Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM EDNO PRASAJNE

DALI E DOZVOLENO NA EDEN MUSLIMAN KOGA KE PIJE VODA DAJA PIE NA NOZE AKO SAKATE MALCE DANI OBJASNUVATE PO OPSIRNO ZOTO I KAKO DEZAKALAKU HAIR

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM EDNO PRASAJNE

DALI E DOZVOLENO NA EDEN MUSLIMAN KOGA KE PIJE VODA DAJA PIE NA NOZE AKO SAKATE MALCE DANI OBJASNUVATE PO OPSIRNO ZOTO I KAKO DEZAKALAKU HAIRПа дали не знаеш, дека имаат две врсти на пренесувања за пиење?

Ибн аббас р.А. пренесува, дека му дадол еднашка на пратеникот Аллахов вода од ЗемЗем. Пејгамберот ја испил на нози.„ (во сахих од мулсим и сахих од бухари)

Ибн уммар р.А. рече: „Во време на пејгамберот често се десаваше, да јадеме додека одевме и да пиеме на нози.„ (ат-тирмизи - од ан-навави класиран како хасан-сахих)

Ебу хурејра р.А. пренесува, дека Аллаховиот пратеник рекол: „Никој да не пие на нози! Ако некој не сакаечки тоа го сторил, да покуша да поврати.„ (сахих од мулсим)

Анас (р.А.) пренесува, дека пејгамеброт забранал на нози да се пие. Катада рече: „Го прашавме на Анас: „А за јадење?„ Тој одговори: „Тоа е уште полошо„! (сахих од муслим)

Во една друга верзија од муслимовиот сахих пишува: „Пејгамберот не упомена то да не го правиме.„


Јас го следам објаснувањето на алимите, дека неје забранато да се пие на нози, но дека е подобро, да се пие седнат.

Што вика ханефитскиот мезхеб за ова меселе?


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkum

hanifiskiot meseb ni zabranuva da pijeme na noze voda zato sto e sejtansko delo no ako vije immatre nesto po opsirno daj kazete a od ovije hadisi sto gi spomna nesum zadovolen daj kazi zasto nemoze da se pije ili paka ako je dozvolenoo isto taka kazete so po opsirni dokazi barakalaku fih

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkum

hanifiskiot meseb ni zabranuva da pijeme na noze voda zato sto e sejtansko delo no ako vije immatre nesto po opsirno daj kazete a od ovije hadisi sto gi spomna nesum zadovolen daj kazi zasto nemoze da se pije ili paka ako je dozvolenoo isto taka kazete so po opsirni dokazi barakalaku fihBarakAllahu Feek!

No so predhodnite Prenesuvanja ne sakav da ti dokazham deka e dozvoleno, isto taka ne sakav da ti dokazham deka e zabraneto - Nego ti dokazuvam, deka imaat dve razlichni mislenja - vo ova, nema Idzhmá!

Isto kako sto ne si ti zadovolen so mojot odgovor, moram da ti kazham, deka i ja isto ne sum zadovolen so tvojot odgovor.

Zashto go gleda Hanefitskiot Mezheb na toj nachin kako "Shejtanski"? Po koja Prilika? Koj Dokaz go poddrzhuva toa? Ili e samo izjava na nekoj Alim?

Nemoj da me svachash pogreshno - nego me interesira sushtinata zadi taja izjava.

JazakAllah Khair!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkum

hanifiskiot meseb ni zabranuva da pijeme na noze voda zato sto e sejtansko delo no ako vije immatre nesto po opsirno daj kazete a od ovije hadisi sto gi spomna nesum zadovolen daj kazi zasto nemoze da se pije ili paka ako je dozvolenoo isto taka kazete so po opsirni dokazi barakalaku fih

Ne si zadovolern od argumetite koi pogore ti se dostaveni,,,togas navedimi gi ti argumetite vo hanefikstaka pravna skola zosto e zabranetoo,,i dali ti si rascistil so drugite islamski ramki normii pa sme dosle do nacinot na pienje voda,,,
ti se molam hadisite se jasni ima dva stava kako sto ti kaza bratot vo prethodniot post,e sega tvo ee da utvrdis i razberes koee po ispravno toa praktikuvaj,a i dvete se ispravni


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
SELAMUN ALEJKUM

BRATE JAS SO MOI OCI NESUM GO CITAL HADISOT ILI PAK GO PRESTUDIRAL DA BIDAM ISKREN ODEJKI JAS VO DZAMIJA I MI SE PIESE VODA I ZEMAV EDNA CASA VODA DA PIJAM NO ODZATA KOGA ME VISE I MI KAZA PRV I POSLEDEN PAT DATIJE DA PIES VODA NA NOZE I JAS GO PRASAV ZASTO ODZA I ODZATA MI KAZA PA SAMO SEJTANOT PIE NA NOZE VODA I TOA BESE SE NO ODZATA BESE HANEFIJA I TAKA NO AKO E DOZVOLENO ILI PAK NE DOZVOLENO KAZETEMI VE MOLAM DAMISE OLESNI DUSATA

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM

BRATE JAS SO MOI OCI NESUM GO CITAL HADISOT ILI PAK GO PRESTUDIRAL DA BIDAM ISKREN ODEJKI JAS VO DZAMIJA I MI SE PIESE VODA I ZEMAV EDNA CASA VODA DA PIJAM NO ODZATA KOGA ME VISE I MI KAZA PRV I POSLEDEN PAT DATIJE DA PIES VODA NA NOZE I JAS GO PRASAV ZASTO ODZA I ODZATA MI KAZA PA SAMO SEJTANOT PIE NA NOZE VODA I TOA BESE SE NO ODZATA BESE HANEFIJA I TAKA NO AKO E DOZVOLENO ILI PAK NE DOZVOLENO KAZETEMI VE MOLAM DAMISE OLESNI DUSATA
Селамуналејкум!! Бекире не знам колку можеш да не сватиш тука ти се постираа многу работи и тука на форумот има еден голем број на постови кои валлахи ти требаат доста долго да ги прочиташ, ќе ти стане јасно дека има многу поважни работи од тоа, јас не сакам да кажам дека тоа не е важно во Исламот е све важно но има нешто што е поприоритетно нешто што е многу важно и нешто со помал интензитет на важност. Мислам дека ме свати!!
Е сега само на кратко на оваа тема:


Ако погледнеме на хадисите односно доказите што ни доаѓаат на за оваа месела ќе видиме дека на еден начин би се могло да се каже дека хадисите се контрадикторни еден према друг. Исто така ќе видиме дека и самите правни школи (Мезхеби) се со различити ставови. Во самите хадиси нема контрадикторност затоа што Улемата кога доаѓа до вакво нешто покушава да ги помири истите хадиси. Тука играат многу фактори кога хадисот е десен, дали другиот хадис го дегорирал на првиот, дали едниот е покасно десен и т.н.
Правните школи тука има друга работа зависи дали до еден Учењак дошле сите хадиси знаеме дека за времето на Имам ебу Ханифе имало многу лажни хадиси проширено и тој живеел во Куфа и. т.н.


Само накратко за оваа работа немам време да ги барам сите докази.
Се пие и се јаде од седнат ова е најпаметно по доказите што ги имаме учено, а ако некој нема можност да седе или клекни кога пие(За јадење самите сме свесни не е нормално да се јаде од станат) тогаш не е проблем иншаАллах да пие од станат. А Аллах најдобро знае!!

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkum

brate ke te prasam nesto dali moze nekoja kniga damija davas preku forummot pa da mi otvara mozokot ako moze nesto od hadiskata nauka ili slicno amanesto dobro i na sekoj moje citajne da ti pravam hair dova pa insallah ke cekam voimeto na allah

selamun alejkum

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM

BRATE JAS SO MOI OCI NESUM GO CITAL HADISOT ILI PAK GO PRESTUDIRAL DA BIDAM ISKREN ODEJKI JAS VO DZAMIJA I MI SE PIESE VODA I ZEMAV EDNA CASA VODA DA PIJAM NO ODZATA KOGA ME VISE I MI KAZA PRV I POSLEDEN PAT DATIJE DA PIES VODA NA NOZE I JAS GO PRASAV ZASTO ODZA I ODZATA MI KAZA PA SAMO SEJTANOT PIE NA NOZE VODA I TOA BESE SE NO ODZATA BESE HANEFIJA I TAKA NO AKO E DOZVOLENO ILI PAK NE DOZVOLENO KAZETEMI VE MOLAM DAMISE OLESNI DUSATA


Едно да ти е јасно ахи - има иџма (согласност) меџу исламските научници, дека со секое тврдење за некоја месела, треба да има „ДАЛИЛ„ - значи доказ!

Тој оџа, што ти го рекол тоа, сигурен сум, дека самиот го има чуено од некого - без да ја знае вистинската суштина позади таја месела!

Ти апелирам ахи, никогаш да не слушаш некого, што не зборува со далил!

За да ти олесни на душата, еве ти наведив една многу поучна фетва врз твоето прашање - тука имаш прекрасно објаснување, од вистински алими, кои што секогаш зборувале и зборуваат со далил!

бујрум: [You must be registered and logged in to see this link.]

Ако имаш отворени прашања врз темата, слободно прашај.


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
selamun alejkum

prasajne AKO NESUM KO KLANJNAL SABAHOT NA VREME IMAM LI PRAVO DA KLAJNAM POSLEM SE MISLI PRED PLADNESKIOT NAMAZ ILI IMA NESTO ILI PAK ISTO TAKA AKO NE GO KLAJVAN PLADNETO ILI PAK DRUGI NAMAZI AMA SO OPRAVDANI PRICINI KASUVAM NE SO NE OPRAVDANI NO KASUVAM SO OPRAVDANI PRICINI AKO NESUM KO KLAJNAL ILI SABAHTO ILI PLADNESKIOT NAMAZ TOEST DILI OPSTOI DA KLAJNAM KAKO KAZA AKO SAKATE DAMI OBJSANITE

SELAMUN ALEJKUM

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:selamun alejkum

prasajne AKO NESUM KO KLANJNAL SABAHOT NA VREME IMAM LI PRAVO DA KLAJNAM POSLEM SE MISLI PRED PLADNESKIOT NAMAZ ILI IMA NESTO ILI PAK ISTO TAKA AKO NE GO KLAJVAN PLADNETO ILI PAK DRUGI NAMAZI AMA SO OPRAVDANI PRICINI KASUVAM NE SO NE OPRAVDANI NO KASUVAM SO OPRAVDANI PRICINI AKO NESUM KO KLAJNAL ILI SABAHTO ILI PLADNESKIOT NAMAZ TOEST DILI OPSTOI DA KLAJNAM KAKO KAZA AKO SAKATE DAMI OBJSANITE

SELAMUN ALEJKUM
KЛАЊАЈ ОДМА КОГА ЌЕ СЕ СЕТИШ ДЕКА СИ ГО ИСПУШТИЛ НАМАЗОТ!!!!!!!!!!


Човекот е сепак слабичок, може да го преспие , да го заборави, ама не може намерно да го остави тоа не треба да се деси. Одма кога ќе се сетиш клањај.
Халали времето ми е кратко доказите да ти ги поставам ако може некој друг бујрум те! БаракАллаху фикум!!

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
A KAZA DALI POSTOI VO OPSTOO SAKAM DA ZNAM

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
AZNATAR BEKIR напиша:A KAZA DALI POSTOI VO OPSTOO SAKAM DA ZNAM


Не те разбирам Бекире што дали постои?

AZNATAR BEKIR


Нови член
Нови член
terminot KAZA netie li svatliv ili

brzt moze li dami davas tvoi E-MAIL ako sakas

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:A KAZA DALI POSTOI VO OPSTOO SAKAM DA ZNAM

Bratot pogore ubavo ,ti objasna ,,,vo opsto Kaza ne postoi ,,eve ako prespies ili ako izgubis sves,,i slicno i toa e vece dozvolenoi prvata prilika sto ce ti se ukaze morame da go klanjame namzaot..


Šejhul-islam Ibn-Tejmijje, Ibn-Hazm, i Ibn-Usejmin (El-Muhalla: 2/235.,
Medžmuul-fetava: 22/18, 19., 39., Eš-Šerhul-mumti': 2/164.) smatraju da
onaj ko ostavi namaz namjerno neće naklanjati taj namaz, i da mu nije
ispravan ako ga naklanja. Dokaz su im opće Poslanikove riječi: ''Ko
uradi neko djelo onako kako ga ja nisam uradio, to djelo će biti
odbačeno.'' (Buharija, 2142., Muslim, 1718.).....
No jas te prasaf tebe nekoi prasanja ama ti ne mi odgovori ...velis si bil,,vo Medreze,,,kolku vreme bese tamo i zarem ovie ednostavni prasanja koj gi postavuvas,,ne vi gi objasnia vo medresee..................

Selam Alejkum,,,BAJRAM MUBAREKKK!!!!Последната промена е направена од LAUTKA на Пон 07 Ное 2011, 3:33 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
AZNATAR BEKIR напиша:SELAMUN ALEJKUM

BRATE JAS SO MOI OCI NESUM GO CITAL HADISOT ILI PAK GO PRESTUDIRAL DA BIDAM ISKREN ODEJKI JAS VO DZAMIJA I MI SE PIESE VODA I ZEMAV EDNA CASA VODA DA PIJAM NO ODZATA KOGA ME VISE I MI KAZA PRV I POSLEDEN PAT DATIJE DA PIES VODA NA NOZE I JAS GO PRASAV ZASTO ODZA I ODZATA MI KAZA PA SAMO SEJTANOT PIE NA NOZE VODA I TOA BESE SE NO ODZATA BESE HANEFIJA I TAKA NO AKO E DOZVOLENO ILI PAK NE DOZVOLENO KAZETEMI VE MOLAM DAMISE OLESNI DUSATA

Barajgo meselata argumetot,na odzata za pienjeto voda sednat a ne stanaaat ,,,recimu so opsti zborovi ,,

od kajznaes ti kako pie voda,,Sejtanot,,tek togas da uvidis na koja mesela i toj go tvrdi toaa,,

Islamot se uci Argumetirano ane slepoo,,Sto reko lodzata,i toa e dokaz,,zavrsija tie vreminjaa!!

[You must be registered and logged in to see this link.]

Eve ling i odgovor na tvoeto prasanje................i so vojj ling,,,se stava kraj na tvoeto prasanjee,,a za vozvrat da ni ja dostavis meselata od tvojot Odzaa!!Последната промена е направена од LAUTKA на Пон 07 Ное 2011, 3:33 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот