Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 emulgatorot E471 vo stobi flips- dali e halal i ne? on Чет 23 Сеп 2010, 7:11 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
salam alaykum wr wb

od koga go imav ova prashanje. ako znae nekoj, dali e emulgatorot E 471 vo stobi flipsh halal ili ne?

______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:salam alaykum wr wb

od koga go imav ova prashanje. ako znae nekoj, dali e emulgatorot E 471 vo stobi flipsh halal ili ne?

Aлејкум Селам ве РахметуАллах ве Берекетуху!!

Ценета сестро ете се потрудив малце и наидов на едни податоци.

Емулгаторот Е471 во Прехрамбената Индустрија Не е ХАЛАЛ. Значи Овој Емулгатор во наведените Емулгатори кои се забранети се сретнува меѓу нив. Како што е наведено овој Емулгатор е од СВИНСКИ ПОПОК!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: emulgatorot E471 vo stobi flips- dali e halal i ne? on Пон 13 Јун 2011, 11:06 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка


fala mnogu za Trudot. Znaci ako nema Dodatok Sojni Lecitin, togash Emulgatorot e haram!

barakAllahu feek.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

4 Poveќeto emulgatori se od svinsko poteklo on Саб 20 Aвг 2011, 10:58 pm

muharem fazli


Талиб
Талиб
]b]Poveќeto emulgatori se od svinsko poteklo[/b]

Emulgatori,skrateno ili naznačeno so“E”,pretežno predstavuvaat proizvodi od svinskoto meso,tj.od svinskite otpadoci (mucki,noze,uši,vlakna i slično.),dodeka mal e brojot proizvoden od
bilnite proizvodi kako što e soja lecitin,a takvite mnogu malu se koristat.
Emulgatorite se koristat vo prehrambenata industrija,a ulogata im e da povrzat dve ili poveќe prehrambeni komponenti vo eden proizvod
na živežnite industriski proizvodi kako što se npr.gulaš,viršli,
industriski kajmak,razni sirenja,čokoladi,margarin,bomboni,
marmalada,site vrsti na pakovani supi i site drugi industriski priozvodi čija sostojka e od dve ili poveќe komponenti.
Vo slednoto prikažuvanje davame samo nekoi od mnogubrojnite,za muslimanite strogo zabraneti emulgatori,koi se koristat vo prehrambenata industrija
E 100 E 140
E 102 E 141
E 103 E 142
E 110 E 152
E 120 E 153 (Od svinski uši)
E 123 E 210
E 124 E 213
E 125 E 214
E 126 E 226
E 127 E 234
E 128 E 252
E 270
E 280
E 325
E 326
E 327
E 334 (Od svinski nos)
E 335
E 336
E 337
E 420
E 442
E 430 E 472 E 482
E 431 E 473 E 483
E 432 E 474 E 488
E 433 E 475 E 489
E 434 E 476 E 491 (Od svinska papka)
E 435 E 477 E 492
E 436 E 478 E 493
E 442 E 480 E 494
E 471 E 481 E 495
E 542 E 635
E 550 E 904
E 570 E 920 (Alkohol)
E 572 E 921
E 591
E 631
E 632
E 633
Zatoa koga kupuvate nekoj prehramben proizvod od industrisko poteklo,nastojuvajte da go soznaete sostavot na proizvodot vo ambalažite.Dokolku na ambalažata se naogja nekoja od navedenite šifri,znajte sigurno deka jadete proizvod izmešan so svinsko.

Da se zboruva za samata šteta na svinskoto ne e tema na ovoj tekst,
zatoa što malu ili mnogu toa mu e poznato na sekoj musliman koi toa
go spoznale preku Kur’anot i sunnetot(hadisot).Celta na ovoj tekst e toa da sekoj musliman koj ke go pročita ova,dam u obraќa vnimanie
i da razmisluva za ova da bi vodel smetka za svojata ishrana.

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Тука би поставил следново прашање?

Дали доколку на Прехрамбениот производ има Лецитин од Соја и е наведен од Ове Емилгатори дали е забранет?

Значи: Ако пиши СОЕН ЛИЦИТИН E 430 дали тој производ е забранет.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
nie gi jademe Produktite kade stho se opishani so soja lecithin, E471...Drugite, bez soja lecithin, kade stho e naveden samo Emulgatorot, ne se sigorni.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Muslima4Islam напиша:nie gi jademe Produktite kade stho se opishani so soja lecithin, E471...Drugite, bez soja lecithin, kade stho e naveden samo Emulgatorot, ne se sigorni.

BarakAlalhu Feek Sestronavistina taka e Samo onie produkti od Licitin kade shto pishe tie se zabraneti.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

lejlaa


Нови член
Нови член
selam allejkum dali argeta ni e zabranata za nas musmimanite i zosto

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
lejlaa напиша:selam allejkum dali argeta ni e zabranata za nas musmimanite i zosto

Саламу алејкум

Погледни тука: [You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
لا إله إلا الله

„Исламот неможе да се прими - ма и да се одрекнува од ширкот - додека нема и не кажува непријателство кон неверниците и мушриците.„

[Мајмут ат-Таухид с. 19]http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот