Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прашање за хазрети Мевлана on Нед 11 Дек 2011, 2:05 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM IMAM EDNA ZABELESKA OD FORUMOT DAKDE SOT VO SAMIOT POCEKOT KOGA KO OTVORIV FORUMOT VIDOV PAZETESE OD SEKTI VO TOA KADE STO GO NAPISAVTE I VIDOV NESTO CUDNO KADE STO SE CUDEV NA OVA A TOAE NA HAZRETI MEVLANA TACUVAJNETO NE TOAE MALCE ZBULIVO,

NO SAMO SAKAM DA KAZAM DALI BRTAE IZVENETEME TAKA STO KE VE PRASUVAM JAS KAKO PO MLAD NO SAKAM DA ZNAM AKO JASGLEDAM NEKOJA IMISIJA KADE STO SE GOVTI NEKOJA HRANA DA KAZAM NEKOJ UBAVO JADEJNE DALI JAS OD SAMOTO GLEDAJNE MOZE DA SE NASITAM ILI KE SE NASITAM AKO VO ZIVO KE GOTVAM I KE JADAM NELI ODGOVOROT KE BIDUVA DEKA SEKAKO NEKE MOZE DA SE NASITAM OD SAMOTO GLEDAJNE NO KE SE NASITAM AKO JAS GOTVAM AKO JAS BIDUVAM U TAA SOFRA.

NO SAKAM DA KAZAM SO OVA DEKA NEMOZEME DA SE NASITAME OD DAMOTO GLEDAJNE NA NEKOJI TAKA NARECINI SPORED VASE KASUVAJNE NA SEKTI TREBA I VIJE DA DOJDETE I DA SI GOTITE SAMITE E TEK TOGAS KE DOZNAETE KOJA HRANA SE GOTVIZATOVA STO TESAVVUFOT E NESTO POSEBNO ZA RAZLIKA OD SERIATOTO TOAE NESTO EKSTA NO KE VE ZAMOLAM SO SLEDNIVE ZBOROVI NEMOJ DA KAZEE DEKA PIROT HAZERETI MEVLANA E SEKTA ZATOVA STO HARETI MEVLANA E POKOLEJNIJE OD HARETI MUHAMED ALISELATUVESELAM I TOJ BESE ZIV VO MUHAMEDOVO VREME NO AKOE SEKTA TACUVAJNETO NA HARETI MEVLANA TOGAS DAJTEMI ARGUMETI KADE STO SE ARGUMETIRA ZA OVA STO VIJE GO KASUVATE ILI TESAFUFOT E SEKTA NE BRAKA JAS KE KAZAM NESTO EHH KOGA BI ZNAELE I DEKA MUHAMED BIL VO TESAVUF ZATOA STO IMA KURANSKI AJETI VIJE POUBAVO KI ZNAETE I ZNAETE DA GI RECETIRATE NA ARAPSKI KADE STO SE SPOMNUVA ZA DOGOVOR ZA SKLUCUVAJNE DOGOVOR I KADE STO SE KASUVA I TESKO NA TIJE KOJ STO KE PREKRSAT DOGOVOR OVIJE AETI BAS VISE JASNISI. NO JAS KE VISE IZVINUVAM AKO NESTO VI ZGREZSIV SELAMUN ALEJKUM

2 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Нед 11 Дек 2011, 5:52 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Евети цитати од книгите на Џелалуддин РумиЕл – Ефлаки кажува: “Кажал еден исламски правник кој потонал во

морето на дуњалучките уживања: ’Не е дозволено да му се прави сеџде на

створение.’ Тоа го рекол, и со тоа ги повредил чуствата од Мевлевиите!

Кога тоа го слушнал Руми, му рекол: “Грешнику еден! Зошто да не правам

сеџде и на тој начин да го искажам своето жртвување на оној кој ме спаси

од шејтановите сплетки, кој ми го олесни патот до слободата и ми поклони

нов живот?! (“Менакибул – Арифин 2/75“)Рекол Султанот Велед: “Некој човек му се пожалил на Руми поради тоа

што некои луѓе често го прашувале како Руми можел да ја нарече

“Месневија“ Кур’ан, кажувајќи му дека неговиот одговор на тие прашања

бил: ’Затоа што “Месневија“ е тефсир на Кур’анот’. Кажува: Кога тоа го

слушнал Мевлана, замолчил на момент, а потоа во лутина извикал: “Песу

и магаре еден, а зошто “Месневија“ не да не биде Кур’ан? Што е

“Месневија“ него ли, светло на Аллаховите тајни“

(“Менакибул – Арифин 1/490“)Еден ден Руми го запрашал на Сиријанос: “Што кажуваат христијанските

теолози за Иса? ’Кажуваат дека тој е Бог’ – Одговорил Сиријанос. “Кажи

им дека Мухаммед е поголем Бог од нивниот“ – Му возвратил Руми и тоа

го повторил три пати:“ (“Менакибул – Арифин 1/471“)Кажува Руми во стихот број 2437: “Не жената таа која се сака, туку таа е

светло Господово, кажи: “Створителот е она“ или “Не е створена“ – Тоа е

исто!(Кефафи, Месневија, 1/304 стр, Издавачка куќа “Ел – Асријје“, Бејрут

1966)Кажува во стих број 1319: “Шејхот е како Бог, работи она што го работи,

без било какви инструменти, ги подучува своите муриди, ученици без

ниту еден збор“ (Кефафи, Месневија, 2/140 стр)Кажува во стихот број 1345: “Кога на човекот ќе го осветли Господовата

светлост, прафатливо е мелеките сеџде да му прават, затоа што Аллах го

избрал! Така исто прифатливо е човек да му направи сеџде чија душа се

очистила од сомнежи и охолост, наликува на мелеките“

(Кефафи, Месневија, 2/142 - 143 стр)
______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

3 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Нед 11 Дек 2011, 6:10 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR Суфизмот е секта , колку за твоја информација посети ги следниве теми:[You must be registered and logged in to see this link.]:


[You must be registered and logged in to see this link.]


[You must be registered and logged in to see this link.]:

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

4 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Нед 11 Дек 2011, 6:26 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Куфрови (неверства) од Џелалуддин Руми.

Џелалуддин Руми

Деталната биографија за Џелалуддин Руми (604 – 672) ја забележал Шемсуддин Ахмед ел – Ефлаки (умрел 761 хиџретска, а тој е ученик и слуга на синот од Руми, хафиз на “Месневија“ ) во книгата “Менакибул – Арифин“ книги кои му се доволни на секој паметен и разумен човек во препознавање на правото лице од Руми.
Ел – Ефлаки кажува: “Кажал еден исламски правник кој потонал во морето на дуњалучките уживања: ’Не е дозволено да му се прави сеџде на створение.’ Тоа го рекол, и со тоа ги повредил чуствата од Мевлевиите! Кога тоа го слушнал Руми, му рекол: “Грешнику еден! Зошто да не правам сеџде и на тој начин да го искажам своето жртвување на оној кој ме спаси од шејтановите сплетки, кој ми го олесни патот до слободата и ми поклони нов живот?! (“Менакибул – Арифин 2/75“)
Рекол Султанот Велед: “Некој човек му се пожалил на Руми поради тоа што некои луѓе често го прашувале како Руми можел да ја нарече “Месневија“ Кур’ан, кажувајќи му дека неговиот одговор на тие прашања бил: ’Затоа што “Месневија“ е тефсир на Кур’анот’. Кажува: Кога тоа го слушнал Мевлана, замолчил на момент, а потоа во лутина извикал: “Песу и магаре еден, а зошто “Месневија“ не да не биде Кур’ан? Што е “Месневија“ него ли, светло на Аллаховите тајни“ (“Менакибул – Арифин 1/490“)
Еден ден Руми го запрашал на Сиријанос: “Што кажуваат христијанските теолози за Иса? ’Кажуваат дека тој е Бог’ – Одговорил Сиријанос. “Кажи им дека Мухаммед е поголем Бог од нивниот“ – Му возвратил Руми и тоа го повторил три пати:“ (“Менакибул – Арифин 1/471“)
Во воведот на “Месневија“ која Руми ја напишал на Арапски јазик, се кажува: “...Таа е во рацете на племенити и честити посланици – мелеки!!! Оние дозволуваат само чисти да ја додирнуваат!!! Месневија е објава од Господарот на световите, на која лага не може да му пријде ниту од десна ниту од лева страна!!! Аллах ја чува и надгледува, а кој тоа подобро ја чува од Него, и кој е помилостив од Него?“
Кажува Руми во стихот број 2437: “Не жената таа која се сака, туку таа е светло Господово, кажи: “Створителот е она“ или “Не е створена“ – Тоа е исто!
(Кефафи, Месневија, 1/304 стр, Издавачка куќа “Ел – Асријје“, Бејрут 1966)
Кажува во стих број 1319: “Шејхот е како Бог, работи она што го работи, без било какви инструменти, ги подучува своите муриди, ученици без ниту еден збор“ (Кефафи, Месневија, 2/140 стр)
Кажува во стихот број 1345: “Кога на човекот ќе го осветли Господовата светлост, прафатливо е мелеките сеџде да му прават, затоа што Аллах го избрал! Така исто прифатливо е човек да му направи сеџде чија душа се очистила од сомнежи и охолост, наликува на мелеките“ (Кефафи, Месневија, 2/142 - 143 стр)
Познатиот Ханефиски научник Бедруддин ел – Ајни, коментатор на Сахихот од Бухари, умрел во 855 хиџретска, во 823 хиџретска година ја посетил Коња, и се сретнал со Мевлевиите. Ја прочитал “Месневија“ и рекол за Џелалуддин Руми: “Ја напишал “Месневија“ во која повеќето од работите по Кур’ан и Суннет се одбиени. “Месневија“ била причина за заблуда на голем број луѓе. Мевлевиите претерано го пофалуваат на Руми, толку многу што, за нив може да се рече дека се неверници и дека ја напуштиле Мухамедовата саллаллаху алејхи ве селлам вера.“ (Ел Ајни, “Акдул – Џуман фи Тарихи ехли – з – земан“ низ научна преработка на Мухаммед ибн Мухаммед Емин, “Ел – Хеј’етул – Мисријј еттул – аммелл Китаб“, 1408 Каиро.“)

Извадок од Книгата “Побивање на суфиските невернички заблуди“ можеш да ја симнеш на овој линк:

[You must be registered and logged in to see this link.]

5 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Нед 11 Дек 2011, 7:07 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM IMAM EDNA ZABELESKA OD FORUMOT DAKDE SOT VO SAMIOT POCEKOT KOGA KO OTVORIV FORUMOT VIDOV PAZETESE OD SEKTI VO TOA KADE STO GO NAPISAVTE I VIDOV NESTO CUDNO KADE STO SE CUDEV NA OVA A TOAE NA HAZRETI MEVLANA TACUVAJNETO NE TOAE MALCE ZBULIVO...Ako go mislish na toa, kade sto imaat "mevlanci", koi sto se vrtat vo krug - moram da ti kazham, deka tie osobi navistina se golemi zektashi - oti si chital nekade niz Kuranot ili Sunnetot, deka toa poraneshnite go praktikuvale?

Za sekoj od Sufiskite Sejhovi se vika, deka bile blagoslovni Ludzhe, ili pak, Evlii. No dali ne znaesh, deka resulAllah sallAllahu aleyhi wassalim ja upomenal na edna zhena, koja sto tvrdela, deka eden postanal "evlija" i ke ode vo Dzhennet so zborovite: "Nitu jas znam kako ke mi bide krajot, a jas sum pratenikot Allahov." Zhenata dalje vika: "Se kolnam vo Allah" Posle toj sluchaj nikogash ne narekov, deka nekoj e evlija ili slichno!" (zabelezhano vo sahih od buhari i muslim)


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

6 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 11:49 am

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM NO JAS KE KAM EDEN RIVAET EDEN DEN OD DENOVITE DOSOL HZ MEVLANA VO GROBOT NA RESULALAH I SEDEL TAMU I RAZMISLUVAL MOZEBI SO DENOVI MOZEBI SO MESECI I MU SE VRTELO NA GLAVA DALI JAS NEKOGAS KE GO VIDAL HZ MUHAMED I KAZUVA EE KADESUM JAS A KADE MUHAME S A V NO POSLEM SE OTESUVASE MOZEBI KE GO GLEDAM NO PAK SE DVOMESE NEE BE JAS KAJ MOZE DAGO GLEDAM I OD EDNAS SE SETIL NA ASHABUL KEJFH I NA NEGOVIOT KUCE KOJE SE VIKALO KTMH KADE STO SE KASUVA DEKA KUCETO MNOGU SAJGIJA MU PRAVELO NA ASHABUL KEJFH I ZARADI TAA SAJGIJA KE VLEZE VO DEZNETOT I OD EDNAS STANAL HZ MEVLANA I SE OBRATIL EEE AKO VLEZE KUCETO STO MNOGU SAJGIJA MU PRAVELO NA ASHABUL KEJFH TOGAS SAJ KE MU BIDAM KUCETO NA HZ MUHAMED EE BRATE PAZI SO KOJI ZBOROVI SE OBRATIL HZ MEVLANA NO JAS EDNO SAMO KE KAZAM DOBROE OVA DA SE SPOMNE TUKA KONPARACIJATA POMEGU PEJGABER I EVLIJA E SELDNO NESTO AKO ALLAH GO ODBRAL NELI ZNAEME PEJGABEROT GO ODBRAL USTE PRED DAGO STVORIL ADEM A S ZATOA STO TOJ E OBVRZAN ZA TAA RABOTA TOGAS E PRASAJNZTO ZOSTO NIJE NESME PEJGABERI PA KE KAZES BRAT NEMOZEME ZATOASTO MUHAMED BIL POSLEDEN AKO TOJ BIL KAKO RESULALAH POSLEDEN VO ZEMJATA TOGAS MOZEMELI DA SME EVLIJI DA MOZEME ALI EVLIJA NESE BIDUVA TOKMU TAKA TREBA DA RABOTIME EE TUKA NIJE POTREBEN TESAVUFOT ZATOA STO SO PET DNEVNI NAMAZI DA TOAE FARZ OD STRANA NA ALLAH NO NIKOJ NE POSTIGNAL EVLIJA SO PETET VAKTI NAMAZI ALI AKO VLEGUVAME VO TESAVVUFOT E TEK TOGAS KE VIDEME KADE SLASTATA NA ISLAMOT . I USTE EDNO NESTO ZA KRAJ AKO E HZ MEVLANA TAKA KAKO SEKTA VO ISLAMOT ZOSTO KO NAZIVAT HZ MEVLANA ILI PAK ZOSTO NEGO KRITIKUVAME HASANEL EL BASRI I TOJE OD LOZATA NA HZ MEVLANA ALI SI SLISNAL LI NEKOJ PEJGABER DA DOJDE 8 PATI VO DUJNALUKOT NE NEMA TAKOV NESTO ZATOA STO TOJ BIL PEJGABER I SIJA ZAVRSIL MISIJATA I KRAJ DODEKA ZA EVLIJATA E NESTO DRUGO BRAT ZATOA JAS KAKO BRAT I VELAM VIDETIGI VNATRESNIITE NA SUFIZAMOT A NE POVRSINITE I FLEKITE EVE PRIMER AKO JAS ZEMAM EDEN CARSAV BEL I POMINUVA OD DESETITE RACE OD AUTO MEHANICARI TOJ CARSAV KAKO KE IZLEGUVA NELI SEKAKO KE IZLEGUVA CRN E TAKA E ISTO TARIKATOT ILI SUFIZAMOT E BEL KAKO CARSAVF NO LUGETO KO ZACERNUVALE SO SVOITE NEZNAM STO NI SEKOJ KESI DADE ESAP PRED VOZVISENITO ALLAH NO JAS KESE IZVINUVAM AKO NESTO ZGRESIV SELAMUN ALEJKUM KE TE MOLAM BRATE OVA CITAJGO PASLIVO I PAZLIVO DAJMI ODGOVOR ZATOA STO MOZE ZA EDNA RECENICA KOJA E SOSTAVENA OD NEKOLKU ZBORA MOZE DA DADEME ESAP ZATOA KE TE MOLAM DAJMI PREZIZEN ODGOVOR SO KATOVI STRIKNO OD KURAN TE MOLAM DZEZAKALAKU HAIR

7 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 12:51 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Бекире изгледа си побркал многу работи!!!!


Како прво насловот на овој форум е „АХЛИ СУННАХ“ а не „Ахли Суфи“ или Ахли Шии!!!!


Второ со самото твое прелистување на некои теми ако може да се рече така јер секој че види во кој правец се движиме ние тука, а ти изгледа сакаш непотребни расправии јер да си ТИ ИСКРЕН ќе продолжеше со читање ќе видеше на што нашето досегашно пишување се ослонува а тоа е КУРАН и СУННЕТ а не бајки и преданија од суфии и шии.


Трето со досегашното твое излагање можам да заклучам дека си припадник на некоја суфиска секта ако не и БЕКТЕШИЈА.


А ако не си ПАРДОН тогаш си човек кој не прочитал нити една книга од Акида или Фикх освен можеби ИЛМИХАЛ печатен од ИВЗ Скопје.


А Пардон суфиите не читаат ними им доаѓа знаење туки така (тука се мисли на Шејтанот).


И мислам доста сабуревме на тебе!!!!
Земај читај и учи покушај да ја разбереш и научиш оваа Возвишена вера на начин кој доликува а не на бајки и преданија. Ова е мој насихат/совет а не омаловажување.

8 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 1:16 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM BRTAE NO JAS KE KAZAM NESTO KAKO PRVO KOGA SI POCNAL DAMI DADES ODGOVOR NESI MI DAL SELAM A ZA OVA RESUALLALH KASUVA SLEDNO

Кој ќе почне со разговор пред да даде селам, немојте да му одговарате се додека не даде селам."(Теберани)

KAKO VTORO SI KAZAL DOSTA И мислам доста сабуревме на тебе!!!! STO SKATE DA KAZETE NE RAZBIRAM

I KAKO TRETO STE KAZALE А Пардон суфиите не читаат ними им доаѓа знаење туки така (тука се мисли на Шејтанот).
ZNACI NIJE NESMA OD STRANA TA NA ALLAH TUKA SE MISLI NA SEJTANIVA STRANA .

I KAKO CETVRTO STE KAZALE тогаш си човек кој не прочитал нити една книга од Акида или Фикх освен можеби ИЛМИХАЛ печатен од ИВЗ СкопJE
I ZA KRAJ DEMEK DA NESE OMALOZUVAM I STE KAZALE DEMEK Ова е мој насихат/совет а не омаловажување. NO NEMA PROBLEM JAS NESE OMALOZUVAM NITUPAK SE LUTAM INSALLAH ALLAH NEKA NE CUVA KE KAZAM EDEN HADISI KUCI I VIJE GO ZNAETE OVA AKO ALLAH DZ HU NE ZASAKAL KE NAREDI ZA MELEKOT DZIBRAIL JAS OVOJ COVEK GO SAKAM I TI NAREDUVAM I TI DAGO SAKAS NO KOGA KEMU NAREDI ZA DZIBRAIL TOGAS ODI DZIBRAIL A S ZA DRUGITE MELEKI I KE KAZUVA NARDENO MIJE OD STRANATA NA ALLAH DAGO SAKAM OVOJ COVEK I VAS VI NAREDUVAM DAGO SAKATE OD KAKO KEGO ZASAKAT OVOJ COVEK MELEKITE KE ODAT VO UMETOT I ZA NIV KE IB BIDE KAZANO DAGO SAKAT OVOJ NAROD SO OVA KAZUVAM DEKA INSALLAH DA BIDEME OD OVIJE LUGE KOJ KENE SAKKAT A NE DA NE MRAZAT INSALLAH ALLAHUME AMIN SELAMUN ALEJKUM BRATE MUSLIMANE PRIPADIN VO VERATA DINUL ISLAM A ZA EHLI SUNET SAMO ALLAH ZNAE DALI SME SLEDBINICI NO INSALLAH DA SME VO DEREDZ KADE STO BILE LUGETO KOI GO ZABORAVEJA DUJNALUKOT A GO ZEMAA AHIRETOT USTE EDNAS SELAMUN ALEJKUM VE SABIRINE VE MUSTAKINE VE ZELDELELALEHU AMENU GAJRE HU

9 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 1:43 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM BRTAE NO JAS KE KAZAM NESTO KAKO PRVO KOGA SI POCNAL DAMI DADES ODGOVOR NESI MI DAL SELAM A ZA OVA RESUALLALH KASUVA SLEDNO

Кој ќе почне со разговор пред да даде селам, немојте да му одговарате се додека не даде селам."(Теберани)

KAKO VTORO SI KAZAL DOSTA И мислам доста сабуревме на тебе!!!! STO SKATE DA KAZETE NE RAZBIRAM

I KAKO TRETO STE KAZALE А Пардон суфиите не читаат ними им доаѓа знаење туки така (тука се мисли на Шејтанот).
ZNACI NIJE NESMA OD STRANA TA NA ALLAH TUKA SE MISLI NA SEJTANIVA STRANA .

I KAKO CETVRTO STE KAZALE тогаш си човек кој не прочитал нити една книга од Акида или Фикх освен можеби ИЛМИХАЛ печатен од ИВЗ СкопJE
I ZA KRAJ DEMEK DA NESE OMALOZUVAM I STE KAZALE DEMEK Ова е мој насихат/совет а не омаловажување. NO NEMA PROBLEM JAS NESE OMALOZUVAM NITUPAK SE LUTAM INSALLAH ALLAH NEKA NE CUVA KE KAZAM EDEN HADISI KUCI I VIJE GO ZNAETE OVA AKO ALLAH DZ HU NE ZASAKAL KE NAREDI ZA MELEKOT DZIBRAIL JAS OVOJ COVEK GO SAKAM I TI NAREDUVAM I TI DAGO SAKAS NO KOGA KEMU NAREDI ZA DZIBRAIL TOGAS ODI DZIBRAIL A S ZA DRUGITE MELEKI I KE KAZUVA NARDENO MIJE OD STRANATA NA ALLAH DAGO SAKAM OVOJ COVEK I VAS VI NAREDUVAM DAGO SAKATE OD KAKO KEGO ZASAKAT OVOJ COVEK MELEKITE KE ODAT VO UMETOT I ZA NIV KE IB BIDE KAZANO DAGO SAKAT OVOJ NAROD SO OVA KAZUVAM DEKA INSALLAH DA BIDEME OD OVIJE LUGE KOJ KENE SAKKAT A NE DA NE MRAZAT INSALLAH ALLAHUME AMIN SELAMUN ALEJKUM BRATE MUSLIMANE PRIPADIN VO VERATA DINUL ISLAM A ZA EHLI SUNET SAMO ALLAH ZNAE DALI SME SLEDBINICI NO INSALLAH DA SME VO DEREDZ KADE STO BILE LUGETO KOI GO ZABORAVEJA DUJNALUKOT A GO ZEMAA AHIRETOT USTE EDNAS SELAMUN ALEJKUM VE SABIRINE VE MUSTAKINE VE ZELDELELALEHU AMENU GAJRE HU


Не проблем Бекир пак ќе ти одговарам на исти начин:


Како прво селам давам само на Муслимани кои ги познавам и на кои им сведочам Ислам!!!
Како второ сам потврди дека си суфија:


---I KAKO TRETO STE KAZALE А Пардон суфиите не читаат ними им доаѓа знаење туки така (тука се мисли на Шејтанот). ZNACI NIJE NESMA OD STRANA TA NA ALLAH TUKA SE MISLI NA SEJTANIVA STRANA .---


А мојот став и ставот на сите муслимани е дека суфиите не се муслимани ти починал Куфр/Ширк кој ако имале предходно Ислам го поништиле.Како трето ова беше опомена дека ние сепак сабуревме на тебе а и нашето време е драгоцено ние не седиме на компјутер да си дангубиме, а за тоа време ќе бидеме прашани од Аллах субхане ве те ала.
Како четврто тој хадис што го пренесуваш немој да се секираш многу добро го знаеме, ама го знаеме и објаснувањето на хадисот, и во најмала рака тој хадис се однесува за муслимани а не за суфии и шии.


Го молам на Возвишениот Аллах субхане ве те ала да ме упати и мене и тебе на прав пат, Аллахумме амин ја Рабб!!!

10 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 2:01 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM NO NEMA PROBLEM BRTAE INSALLAH DALI MOZE OVAA TEMA DA SE PREKINE ZATOA STO DA NE DOAGAME DO VAKOV NACIN DA SE OMRAZIME NO KOJ SI IMA SI IMA SEKOJ NA SVOJ NACIN INSALLAH ZA SEKOJ SVOJE VERUVAJNE KESI DADE ESAP NO JAS I TI DASME BRAKA A NE DA SE MRAZIME NO JAS KE NAVEDAM INSALLAH EDEN HADIS OD MUSA A.S. OD KAKO MUSA SIJA ZAVRSIL MISIJATA KAKO PROROK I ALLAH SUBANE VETE ALA GO PRASA MUSA OO TI MUSA SI MI DONESOLI NESTO I MUSA KASUVA DA JARAB PRVO KAKONA PRVO MESTO SEHADETOT GO KAZUVAM I SRCETO GO POTVRDUVA NAMAZOT POSTOT ZEKATOT I HADOT ALLAH MU KAZUVA NEE MUSA TOAE SAMO E POTVRDA DEKA SI BIL PRATINIK NO NESTO POSEBNO SI DONESOLI I MUSA JA NAVEDNE GLAVATA I KAZAL TI NAJUBAVI ZNAES STO TREBA DA SE DONESE I ALLAH MU ODGOVORIL SI SAKAL LI VO IMETO MOJE. IMA USTE EDEN HADIS KADE STO PRENESUVA EDEN POSNAT ASHAB PRED NEGOVATA SMRT VEKE MELEKOT MAUT DA DOJDE DA MIJA ZEME DUSATA I ASHABOT KAZAL OO JARAB O MOJI GOSPODAR ZNAM DEKA SUM BIL MNOGU GRESNIK VIDI ASHABOT KAZUVA DEKA BIL GRESNIK I STO SE VIDOL SO HZ MUHAMED EE SUBHANALLAH I PONATAMU KAZUVA HATR ZA MOJATA MUBOV KON MOJOT BRAT STO SUM GO SAKAL VO IMETO TVOJE PRAIMI NASIP I OLESNIMIJA SMRTATA KOGA KE DOJDE MELEKOT DAMIJA ZEME. SO OVA SAKAM DA KAZAM BRATE DEKA NESAKAM DA SE RASPRAVAM NO JAS SAKAM DATISE IZVINUVAM PRVIN VO IMETO NA ALLAH MADA ME NAVREDI I SE ZAKANIL NO TOA KEGO GLEDAM MEGU PRSTI I POMLAD SUM PRETPOSTAVUVAM ZA RAZLIKA OD TEBE AKO GO ZNAETE ODZATA SEDAT TOJ E VRABOTEN VO IVZ SKOPIJE PRASUVAJTEGO ZA MENE PA KEVI KAZUVA KOJ I STO SUM JAS SELAMUN ALEJKUM AHI INSALLAH ALLAH DANE UPATI KADE STO BILE UPATENITE ALLAHUME AMIN

11 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 2:24 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
[You must be registered and logged in to see this link.] Би де запрашал нешто но биди искрен и одговори ми дирекно дали знаеш што е Куфр односно неверство?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

12 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 2:36 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
ZBOROT KUFUR DOAGA OD ZBOROT KUFARET TOEST VO BUKVALEN NACIN OZNACUVA POKRIVAJNE VISTINATA SO LAGATA

13 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 2:46 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:ZBOROT KUFUR DOAGA OD ZBOROT KUFARET TOEST VO BUKVALEN NACIN OZNACUVA POKRIVAJNE VISTINATA SO LAGATA

Вистината ја кажа! Е сега суфиите и нимнината практика е да кога че умре нимниниот Шеик односно по нимнино кажано е евлија, кога че умре на нимниниот гроб градат градби турабиња ...

А мухаммед а.с ве многу преданија вели :Од Ебул-Хејјаджа ел-Еседија рхм.., се пренесува дека Алија б. Би Талиб р.а му рекол: Сакаш да те упатам на она што ме упатил Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с.? Не ја оставајте статуа а да не ја оштетиш, нити гробот а да не го подрамнеш!(Сахиху муслим број. 969, Ахмед бр. 749-1064, Ебу Давуд бр 2756)Во друго преданије стои: Не го оставај те гробот а да не го подрамните, нити сликите во куќата а да не ја тргниш!(Сахих. Сунен Неса’и бр. 2031)Тука јасно е дека градењето на турабиња е строго забрането.

A што се однесува на научиниците и ниминото толкување на приокажаниве хадиси рекле:Имам Тирмизи рмх вели: По овој хадис постапуваат еден дел од исламските научници и врз основа на него сметаат дека е забрането Гробот да се крева над земјата, Додека Имам Шафија рхм.., смета да е забрането да се издигнува гробот изнад висината кој е доволно да се знаее дека на тоа место се наоѓа гроб како не би се газел или како не би стоеле на него!(Погледај: Сунен Тирмизи , бр. 1049)Шејх Албани рхм., Вели: Буквално размислување на овој хадис би било и тоа дека Гробот не смее да се издигнува над рамнината на земјата што е наисправно размислување на овој хадис затоа што нас Сахих суннет ни укажува на тоа дека гробот ќе се зголеми за распон на земјата, која што претходно наведено. "(Погледни: Телхису Ахкамил-Дженаиз , 1/85)Имам Шефкани рхм вели: Овој хадис на нас ни укажува дека на нас ни е суннет да на Гробот да не се издигнува многу и да со тоа не се прави разлика помеѓу човек кој бил вреден и друг кој не бил таков. Издигнување на Гробот над дозволената постапка е Харам и тоа јасно укажаат и следбениците на Ахмед рхм., како и еден дел на следбениците на Шафија и Имам Малик... Во Забрането Издигнување на Гробот кој е назначен на овие хадиси меѓу Забрането Издигнување на Грбот спаѓаат и Кубињата и Турабето кои се изградени над гробовите како и Џамиите кои се изградени на Гробовите .(Погледни: Нејул- Евтар, 4/131)Кога погледнавме дека навистина сето ова е забрането.. Суфиите тоа спротивно го говорад дека е дозволено..Се поставува прашањето а зарем ова не е Куфур неверство покривање на вистината со лага, Дозволување на она што Аллах и Неговиот Пејгамбер го забранил.А оваа суфијете го дозволуваат?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

14 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 3:12 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkm brate no jas bite zabrasal nesto i ti kemi dogovoris SE PRENESUVA OD AISA R.A. KAZUVA GO VIDOV PRATENIKOT MUHAMED S A V KAKO IZGEGUVA OD MOJATA SOBA PRED SABAHSKIOT VAKT I OTISOL VO DZENETUL BAKIJA GROBOVI KADE STO SE ZAKOPANI NAJ POZNATITE SEHEDI VO ISTORIATA I PONATAMU KAZUVA AISA R.A JAS GO SLEDEV SE DO TAMU NO KOGA STIGNA DO TOA MESTO I JAS SE SOKRIV NO GO VIDOV KAKO CINI DUA ZA SEHIDITE A BRATE JAS SEGA TEBE TE PRASUVAM DIREKTNO DA NE NAPRAIL PRTAENIKOT SIRK SPORED VASE KASUVAJNE STE KAZALE PREDHODNO I DEMEK OVIJE SOFI STO SE ODAT PO GROBOVI I SE MOLA TOGAS ZOSTO ODISOL MUHAMED S A V VO GORBOVITE NA SEHIDITE STO IMAL POTREBA SELAMUN ALEJKUM

15 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 3:26 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkm brate no jas bite zabrasal nesto i ti kemi dogovoris SE PRENESUVA OD AISA R.A. KAZUVA GO VIDOV PRATENIKOT MUHAMED S A V KAKO IZGEGUVA OD MOJATA SOBA PRED SABAHSKIOT VAKT I OTISOL VO DZENETUL BAKIJA GROBOVI KADE STO SE ZAKOPANI NAJ POZNATITE SEHEDI VO ISTORIATA I PONATAMU KAZUVA AISA R.A JAS GO SLEDEV SE DO TAMU NO KOGA STIGNA DO TOA MESTO I JAS SE SOKRIV NO GO VIDOV KAKO CINI DUA ZA SEHIDITE A BRATE JAS SEGA TEBE TE PRASUVAM DIREKTNO DA NE NAPRAIL PRTAENIKOT SIRK SPORED VASE KASUVAJNE STE KAZALE PREDHODNO I DEMEK OVIJE SOFI STO SE ODAT PO GROBOVI I SE MOLA TOGAS ZOSTO ODISOL MUHAMED S A V VO GORBOVITE NA SEHIDITE STO IMAL POTREBA SELAMUN ALEJKUMИ ова за тебе е аргумен а?Very Happy таков хадис не постои и да пости тој е даив Бујрум прикажи во целост? кога велам зашто е даив затоа што Аллах вели јасно во чесниот куран :“И потпри се врз Живиот кој не умира...” (Ел-Фуркан, 58)“Па, верниците нека се потпираат само врз Аллах!” (Али Имран, 160 )
“А кога ќе одлучиш, потпри се врз Аллах!” ( Али Имран, 159)“А оној кој се потпира врз Аллах - та, Он му е доста.” ( Ет-Талак, 3 )


Господарот ваш рече: Повикајте Ме, ќе ви се оѕвијам!

(Ел-Мумин -60)


Зошто не вели семоќниот Аллах моли те се со посретсво на евлијата ?Колку за твоја информација Во Исламот нема посредници, релацијата човек - Бог е секогаш отворена и секогаш достапна за секого..Како е можно кога Мухаммед а.с не подучил:Се пренесува Од Ебу Бераа б. Азиб (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:

“О човеку, кога ќе легнеш в кревет, речи: “О Аллаху мој, Тебе Ти се покоравам, душава моја само Тебе Ти ја предавам; лицево мое само Тебе Ти го управувам, а проблемиве мои Тебе Ти ги препуштам; врз Тебе се потпирам и во Твојата закрила се склонувам, и само од казната Твоја се плашам. Друго, освен Твоето засолниште и прибежиште нема. Верувам во Тебе и во Твојата Книга што ја објави, и во Твојот пејгамбер што го испрати.” Ако умреш во таа ноќ ќе умреш целосно чист, а ако, пак, се разбудиш, ќе се разбудиш во добро.”

(Риадус Салихин)“А кога се одлучиш за нешто, тогаш потпри се на Аллах.” ( Али Имран : 159 )

Се пренесува од Ибн Аббас (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол: “Аллах за нас е доволен. Е, само каков поддржник е Он....” Тоа се зборови што ги изговорил Ибрахим (с.а.в.с.) кога бил фрлен во огнот, а и Мухаммед (с.в.с.в.с) ги изговорил тие зборови кога рекоа:“Луѓето, навистина, се собраа заради вас. Па, внимавајте.” Ова им го зголеми иманот (верувањето) и рекоа: - Аллах е за нас доволен. Е, само каков поддржник е Он!”(Риадус Салихин)Последната промена е направена од islam nur на Пон 12 Дек 2011, 3:32 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

16 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 3:27 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkm brate no jas bite zabrasal nesto i ti kemi dogovoris SE PRENESUVA OD AISA R.A. KAZUVA GO VIDOV PRATENIKOT MUHAMED S A V KAKO IZGEGUVA OD MOJATA SOBA PRED SABAHSKIOT VAKT I OTISOL VO DZENETUL BAKIJA GROBOVI KADE STO SE ZAKOPANI NAJ POZNATITE SEHEDI VO ISTORIATA I PONATAMU KAZUVA AISA R.A JAS GO SLEDEV SE DO TAMU NO KOGA STIGNA DO TOA MESTO I JAS SE SOKRIV NO GO VIDOV KAKO CINI DUA ZA SEHIDITE A BRATE JAS SEGA TEBE TE PRASUVAM DIREKTNO DA NE NAPRAIL PRTAENIKOT SIRK SPORED VASE KASUVAJNE STE KAZALE PREDHODNO I DEMEK OVIJE SOFI STO SE ODAT PO GROBOVI I SE MOLA TOGAS ZOSTO ODISOL MUHAMED S A V VO GORBOVITE NA SEHIDITE STO IMAL POTREBA SELAMUN ALEJKUM

Ве Алејкум Селам!

најпрво ке те замолам дај цитирајго целосно хадисот сосве Ланецот на пренесувајне, и во која збирка се наоѓа овој наведен хадис.

А молењето на Умрените е забрането. Сега брате тебе би те прашал следново:

Дали ти како ANATAR BEKIR ке појдеш ако имаш твој Шејх на гробот негов, и ке застанеш пред гробот и ке чиниш дова на шејхот за да прави твојот шејх молба кај Аллах?


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

17 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 3:55 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум!

[b]AZNATAR BEKIR Кога веке спомна дали е дозволено молење на умрени ова мислам дека ке ти биде доволно за да го објасниме ова твое тврдење иншАллах. А иншАллах се надевам дека и ке ти послужи за да ја сватиш вистината. Јас еднаш објаснив во еден друг дел на форумов за оваа работа а сега иншАллах и тука ке ти го постирам истото кое е доволно за овој проблем кој го имаат голем број луѓе кој се препишуваат на Ислам.

]ОБЈАСНУВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ: МОЛЕЊЕ НА УМРЕНИТЕБрача и Сестри како што имам спонато повечепати тука иншАллах сега ке се потрудам да го анализираме преку веродостојни аргументи од Куран и Суннет овој проблем кој го имаат залутаните секти како што е и Суфизмот.

Следбениците на оваа група тврдат дека Барање од Евлија кој е жив или евлија кој умрел т.с молење за некоја овосветска или ахиретска потреба преку умрениот евлија, била дозволена и се протиставуваат на зборот кој му го кажуваш дека таквиот ибадет е ШИРК.

Сега да не се збори од памет иншАллах да видиме како е забележано во Куран и Суннетот на Мухаммед с.а.в.с.

Најпрво да објасниме прво што претставува голем ширк, па иншАллах ке се надоврзиме на овој проблем.

1. Што е тоа голем ширк?

*Голем ширк е кога се прави ибадет (обожавање) на друг наместо на Аллах џ.ш. како што е: молитвата, колењето курбан и др. Аргумент за ова е зборот на Аллах џ.ш.: “И не повикувај друг бог освен Аллах, кој не ти користи и кој не ти штети. Ако така направиш, тогаш ти ќе бидеш меѓу неверниците, навистина!’’ (Јунус;06)

РесулАллах с.а.в.с. вели: “Нјаголемиот грев од големите гревови е ширкот (идолатријата), непочитувањето на родителите и лажното сведочење.’’ (пренесува Бухари)

2. Кој грев е најголем кај Аллах џ.ш.?

Најголемиот грев кај Аллах џ.ш. е големиот ширк.
Аргументи за ова се зборовите на Аллах џ.ш.:
“О синко, не здружувај му на Аллах здруженик. Здружувањето здруженик, навистина, е најголемата неправда’’ (Лукман;13)

Го прашале РесулАллах с.а.в.с.: кој грев е најголем? Мухаммед с.а.в.с. рече:
да му направиш другар на Аллах кој те создал’’. (Муслим и Бухари)3. Дали е ширкот присутен ве овој уммет?

*Да, ширкот е присутен во овој уммет. Аргумент за ова е зборот на Аллах џ.ш.:
“Мнозинството од нив не веруваат во Аллах: многубошци се навистина! (Јусуф; 106)

РесулАллах с.а.в.с. вели: Нема да се направи кијаметот се додека не се сретнат племиња од мојот уммет со мушриците и не обожаваат идоли. (пренесува Тирмизи).
4. Која е одредбата на шеријатот за молитвите кои се упатуваат на умрените и на оние кои не се присутни?

*Упатување на молитвите на оние кои се умрени или оние кои не се присутни е голем ширк.

Аллах џ.ш. вели:

“И не повикувај се на друг бог, освен на Аллах. Та, ќе бидеш меѓу казнетите.

Мухаммед с.а.в.с. вели:
“Кој умира молејќи се на друг освен на Аллах, влегува во оган’’. (пренесува Бухари).

5. Дали е молитвата (довата) обожавање?
*Да, довата е ибадет.

Аллах џ.ш. вели:
“Господарот ваш рече: “Повикувајте Ме, ќе висе одзвијам! Оние меѓу робовите мои, кои се дујат ќе влезат во џехеннемот, потчинети!’’ (Гафир;60)

РесулАллах с.а.в.с. вели:
“Молитвата е обожавање’’. (пренесува Тирмизи)

6. Дали умрените ја слушаат молитвата?

*Не, не ја слушаат.

Аллах џ.ш. вели:
“Ти не можеш да ги натераш да те слушаат оние во мезарите’’. (Фатир;22)

“И ќе ти се одзвијат, навистина, оние кои слушаат. И мртвите (оние кои не слушаат и не веруваат) Аллах ќе ги оживи.’’ (Ен-нам;36)
(овде се подразбираат кафирите чии срца се умрени, и поради тоа Аллах ги израмнува со умрените).

РесулАллах с.а.в.с. вели:
Аллах има Мелеки кои му ги соопштуваат поздравите на мојот уммет.

Ако РесулАллах не ги слуша поздравите на неговиот умет, освен со соопштувањето на мелеките, како може да ги слушаат другите?

Се пренесува од Ибни Омер кој рекол: “Застана Мухаммед с.а.в.с. на Бедр, на местото на битката, каде што беа загинатите мушрици и рече: ја најдовте ли вистината, онаа што ви ја вети вашиот бог? потоа рече: овие сега слушаат што му велам јас’’.

Овој настан се спомна во присуство на Ајша р.а. и таа рече: Мухаммед с.а.в.с. рекол:
“Тие сега знаат дека она што јас сум му рекол нив е вистина’’. Потоа го прочита ајетот 80 од сурата Немл: “Ти не можеш да ги направиш умрените да слушаат’’.

Катаде кој го пренесува хадисот на Ебу Талха вели:
“Ги оживил Аллах за да ги чујат овие зборови, потценувајќи ги, одмаздувајќи му се, додека му ја кажува казната која ги снајде и покајанието нивно кое е закаснето, кое е бескорисно’’. (Бухари)

Од овој хадис го учиме следното:

а). Слушањето на умрените мушрици е привремено, додека РесулАллах вели: “Тие сега слушаат’’, со што сака да каже дека после тоа тие нема да слушаат, точно така како што вели Катаде: “Ги оживи Аллах за да ги чујат неговите зборови’’.


б). Оспорувањето на Хадисот на Омер од Ајша р.а. каде што вели дека РесулАллах с.а.в.с. рекол: “Оние сега слушаат’’, но (вели таа) РесулАллах рекол: “оние сега знаат’’, аргументирајќи со Куранскиот ајет: “ти не можеш да направиш умрените да слушаат’’ (Немл;80)

в). Согласувањето на овие два хадиси може да се направи на следниот начин. Во ова прашање, основата е неслушањето на умрените, како што вели Аллах џ.ш., но Аллах џ.ш. ги оживил мушриците убиени на Бедр за да слушаат, правејќи муџиза (чудо) за Мухаммед с.а.в.с. како што вели Катаде. Аллах знае најдобро.
Како што објаснавме дека овој вид на Молење е забранет и не е по Суннетот на Миленикот Мухаммед с.а.в.с., сега да видиме и да објаснеме која е казната за ваквите луѓе.

Како што видовме дека ова спаѓа во Голем ширк, сега да видиме која е неговата штета, а штетата за големиот ширк како што е овој Ибадет тоа е чичноста да остане во засекогаш во Оган.

Аллах џ.ш. вели:
“На оној кој ќе му препише здруженик, Аллах му го забрани Џеннетот и престојувалиштето негово е огнот! Зулумќарите немаат подржници никакви!’’ (Маиде;72)


РесулАллах с.а.в.с. вели: “секој оној кого Аллах џ.ш. ќе го сретне додека тој му прави ширк, тој влегува во џехеннем’’.


Но сега да разјасниме уште за една работа поврзана со оваа залутана секта.

Сигурно оваа секта си мисли дека прави добро дело, но тука треба да се запраше дали доброто дело му е валидно кај Аллах џ.ш.Се поставува следното прашање:

Дали е од корист доброто дело ако му се прави ширк на Аллах џ.ш.?

Ако му се прави ширк на Аллах џ.ш. не е од корист доброто дело. Аллах џ.ш. вели:


“А да Му препишеа здруженик, секако, ќе им пропаднеше она што го работеа’’. (Ен-нам; 88)

Мухаммед с.а.в.с. вели дека Аллах џ.ш. вели
: “Јас сум толку богат што немам потреба за ортак. Кој прави некое дело со кое ми прави ширк, ќе го оставам него и неговиот ширк’’ (Муслим)


Според горенаведените аргументи видовме дека Молењето на Умрените спаѓа во голем грев т.с Голем Ширк.

Исто го анализиравме казната за ваквиот ширк.

А нормално дека и укажавме дека Секое добро дело кое го прават Аллах џ.ш не го прифача, а тоа може да се виве во горенаведените Цитати.Елхамдулиллах што нашата акида, нашето верување е далеку од оваа голема заблуда која што човек излегува од Дин Ислам.

Уште еднаш му се захвалувам на Аллах џ.ш што не сочува од ваква заблуда и што ни даде сила и помош да ја укажеме вистината пред неправдата која ни ја нанесуваа лажно во нивните тврдења.

БаракАллах Феек !!!

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 4:12 pm

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM BRTAE PRASAJNETO TI BILO Дали ти како ANATAR BEKIR ке појдеш ако имаш твој Шејх на гробот негов, и ке застанеш пред гробот и ке чиниш дова на шејхот за да прави твојот шејх молба кај Аллах?

NE SEKAKO DEKA KE RECAM NE ZATOA STO SAMO NA ALLAH SE MOLAM I OD NEGO POMOC BARAM NO JAS SUM DOLZEN KAKO EDEN MUSLIMAN DA ODAM VO MEZAROT I DAMU CINAM DUA KADE STO SE PRENESUVA OD ALIJA R.A KOGA ODEL VO MEZARITE CINEL SALAVATI I CITAL TRI PATI IHLAS

NO JAS KETE PRASAM NESTOO

ZOSTO NA MUHAMED S A V MU TREBALO DZIBRIL KAKO POSREDNIK KOGA SE OBJAVILO KURANOT ZOSTO ALLAH NE GO MU PBJAVIL DIREKTNO

I VTORO DALI MRTVITE SLUSAT KOGA SE ODI VO NIVNITE KABURI

19 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 4:16 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM BRTAE PRASAJNETO TI BILO Дали ти како ANATAR BEKIR ке појдеш ако имаш твој Шејх на гробот негов, и ке застанеш пред гробот и ке чиниш дова на шејхот за да прави твојот шејх молба кај Аллах?

NE SEKAKO DEKA KE RECAM NE ZATOA STO SAMO NA ALLAH SE MOLAM I OD NEGO POMOC BARAM NO JAS SUM DOLZEN KAKO EDEN MUSLIMAN DA ODAM VO MEZAROT I DAMU CINAM DUA KADE STO SE PRENESUVA OD ALIJA R.A KOGA ODEL VO MEZARITE CINEL SALAVATI I CITAL TRI PATI IHLAS

NO JAS KETE PRASAM NESTOO

ZOSTO NA MUHAMED S A V MU TREBALO DZIBRIL KAKO POSREDNIK KOGA SE OBJAVILO KURANOT ZOSTO ALLAH NE GO MU PBJAVIL DIREKTNO

I VTORO DALI MRTVITE SLUSAT KOGA SE ODI VO NIVNITE KABURI

Алејкум Селам!

За Џибрил а.с знаеме дека Џибрил е Мелек кој пренесуваше Објави.

6. Дали умрените ја слушаат молитвата?

*Не, не ја слушаат.

Аллах џ.ш. вели:
“Ти не можеш да ги натераш да те слушаат оние во мезарите’’. (Фатир;22)

“И ќе ти се одзвијат, навистина, оние кои слушаат. И мртвите (оние кои не слушаат и не веруваат) Аллах ќе ги оживи.’’ (Ен-нам;36) (овде се подразбираат кафирите чии срца се умрени, и поради тоа Аллах ги израмнува со умрените).

РесулАллах с.а.в.с. вели: Аллах има Мелеки кои му ги соопштуваат поздравите на мојот уммет.

Ако РесулАллах не ги слуша поздравите на неговиот умет, освен со соопштувањето на мелеките, како може да ги слушаат другите?

Се пренесува од Ибни Омер кој рекол: “Застана Мухаммед с.а.в.с. на Бедр, на местото на битката, каде што беа загинатите мушрици и рече: ја најдовте ли вистината, онаа што ви ја вети вашиот бог? потоа рече: овие сега слушаат што му велам јас’’.


Овој настан се спомна во присуство на Ајша р.а. и таа рече: Мухаммед с.а.в.с. рекол: “Тие сега знаат дека она што јас сум му рекол нив е вистина’’. Потоа го прочита ајетот 80 од сурата Немл: “Ти не можеш да ги направиш умрените да слушаат’’.

Катаде кој го пренесува хадисот на Ебу Талха вели: “Ги оживил Аллах за да ги чујат овие зборови, потценувајќи ги, одмаздувајќи му се, додека му ја кажува казната која ги снајде и покајанието нивно кое е закаснето, кое е бескорисно’’.
(Бухари)

Од овој хадис го учиме следното:

а). Слушањето на умрените мушрици е привремено, додека РесулАллах вели: “Тие сега слушаат’’, со што сака да каже дека после тоа тие нема да слушаат, точно така како што вели Катаде: “Ги оживи Аллах за да ги чујат неговите зборови’’.


б). Оспорувањето на Хадисот на Омер од Ајша р.а. каде што вели дека РесулАллах с.а.в.с. рекол: “Оние сега слушаат’’, но (вели таа) РесулАллах рекол: “оние сега знаат’’, аргументирајќи со Куранскиот ајет: “ти не можеш да направиш умрените да слушаат’’ (Немл;80)

в). Согласувањето на овие два хадиси може да се направи на следниот начин. Во ова прашање, основата е неслушањето на умрените, како што вели Аллах џ.ш., но Аллах џ.ш. ги оживил мушриците убиени на Бедр за да слушаат, правејќи муџиза (чудо) за Мухаммед с.а.в.с. како што вели Катаде. Аллах знае најдобро.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

20 Re: Прашање за хазрети Мевлана on Пон 12 Дек 2011, 4:57 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Bismilah

Семоќниот Аллах џ.ш. вели:

“ Ти потпри се на Жив- иот кој не умира” ( Ел-Фуркан : 58 )
Исто така вели:

“А кога се одлучиш за нешто, тогаш потпри се на Аллах.” ( Али Имран : 159 )

Аллаховиот Пејгамбер а.с. рекол: “ Ако вие се потпи- рате на Аллах со вистинско потпирање. Тој би ве издрж- увал како што ги издржува птиците: Наутро стануваат гладни, навечер се враќаат сити.” ( Ибн Маџе, Тирмизи )

ЧОВЕКОТ САМИОТ ГО СПРЕЧУВА РИЗКОТ

Се пренесува дека Алија р.а. отишол во џамија. Пред да влезе му рекол на некој човек кој стоил покрај вратата: Зачувај ми ја камилата!. Човекот ја фатил камилата за оглавот и ја зачувал, по некое време и го симнал оглавот од глава и заминал кон пазар да го продаде.

Кога Алија р.а. излегол од џамија, извадил од џеб два дирхеми со намера да го награди човекот што му ја зачувал камилата. Меѓутоа кога видел, човекот побегнал со оглавот, тогаш Алија р.а. отишол во пазар да купи нов оглав за два дирхеми.

Таму го видел неговиот оглав, човекот го продал за два дирхеми. На тоа ќе рече: “Навистина, човекот го спречува дозволениот одреден ризк од Аллах џ.ш. поради нетрпение, а нема да зема ништо повеќе, освен толку колку што му е одредено.”

 
ПОТПИРАЊЕ НА АЛЛАХ Џ.Ш. Е НАЈЗАСЛУЖНО

Се пренесува дека во владеењето на Харун Ер-Решид завладеела криза на глад и поскапување на цени. Луѓето живееле во напната состојба, па, затоа халифата Ер-Решид наредил да се упатува дова на Аллах џ.ш. истовр- емено наредил да се искршат сите разонодни средства (зурли, тапани и сл.) Но, еден ден е забележан еден роб како пеел, играл и се веселел.

Луѓето го донесле пред халифата, при што тој го прашал за таквото негово одне- сување. Робот одговорил: “Мојот Господар ( Стопанот ) има голема ризница со жито, па, јас се потпрев на него, и не се грижам за глад, тој ќе ме издржува, затоа играм и пеам.”

Тогаш халифата извикна: “Ако овој роб се потпрел на створение како него и се надева во ризниц- ата на својот господар, тогаш & ние се потпираме на Аллах џ.ш. кој е позаслужен наш Творител & чии ризници никогаш не осушуваат.” Потоа нареди луѓето да се потпрат на Аллах џ.ш. и да почнат нормално да продолжат со живеење.

ВРЗИ ЈА КАМИЛАТА ПОТОА ПОТПРИ СЕ!!

Дошол некој бедуин кај Аллаховиот Пејгамбер а.с и му рекол: О Аллахов Пејгамберу, дали прво да ја врзам камилата, па, потоа да се потпрам на Аллах џ.ш. или да ја пуштам, па, потоа да се потпрам на Аллах џ.ш.?
- Прво врзи ја камилата, па, потоа потпри се на Аллах џ.ш. Му одговори Пејгамберот а.с.
( Тирмизи, Ибн Хиббан )

Алимот Ибн Реџеб Ел- Ханбели вели: “ Знај дека потпи- рање на Аллах џ.ш. не значи да човекот ја изостави работата и причините кои Аллах џ.ш. ги предодредил за постигнување на целта, бидејќи Аллах џ.ш. наредил пос- тапување спрема причините и потпирање на Аллах џ.ш.. Настојувањето е улога на органите додека потпира- њето е улога на срцето. Затоа Аллах џ.ш рекол:

( Кога ќе завршите со намаз, раширете се по земјата (работете) постигнувајќи од Аллаховите добра.) ( Ел-Џума:10)

ВИЕ НЕ СЕ ПОТПИРАТЕ НА АЛЛАХ Џ.Ш.!!!

Хаким и Ибн Еби Дунја пренесуваат од Муавије ибн Курре кој вели: Омер ибн Ел-Хаттаб р.а. сретнал некои луѓе од Јемен како стојат покрај пат без да работат нешто, па ги прашал: Кои сте вие? Што правите?
Тие одговорија: Ние сме од оние кои се потпираат на Аллах џ.ш. (мутевеккилун).

Омер р.а. налутено им рече: “Лажете! Вие не сте од оние кои се потпираат, туку вие изигравате потпирање на Аллах џ.ш. Вистински потпирач е оној кој ќе посее нешто во земја потоа се потпре и очекува плод од Аллах џ.ш.”

И СНАБДЕТЕ СЕ СО СИТЕ ПОТРЕБИ…

Ибн Аббас р.а. вели: Некои луѓе од Јемен доаѓале на Хаџ без да се снабдат со хранливи потреби и потоа тврделе: Ние се потпираме на Аллах џ.ш., па кога ќе дојделе во Мекка ќе проселе од другите луѓе. Затоа Аллах џ.ш. го објавил следниов курански ајет:

“ И снабд- ете се со сите потреби, а најдобра храна е богобојазли- воста.” (Ел-Бекаре : 197 )

ДОЈДОВ ОД КАЈ НАЈДОБРИОТ ЧОВЕК

Асхабот Џабир р.а. раскажува: Војувавме со Алла- ховиот Пејгмбер во битката на Неџд, кога стигнавме до едно дрво полно со трни, луѓето се разотидоа да се склонат под сенка на некое дрво. Џабир вели: И кога малку поспавме, Пејгамберот а.с. не повика, и ние одговоривме, кога покрај него стоеше еден бедуин (Гаурес ибн Харис)

Потоа ни раскажа: Овој ми дошол додека јас спиев и ја извлекол мојата сабја и ја вперил кон мене. Кога се разбудив, тој во рака ја држеше сабјата и ми рече: Кој ќе те спречи од мене? Реков: Аллах. Пак: Кој ќе те спаси од Мене? Реков: Аллах. На тие мои зборови ја стави сабјата во футролата и седна. Аллаховиот Пејга- мбер му простил и не го казнил.

Во друго предание: Мухаммед а.с. му рекол: Посвед- очи дека нема друг Бог освен Аллах. Човекот рекол: Не можам, но ти давам завет дека нема никогаш да се борам против тебе ниту ќе бидам со оние кои војуваат против тебе. Потоа Мухаммед а.с. му простил. Кога човекот се вратил кај неговите другари им рекол: “Ви доаѓам од кај најдобриот човек.” ( Бухари, Муслим, Бејхаки )

ПОТПИРАЊЕТО НА АБДУЛЛАХ ИБН МЕС’УД Р.А.

Се разболел Абдуллах ибн Мес’уд р.а., па дошол Осман ибн Афван р.а. да го посети, па го прашал: Од што се жалиш? Ибн Мес’уд: Од моите гревови. Осман: На што се надеваш? Ибн Мес’уд: Во милоста на Мојот господар. Осман: Да ти викнам лекар.

Ибн Мес’уд: Лекарот (Аллах) ме разболе. Осман: Да ти оставам малку богатство да им се најде на твоите деца после тебе? Ибн Мес’уд: “Зар се плашиш за моите деца од сиромаштија? Јас им наредив на моите деца да ја читат секоја вечер сурету-Ваки’а, бидејќи јас го слушнав Аллаховиот Пејгамбер како вели: ‘Кој ќе ја учи секоја вечер сурету-Ваки’а нема никогаш да падне во сиромаштија’.” ( Ибн Кесир, Асакир )


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот