Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 ucenje kuran on Саб 12 Ное 2011, 10:57 am

ezel


Нови член
Нови член
kako moze da gi naucam bukvite od kuranot i kako da citam?????blagodaram odnapred za pomosta i razbiranjeto

2 Re: ucenje kuran on Саб 12 Ное 2011, 1:09 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ezel напиша:kako moze da gi naucam bukvite od kuranot i kako da citam?????blagodaram odnapred za pomosta i razbiranjeto

Најпрво добре ни дојде на форумов чуствувајсе удобно!

Еселамун Алејкум!

Во врска со твоето прашање како можеме да ги научиме буквите од куранот значи како можеме да ги научиме Арапската азбука.

Вака брате пред да почнеме да го учиме Куранот мора најпрво да ги проучиме Арапската Азбука.

Ваквото учење се вика Учење во Суфара, Суфарата ги сдржи Арапските букви.

Кога ке ги научиме точно од Суфарата Арапските букви да ги читаме со нивните значи и прописи тогаш можеме да читаме и Куран.

Поточно кај Муслиманите поголем број што научиле Арапски да читаат научиле да читаат во Мектеб-школо кое се одвива со Оџа.

Незнам колку можеш да ме сватиш но се надевам дека и останатите ке ти придонесат помош.

Чуствувајсе удобно.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

3 Re: ucenje kuran on Саб 12 Ное 2011, 11:31 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
ezel напиша:kako moze da gi naucam bukvite od kuranot i kako da citam?????blagodaram odnapred za pomosta i razbiranjeto

Добре ни дојде на форум!

Под следниоф линк имаш прекрасна могучност да ги научиш арапските букви:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ти пожелувам голем успех!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

4 Re: ucenje kuran on Саб 18 Мај 2013, 10:07 am

suhamet


Нови член
Нови член
mozes da gi naucis samo ako ucis i imas vojla da ucis i da naucis

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот