Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Курбан Бајрам on Саб 05 Ное 2011, 7:14 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор

Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!


Да, Ние ти дадовме добро изобилно, па клањај Му се на Господарот твој и заколи Курбан! Оној што те мрази ќе остане без помен, навистина!
(Ел-Кевесер 1-3)

И на секоја заедница Ние и одредивме обред за да го споменуваат името Аллахово при рскот нивни од Животното од Него, за нив наменето.
(Ел- Хаџџ 34)


Ибн Аббас кажува Мухаммед а.с на Курбан бајрам рекол:
-На овој ден човекот не може ништо подобро да направи освен да заколи курбан. Единсвено ако направиме посета на роднините.
(Теберани)

Оној кој има стретсва, а не заколил курбан, не смее да се приближи на нашето место на заедничката молитва(Намаз)
(Ахмед,Хаким)

Сопственикот на курбанот има добро дело за секое влакно од курбанот.
(Тирмизи)

О Луѓе, колете курбан и очекувајте награда за неговата крв, Зашто навистина курбанската крв, и ако паѓа на земја, на чување е кај Моќниот и Возвишен Аллах.
(Теберани)

На Курбан-Бајрам на Аллах му е најмило парите да се потрошат за курбан.
(Теберани)

Некој од вас кога сака да коли , за тоа однапред нека се спреми.
(Ибн Маџе)

Најдобрата работа што човекот за Курбан-бајрам да направи, а едно тогаш тоа му е и најмило дело на Аллах, е пуштањето крв на својот курбан. Он(курбанот) ќе му пристапи на Судниот ден со сите свои знаци. Навистина, таа работа ќе му стигне на Аллах порано отколку што ќе падне капка крв на земјата. Па разубавете ги вашите работи со курбан.
(Бухари,Муслим)


Прво што ќе направиме на овој ден е да клањаме бајрам намаз, а потоа ќе се вратиме по куќите и ќе ги заколиме Курбаните. Кој така ќе направи, постапил по мојот суннет.
(Бухари, Тирмизи, Несаи)

Кој со задоволство ќе заколи курбан, сметјќи на Аллахова награда, курбанот ќе му биде засолниште од огнот.
(Таберани)

Кој од вас ќе заколи курбан нека остави месо од курбанот да има и за после третиот ден од Бајрам.
Следната година луѓето прашале:
-Аллахов Пејгамберу, дали да правиме како што правевме и минатата година?
Он рекол:

-Јадете и хранете ги(другите) и чувајте како залиха, зашто таа година беше тешка и напорна за луѓето , ша со тоа сакав да им помогнам.
(Бухари)

На вас ви имав забрането да јадете курбанско месо повече од три дена сега ви дозволувам, јадете и немојте да продавате курбанско месо, нити кожата ос курбанот.
(Ахмед)

КОј ќе изврши намаз со нас, па потоа ќе заколи курбан, постапил по нашиот сунне. А кој заклал пред намазот тоа нека го направи по втор пат.
(Бухари, Муслим)

Ебу Бурде го прашал Мухаммед ас. :
-Аллахов Пејгамберу, јас заклав овца пред бајрам-намаз, мислејќи дека овој дена е за јадење и пиење. Сакав тоа колење да биде прво што ќе гонаправам на овој ден, и ручав пред да дојдам да клањам Бајрам намаз.

-Твојата овца што си ја заклал ти се рачуна како обично месо, а не како курбан- ми рече Аллаховиот Пејгамбер.
-Аллахов Пејгамберу, ние имаме една млада коза, стара е осум месеци која е подобра од едногодишен брав, и мене ми е помила отколку две овци, па дали може неа сега да ја заколам како курбан? – Праша Ебу Бурде
-Заколија на име курбан, но тоа веќе нема да биде дозволено никому после тебе! – му одговори Аллаховиот Пејгамбер.
(Бухари)

Некој од вас кога ќе заколи курбан, дел ос неговото месо нека го остави за свои потреби.
(Ахмед)

Кој ќе заколи курбан пред бајрам намаз, го заклал за себе(Нема да му биде примен), а кој ќе заколи курбан после бајрам намаз, со извршил верскиот чин и постапил по суннетот на муслиманите.
(Бухари, Муслим, Ахмед)

Кој ќе ја прпдаде кожичката од својот вкурбан како и да не заклал курбан.
(Ахмед, Бејџеки)

Аллах џ.ш пропишал доброчинство и убави постапки спрема сешто. Па кога ќе убијете (Непријателот), убијте го на добар начин. Кога колите курбан , колите го на добар начин Секој од вас нека го наостри ножот и со животното што го коли добро нека постапува.
(Муслим, Еду Давуд, Тирмизи, Несаи, Ибн Маџе)

Џабир р.а пренесува дека Аллаховиот Пејгамбер на Курбан бајрам заклал два со рогови, црни, малку со бело шкопени овни. Кога ги легнал, пред да ги заколил направил дова Јас го свртувам лецето мое, како вистински верник, кон Аллах, кој небесата и Земјата ги создаде. Јас не сун од оние што на Аллах други, за еднакви пу припишуваат. Намазот мој, и одредбите мои, и животов мој, и смрта моја навистина му се посветени на Аллах, Создавачот и Господарот на световите, кој нема соучесник. Тоа ми е наредено и јас сум првиот Муслиман. Алаху мој, ова е од Тебе и Тебе од Мухамеда и неговите следбеници, Во името на Аллах! Аллах е најголем!
(Ебу Давуд)

Овие четири не можат за курбан: ќоро, многу болно, сакато, и тоа што поради својата старост ја изгубило моќта за контрола над себе.
(Ахмед, Тирмизи, Ибн Хаббан)

За курбан заколете само она што е зрело, а ако имате потешкотии, трогаш заколите јагне од шест месеци.

(Муслим)

Во Исламот не постои ритуална жртва!

(Ебу Давуд)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот