Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Каматата во светлина на Куранот и СуннетотБлагодарноста му припаѓа на Аллах џ.ш кој ја опишува својата Милосредност и Задоволство врз оној кој е послушен на неговите наредби. Му донесуваме салават и селам на најблагословениот Аллахов пратеник Мухаммед с.а.в.с., на неговата фамилија, на неговите ценети Асхаби, и на сите оние кој го следат патот и Суннетот, неговата вера се до Судниот ден...Возвишениот Аллах џ.ш вели: „О верници, плашете се од Аллах и, ако сте верници, откажете се од преостанатиот дел на лихвата! А ако, пак, тоа не го направите, тогаш, ја одобрувате војната од страна на Аллах и пејгамберот Негов, а ако, пак, се покаете, вам ви припаѓа главнина од имотот ваш: никого не наштетувате и нема да ви се наштети.“ (Ел-Бекаре,278-279)Драги Муслимани! Најголемо искушение кое го погодило човештвото, и појава на која и се покориле паганците на овој век е-Каматата. Колку само штета каматата им нанесла на луѓето? Колку само жртви повлекла зад себе? Таа е најголемата причина за сиромаштијата и распаѓањето. Најсилен фактор за понижение и меѓусебно одалечување на луѓето и народите.Затоа Аллах џ.ш за оне кој работат со камата или се извалкани со прашина на каматата предвидел жестока и болна казна, ја дефинирал како голем разврат, ја вброил меѓу најголемите гревови кој го водат човекот во пропаст на овој и идниот свет, му најавил војна на оној кој се занимава со неа. Во тој контекст Аллах џ.ш вели: „А ако тоа не го направите, тогаш имате најавено војна од страна на Аллах и Неговиот пејгамбер.“ т.е ако не ја оставете каматата тогаш бидете подготвени за војна со Аллах џ.ш и Неговиот Пејгамбер. А оној кој војува против Аллах и Неговиот Пејгамбер нема никогаш да биде спасен. Поимот војна се однесува на две значења:

1. Понижување на овој свет, бидејќи врз тој човек се применуваат шеријатските мерки како: затвор или сл. Во краен случај се војува против него како што Халифата Ебу Бекр р.А војувал против одметниците од вера кои одбиле да даваат зекат.Таа води кон пропаст. Аллах џ.ш вели: „Аллах ја поништува каматата“ (Ел-Бекаре,276) т.е го поништува нејзиниот берекет и халал, а како резултат на тоа е пропаст...Аллаховиот Пејгамбер а.с рекол: Каматата иако наведува го зголемува богатството, таа сепак води кон негово намалување.“ (Хаким-сахих). Како што каматата го прави човекот понижен, одвратен во кругот на неговите пријатели, исто така таквиот човек ќе биде мета на крадците и насилниците.2. Понижување на идниот свет, бидејчи Ибн Аббас р.А. рекол: „не се прима од него садака ниту џихад ниту добро дело.“ значи од оној човек кој се храни од камата. Што се однесува до војната против Аллах џ.ш и Неговиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. тоа е метафора за одалечување на таквиот човек од Аллаховата милост и вкусѕвање на најболните казни. Се наведува во настанот на Исра и Мираѓ Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: Ноќта кога бев во Исра, кога стигнав до над седмото небо, погледнав над мене и кога видов молња, гром, секавица. Потоа дојдов до еден народ кој имаше стомаци како куќи (големи) во нив имаа змии кои се гледаа од надвор. Го прашав на Џебраил: Кој се тие? Ми рече: Оние кои јаделе камата.(Ибн Маџџе). Исто така Мухаммед с.а.в.с. рекол: Чувај се од гревовите кој не се простуваат: Оној кој ќе украде од плен, тој ќе дојде со украденото на Судниот ден и оној кој се храни со камата, тој ќе биде проживеан збудален, избезумен на Судниот ден. (Таберани) Потоа ги цитирал Куранските зборови: „Оние кои употребуваат камата ќе се дигнат како што се дигаат оне кои ќе ги избезуми допирот шејтански.“ (Ел-Бекаре,275)Оне кои употребуваат камата ќе бидат проживеани како бремени, кога ќе посакаат да станат ќе паднат, додека луѓето ќе ги газат. Тоа ќе биде знак со кој ќе се препознаат на Судниот ден, потоа ги очекува казна болна. Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: „Четири групи на луѓе Аллах се обврзал дека нема да ги смести во Џеннет ниту ќе дозволи да го вкусат неговиот благодет: нотарен пијаница, оној кој употребува камата, оној кој го јаде имотот на јетимот и оној кој е непослушен на своите родители.“ (Хаким)Всушност Драги браќа и сестри- поради каматат може да биде казнета цела една заедница, ќе се простуваат добричинителот и злосторникот. За ова ни најавил Аллаховиот пејгамбер с.а.в.с. „Кога во еден народ се појави блуд и камата, тогаш самите ја предизвикувате Аллаховат казна.“ (Ебу Јала-џејјид)Исто така рекол: „Кога во еден народ ке се појави каматата, ќе бидат казнети со суша, беда, малку берекет...“ (Ахмед). Затоа на тоа, Аллаховиот пратеник с.а.в.с. најавил дека ќе дојде време во кое суте луѓе ќе бидат погодени од оваа општествена болест. Пејгаберот с.а.в.с.рекол: „Ќе дојде време на луѓето кога нема да има никој кој нема да употребува камата. Ако неја употребуваат, тогаш барем малку ке биде погоден од нејзината прашина.“ (Ибн Давуд, Ибн Маѓе)

Затоа се наведува дека оние кои употребуваат камата ќе бидат понижени во форма на кучиња и свињи поради лукавоста на заработка по пат на камата како што саботарите (Асхабу-себти) кога со лекавство ловеа риби кога Алах џ.ш им забранил да ловат во сабота. Тие ги поставувале нивните мрежи (ископале дупки) за ловење на риби во сабота, а потоа во недела ги земале рибите.Кога така постапиле, Аллах џ.ш ги претворил во мајмуни и свињи. Исто така и оние кои со лукавост по пат ба камата ги зголемуваат нивните богатства ќе бидат претворени во форма на мајмуни и свињи. Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. на следниов начин ја опишал каматата: „За каматата има седумдесет и два гревови. Најмалиот нејзин грев е исто како човек да има однос со своја мајка во Ислам. Еден дирхем од каматата е полошо од триесет и неколку блуда.“ (Ибн Ебу Дунја, Багави).Исто така Аллаховиот пејгамбер с.а.в.с.снајавил дека сите оне кои имаат учество во зделка, договор, работа.. кои се основани врз каматата се проколнати од страна на Аллах џ.ш...

Мухаммед с.а.в.с. „Аллах го проколнил оној кој јаде камата, кој е засташник во договор за камата, оној кој го пишува договорот, неговите сведоци, сите во гревот се еднакви.“ (Муслим)Затоа ве прашувам- Драги браќа и сестри – дали сте слушнале за некој грев да биде на толку грозоморен начин опишан како каматата? Тоа е грев од кој здравијот човечки разум останува препастен, бидејќи Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. го споредил тој говор како човек да има блуд со својата мајка или како триесет и неколку блуда. Тој е грев за кој на човекот му го гарантира влезот во пеколот, повлекува зад себе Аллахова казна и гнев, таквиот човек ќе биде проживеан избезумен како од допирот на шејтанот, како и нејзината раширенос спаѓа во предзнаците на Судниот ден... Послушајте што вели асхабот на Мухаммед с.а.в.с. Ибн Месуд р.а.: „Најслепа заблуда е заблудата после упатсството, најлоша заработка е заработката по пат на камата и најодвратно јадење е јадењето од имотот на јетимот.“ исто така тој рекол: „Ако некој човек има долг кон тебе, и кога ти го врати ти подари нешто од него, немој да го земаш, бидејќи тоа се смета за камата.Плашете се од Аллах – браќа и сестри муслимани – од секоје работење кое е поврзано со каматата и знајте дека таа спаѓа меѓу најголемите седум гревови кои го уништуваат човекот на двата света. Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: „Избегнувајте ги седумте гревови кој го уништуваат човекот: Ширк (препишување придружник на Аллах џ.ш.), сихр (магии), убивање на невина душа освен онаа која заслужува, јадење на камата, јадење на имотот на јетимот, напуштање на бојно поле и оклеветување на невинии чесни вернички.“ (Бухари и Муслим).И на крај го молам Аллах џ.ш да не упати на патот кој води кон Негово задоволство и не сочува од Неговата казна и гнев.АМИН!

Припремил:

Ариф Рамадани


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Камата, мито


Во името на Аллах, Милостивиот, Самилосен!Оние кои употребуваат лихва ќе се дигнат како што се дигаат оние кои ќе ги избезуми допирот шејтански. Ете, тоа е заради тврдењето нивно: Купопродажбата, секако, е слична на лихвата. Купопродажбата Аллах ја дозволи, а лихвата ја забрани. Па, на оној што ќе му дојде Ука од Господарот свој, па ќе се воздржи, му припаѓа она што порано си го спечалил. А наредбата за тоа е - Аллахова! А оние кои ќе & се вратат на лихвата... па, жители џехеннемски ќе станат и во него за навек ќе останат.(Eл- Бекаре 275)

Аллах ја поништува лихвата, а садаките ги прави плодни. Аллах не ги сака ни неверникот ни грешникот!(Ел-Бекаре 276)

О верници, не јадете од лихвата која се удвојува и плашете се од Аллах за да бидете спасени!(Али имран 130)


Не продавај те го динарот за динари, ни дихреми за два дихреми. (Муслим)


Секоја позајмица се вбројува во садака , но позајмицата од кој се излекува некоја матријална корист, се вбројува во камата, а каматата е строго забранета. (Тебрани)


Кој и да поседува земја, мора самиот да ја обработува, но ако не може или е во состојба целата да ја обрамотува, тогаш мора да му ја подари на братот муслиман како бесплатен поклон, или нека му ја даде на заем, за што не смее да бара пари. (Муслим)


Ќе дојде време кога во име на купопродажбата и трговијата каматата ќе биде легализирана. (Ибнул- Кајјим ел- Џевзи)


Лицето кое нема да се откаже од изнајмувањето на својата земја( за пари или за дел од жетвата) нека се спреми за судир со Аллаха и со Неговиот Пратеник. (Муслим)

Подобро му е на човекот својата необработена земја да му ја даде на својот брат бесплатно, отколку за некоја одредена закупнина. (Бухари, Муслим)


Кој дава и зема мито, казната му е Џехеннем! (Теберани)

Аллахово проклетсво е и на оној кој прима и на оној кој дава мито. (Бухари, Муслим)

Примањето поклони на владетелот е дозволено стекнување имот, а примање мито од судијата е куфур. (Ахмед)

Примањето мито во сутските работи е куфур, а меѓу луѓето (во другите работи) е сухт (незаконски). (Теберани)

Нека е Аллахово проклетсво на оние кои земаат и на оние кои даваат мито и на оние кои посредуваат помеѓу овие двајца. (Ахмед, Теберани)


Кој ќе се здебели од “сухт” загарантиран му е Џехеммем.

Некој рече:

-Што е сухт? – Мухаммед одговорил:

-Примањето мито во судските работи.

(Ибн Џерир)


Убаде ибн Самит ги подучувал муслиманите на софата пред џамијата од Пратеникот во Медина калиграфија и читање на Куранот. Еден од неговите ученици му поколнил, во знак на благодарност, лак и стрела. Убаде го прашал на Пратеникот дали тоа може да го прими , да тој му рекол:

-Ако сакаш да ти биде набиен пеколен обрач, прими го! (Ебу давуд)


Народот кој работи со камата ќе насрада од глад; а народот каде се вкоренило подмитувањето, ќе биде одземено со страв. (Ахмед)


Пратеникот го назначи Ел- Ездија како порезник. Овој кога се вратил донесе многу нешта и рече:
-Ова е за вас, а ова јас го добив како поклон. – Потоа Пратеникот се качил на мимбер во џамија и рече;
-Како можете тоа да биде , ние испрачавме службеници, а тој се врати и вели: Ова е за вас, а ова е за мене? Нека седи дона со мајка му и со бабо му, па да видеме дали ќе добие поклони! Господару, дали ги одвраќав, Господару дали ги одвраќав!? (Бухари, Муслим, Ебу Давуд)


Кој управува со десет луѓе па праведно ќе пресудува во нивните спорови, би им било мило или не, ќе дојде пред Аллах со затворена дланка; ако праведно судел, и не примал мито, ниту насилство правел, Аллах дланката ќе му ја отвори (ќе му се смилув) а ако пак судел надвор од Аллаховите прописи, па примал мито и поклони, Аллах левицата ќе му ја притисне во десницата и ќе го фрли во Џеххенем во кој нема да стигне до дното паѓачи пет стотина години. (хаким)

[You must be registered and logged in to see this link.]

Припремил:

islam nur


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz al Islam напиша:
Каматата во светлина на Куранот и Суннетот
Благодарноста му припаѓа на Аллах џ.ш кој ја опишува својата Милосредност и Задоволство врз оној кој е послушен на неговите наредби. Му донесуваме салават и селам на најблагословениот Аллахов пратеник Мухаммед с.а.в.с., на неговата фамилија, на неговите ценети Асхаби, и на сите оние кој го следат патот и Суннетот, неговата вера се до Судниот ден...Возвишениот Аллах џ.ш вели: „О верници, плашете се од Аллах и, ако сте верници, откажете се од преостанатиот дел на лихвата! А ако, пак, тоа не го направите, тогаш, ја одобрувате војната од страна на Аллах и пејгамберот Негов, а ако, пак, се покаете, вам ви припаѓа главнина од имотот ваш: никого не наштетувате и нема да ви се наштети.“ (Ел-Бекаре,278-279)Драги Муслимани! Најголемо искушение кое го погодило човештвото, и појава на која и се покориле паганците на овој век е-Каматата. Колку само штета каматата им нанесла на луѓето? Колку само жртви повлекла зад себе? Таа е најголемата причина за сиромаштијата и распаѓањето. Најсилен фактор за понижение и меѓусебно одалечување на луѓето и народите.Затоа Аллах џ.ш за оне кој работат со камата или се извалкани со прашина на каматата предвидел жестока и болна казна, ја дефинирал како голем разврат, ја вброил меѓу најголемите гревови кој го водат човекот во пропаст на овој и идниот свет, му најавил војна на оној кој се занимава со неа. Во тој контекст Аллах џ.ш вели: „А ако тоа не го направите, тогаш имате најавено војна од страна на Аллах и Неговиот пејгамбер.“ т.е ако не ја оставете каматата тогаш бидете подготвени за војна со Аллах џ.ш и Неговиот Пејгамбер. А оној кој војува против Аллах и Неговиот Пејгамбер нема никогаш да биде спасен. Поимот војна се однесува на две значења:

1. Понижување на овој свет, бидејќи врз тој човек се применуваат шеријатските мерки како: затвор или сл. Во краен случај се војува против него како што Халифата Ебу Бекр р.А војувал против одметниците од вера кои одбиле да даваат зекат.Таа води кон пропаст. Аллах џ.ш вели: „Аллах ја поништува каматата“ (Ел-Бекаре,276) т.е го поништува нејзиниот берекет и халал, а како резултат на тоа е пропаст...Аллаховиот Пејгамбер а.с рекол: Каматата иако наведува го зголемува богатството, таа сепак води кон негово намалување.“ (Хаким-сахих). Како што каматата го прави човекот понижен, одвратен во кругот на неговите пријатели, исто така таквиот човек ќе биде мета на крадците и насилниците.2. Понижување на идниот свет, бидејчи Ибн Аббас р.А. рекол: „не се прима од него садака ниту џихад ниту добро дело.“ значи од оној човек кој се храни од камата. Што се однесува до војната против Аллах џ.ш и Неговиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. тоа е метафора за одалечување на таквиот човек од Аллаховата милост и вкусѕвање на најболните казни. Се наведува во настанот на Исра и Мираѓ Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: Ноќта кога бев во Исра, кога стигнав до над седмото небо, погледнав над мене и кога видов молња, гром, секавица. Потоа дојдов до еден народ кој имаше стомаци како куќи (големи) во нив имаа змии кои се гледаа од надвор. Го прашав на Џебраил: Кој се тие? Ми рече: Оние кои јаделе камата.(Ибн Маџџе). Исто така Мухаммед с.а.в.с. рекол: Чувај се од гревовите кој не се простуваат: Оној кој ќе украде од плен, тој ќе дојде со украденото на Судниот ден и оној кој се храни со камата, тој ќе биде проживеан збудален, избезумен на Судниот ден. (Таберани) Потоа ги цитирал Куранските зборови: „Оние кои употребуваат камата ќе се дигнат како што се дигаат оне кои ќе ги избезуми допирот шејтански.“ (Ел-Бекаре,275)Оне кои употребуваат камата ќе бидат проживеани како бремени, кога ќе посакаат да станат ќе паднат, додека луѓето ќе ги газат. Тоа ќе биде знак со кој ќе се препознаат на Судниот ден, потоа ги очекува казна болна. Аллаховиот Пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: „Четири групи на луѓе Аллах се обврзал дека нема да ги смести во Џеннет ниту ќе дозволи да го вкусат неговиот благодет: нотарен пијаница, оној кој употребува камата, оној кој го јаде имотот на јетимот и оној кој е непослушен на своите родители.“ (Хаким)Всушност Драги браќа и сестри- поради каматат може да биде казнета цела една заедница, ќе се простуваат добричинителот и злосторникот. За ова ни најавил Аллаховиот пејгамбер с.а.в.с. „Кога во еден народ се појави блуд и камата, тогаш самите ја предизвикувате Аллаховат казна.“ (Ебу Јала-џејјид)Исто така рекол: „Кога во еден народ ке се појави каматата, ќе бидат казнети со суша, беда, малку берекет...“ (Ахмед). Затоа на тоа, Аллаховиот пратеник с.а.в.с. најавил дека ќе дојде време во кое суте луѓе ќе бидат погодени од оваа општествена болест. Пејгаберот с.а.в.с.рекол: „Ќе дојде време на луѓето кога нема да има никој кој нема да употребува камата. Ако неја употребуваат, тогаш барем малку ке биде погоден од нејзината прашина.“ (Ибн Давуд, Ибн Маѓе)

Затоа се наведува дека оние кои употребуваат камата ќе бидат понижени во форма на кучиња и свињи поради лукавоста на заработка по пат на камата како што саботарите (Асхабу-себти) кога со лекавство ловеа риби кога Алах џ.ш им забранил да ловат во сабота. Тие ги поставувале нивните мрежи (ископале дупки) за ловење на риби во сабота, а потоа во недела ги земале рибите.Кога така постапиле, Аллах џ.ш ги претворил во мајмуни и свињи. Исто така и оние кои со лукавост по пат ба камата ги зголемуваат нивните богатства ќе бидат претворени во форма на мајмуни и свињи. Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. на следниов начин ја опишал каматата: „За каматата има седумдесет и два гревови. Најмалиот нејзин грев е исто како човек да има однос со своја мајка во Ислам. Еден дирхем од каматата е полошо од триесет и неколку блуда.“ (Ибн Ебу Дунја, Багави).Исто така Аллаховиот пејгамбер с.а.в.с.снајавил дека сите оне кои имаат учество во зделка, договор, работа.. кои се основани врз каматата се проколнати од страна на Аллах џ.ш...

Мухаммед с.а.в.с. „Аллах го проколнил оној кој јаде камата, кој е засташник во договор за камата, оној кој го пишува договорот, неговите сведоци, сите во гревот се еднакви.“ (Муслим)Затоа ве прашувам- Драги браќа и сестри – дали сте слушнале за некој грев да биде на толку грозоморен начин опишан како каматата? Тоа е грев од кој здравијот човечки разум останува препастен, бидејќи Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. го споредил тој говор како човек да има блуд со својата мајка или како триесет и неколку блуда. Тој е грев за кој на човекот му го гарантира влезот во пеколот, повлекува зад себе Аллахова казна и гнев, таквиот човек ќе биде проживеан избезумен како од допирот на шејтанот, како и нејзината раширенос спаѓа во предзнаците на Судниот ден... Послушајте што вели асхабот на Мухаммед с.а.в.с. Ибн Месуд р.а.: „Најслепа заблуда е заблудата после упатсството, најлоша заработка е заработката по пат на камата и најодвратно јадење е јадењето од имотот на јетимот.“ исто така тој рекол: „Ако некој човек има долг кон тебе, и кога ти го врати ти подари нешто од него, немој да го земаш, бидејќи тоа се смета за камата.Плашете се од Аллах – браќа и сестри муслимани – од секоје работење кое е поврзано со каматата и знајте дека таа спаѓа меѓу најголемите седум гревови кои го уништуваат човекот на двата света. Аллаховиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. рекол: „Избегнувајте ги седумте гревови кој го уништуваат човекот: Ширк (препишување придружник на Аллах џ.ш.), сихр (магии), убивање на невина душа освен онаа која заслужува, јадење на камата, јадење на имотот на јетимот, напуштање на бојно поле и оклеветување на невинии чесни вернички.“ (Бухари и Муслим).И на крај го молам Аллах џ.ш да не упати на патот кој води кон Негово задоволство и не сочува од Неговата казна и гнев.АМИН!

Припремил:

Ариф Рамадани


Колку интересна работа!!!Овој инсан на многу од моето село им дозволи да земаат Кредити кои во себе содржат Камата, а од друга страна пишува вакви постови. А ако ова е знак на поправка на неговиот став, тогаш сепак ќе речам Елхамдулиллах се поправа овој инсан, само ме интересира што ќе им рече на оние на кои им дозволи, а јас ова ќе го испратам до дотичните јер нркои ми се и роднини. Исто така ме интересира кога го мена ставот?И на крај забележав дека тој наведува дека е забранета Каматата ако се зема, и другите ама не прецизира, а ова е негов систем на одговори за да не може никој да му приговори за нешто а тоа никаде не го спомнува оној кој ја дава Каматата.


Интересно!!!!!Последната промена е направена од islam nur на Пон 16 Јан 2012, 3:18 pm. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : Средување на цитатот и репликата во која не се познаваше текстот.)

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Муаз од кај ти е текстов од книга ?


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
islam nur напиша:Муаз од кај ти е текстов од книга ?

Да Брат од Книга мислам дека беше ИСЛАМСКИ ТЕМИ ако не грешам, моментално не сум дома за да проверам но мислам дека беше од книгата ИСЛАМСКИ ТЕМИ од Ариф Рамадани, но сепак јас морам да наведам и да кажам во она што го кажа Калиметул-Хакк, Не знам колку е точна таа информација дека Ариф всушност дозволил Кредит со Камата, Но како и да е сепак доколку го дозволил тоа тој направил голема грешка Го молам на Аллах да му опрости и смилова. Друго што сакам да кажам толку не е битн кој е Авторот на текстот туку треба да ја земаме суштината на текстот т.с Аргументите од Куран и Суннет. Не треба да се паземе од овој голем грев и затоа одлучив да го наведам текстот од Ариф Рамадани кој што мислев дека е добар Аргументиран и затоа и го постирав.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот