Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 11 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 11 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Што е клевета во исламот on Сре 14 Дек 2011, 8:09 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Селам алејкум

Што е клевета во исламот,и дали е клевета ова што подолу ќе го наведам?!


Предмет:клевета од страна на братот Ислам Нур!


1. ...ова е Исламски форум а не Хакерски форум...
2. ...јас сум подобар од него?

1.Брат,доколку е за тоа јас што го направив,вие први почнавте со тоа,но тоа што вие и јас го направивме,дали спаѓа во хакер’ство?Toa секој кој што знае да работи на компјутер ќе го направи.И зарем мислиш дека не ја знам разликата измеѓу исламскиот и хакерскиот форум?

2.Кажими ти брате,како и каде забележа за тоа дека сум рекол,
цитат:“Јас сум подобар од него“!

Значи ти брат,ме ставаш и ме третираш исто како што и во наведениот ајет?!
Тоа апсолутно нее точно и не беше добро од твоја страна да тоа го кажеш.

Еве што реков,
Цитирам:...но да знаеш,јас сум подобар од тебе,со тоа што само двата последни броја ќе ги кажам... .
Како прво,ајетот што го наведе далеко е од тоа да има исто суштинско значење со тоа што јас го кажав,додека тоа што го кажав,дали по тебе е со иста конотација со ајетот?!

Кога јас реков дека,јас сум подобар од тебе,(а не подобар од него)сметав на тоа што он(или пак ти) го направи,со тоа што он јавно ја прикажа мојата адреса,додека јас бев по толерантен односно подобар од него (во тој смисол),што не ја прикажав неговата(вашата)адреса јавно!

Само да напоменам дека,со тоа што ја прикажавте јавно мојата адреса,направивте прекршок и веќе последиците од тоа ги осетив!!!Но доколку ќе беше обратно,вие со тоа ќе моравте да размислите и на тоа дека,ќе беше можно да имате огромна колатерлна штета по форумов!

Што да речам брат за тебе,се товараш со нешто,што никој па ни ти не го посакува,и немој да заборавиш дека,со ова невистина ги ставаш во делузија(шубе,заблуда)и другите за да размилат како тебе.Сепак верувам дека,тоа намерно не си го сторил.

Мораш да признаеш брате дека,тоа што не го следам сунне’тот до тој степен како вас(?),не мора да значи дека вашето знааење од Куран е подобар и по ефикасен од некој друг !

Селам брат и чиними халал,доколку сметаш дека ти ги повредив чувствата.Брате Муаз,селам алејкум,и еве да ја искористам последната прилика и од ова место.

Добро е што вака со тебе заврши,и чини ми халал брате Mуаз,а за ова све што деновиве се случуваше,и морам да признам дека стварно не е лесно да се разбере тоа што го пишував(со оглед на твоите години),но со време и од времето ќе добиеш одговор на сето тоа што го кажав и што не ти беше јасно да го разбереш!На крајот,само кратко да ти одговорам и да ти поставам едно прашање ?

Но пред тоа уште да кажам дека,му должам на братот Лаутка одговор и објаснуванје,а тоа е:бидејки бараше нешто да да знае,еве после ова и за негов хатер ќе му пуштам три теми од мојата област(физика,електроника...)и нешто плус,за да го уверам за тоа дека,умеам по нешто и од тоа да кажам!Темите научно од науката прикажани,и содржат доста аргументи(ајети)и од Куран,... .


А еве за што се работи твојот одговор односно прашање:

Цитат:1. ДЕТЕГЕРЕ-истражувач (ДЕТЕКТИВ приватен)
Детегере е приватен изтражувач(со или без надокнада)кој што прикупува информации или докази за да ја докаже реалната слика на ситуацијата,каде што потоа тие би служеле како предмет на анализа и расправи.Јас,ти,тој и секој на некој начин сме илворвирани во тоа.
Како што гледаш,јас досега не сум те навредил,па и ова не беше никаква навреда.

Дали имав право кога реков,
цитат:2.
“не сте достојни за да дадете одговор на моеите прашање“(без да ги игнорирам вашите знаење за исламот)! Одговор: Полека но на крајот приметуваш зашто,и без обзир како ќе се поставиш на ова прашање,ќе го имаш одговорот!

Цитат:3.
“местото не мие тука(мегју вас)“.Тоа е второто прашање што сакаше да го знаеш.И овдека одговорот ти е ист,и без обзир како ќе се потавиш на ова прашање,ќе го имаш одговорот!

Додека за третиот одговор кој упорно инсистираше да ти кажам,
цитат:4
“ќе ти одговорам практично“,тоа по приватна порака ќе ти го кажам некогаш,или пак иншАлла доколку некогаш,некаде се видиме.

Брате муаз,доколку сакаш некогаш да поставиш некое прашање во врска со тоа што се случуваше деновиве,или било какво друго прашање,слободно прашувај(затоа што,валлаи ти тоа го заслушуваш),затоа што јас повеќе со никот на алмакус(како што кажав) не се јавувам,па ниту од никот со б.н..Можно е да тој продолжи доколку сака,и тоа е негово право,но сигурно не од мојава куќа.Неговиот ник ќе го користам уште само да тоа што го ветив да го направам(а еве и тоа го направив),односно тоа горе горе што го наведов.

Брат,се сеќаваш сигурно на уште нешто односно на ова реченица,кога ти реков;доколку бидам почитуван,ќе бидете почитувани!За првото незнам,тоа е твое,додека за другото,биди сигурен дека е така!И на крајот еден совет од мене.Доколку го имаш регулирано општото образование,немој да застанеш тука,туку продожи и не застанувај тука.Освен Куран и Сунне,многу е важно да ги запознаеш и другите области од општеството за да одиш во непрекиден континуитет со тоа,за да можеш потоа да направиш напоредник.И за да успееш во тоа,треба да ја науучиш дефиницијата за наука и дин’от и зазликата помеѓу тие двете!

Аллах нека те чува,Аллах да те награди за трпението,тебе и вас,и да ве упати каде што беа упатени нашите предходници,за тие кој што мислиме дека се вистинските.Селам. [You must be registered and logged in to see this link.]

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот