Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ЛЕЧЕЊЕ НА БОЛЕСТИ СО ПОМОШ НА ДОВА И ЗИКР

Благодарноста му припаѓа единствено само на Аллах џ.ш. Салават и Селам му донесуваме на Неговиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. и сите оние кои доследно го следат неговиот пат до Судниот ден. Овие доле наведени дови и зикрови се молби со кои се лечел самиот Аллахов Пејгамбер Мухаммед а.с. или пак ги лечел другите луѓе, или им дозволил на неговите асхаби да се лечат со нив. Затоа е потребно секој муслиман да се лечи самиот со нив и да ги употребува во лечење на другите болни луѓе со услов да биде уверен дека излекувањето од болеста е Аллахова волја а не негов успех. Еве некои пропишани дови молби:

1. Читање на последните три сури, тие се Кул хуваллаху ехад, Кул еузу би раббил фелек, Кул еузу би раббин-нас. ( Бухари, Муслим )

2. Учење на суурету-Фатиха-Ел-хамдулиллахи раббил алемин. (Бухари, Муслим )

3. Учење на зборовите: ( Аллахумме раббин-нас, езхебил бе’се, ве шфи енетш-шафи, Ла шифае иллла шифауке, Шифаен ла југадир секмен.) потоа дување во десната рака потоа поминување (допирање) со неа на заболеното место. ( Бухари, Муслим )

4. Молење на Аллах џ.ш. за излекување на болниот ( три пати ) Како што правел Мухаммед с.авс во молењето за Са’д р.а. (Бухари,Муслим)

5. Учење на зборовите: ( Еузу би келиматиллахит-таммати мин кулли шетанинн ве хамметин ве мин кулли ајнин ламметин. ) ( Бухари )

6. Учење на зборовите: ( Бисмиллахи уреккијке мин кулли шеј’ин ју’зијке, ве мин шерри кулли нефсин еу ајнин хасидин Аллаху јешфијке, Бисмиллахи уреккијке. ) ( Муслим )

7. Се става раката на болното место од телото и се вели: (Бисмиллах ) три пати. Потоа седум пати се вели: ( Еузу би иззетиллахи ве кудретихи мин шерри ма еџиду ве ухазиру.) ( Муслим, Малик, Ебу Давуд, во преданието на Муслим- Езубиллахи ве кудретихи )

8. Учење на зборовите: ( Еузу би келиматиллахи-таммати мин шерри ма халека. ) ( Муслим )

9. Учење на зборовите: ( Еузу би келиматиллахи-таммети мин гадабихи ве икабихи ве шерри ибадихи ве мин хемезатиш-шејатиин ве ен јахдуруун. ) ( Тирмизи- хасен, исто и Албани )

10. Учење на зборовите: ( Еузу би келиматиллахит-таммати еллети ла јуџавизухунне беррун ве ла фаџирун мин шерри ма халека ве бере’е ве зере’е, ве мин шерри ма јензили минес-семаи, ве мин шерри ма јаруџу фијха, ве мин шерри ма зере’е фил-ерди ве мин шерри ма јахруџу минха ве мин шерри фитенил-лејли вен-нехари, ве мин шерри кулли та’рик илла та’рикан јат’руку бихајрин, Ја Рахм,ан ! ) ( Ахмед- Албани - сахих )

11.
Учење на зборовите: ( Ес’елуллахел-азим раббел-аршил- азим ен јешфијке (седум пати) ( Ебу Давуд, Тирмизи, хассенеху, Албани смета дека е Сахих )

12. Учење на зборовите: ( Аллахумме шфи абдеке јенкеу леке адвен еу јемши леке ила салатин )


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Учење на заштитни молби, рукја и збирни дови:

1) Еселул-лахе л-азим раббел-аршел-азим ен јешфијке (седум пати) (Тирмизи, Ебу Давуд)
أسأل الله العظيم ربَّ العرش العظيم أن يشفيك (سبع مرات))

2)
Болниот ќе ја стави раката на болното место од неговото тело и ќе проучи: 'Бисмиллах”, три пати, потоа ќе додаде: 'Еузу биллахи ве кудретихи мин шерри ма еџиду ве ухазир (седум пати) (Муслим).
“أعوذُ بالله وقدرته من شرِّ ما أجد وأُحاذر (سبع مراتٍ))

3)
Аллахумме раббен-нас езхебил-бе'се ве-шфи ентеш-шафи ла шифае илла шифауке ве ла југадиру секамен.” (Бухари, Муслим)
(“اللهم ربَّ الناس أذهب البأس واشف أنت الشافي لا شفاء إِلا شفاؤك شفاءً ولا يُغادر سقماً”))

4)
Еузу би келиматиллахит-таммати мин кулли шејтанин ве хаамметин ве мин кулли ајнин лаамметин. (Бухари)
(أعوذ بكلمات الله التامات من كلِّ شيطانٍ وهامَّهٍ ومن كلِّ عينٍ لامَّةٍ”))

5)
Еузу би келиматил-ллахит-таммати мин шерри ма халека. (Муслим)
(“أعوذ بكلمات الله التامات من شرِّ ما خلق”)

6)
Еузу би келиматил-лахит-таммати мин гадабихи ве икабихи ве шерри ибадихи ве мин хемезатиш-шејатиин ве ен јахдуруун. (Ебу Давуд, Тирмизи)
(“أعوذ بكلمات الله التامات من غضبه وعقابه وشرِّ عباده ومن همزات الشياطين وأن يحضرون”))

7)
Еузу би келиматил-лахит-тамматил-лети ла јуџавизухунне беррун ве ла фаџирун мин шерри ма халека, ве берее ве зерее, ве мин шерри ма јензилу минес-семаи, ве мин шерри ма ја'руџу фијха, ве мин шерри ма зерее фил-ерди, ве мин шерри ма јахруџу минха, ве мин шерри фитенил-лејли вен-нехари, ве мин шерри кулли тарикин иљља тарикан јатруку би хајрин ја Рахман. (Ахмед)
(“أعوذ بكلمات الله التامات التي لا يُجاوزُهنُّ برٌّ ولا فاجرٌ من شرِّ ما خلق، وبرأ وذرأ، ومن شرِّ ما ينزل من السماء، ومن شرِّ ما يعرج فيها، ومن شرِّ ما ذرأ في الأرض، ومن شرِّ ما يخرجُ منها، ومن شرِّ فتن الليل والنهار، ومن شرِّ كلِّ طارقٍ إِلا طارقاً يطرق بخيرٍ يا رحمن”)

Cool Аллахумме раббес-семаватис-себи' ве раббел-аршил-азим ве раббе кулли шејин, раббена ве раббе кулли шејин, фаликил-хабби вен-нева, ве мунзилут-теурати вел-курани, еузу бике мин шерри кулли шејин енте ахизун би насијетихи, ентел-еввелу фе лејсе каблеке шејун ве ентел-ахиру ве лејсе ба'деке шејун, ве ентез-захиру фе лејсе феукаке шејун, ве ентел-батину фе лејсе дунеке шејун. (Муслим)
(“اللهم ربَّ السماوات السَّبعِ وربَّ العرش العظيم، ربَّنا وربَّ كلِّ شيءٍ، فالق الحبِّ والنَّوى، ومُنزل التوراة والقرآن، أعوذ بك من شرِّ كل شيءٍ أنت آخذٌ بناصيته، أنت الأوَّل فليس قبلك شيءٌ، وأنت الآخر فليس بعدك شيءٌ، وأنت الظاهر فليس فوقك شيءٌ، وأنت الباطن فليس دونك شيءٌ ...”)

9) Бисмиллахи уреккије мин кулли шејин ју' зијке ве мин шерри кулли нефсин еу ајнин хасидетин, Аллаху јешфијке, бисмиллахи уреккијке. (Муслим)
(“بسم الله أرقيك من كل شيءٍ يُؤذيك ومن شرِّ كلِّ نفسٍ أو عين حاسدة الله يشفيك بسم الله أرقيك”)

10)
Бисмиллахи јубријке ве мин кулли даин јешфијке ве мин шерри хасидин иза хасед ве мин шерри кулли зи ајнин. (Муслим)
(“بسم الله يُبريك ومن كُلِّ داءٍ يشفيك ومن شرِّ حاسدٍ إذا حسد ومن شرِّ كلِّ ذي عينٍ”))

11)
Бисмиллахи уреккијке мин кулли шејин јузијке мин хаседи хасидин ве мин кулли зи ајнин јешфијке. (Ибн Маџе)
(“بسم الله أرقيك من كلِّ شيءٍ يؤذيك من حسد حاسدٍ ومن كلِّ ذي عينٍ الله يشفيك”))

Овие заштитни молби, дови, рукји се употребуваат во излекување на магија (сихр), урок, џински допир, и сите други болести. Тие се опфатни корисни дови со Аллахова помош. (Види: Задул-Меад 4/125, Фетхул-Бари 10/233:334, и др)


Превземено:

ИЦ


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот