Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор


Фатиха – Поглавје од Куранот со врвни цели!Ел Фатиха – Отварање1. Во името на Аллах, Семилосниот, Милости-

виот.

2. Благодарноста Му припаѓа на Аллах, Господа-

рот на световите.

3. Семилосниот, Милостивиот.

4. Владетелот на Судниот ден.

5. Само Тебе Те обожуваме и само од Тебе помош

бараме!

6. Упати нe на Вистинскиот пат.

7. На патот на тие врз коишто Твојата благодат ја

разлеа, а не на патот на тие врз коишто гневот

Свој го разлеа и на тие што во заблуда скршнаа!

Знај дека ова поглавје најпотполно ги опфатило и во себе содржало главните и врвни цели. Фатиха во себе ги содржи запознавањето со Тоа кое што единствено му доликува да Му се робува, на Возвишениот и за Благодарност достојниот, кроз Неговите три имиња која се завршеток на сите убави имиња и возвишени својства. А тие имиња се: Аллах, Ер-Раб[You must be registered and logged in to see this link.] и Ер- Рахман[You must be registered and logged in to see this link.].Фатиха е втемелена на Аллаховите особини на Божественост, господарење и милост. Само Тебе Те обожуваме- изградена е на особината на Аллах како Бог, додека барање на упатството(хидает) на Правиот пат припаѓа на Неговото својство на милоста.Човекот во својот живот поминува низ разни искушенија, несреќи, грижи, стравови, болести, и слично и исламот не учи, во тие тешки моменти од животот да се обратиме за помош само на Аллах и од Него излез и помош да бараме.„Само Тебе те обожуваме и од Тебе помош бараме.“Еден од ајетите[You must be registered and logged in to see this link.] кои што секојдневно го учиме во намазите(молитвите) е и ајетот во поглавје Фатиха:

„Ијјаке на’буду ве ијјаке несте’ин.“ Само Тебе (Аллах) те обожуваме и само од тебе помош бараме.

И овој ајет е срж на ова поглавје, а воедно и срж на Куранот и на Исламот.За жал денес многу муслимани пред да побараат помош од Аллах и пред Нему да Му се обратат, се обраќаат на созданијата и се надеваат дека тие ќе им помогнат. Зборовите на шехадетот(сведоштво) „Ла илахе иллаллах “(нема друг бог освен Аллах) на нас и нашиот живот мора да остават длабоки траги. Веровесниците и правоверните добро го сватиле значењето на овие зборови и затоа само на Аллах ибадет[You must be registered and logged in to see this link.] Му правеле , само од него помош барале, само Него Го величеле, само на Него се потпирале, и во Него се надевале. Така Возвишениот преку јазикот на Ибрахим[You must be registered and logged in to see this link.] вели:„Кој ме создаде и на прав пат ме упати, кој ме храни и пои, кога ќе се разболам лечи, и кој ќе ми го земе животот и подоцна ме оживее „ Овој цитат е во согласност со хадис-кудси (Зборови кои Аллах Ги кажал, но не се во Куранот). Од Абдуллах ибн Абас радиаллаху анху се пренесува дека рекол:„Еден ден бев зад Пратеникот саллаллаху алејхи ве селлем, па ми рече:О момче, ќе те подучам на некои зборови: Знај за Аллах, Аллах ќе те чува. Внимавај на Аллах, ќе го најдеш пред себе. Кога молиш, моли Го Аллах, ако бараш помош, барај од Аллах. Знај кога би се собрале сите луѓе некоја корист да ти направат, нема да можат да ти помогнат освен онолку колку што Аллах пропишал. Исто така кога би се собрале да ти нанесат некоја штета, нема да можат да ти наштетат освен онолку колку што Аллах одредил. Подигнати се перата и се исушија страниците“Значи, важноста во суштина на верата ислам е тевхид[You must be registered and logged in to see this link.], односно верување во Аллаховата единственост во се, а пред се во ибадетот, т.е. само Аллах да се обожава и ибадет да Му се прави. И самиот Кур’ан посебно го нагласува тоа учење и верување.


Подготвил: Ебу Абдулмалик
Превземено од: Повик кон Вистината
[You must be registered and logged in to see this link.] Господар


[You must be registered and logged in to see this link.] Милостивиот


[You must be registered and logged in to see this link.] цитат, стих од Куранот, Божји знак


[You must be registered and logged in to see this link.] Вид на обожување со кое задоволен Аллах


[You must be registered and logged in to see this link.] Авраам


[You must be registered and logged in to see this link.] Монотеизам


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот