Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Karşi yaka

avatar
Активен член
Дали Американците биле на месечината?!


Што говорат најновите информации !

Во последново време ги следиме најновите информации, преку изјави на најеминентните лица од науката и од страна на Наса, преку линкови со документарни филмови, а ги има на стотици и стотици, кои го говорат спротивното од тоа, дека, човекот некогаш стапнал на Месечината.

Сега со поновите информации јавуваат дека на Месечината откриле 10 цм испод површината полно вода, но кога биле наводно на месечината, ја бушеле земјата и не нашле ништо.

Најновите информацији говорат за тоа дека Американците планираат да пуштат безпилотно летало кое што наводно ќе кружи околу природниот сателит МЕСЕЧИНАТА!

Со ова нивна последна изјава, дали можеме да константираме дека, ова што го планираат, дали се мисли и се подразбира, дека, на нивната лага и доаѓа крајот, а тоа е, дека, кога можело нивното летало да стапне на Месечината (со Аполо и Луј Армстронг со неговата екипа), зошто не би било можно и без никаков проблем денес да полетаат односно да отидат, знаејќи при тоа дека, науката, технологијата толку е понапредна денес од пред четриесет години, со оглед на тоа дека, наводно тогаш биле на Месец, сега би требало да се во можност без никаков проблем да одат во некоја друга (далечна) планета која што е со светлосни години далеко од нас!Зошто Американците не биле во можност да одат на Месечината !


Кога малку се знаеше за Месечината и технологијата, кога не била развиена со пософистицирани апарати за мерење на атмосферата, грацитацијата ,гасовите течности, структури и својствата на материите, тие тргнале на тоа далечно патување, пред да размислат и да ја анализираат дадената ситуацијата, а тоа значи, да се обрнува внимание на тоа, дали има можности за комуникација преку радиофоничнитв, видео врски, емитирани преку електро магнетните валови кој што ја имаат брзината на светлото (300'000 км во сек.), и кој што се неопходни за таквото патување поточно во Космосот.

Е.м.валови кој што се емитираат од Земјата, одат до Јоносферата (една од Земјините слојеви во далечина од прилика 600 км) и се враќаат повторно на различни места на Земјата (затоа што тој слој не е можно да се пробие), точно како еден пасивен сателит за комуникација.

Се поставува прашање како е можно доколку биле на Месечината и доколку имале компјутери со себе, кој е начинот со кој комуницирале со Земјата ?!

Во тоа време да кажам дека самиот компјутер бил колку и самото летало, додека најмалиот компјутер бил во големина колку еден трокрилен шифоњер, и со меморија во неколку стотини БЅТЕС, односно во границите од 1 кб, и истите во тоа време се продавале и се користеле од 1960 па до 1970 год,.

Таа меморија во денешното време е равна, на еден најобичен и најевтин дигитален рачен часовник.

Во 1980 - 1990 год, првите компјутери кој што мене ми дојдоа при рака, беа: Атари, Амига, Комодоре, Аpple и Ибм, кој што имаа мокј/меморија измеѓу минус плус 64-640 кб, додека во тоа време беше најакиот компјутер, минус плус 126,286 до 1мб.

Кога ги спомнуваме земјините слоеви да кажам дека во Куран'от Аллах ни обрнува вниманиа на една доста интересантна појава на небото!

Сурето гласи; И Ние небото го создадовме како покрив сигурен. Но, оние се рамнодушни кон знаменијата Насхи. (Ел - Енбија )

Кога ги спомнав магнетните валови, да спомнам дека исто така и тие можеби би биле пречка и соочување со проблемите на слојот на (слој во внатрешноста на земјините слојеви во нашето небо) генерацијата Ван Ален, која што се формирала како резултат на магнетното поле на земјата, исто така, служат , како едно поле, за општа одбрана и спрема штетните зраци кој што ја напаѓаат Земјата.

Овие се едни од предизвиците за замислената цел на Американците, додека другата пречка по ред е, каде што е земјата одбранета од климатските услови и мразот кој што во атмосферата може да ја достигне температура и до -270 степени целзиусеви. Но, тоа можеби не е е пречка од тие размери, за да не може тоа да се помине таа пречка, пречките се Термосфера, која што е на височина до 500 км и температура до 1500 степени целзиусеви, Егзосфера на 800км - 3000 км и со температура од1500 - 2500 степени целзиусеви и Геокорона во висина на 20000 км, за нас не доволно позната, за да можеме да кажеме нешто повеќе за тоа.

За да можеле Американците во тоа време и со тоа летало и со таа брзина да ја поминат Егзосферата, на ним им требало да патуваат најмалку десет минути (не навлегувајќи во тоа, како ќе било нивното враќање), во тој пекол.

Замислете само кога би била температурата во Земјата 150 степени целзиузеви, која е таа брзина, која што ќе и се супростави и ќе го избегне пеколот во Земјата, а замислете десет до петнаесет пати повисоки температури!!!

О дружино на джинови и луѓе, ако можете да ги преминете краиштата на небесите и на Земјата, преминете ги! Ќе ги преминете само со голема мок (засега,таа мокј за нас е непозната!),(Ер - Рахман 33) , Против вас ќе испрати еден огнен пламен, и уште чад и не ќе можете да ги помогнете, ... (Ер - Рахман 35).Интигри во Месечината !

Наводно по слетувањето на Месечината, испод модулот може да се види (по снимкиве од линковите), дека нема кратер! Па нормално е дека треба да има, зарем не! Тој модул со своите мотори, испод него требал да створи притисок од 15 тона...и од тој притисок морал да створи кратер, додека модулот се спуштал на Месечината.

Кога астронаутот остава отисоци од своите чизми во песокот на Месецината, како е можно да испод модулот нема никакви отисоци односно траги! Доклоку тој модул слетал на Месецината, би требало најмалку од еден метар длабочина да има на тоа место кратер.

На Месечина шест пати е по слаба гравитацијата (па заради тоа наводно и не можела да се створи атмосфера околу Месецот, затоа што гасовите се прилагодени за да останат во орбитата на Месечината орбита, како некоја врста на атмосфера) и кога моторите би ја дигнале таа прашина со која што Месечината е прекриена, по спуштањето на модулот целото подрачје би било во песочна прашина со саати, затоа што, честичките поради слабата гравитација нема така брзо да паѓаат назад на површината, а кога би паѓале би паѓале и над модулот, а на снимките како што сте можеле и самите да видите 5 , доколку ги имате видено линковите со документарни филмови од Наса), дека е чист, и дека нема прашина!

Исто така по снимките може да се види дека никаде нема ѕвезди, а баш супротно, би требало да ги има и да се видат поубаво.

Кога го гледаме небото од Земјата, тоа го правиме преку атмосферата која се состои од облаци и разна прашина која што ни го намалува видот од небото и звездите. Но и покрај тоа, звездите можат да се видат од ведро небо ноќе одлично.

Значи и преку Земјиниот атмосферски слој можат да се видат ѕвездите, поготово кога се излегува од земјината атмосфера.

Небото од космосот може да се види многу подобро,од тоа што се гледа од Земја. На крајот на краиштата тоа е причината, зошто е поставен телескопот на Хубле изнад атмосферата (на височина од 350км), за да може подобро и појасно да се види тоа, во зависност од тоа што треба да се види. Бидејки во Месечината, каде што Американското знаме се вее, не може да се вее на начин како е во снимките, затоа што таму нема атмосфера, па поради тоа и нема ветер.

Сенките во снимките не се поклопуваат и се гледа дека доаѓаат од два извори, а не само од Сонцето.

Оделата кои што ги носеле биле напумпани со притисок од една отмосфера, затоа што човечките органи функционираат на тој притисок. Кога тоа би се променило во смисол да порасне притисокот, нема нешто многу битно да се промени, затоа што луѓето можат да издржат краткотрајни притисоци од десет атм, да речеме нуркачите! Но кога станува збор за притисокот или вакумот ситуацијата не е еднаква. Астронаутите скокаат по Месецината како успорени снимци! По ова, што ни кажува логиката?! Ни кажува дека, доколку се толку пати полесни (шест пати) него ли во Земјата, тоа значи дека, толку пати астронаутите се ослабени.

Значи, астронаутите останале исто тешки колку што биле и на Земјата.

Што значи тоа?

Тоа значи дека, ако астронаутот во Земјата можел да скока во висина пола метри, тогаш во Месецината би требал да скока, три или шест пати повеќе,затоа што гравитацијата толку пати е послаба, односно толку пати појака во однос на гравитацијата.Тие морале барем шест метри во далечина да скокаат, знаејки при тоа за човечките чекори кои мозхат да бидат и до две метри.

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот