Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Исламско банкарско работење on Сре 14 Дек 2011, 8:06 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Исламско банкарско работењеИсламско банкарство е етички и на праведен начин финансирање на услугите,а со тоа имаат свои финансијски и други регулативи(тоа што го немаат конвенционалните банки),кој што потекнуваат од неговите начела и нивното работење се темели и се базира врз врз основа на Куран и Сунне(Шериат’ско право,исламски закон),така што,со тоа можат успешно да им се супростават на сите предизвици.

Основните елементи се со нагласок на праведен договор,поврзување на финансии на продуктивноста,почитување и пожелност на уделот од добивката и забраната на одредените врсти неизвесностите кој што ни се нам познати во харамот и халалот во општеството и секојдневието во кој што се среќаваме.

Овие параметри го определуваат приридата и опсегот на исламското банкарство,во итерпретација на Шериат’от и со знанствениците кој што работат со финансијските институции.
Ислам’скиот закон кажува експлицитно преференција за финансирање на капиталот преку финансирање на долгот.Класичните облици на финансирање,на финансирање на властитиот капитал,имаат потреба за партнерство односно се согласни за уделот во добивката,за управување на инвестициите и на финансирање на проектите каде што може потоа да се спореди.
Конвенционалното финанцирање на долгот е исклучена во исламското банкарство поради забраната на каматата.

Во финансирање на пазарот,вложување на делници и фондови е допуштено,и не треба да е во склад со одредените смерови.


Надоместок(услуга)-провизија

Мухаммед (а.с), уште рекол : Ќе дојде времето кога нема никој да остане кој не ја вкусил каматата; ако не ја пробаат, тогашќе ги зафати нејзината прашина. (Несаи)

Исламските банки во однос на конвенционалните банки,поради недостатокот на камата, и каде што одсуството на провизијата е очигледна,таа всушност не постои и воопшто не се спомнува.Место тој поим,се користи терминот надокнада,а тоа не е исто и секогаш не се користи и во сите ситуации и не се применува.

На пример:при отварање на банкарска картичка за да можеш преку банкомати да подигнеш пари,со самото отварање на картичката можно е да плаќаш надоместок(надокнада)т.е за услугата.Потоа по подигнувањето на пари во банкоматите ослободен си плаќање надокнада односно провизија.

Можно е да некои исламски банки да земаат надокнада(провизија),но по сите закони од исламското банкарско работење не е дозволено и по исламските принципи е недолично.

Има конвенционални банки кој што не замаат провизија кога се работи за разни фондови за хуманитарни цели.Ако не се лажам тоа е едниственото нешто каде што е исправно кој што го нудат конвенционалните банки и тоа не сите к.банки.

Најновите информации говорат за тоа дека,Е.У.бара мерки против нејасните банкарски провизији.Многу банки со валидните структури со провизија ги покриваат трошковите кој што ги израчунуваат на клиентите.Структурните цени за тековните сметки често пати се неразбирливи за клиентите и затоа е невозможно да се утврди,колку уствари клиентите плаќаат и дека не се во можност да успоредат со останатите односно со понудата на другите банки.

Провизијата и каматата се две различити појмови но во суштина се исти и некогаш знаат да се замаглени односно невидливи во суштина тие се толку блиски,каде што едната без другата не може,односно едниот зависи од другиот.Провизијата му врши услуга на каматата и секогаш и на секое место можат без проблем да се уфрлат едниот кон другиот.Затоа ние во секојдневието понекогаш ги дефинирама како да се една единка,исти својства,и ја носат истата тежина во скоро во сите прилики и неприлики.Тоа значи дека,мораме да внимаваме ма моментот,околностите состојбите и на икс други работи за да тогаш можеме да го кажеме спротивното од ова што го кажав.

Атомот е невидлив и преставува најмалата скруктурна честичка на секоја материја што ги има неговите карактеристични својства.

Горе наведениот хадис дали не се работи за истата материа,провизијата кој што ги има истите особини односно карактеристики.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот