој друг, би им
наредил на жените да прават сеџда на своите мажи, поради правата кој
Аллах им ги дал над нив.“(Ебу Давид, Хаким, Тирмизи).„ Некоја жена од племето Хас’ам дошла кај Аллаховиот Пратеник и му рекла:
Аллахов
Пратеникот, објасни ми какви се обврските на жената спрема мажот. Јас
сум без маж, па ако можам на да ги извршам тие обврски , ќе се омажам,
инаку и понатаму ќе останам да живеам без маж.
Мухаммед а.с рекол:
-
Жената е должна на позивот на својот маж да стапи во интимни односи со
својот маж,кога и да го побара тоа, тој од неа. Жената несмее да пости
доброволен пост (нафиле) без одобрение на мажот, затоа што ако тоа го
направи, само гладувала , бидејќи тој пост нема да да и биде примен кај
Аллах . Должност и е да не излегува од дома без знаење на мажот и
одобрение, затоа што ако тоа го направи ќе ја проколнуваат небеските
мелеки, мелеките кој им ја носат на луѓето Аллаховата милост и мелеки
кој се задолжени да ја извршуваат Аллаховата казна“(Туберани)
„ Хазрети Аиша вика:„Го прашав Аллаховиот Пратеник на кој жената најмногу му ја должи својата послушност? а тој рече:На мажот.
А на мажот на кој најмногу му должи?
На мајката – ми одговори Аллаховиот пратеник“(Ахмед, Несаи)„ Жената која ќе умре а нејзиниот маж бил задоволен од неа, ќе влезе во Џеннет“(Тирмизи)
„ Не е со нас оној кој ќе ја одврати жената од својот маж“(Ебу Давид, Несаи)
„ Најблагословена е е онаа жена која најлесно може да ја оскрбите.“(Ахмед)
Жената која побара од сввојот маж развод на бракот, без оправдана
причина, ќе и бидат ускратени џеннетските мириси“(Ахмед, Ебу Давид)„Секој
пат кога жената на овој свет ќе го воознемири мажот, неговата хурија
на оној свет извикнува: „ Не го вознемирувај, затоа што тој со тебе е
само привремено, и наскоро нас ќе ни се придружи, а тебе ќе те
остави“(Тирмизи)„ Умми Хабиба го прашала Аллаховиот Пратеник :„
Аллахов Пратенику, нашата жена која се омажи два пати, па умре, на кој
од нив двајца ќе му припадне на другиот свет? Ќе му припадне на оној
со племенито однесување, Умми Хабибо! Добрината оди од овој на оној
свет“(Ибн Кутејбе)„ Чувајте се од убавите жени кој се со лошо потекло и воспитание“(Дарекутни)
Чувајте се од седум работи кој го упрапастуваат оној кој ги прави:
ширк, сихар, убивање на правда на Бога,камати, имотот на сиракот,
бегањето од бојното поле и навлекување на блуд на побожната и чесната
верничка.“(Бухари, Муслим, Ебу Давид и Несаи)
„Женете се затоа што жените навистина ви носат благослов во куќата“(Беззар)
Ако ви дојде оној кој ви одговара по изгледот и однесувањето, со желба
да се ожени со вас, омажете се. Ако тоа не го направите, ќе дојде до
сплетки на земјата и пороци и тоа со широки размери“(Ибн Кутејбе,
Тирмизи)
„Не земајте ги жените поради нивната убавина, затоа што
убавината може да ги упропасти, не земајте ги поради нивниот имот,
затоа што имотот може да ги направи алчни, земајте ги поради нивната
побожност, затоа што ќе имате добро воспитани солидни и вредни
сопруги.“(Ибн Мазде)„ Најдобар меѓу вас е оној кој е најдобар спрема жените“(Ахмед)______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот