Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Прашање:

Имам прочитано хадис, каде што се вели, дека пиеењето на вода е забранато, додека човекот стои. Дали тоа е навистина забрането?

Одговор:


Секоја чест и благодарност му припаџа на Аллах!

Навистина постојат хадиси кои велат, дека пратеникот Аллахов забранал пиење во стоење. На пример забележано во сахих од муслим (број 2024, 2025) пренесени од анас (р.А.) и абу саид ал-кудри (р.А.).

Но исто така постојат хадиси, кои што ни докажуваат, дека пејгамеборт пиел вода, додека стоел, како на пример следниве:

Ал-бухари (1637) и муслим (2027) имаат во нивните сахих издаванија забележано, дека ибн масуд (р.А.) рекол: „Му донесов на пејгамберот Аллахов вода од ЗемЗем, тој ја испи додека стоеше.„

Во сахих од ал-бухари (5615) е пренесено од „Али ибн абу-талиб (р.А.)„ дека пиел вода додека стоел и рекол: „Некои луџе велат дека пиење вода за тој што стои е мекрух, но го видов на пратеникот Аллахов дека го правеше тоа, како што ме видовте мене.„

Ахмад (797) раскажува дека "Али ибн Аби Tалиб (р.А.) испил вода додека стоел, а луѓето го гледале, како да имаат нешто против на тој начин. Тој рече: "Што ме гледате? Кога пијам додека сум на нози, ви кажувам дека го видов на Аллаховиот пратеник дека пиеше додека стоеше, кога пијам во седење, ви кажувам дека го видов на Аллаховиот пратеник како пиеше додека седеше." (Ахмад шакир тахкеек вели во ал-муснад: неговиот иснад (ланец) е сахих)

Ат-тирмизи (1881) има забалежано, дека ибн омар (р.А.) рекол: „Во време на пејгамберот се десаваше често, да јадиме, додека одевме, и да пиеме додека стоевме.„ (класифициран како хасан-сахих, забележан од имам ан-навави во ријад ус-салихин број 769)

Научниците велат: Предходните хадиси се доказ, дека тоа неје харам, но забраните од хадисите да се земаат како совет и дека подобро е да се пие вода додека човекот седи. Хадисите, кои што опишуваат, дека Аллаховиот пратеник пиел вода додека стоел, се доказ, дека тоа е дозволено да се прави така.

Ан-навави (рахимуАллах) рече:

Нема контрадикторност во овие хадиси, благодарноста му припаџа на Аллах (Алхамдулиллах), и никој од тие хадиси не се даиф (слаби). Него тие се сите сахих (здрави). Точниот став е, дека наведените забрани на тоа треба да се сфатат како упомена. Фактот дека Алаховиот пратеник пиел додека стоел покажува, дека тоа е дозволено да се направи. Ова е тоа што треба на сите да се каже по тоа прашање.

Ако се праша: Како може да е макрух да се пије на нози, кога Аллаховиот пратеник го правел тоа?

Ако тој, , штом тој тоа го правел, неје макрух, затоа што тој секоја забрана ни ја објаснуваше - како може онда да биде тоа макрух? Докажано е, дека тој по некогаш земал абдест и секој дел само по еднаш го перел, иако ни кажува науката, дека подобро е секој дел три пати да се пери, и исто така е докажано, дека тој правел таваф (околу кабах) со неговата камила, без разлика дека е подобро на нози тоа да се прави. Пејгамберот во многу други примери има докажано, дека нешто е дозволено, но на крај останал на по добрата опција. Обично, кога извршувал абдест, секој дел го перел по три пати, исто така обично извршувал таваф на нози, исто како и што обично пиел седнат. Ова е јасно и не повикува збунение, за оној, кој што има малку знаење. А Аллах е Једини што Знае се!

Ова помирување меѓу хадисите беше предложено од страна на ал-хатаби, баттал ибн ат-тaбари и други.

Ал-хафиз ибн хаџар аскалани вели (во фатх ал-бари):

Ова е најдоброто и најздравото објаснување, а најдалекото отстранување од контрадикција.

Се вели во фатава ал лајнах ал дааимах (22/133):

Нај основната одлука е, дека по добро да пиете додека седите, но може да се пие додека се стои. Пратеникот ни покажа дека има многу простор за интерпретација во ова прашање.

А Аллах субаханаху ве теала нај добро знае!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот