Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!Не дозволување влегување во куќата на никого, без дозвола од мажот.Жента нема да му дозволи влегување во куќа на некого без дозвола на мажот, а посебно тоа важи за оние што не се во крвно сротсво со нејзе. Мухаммед а.с тоа јасно го нагласува и вели:

Забранрто и е да дозволи влеза на било кого во куќата без дозвола на својот маж.(Бухари, Муслим)

Секако со ова исламот го пресекува злото во самиот корен. До колку маж влезе во куќата на жената со кој не е во роднинска врска , тогаш може да дојде до несакани последици, до неморал или во најмала мера до сомнеж. Има многу хадиси во кои Мухаммед а.с ова строго го забранува .Џабир р.а пренесува дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с нагласил:- Не влегувајте во куќите на жените на кои мажите им се отсутни, затоа што шејтанот шета низ вас како што крвта циркулира по вашите вени!

(Тирмизи)Ибн Аббас , р.а пренесува дека го слушнал Пејгамберот с.а.в.с како рекол: -Маж нека не останува сам со друга жена без присуство на нејзин мархем (близок роднина).

(Бухари, Муслим)Посебно Мухаммед с.а.в.с има предупредено на осамување на жена со роднина од мажот , што може многу лесно да предизвика големи последици.

Укабе б. Амир р.а пренесува дека Пратеникот с.а.в.с рекол: - Чувајте се од осамување со жени кои не Ви се махрем На тоа еден Енсарија прашал: - А со хамв(братот на мажот)? Мухаммед с.а.в.с одговорил: Toj e како Смртта.

(Бухари, Муслим,Тирмизи)Ел-Хамв, според некои учења , означува брат од мажот, а според лингвистичарите, како што напоменува Имам Невеви, означува поблиска роднина од мажот: таткото, братот, стрико, братучет и сл.

(Фетхул-Бари, 9/242-243)Мухаммед Фуад Абдул-л-Баки, во тефсирот на хадисот вели дека нема опасност од роднината на мажот, како што се , таткото на мажот или синовите на мажот кои и стануваат махреми, и на тие им е дозволено да бидат со нејзе, доколку пак братот на мажот, (Деверот) веќе преставува вистинска опаснот, потоа братучедот и сл. Најголема опасност е во тоа што тие му се блиски роднини на мажот па заради тоа имаат поголема можност да се најдат во ситуација на осамување со жената на својот брат или роднина и таквата ситуација наведува на сомнеж кај другите како што тоа може да се случи таа да се осами со некој непознат кој воопшто не во роднинска врска со мажот и да доведе до голем сомнеж. (Гледај: Коментарот на Мухаммед Фуат Абдул Баки на Сахиху Муслим 4/171)


За жал оваа практика на осамување кај нас е вообичајна по според тоа би требала според суннетот на Мухаммед с.а.в.с веднаш да престане. Поедници кои со познавање на исламските прописи се придружувале на оваа пракса на Мухаммед с.а.в.с биле исмејувани од другите и сметани како екстремни муслимани. Меќутоа само доследното и прецизното следење на суннетот на Мухаммед с.а.в.с може да доведе до харминија во бракот и превентива од неморални – блудни ситуации.[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

alida

avatar
Сестра
Сестра
SELAM U ALEJKUM ,SE UBAVO KAZANO I DOKAZANO , ALI STO PRAVIME SO ONIE FAMILLI STO NEMAT MOZNOST , DA SI ZIVEAT ODVOENO , IMA FAMILII STO USTE ZIVEAT ZAEDNO ,NEMAT DOVOLNO PROSTOR DA SE OSAAMNAT , IMA TAKVI SLUCAEVI I TOA MNOGU . PA TIE KAKO DA POSTAPUVAT A SE POSTENI LUJGE .


______________________________________________

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
alida напиша:SELAM U ALEJKUM ,SE UBAVO KAZANO I DOKAZANO , ALI STO PRAVIME SO ONIE FAMILLI STO NEMAT MOZNOST , DA SI ZIVEAT ODVOENO , IMA FAMILII STO USTE ZIVEAT ZAEDNO ,NEMAT DOVOLNO PROSTOR DA SE OSAAMNAT , IMA TAKVI SLUCAEVI I TOA MNOGU . PA TIE KAKO DA POSTAPUVAT A SE POSTENI LUJGE .Imaat Islamski Uchenjaci, so vikaat vo takvi slucaevi, deka dozvoleno e, dodeka ima Prozor ili Vrata otvoreno.

No zatvorena Zhena so "ne Mahram" mazh, neje dozvoleno. Ipak znam, sto mislish.

Allahu Além - Allah se naj dobro znae!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
alida напиша:SELAM U ALEJKUM ,SE UBAVO KAZANO I DOKAZANO , ALI STO PRAVIME SO ONIE FAMILLI STO NEMAT MOZNOST , DA SI ZIVEAT ODVOENO , IMA FAMILII STO USTE ZIVEAT ZAEDNO ,NEMAT DOVOLNO PROSTOR DA SE OSAAMNAT , IMA TAKVI SLUCAEVI I TOA MNOGU . PA TIE KAKO DA POSTAPUVAT A SE POSTENI LUJGE .

Ова е изозетно тешка ситиација,,Али општо правило ако се нема можнос се е дозволено ,,КОГА СЕ НЕМА,,

А обврската останува на нас да создадме услово што е можно побрзо доколку ни се укаже можносза осамостојување!!

Но и така да е секој би имал своја соба па би ги применил поставените докажи во своите собии!!

Но проблемот нее во таквите ситуации,проблемот е секој има убави услови а не се држи до прописите и аргуметит ,ТОГАШ ИЛИ СЕГА ШТО ПРАВИМЕ,,кога вече имаме можности а ништо од тоаа???

Селам Алејкум


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот