Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

ПРВА БАНКА ЗА МУСЛИМАНИ ВО ГЕРМАНИЈА

Во исламските земји вообичаено е банките да работат без камата. Под поимот „исламско банкарство“ се подразбира банковно и финансиско работење одредено според шеријатот. Во Манхајм почнува со работа првата банка за муслимани.Исламските вредности се базираат на Куранот и Суннетот. Дури сега во поедини западни земји, со оглед на финансиската и економска криза во светот, се повеќе и повеќе се размислува за тоа како би можело да функционира банкарскиот систем заснован на етички принципи.
Исто така се зборува за тоа дека концептот на исламско банкартсво би можел да стане пример. Во Париз и Лондон веќе се створени услови за етаблирање на исламско банкарство. Во Германија, во градот Манхајм, веќе започнува пионерската работа на „Кувајтско – турската банка“.

Од работењето на банката се исклучени поедини бранши


Каматите се забранети, а шпекулациите се табу теми. За разлика од конвеционалното банкарско работење, во Германија значи, започнува со работа првата банка за муслимани и тоа според правилата на исламската религија. А според нив, забрането е да се зема или плаќа камата, затоа што ризикот во бизнисот е еднострано распореден.


Да речеме дека личност со име Али зема конвенционален кредит за својата нова продавница во која продава прехрамбен производ „Донер Кебаб“, тогаш тој сам го сноси ризикот: значи во случај да нема доволно муштерии и да работи со губитот, тој мора на банката, со отплатата на кредитот, исто така да отлаќа и камата. Така банката, и покрај слобото работење на продавницата на Али, остварува добиток и тоа во форма на земање на камата.


Но, според исламот не е така. Тука, по прашањето на работењето со парите се бара праведно распоредување на ризикот. „Кувајтско – турската банка“ во Манхајм, не работи по принцип на камата туку врз основа на учество во финансирањето на предпријатието. Тука, меѓутоа, како што вели директорот на банката Угурл Сојлу, се исклучени поедини бранши.
„Како акционерска банка со таков специфичен модел, не ни е дозволено да биде вмешани во работење со алкохол, свинско месо, порнографија или во индустријата за оружје. Во тоа спаѓаат и сите оние работи кои се штетни за општото добро“, објаснува Сојлу.


Се повеќе заинтересираност меѓу младите и пензионерите


Сепак, понудата во склоп на моќноста за вложување во првата германска исламска банка е ограничена.
Заитересираните инвеститори можат преку „Кувајтско – турската банка“, да вложуваат пари, кои меѓутоа, преку истанбулската централа стигнуваат во турските претпријатија. Со тоа е исклучена инвестицијата во Германија. Имено, „Кувајтско – турската банка“, сеуште има ограничена лиценца за банкарско работење.


Актуелната финансиска криза, која светот го донесе готово до работ на провалијата, која започна некаде во 2008.година дојде до своите граници. Фактот дека оделувањето од реалната економија може да го загрози целиот систем ги наведува и немуслиманите на размислување. Така младите луѓе кои се критични кон капитализмот како и пензионерите, се повеќе се заитересирани за отварање на сметки во „Кувајтско – турската банка“, вели директорот Ургул Сојлу. Тој тргнува од тоа дека во иднина како свои клиенти ќе имаат и многу немуслимани.


(DW)


Превод и обработка: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Интересна работа!!!!


Хм!!!


.......Да речеме дека личност со име Али зема конвенционален кредит за својата нова продавница во која продава прехрамбен производ „Донер Кебаб“, тогаш тој сам го сноси ризикот: значи во случај да нема доволно муштерии и да работи со губитот, тој мора на банката, со отплатата на кредитот, исто така да отлаќа и камата. Така банката, и покрај слобото работење на продавницата на Али, остварува добиток и тоа во форма на земање на камата.........


Се прашувам дали тука има камата или не?


Се прашувам дали ако името на една забрената работа во исламот се менува а суштината останува иста дали остаува и понатаму забраната?


Пр. кој малку поедноставен за разбирање: прописот за забрана на Алкохолот е јасен како сонце, а спомнато е во најповеќе примери виното, ама сите се сложни деа воопшто сиот Алкохол е забранат кој има свокство на опивање, е сега ако рече дека пивото е нешто друго, или некој друг напиток кој го сменал името, сите се сложуваме дека суштината дека е тој Алкохол и дека е забрането. Мислам дека е јасно ова.


Во денешно време во тие таканаречени Исламски банки, кои каматата ја сменале со некои други имиња, како некој си вид „фајде“, „обработка“ и еден куп други работи, станува јасно на секој еден кој ја има спознато суштината на овој пропис околу каматата, дека во овие банки има и те како камата и тоа во еден многу префинет начин.


А и покрај тоа знаеме главниот ако и не единствениот приход на сите банки е каматата, било со издавање на кредити, или заедно вложување финансии со муштеријата во некој бизнис, кој ризикот го сносува само муштеријата.
Им препорачувам на сите пред да се постира нешто да погледнат во книгите околу прописот со камата и потоа да се даде реплика на ова!!


И ве молам немојте да работите по принцип јас мислам вака или така, за да би се остварило сопствено мислење сепак мора да се испочитуваат некои Шеријатски правила, кијасот доаѓа после Куран, Суннет и Иџмаа. А за кијас треба да се има големо знаење јер и тоа доѓа во најголем случај со поврзување и разбирање на првите три.


Темава е бајги широка и има простор кои и самата Улема има во некои работи ихтилаф (различито мислење), и да се земе во обзир дека Аллах субхане ве те ала прети со голема казна за оние кои се вмешани со камата било земање или давање или посредување, а да не зборуваме како е да да се дозволи односно охалали каматата.


Баракаллаху фикум!!


Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Интересна работа!!!!Хм!!!


.......Да речеме дека личност со име Али зема конвенционален кредит за својата нова продавница во која продава прехрамбен производ „Донер Кебаб“, тогаш тој сам го сноси ризикот: значи во случај да нема доволно муштерии и да работи со губитот, тој мора на банката, со отплатата на кредитот, исто така да отлаќа и камата. Така банката, и покрај слобото работење на продавницата на Али, остварува добиток и тоа во форма на земање на камата.........
Брате под овој дел на текстот стои и сленово:

Но, според исламот не е така. Тука, по прашањето на работењето со парите се бара праведно распоредување на ризикот. „Кувајтско – турската банка“ во Манхајм, не работи по принцип на камата туку врз основа на учество во финансирањето на предпријатието. Тука, меѓутоа, како што вели директорот на банката Угурл Сојлу, се исклучени поедини бранши.
„Како акционерска банка со таков специфичен модел, не ни е дозволено да биде вмешани во работење со алкохол, свинско месо, порнографија или во индустријата за оружје. Во тоа спаѓаат и сите оние работи кои се штетни за општото добро“, објаснува Сојлу.


Брате според исламот банките кој работат со Камата не се сметаат за Исламски Банки. Па иншАллах оваа Банка нека биде како што му е називот на банката, иншАллах нека биде корисна за муслиманите.

Но брате какви имиња и да ставаат а да се мисли на каматата то е секако не исправно. И затоа ни пред се не треба да зборуваме се додека не видеме како и која е Нивната цел на работа. Како што е наведено во горенаведениот Текст дека работата на оваа Банка ке се базира на Куран и Суннет па според Куран и Суннет каматата е забранета а иншАллах се надевам дека и нема да се спроведува каматата во оваа и секоја банка која ке работи според исламски шеријатските правила.

Во скедниов линк се потрудив да нашпишам една тема за Камата според куранот и Суннетот, па затоа убаво е да се прочита и тоа за да увидиме што всушност каматат им нанесува на луѓето.[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz al Islam напиша:[color=red][font='Verdana']

Брате под овој дел на текстот стои и сленово:

Но, според исламот не е така. Тука, по прашањето на работењето со парите се бара праведно распоредување на ризикот. „Кувајтско – турската банка“ во Манхајм, не работи по принцип на камата туку врз основа на учество во финансирањето на предпријатието. Тука, меѓутоа, како што вели директорот на банката Угурл Сојлу, се исклучени поедини бранши.
„Како акционерска банка со таков специфичен модел, не ни е дозволено да биде вмешани во работење со алкохол, свинско месо, порнографија или во индустријата за оружје. Во тоа спаѓаат и сите оние работи кои се штетни за општото добро“, објаснува Сојлу.


Брате според исламот банките кој работат со Камата не се сметаат за Исламски Банки. Па иншАллах оваа Банка нека биде како што му е називот на банката, иншАллах нека биде корисна за муслиманите.

Но брате какви имиња и да ставаат а да се мисли на каматата то е секако не исправно. И затоа ни пред се не треба да зборуваме се додека не видеме како и која е Нивната цел на работа. Како што е наведено во горенаведениот Текст дека работата на оваа Банка ке се базира на Куран и Суннет па според Куран и Суннет каматата е забранета а иншАллах се надевам дека и нема да се спроведува каматата во оваа и секоја банка која ке работи според исламски шеријатските правила.

Во скедниов линк се потрудив да нашпишам една тема за Камата според куранот и Суннетот, па затоа убаво е да се прочита и тоа за да увидиме што всушност каматат им нанесува на луѓето.[You must be registered and logged in to see this link.]


Muaz vrati se na citatot sto go kopirav od prviot post kolku sto mozam da razberam vika ako ne odi dobro biznisot, togas rizikot go snosuva musterijata i go plaka kreditot i kamatata, ili jas ne razbiram ili e pecatarska greska, veke vo samiot pocetok na dogovorot se spomnuva kamata.
popravi me ako gresam!!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:


Muaz vrati se na citatot sto go kopirav od prviot post kolku sto mozam da razberam vika ako ne odi dobro biznisot, togas rizikot go snosuva musterijata i go plaka kreditot i kamatata, ili jas ne razbiram ili e pecatarska greska, veke vo samiot pocetok na dogovorot se spomnuva kamata.
popravi me ako gresam!!!!

Но тоа не е според исламот како што го сватив јас тоа. Под тој копиран дел прочитајго и другиот дел.

Но, според исламот не е така. Тука, по прашањето на работењето со парите се бара праведно распоредување на ризикот. „Кувајтско – турската банка“ во Манхајм, не работи по принцип на камата туку врз основа на учество во финансирањето на предпријатието. Тука, меѓутоа, како што вели директорот на банката Угурл Сојлу, се исклучени поедини бранши.
„Како акционерска банка со таков специфичен модел, не ни е дозволено да биде вмешани во работење со алкохол, свинско месо, порнографија или во индустријата за оружје. Во тоа спаѓаат и сите оние работи кои се штетни за општото добро“, објаснува Сојлу.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот