Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Аллах Милостивиот, Самилосен!

{ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ }


О верници, не брзајте пред Аллах и пред пејгамберот Негов. Плашете се од Аллах. Аллах, навистина, е Слушач и Зналец!
(Ел-Хуџураат 1)

Значење на ајетот:
О, верници, кои верувате во Аллах и Неговиот пејгамбер , саллаху алејхи ве селлем, со своите срца и со своите јазици, и тоа верување го докажавте со своите дела, не кажувај те го своето мислење, не судите, не говорите и не правите ништо, пред него што Аллах и Неговиот Пејгамбер саллаху алејхи ве селлем, да пресудат не правите ништо од тоа пред да го слушнете Аллаховиот говор и говород на Аллаховиот Пејгамбер саллаху алејхи ве селлем,


од тоа повлечи те го своето мислење, своите предрасуди, своите зборови и своите дела кои не се засновани на Аллаховите зборови и зборовите и делата на Аллаховиот Пејгамбер саллаху алејхи ве селлем, во спротивно че внесеш новитети во верата.

Плашете се од Аллах за прашањата на своите сопствени зборови и за своите постапки, така што че говорете и работате само она што ви е наредено и оставе те го она што ви е забрането. Ваквата постапувај те, затоа што Аллах навистина е Севишен е Ес-Семи ‘у, Оној кој сее слуша па така ги слуша сите ваши зборови и дури ја знаее вашата намера која сакате да ја направете .

По повод на објавубањето на ајетот: Имам Бухари (4367) го бележи хадисот по поводот кој е објавен овој ајет. Абдуллах б. Ез-Зубејр, радијаллаху анх, рече: Делегација од племето Темим дошла кај Пејгамберот саллаху алејхи ве селлем, па тогаш Ебу Бекр, радијаллаху анх, рекол: Одреди им го за Лидер Ел-Ка’ка’а б. Ма’беда, а Омер
радијаллаху анх,, рече: Не, вече им одреди Ел-акре у б. Хабиса. Ебу Бекр, радијаллаху анх,, му рече на Омер: Овие зборови не сакаше ништо друго освен да ми се спротиставиш. Омер, радијаллаху анх, му рече: Не сакав да ти се спротиставам. Почна да се дискутира и со тоа ги кренаа своите гласови, по овој повод се овјави ајетот:


{يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا...}

Заклучок: Верникот и Верничката не смејаат да имаат свој став, не смеаат да говорат за верата се додека не бараат доказ од Аллаховите зборови и зборовите или делата на Аллаховиот пејгамбер саллаху алејхи ве селлем. Никој не смее да внесе новитети(Бида) во верата и да му се припишува она што Аллах субханеху ве теала, не го дозволил.
[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот