Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Опклада и хазардни игри on Сре 14 Дек 2011, 8:06 pm

Karşi yaka

avatar
Активен член
Опклада и хазардни игри


Опкладата во Исламот се смета една од полошите врсти на коцка,затоа што се игра во пари со две и повеке лица.
Суштината на ова игра е во тоа што едниот добива додека другиот губи.Трагично е и тоа дека многу игри за забава и разонода спаѓаат во коцка-хазардни игри,каде што е присатна опкладата а да при тоа некои,не свесно се упуштаат во харамот.

Игрите за забава и разонода,доколку со нив не се постапи односно не се третираат како што вели Шериатот,би можел човекот да го одбере погрешниот пат и да се заглави во харамот.Доколку го категоризираме харамот во категорији во хазардните игри,значи слободно може да се каже дека тие се-и станува збор за првата категорија на харам игри,во кое што спаѓаат; коцката односно игрите со карти(покер,ањц и д.р.)игрите со коцки(рулет,варбут и др.),игрите со кафеански аутомати,игрите на среќа,секоја врста на лотарија,спортска прогноза со кладилниците за спортот,коњските трки,трките су кучиња,томбола и д.р..

Отприлика овие се тие игри во првата категорија,кој што спаѓаат во најлошите видови на коцка во хазардни игри.Опкладата што е присатна во горе наведената категорија која што во Ислам'от се смета една од полошите врсти на коцки(затоа што станува збор за хазардните игри),доколку не се работи по прописите на Шериатот"опкладата е равна на хазардните игри".Значи истите можат и да не спаѓаат во хазардните игри(доколку се користат исправно !) односно во игрите за забава и разонода кој што некои од нас одвреме нареме ги користиме како средства за забава.

ОПКЛАДА

Опкладата во исламот е богаство во која што ја ставаат натпреварувачите што се натпреваруваат со коњи камили и стрели и кој ќе победи ја зима наградата.
Трките се конкуренција со коњи или со нешто друго.Во стрелањето спаѓаат натпреварите со фрлање на копја,стрели,или нешто слицно како што е пикадо.
Трките се дозволени со Куран,Сунне,и Иџма.

Има суре од Куранот кој што вели;"И против њих припремите колико год можете снаге и коње..."АЛ-АНАФ 60.Хадисот кој што се пренесува од Омер р.а.а. кој што вели дека,Мухамед а.с се натпреварувал со овенати коњи од Хајфа до Тхенијетул Уеда,додека со коњи што неовенати,од Тхенијетул Уеда до џамијата на Бени Зурејкут.
Мухамед а.с реко;л"Опкладата не е дозволена за никаво натпреварување,освен со камили,стрели,и коњи".Исто така постоји измеѓу муслиманите консензус дека натпреварите во целина се дозолени.

Постојат норми во врска со натпреварите.
Се дозволуваат натпреварите со коњи и со други животни кој што се употребуваат за транспорт,натпревари со трки и стрели, и со друго оружје.
Натпреварите/трките со камили,коњи стрели се дозволуваат да бидат со надокнада врз база на хадисот;"Опкладата не се дозволува за ниту една трка,освен за трки со камил,стрелки и коњи".Секоја трка што носи добивка(во интерес на Шериатот) како што се;натпреварување од областа на веронауката,вежби за џихад и др,е дозволено и се дозволува зимање на надокнадата за тоа.

Секоја трка со намера за забава и разонода со нешто друго што нема штета по Шериатот е дозволено,и е дозволена со цел да тоа не биде предизвик од одалачувањето на обврските од намазот и воопшто од ибадет'от.Меѓутоа во овие врсти на натпреварувања не се дозволува зимање на надокнада.
Секоја страна на натпреваруваците има за право да ја одложи/откаже трката,додека не се види неговиот противникот дека победува.Доколку се види едната страна дека победува,тогаш победникот има за право да ја откаже трката,но тој што губи не.
Надоместокот или наградата да биде позната и дозволена(халал),затоа што надоместокот/наградата е и воедно дел од договорот што предходно го направиле натпреварувачите и затоа е непходно да се знае дека е халал.

За ова горе што го наведов,читај поопширно;Муслим,Бухари,Тирмизи,Ебу Давуд,Несаи,Албан... .

А еве сега како јас гледам на ова и ќе дадам свое мислење и видување околу ова прашање.Но морам да признам дека некои работи не мисе доволно јасни,поради тоа што кога се работи за хадѝите некои се послаби и консензусот тука е присатен,и дали е ова се што го напишав(а се басирав и врз шеријатското право) може да се прифати како реална слика за опкладата,при тоа знаејки дека некои од припадниците на Ислам'от не ги признаваат хадисите односно не работат според нив.Дали во консензусот присуствуваат токму тие кој што не ги признаваат хадисите,тоа не ми е познато.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот