Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор


Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!

Доколку мажот се раздели од својата сопруга повеќе од четири месеци, должен е да се разведе од нејзе.
Мажот од својата сопруга може да се раздели од постела најмалку четири месеци. Доколку тој период трае повеќе од четири месеци тогаш мора да се разведе од неа . Племенитиот Аллах џ.ш нагласува:

-Оние што ќе додатат завет(се заколнат) дека нема да им се приближат на жените имаат време на траење четири месеци. А , ако им се вратат Аллах навистина е простувач и самилосен. А, ако мислат да се разведе бракот, Аллах навистина се слуша и се знае. (Ел-Бекаре , 226-227)

Границата од четири месеци е краен временски рок, сопругата морално да не посорнит и да не дојде до искушение да му се препушти на друг, а не на својот маж.

Се пренесува дека Омер б. Ел-Хаттаб р.а, кога бил халифа, една ноќ се шетал по мединските улици, сакајќи да види дали има некоја потреба од помош. Во таа негова прошетка доцно навечер, слушнал една жена како си пеела:

Се раздолжи (паждужи) оваа ноќ и се спошти мракот, а јас лежам во креветот , без човекот, сама, Се колнам во Аллах , да не е Неговата забрана, за која Му нема рамна, би се затресиле од мојот кревет страните...Утредента Омер , р.а ја прашал својата ќерка Хафса, р.а ,... Колку може да издржи една жена без маж? Таа му одговорила .... најмалку четири месеци, а најмногу шест месеци... Оттогаш Омер р.а никого не држел во џихад(војна) повеќе од четири месеци.( Гледај: Сејјид Кутуб, У окрилју Курана , 2/213)
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
islam nur напиша:


Во името на Аллах Милостивиот, Самилосен!

Доколку мажот се раздели од својата сопруга повеќе од четири месеци, должен е да се разведе од нејзе.
Мажот од својата сопруга може да се раздели од постела најмалку четири месеци. Доколку тој период трае повеќе од четири месеци тогаш мора да се разведе од неа . Племенитиот Аллах џ.ш нагласува:

-Оние што ќе додатат завет(се заколнат) дека нема да им се приближат на жените имаат време на траење четири месеци. А , ако им се вратат Аллах навистина е простувач и самилосен. А, ако мислат да се разведе бракот, Аллах навистина се слуша и се знае. (Ел-Бекаре , 226-227)

Границата од четири месеци е краен временски рок, сопругата морално да не посорнит и да не дојде до искушение да му се препушти на друг, а не на својот маж.

Се пренесува дека Омер б. Ел-Хаттаб р.а, кога бил халифа, една ноќ се шетал по мединските улици, сакајќи да види дали има некоја потреба од помош. Во таа негова прошетка доцно навечер, слушнал една жена како си пеела:

Се раздолжи (паждужи) оваа ноќ и се спошти мракот, а јас лежам во креветот , без човекот, сама, Се колнам во Аллах , да не е Неговата забрана, за која Му нема рамна, би се затресиле од мојот кревет страните...Утредента Омер , р.а ја прашал својата ќерка Хафса, р.а ,... Колку може да издржи една жена без маж? Таа му одговорила .... најмалку четири месеци, а најмногу шест месеци... Оттогаш Омер р.а никого не држел во џихад(војна) повеќе од четири месеци.( Гледај: Сејјид Кутуб, У окрилју Курана , 2/213)
[You must be registered and logged in to see this link.]


Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!


Ислам Нур овој Курански ајет не за тоа што го пренесуваш, односно тоа тумачење не исправно. Тука се работи ако Муслиман се заветува да ја остава односно и дава Талак на својата жена и има четири месеци време повторно да ја врати, а толку одприлика трае и чекањето на жената т.е. идетот( Кој теба минимално три месечни циклуси да поминат).


А хадисот што се спомнува од Умер р.а. тоа е колку треба да е одсутен мажот од жената, а сепак има многу докази деха сахабите и табиините биле одсутни повеќе од толку како прмерот со обсадата на престолнината на Персија која трела 18 месеци, а имало муслимани кои не биле повеле своите жени со ними. Под ова се разбира дека Умер р.а. дал наредба да не остануваат муслиманите подолго од 4 месеци одсутни, ако се може да се вратат дома.


Мислам дека треба да се малку размисли околу кранските ајети или да се види како го тефсиреле исправните предходници тој ајет, од едеб на учење на Куран е да се учи со Тезеббур, со размислување, покушавање да се разбере ајетот да се направи све што е во наша можност да се најде тефсир од исправните предходници за Куранот и.н.т.


Немој да ми се лутиш ама баш во овие денови ја разработувам оваа тема!!!!

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:


Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!


Ислам Нур овој Курански ајет не за тоа што го пренесуваш, односно тоа тумачење не исправно. Тука се работи ако Муслиман се заветува да ја остава односно и дава Талак на својата жена и има четири месеци време повторно да ја врати, а толку одприлика трае и чекањето на жената т.е. идетот( Кој теба минимално три месечни циклуси да поминат).


А хадисот што се спомнува од Умер р.а. тоа е колку треба да е одсутен мажот од жената, а сепак има многу докази деха сахабите и табиините биле одсутни повеќе од толку како прмерот со обсадата на престолнината на Персија која трела 18 месеци, а имало муслимани кои не биле повеле своите жени со ними. Под ова се разбира дека Умер р.а. дал наредба да не остануваат муслиманите подолго од 4 месеци одсутни, ако се може да се вратат дома.


Мислам дека треба да се малку размисли околу кранските ајети или да се види како го тефсиреле исправните предходници тој ајет, од едеб на учење на Куран е да се учи со Тезеббур, со размислување, покушавање да се разбере ајетот да се направи све што е во наша можност да се најде тефсир од исправните предходници за Куранот и.н.т.


Немој да ми се лутиш ама баш во овие денови ја разработувам оваа тема!!!!Алејкум Селам се согласувам дека треба предходно да се провери како како толкуваат ајетот улемата но она што го пишува не е мое толкување туку (Сејјид Кутуб, У окрилју Курана , 2/213)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

ibret

avatar
Активен член
Убаво ти вели пријателот,треба насловот на темата да го смениш за да содејствува со пишаното,а ова е сосема друга тема за која навистина треба да се пишува.
Аллах џ.ш. еманет на сите!


______________________________________________

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Убаво ти вели пријателот,треба насловот на темата да го смениш за да содејствува со пишаното,а ова е сосема друга тема за која навистина треба да се пишува.
Аллах џ.ш. еманет на сите!Не е проблем кажи како да биде насловот че се смени ?Winkibret напиша:А ова е сосема друга тема за која навистина треба да се пишува.
!
Не се секирај, иншалах че се пишува и за оваа тема Wink Ете имате прилика зошто едноставно , не напишете нешто ви оставам простор, ова е секако форум, и секо верата е совет..


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

ibret

avatar
Активен член
Селам алејкум!Еве на пример соодветно со твојот пост би било:“Дозволена отсутност на мажот“.
А за другата тема нема ја копи пасти матријал во компјутеров зошо и онака ја слабо баратам со оваа машна,а за да барам по книги неммам доволно време.
Аллах с.в.т. еманет на сите!!!


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот