Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прашање за идниот свет on Пет 02 Дек 2011, 10:25 pm

zani


Нови член
Нови член
Selam alejkum se izvinuvam sto postavuvam vakvo prasanje jas sum musliman i veruvam vo nasata vera ali me interesira sakam da mi objasnite dali ima druk sveti i kako ke bide tamu?falavi mnogu ako mi odgovorite ke napravite golem sevap zatoa sto ovaa tema me interesira mnogu.

2 Re: Прашање за идниот свет on Пет 02 Дек 2011, 11:09 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
zani напиша:Selam alejkum se izvinuvam sto postavuvam vakvo prasanje jas sum musliman i veruvam vo nasata vera ali me interesira sakam da mi objasnite dali ima druk sveti i kako ke bide tamu?falavi mnogu ako mi odgovorite ke napravite golem sevap zatoa sto ovaa tema me interesira mnogu.

Ве Алејкум Селам!

Најпрво добре ни дојде тука иншАллах ке се окористиш тука од нас.

Најпрво до твоето прашање одговорот е ДА-има друг свет.

Во исламот има шест имански шартови а од кои петиот имански шарт гласи:

ВЕЛ ЈЕВМИЛ-АХИРИ – Верувам во Судниот ден.

Тука ние треба да веруваме во Судниот ден.

Што вели Аллах џ.ш во Куранот:

“Те прашуваат за последниот час.Речи:тоа го знае единствено мојот Створител.Само тој го одредил времето на неговото настапување.Тежок ќе биде тој час и за небесата и за Земјата.Изненадно ќе настапи...” (Ел-Е,араф,187)

Значи преку овој Курански ајет нас ни се укажува дека ке има луѓе кој ке прашуваат за Судниот ден. На Мухаммед с.а.в.с му било наредено од Аллах џ.ш на тие што прашуваат за овој ден да му рече: Речи:тоа го знае единствено мојот Створител.Само тој го одредил времето на неговото настапување.Тежок ќе биде тој час и за небесата и за Земјата.Изненадно ќе настапи...”

значи гледаме дека ни е окажано за Судниот ден дека ке има.

Од ова можеме да заклучиме некои вистини на Судниот Ден:

-Кијаметот-крајот на овој свет и се што е појавно,

-Берзех-задгробен живот,

-Проживување по смртта,

-Судниот Ден-полагањето сметка за делата,

-Џеннетот

-Џехеннемот.


Проживување после смртта

Верувањето во проживувањето после смртта е темелна вистина, не само на исламот, туку и на другите религии.

Кур,анот за тоа вели:

“Аллах е еден. Нема друг Бог освен Него. Тој вас ќе ве собере на Судниот ден, за кој сомнеж нема...” ( Ен – Ниса : 87)

“ Како што првобитно ве создаде, така повторно ќе се проживеете.” ( Ел – А,раф: 29).

Смртта, по исламското учење представува завршница ( крај) на еден привремен период на животот и почеток на друг, вечен период. На кој начин тоа проживување ќе се случи, не ние познато. Современата наука, посебно парапсихологијата, на ова прашање му посветува големо внимание, изнесувајќи докази, кои што се блиски со исламското учење. 1)

На овој свет, исто така сме сведоци на постојано раѓање, умирање и проживување. Оној кој што не создал за прв пат, во состојба е тоа да го направи и втор пат.

На оние кои проживувањето по смртта го сметаат за заблуда Аллах џ.ш. им порачува:

“ Мисли ли човекот дека Ние никогаш нема да ги збереме коските негови? Е, уште како ! Ние сме Кадри дури и да ги поредиме и јагодиците(папиларите ) на прстите негови.” ( Ел – Кијаме : 3 – 4). 2).

Апсолутна правда помеѓу луѓето не може да се оствари без повторното проживување и полагање сметка пред Праведниот Судија – Аллах џ.ш. Затоа проживувањето и Судниот ден се опомена за луѓето и надеж за оние на кои на овој свет им е нанесена неправда.

---------------------------------------------

1)Проф. др. Веселин Савиќ, ДУГА , бр. 74
2)Папиларните линии на врвовите од прстите,за кои што зборува Кур,анот представуваат средство за идентификација на луѓето, бидејќи не постои ниту една личност на овој свет со ист отисок на прстите. Денес посебна наука која што се вика дактилоскопија, се занимава со отисоците на прстите. Таа има широка примена, а посебно во областа на криминалистиката. Дактилоскопијата почнала да се применува дури на почетокот на 20 век, додека Кур,анот за ова зборува уште во 7 век.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот