Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
-
Од Абдуллах ибн Омер се
пренесува дека Веровесникот саллаллаху алејхи ве селлем рекол: “Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху
наш благослови го Јемен!“
Па рекле:
“И нашиот Неџд!?“
Посланикот алејхи селам рекол: “Аллаху наш благослови го Шаам! Аллаху наш благослови го Јемен!“ Рекле:“Аллахов Посланику и нашиот Неџд“ Кажува Абдуллах ибн Омер: “Мислам дека
третиот пат Посланикот рекол: “Таму ќе бидат потреси и нереди! Таму ќе излезе
шејтановиот рог“
(Бухари 825 стр, хадис бр. 7094)


Тука се зборува за Неџд како географска одредница и не се мисли
на Неџд во Саудиска Арабија,
туку на Ирак во
целост.
Она што веќе со години се случува таму и тоа како, ни дава за право
да тврдиме дека под терминот Неџд Посланикот саллаллаху алејхи ве селлам мислел
на Ирак, затоа што и во други преданија стои како појавата на шејтанскиот рог
ја препишал на Ирак, а како доказ е следниов Хадис:Од Ебу Хурејре радијалаху
анху се пренесува дека посланикот саллаллаху алејхи ве селлем рекол: “Ви дојдоа жителите од Јемен. Тие се со
најблаги срца и најосетливи души. Иманот е Јеменски, мудроста е јеменска и
разбирањетоа на верата е јеменско. А главата на куфрот доаѓа од исток!
(Муслим)“Во последно време ќе се појават луѓе, млади а глупави, ќе
зборуваат со јазикот на најдобрите створенија, ќе учат Кур’ан но нема да ги
преминува нивните грла, ќе излегуваат од вера како што стрелата излегува од
својот лак. Убивајте ги, каде и било да ги сретнете, оној кој ќе ги убива ќе
има награда на Суден Ден.“
(Бухари
стр 425, хадис бр. 3611)“Кога би ги сретнал, би ги казнал со казната од народот Семуд
(Би ги казнил со убивање)“
(Бухари стр 509, хадис бр.
4351)

Суфиите и другите заблудени секти не осврнувајќи се на
чинот дека овие спомнати хадиси се наоѓаат во сите познати хадиски збирки (Меѓу
кои и најпознатие шест: Бухари, Муслим итн), кај поглавјата кои се однесуваат
токму на сектата Хариџии но и покрај тоа Суфиите тврдат, го игнорираат и
негираат сето тоа што го рекла исправната Улема и кажуваат дека овие хадиси се
однесуваат на така наречените ’Вехабии кои се нивни производ и измислување со
кое одвраќаат од овој дин’ а со тоа обвинувајќи ја
.


целата улема од Ехлис Суннет вел Џемаат, почнувајќи од Ибн
Тејмијје неговите ученици и цела призната улема од Неџд.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот