Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 6 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 6 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Наредба за одрекнување од нив.


И на крај го пренесуваме ставот од целата улема од Ехлис Суннет вел Џемаат откако ја констатирале целокупната ситуација:
Навистина, било кој да погледне во реалноста од Османлиската држава, од нејзиниот почеток па до нејзиниот пад, никој нема да се посомнева во нивното допринесување за искривување на акидата од муслиманите и ова токму се согледува низ следните две работи:

1.Ширење ширк (Молење на гробови, турбиња, промена на Аллаховиот Шеријат итн).

2.И борба против Тевхид (Борба и убивање на Мувехидите)

Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).“
(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)

Оние кои ја оправдуваат борбата на османлиите против дава тевхид, тврдат дека таа борба била од политичка природа. Меѓутоа тоа не е така, борбата од османлиите, од самиот пошеток била борба втемелена на акида отпочната со фетви од османлиската улема на Кубурии (Обожаватели на гробови). (Хашијат ибн Абидин 4/262)

Прашан е Шејх Абдуллах ибн АбдулЛатиф рахимехуллах :

“ ... За оној кој не ја текфира држава (т.с Турската Држава) и кој ги наведува (шпиони) против муслимани, го одбира нивниот вилает (Им дава исламски легитимитет, како што тоа се прави денес во цел свет), (власт) и дека џихадот му е обавеза низ нив. И за друг, кој не мисли така, туку дека државата и оние кои ги шпионат се насилници (група која прави насилство спрема легитимна исламска власт, но имаат основа на ислам т.с сеуште се муслимани ) и од нив не е дозволено освен она што е дозволено од насилници, и пленот кој ќе се земе од бедуини е харам? (т.с да тие бедуини не се кафири, туку муслимани насилници)“

Па одговорил :

“ Кој не знае за куфр на држава и неправи разлика помеѓу нив и насилници меѓу муслиманите – не го спознал значењето “ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ “(Не е Муслиман).
А ако со тоа би верувал дека таа држава е муслиманска – па тоа е уште пожестоко и поголемо. И тоа е сомнеж во куфр на оној кој заневерувал во Аллах и кој Му направил ширк. А ако ги шпиуни (Тоа денес го прават нарекувајќи не со разни имиња ВЕХАБИИ, ТЕКФИРОВЦИ, ХАРИЏИИ) и ги помогнува против муслимани со било кој вид на помош тогаш тоа е јасен риддет, (отпадништво )
(Фетви на улемата од Неџд , 3/64)

Шејх Сулејман ибн Абдуллах ибн Еш – Шејх, рахимехуллах, (преселил 1233 хиџретска година)

“Кога Турците упаднале во земјите на Тевхид, Шејх Сулејман ибн Абдуллах ја напишал книгата Ед – Дела’ил (Докази), дека направил отпадништво и неверство оној кој ќе ја помогне Османлиската држава или ќе застане на нивната страна, па макар и да не биде на нивната вера или ширк. Во книгата спомнал дваесет докази, а османлиската војска ја нарекол војска на гробови и ширк.“ (Ед – Дурерус Сенијје 7/57 – 69)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот