Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 PRAVCI NA VERUVANJA on Вто 06 Дек 2011, 10:08 am

Karşi yaka

avatar
Активен член
SELAM ALEJKUM

BIDEJKI NE SUM POTPUNO ZAPOZNAT SO ISLAMOT,DALI MOZETE DA MI ODGOVORITE NA OVIJA PRASHANJA.

KOJA E RAZLIKATA VO OVIE PRAVCI NA VERUVANJA;

DALI IMA RAZLIKA IZMEGJU VEHABIJA I SELEFIJA,

KOI SE TIE MUSLIMANSKI BRACHA,

DALI VIE SLEDITE MESHEB,I DALI STE ISTI SO SLEDENJE NA ISLAMO KAKO BRACHATA GORE,

SHTO IMA RAZLIKA IZMEGJU VAS I OVI GORE SHTO KAZHAV.

I NA KRAJOT,ZASHTO VO SVETOT IMA NAJVISHE KOI SLEDAT HANEFISKI MESHEB.

ALLAHU JU SHPERBLEVTE
.

2 Re: PRAVCI NA VERUVANJA on Вто 06 Дек 2011, 1:29 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
B.N напиша:SELAM ALEJKUM

BIDEJKI NE SUM POTPUNO ZAPOZNAT SO ISLAMOT,DALI MOZETE DA MI ODGOVORITE NA OVIJA PRASHANJA.

KOJA E RAZLIKATA VO OVIE PRAVCI NA VERUVANJA;

DALI IMA RAZLIKA IZMEGJU VEHABIJA I SELEFIJA,

KOI SE TIE MUSLIMANSKI BRACHA,

DALI VIE SLEDITE MESHEB,I DALI STE ISTI SO SLEDENJE NA ISLAMO KAKO BRACHATA GORE,

SHTO IMA RAZLIKA IZMEGJU VAS I OVI GORE SHTO KAZHAV.

I NA KRAJOT,ZASHTO VO SVETOT IMA NAJVISHE KOI SLEDAT HANEFISKI MESHEB.

ALLAHU JU SHPERBLEVTE
.

Ве алејкум селам

Б.Н ако бараш знаење, ти гарантирам дека на овој начин никако не можеш да се стекнеш со потребното знаење.

Јас ти верувам ова е јавен сервис, но одговарање на вакви теми само ќе ни го одземе драгоценото време кое многу ни е потребно во овој период.
Имаш отворени теми околу овие прашања, само да се потрудеше и ќе ги најдеше.

Или најлесно го имате гогле, напишете тоа што барате, и еден куп одговори ќе најдете.

Вехабизмот е измислена Идеологија, од страна на непријателите на ислам, како би одвраќале од оваа Дава Тевхид.

Селефии се следбници на Генерациите - Селеф почнувајќи од Мухаммед алејхи селам па асхаби, табиини, таби табиини, па 3 и 4 генерација и сите оние Алими кои умреле на чисто.

Ихванци или Ихванул Муслимин се организација од Египет која денес прерасна во Политичка Партија но под друго име.

Лично за себе, тврдам дека не сум следбеник стрикно на еден мезхеб.
Следам се што е најверодостојно од сите мезхеби.

Најверојатно бројноста од Ханефискиот Мезхеб се должи на територијалната распространетост. Тоа е мое мислење.

Барак Аллаху фик.

3 Re: PRAVCI NA VERUVANJA on Вто 06 Дек 2011, 4:59 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
B.N напиша:SELAM ALEJKUM

BIDEJKI NE SUM POTPUNO ZAPOZNAT SO ISLAMOT,DALI MOZETE DA MI ODGOVORITE NA OVIJA PRASHANJA.

KOJA E RAZLIKATA VO OVIE PRAVCI NA VERUVANJA;

DALI IMA RAZLIKA IZMEGJU VEHABIJA I SELEFIJA,

KOI SE TIE MUSLIMANSKI BRACHA,

DALI VIE SLEDITE MESHEB,I DALI STE ISTI SO SLEDENJE NA ISLAMO KAKO BRACHATA GORE,

SHTO IMA RAZLIKA IZMEGJU VAS I OVI GORE SHTO KAZHAV.

I NA KRAJOT,ZASHTO VO SVETOT IMA NAJVISHE KOI SLEDAT HANEFISKI MESHEB.

ALLAHU JU SHPERBLEVTE
.

Алејкум Селамм

Прашањава кој ги поставуваш се вече одговрени нис нашиоф сајт, а не само овде и насекаде по НЕТОФ,,нашински кажано прашањава се старомодни....

Друго кој ти кажал дека Хнафескиот месеб е нај застапенн??

Ај побарај од тие што вака те информирале да го проверат тој стаф ..
Дали Ханефоскито или Шафискиот ,,според мои ве сознанија нај застапен месеб е Шафискиотт(низ светоф)..

Друго следењето на било кој месеб нее никаде наредено ,според тоа нее и обавеза да се следии....

Како што ти кажа братот погоре ние го следиме месеботт кој го следел..

,,Ресулелах с.а.в.с и неговите чесни Асхаби р.а и тие после ниф,,ова во кратки црти е СЕЛЕФОТТ!!(или нај веродостојниот стаф,нај докажаниот стаф со непобитни аргумети од улемата ) ете тоа е нашиот месеб........

Селам Алејкум!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

4 Re: PRAVCI NA VERUVANJA on Вто 06 Дек 2011, 5:32 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
B.N напиша:SELAM ALEJKUM

BIDEJKI NE SUM POTPUNO ZAPOZNAT SO ISLAMOT,DALI MOZETE DA MI ODGOVORITE NA OVIJA PRASHANJA.

KOJA E RAZLIKATA VO OVIE PRAVCI NA VERUVANJA;

DALI IMA RAZLIKA IZMEGJU VEHABIJA I SELEFIJA,

KOI SE TIE MUSLIMANSKI BRACHA,

DALI VIE SLEDITE MESHEB,I DALI STE ISTI SO SLEDENJE NA ISLAMO KAKO BRACHATA GORE,

SHTO IMA RAZLIKA IZMEGJU VAS I OVI GORE SHTO KAZHAV.

I NA KRAJOT,ZASHTO VO SVETOT IMA NAJVISHE KOI SLEDAT HANEFISKI MESHEB.

ALLAHU JU SHPERBLEVTE
.

Wa Aleykum salam -

Bratot Monoteizam mnogu precizno i jasno ti odgovori za Zborot "Vehabii" itk.

Jas inshAllah isto taka ke ti odgovoram mnogu jasno na tvoeto prashanje:

ZASHTO VO SVETOT IMA NAJVISHE KOI SLEDAT HANEFISKI MESHEB.

Toa neje tochno! Golemiot Del, koj sto vika, deka bile "sledbenici na Hanefijski Mesheb", ne se vo pravo - po tachno e, deka se tie sledbenici na "Marturidiski" Mesheb.

A i vo niv, imaat razlichni Grupi (vo taka na rechenite Hanefii), koi sto edni so drugo ne se slagaat.

Znam, deka kaj nas sekogash se vika: "Ama naj golemiot Broj na Muslimani go sledat na Hanefitskiot Mezheb" - eve sega ke te prasham - Talibinacite, vo Afganistan se isto taka Hanefii. Sega sto napraivme? Dali se tie isti takvi Hanefii kako kaj nas ili vo Turska?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот