Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Либија - шериат? on Нед 23 Окт 2011, 11:23 pm

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Бенгаси - Во прошлата недела, помина ерата на така на речениот лидер на револуциата. Три дена после случаевите, го потврди преодниот совет на либија, дека ал-гадафи е мртов и изјави, дека либија е слободна држава.

Претседателот на националниот преодни совет „Мустафа Абд ал-џалил„ изјави даље, дека во ослободената држава ке владее законот на исламскиот шериат и ке биде основа на сите закони, а постоени закони, кои што се во контра на шериатот, ке се анулираат! Исто така изјави, дека ке има воспоставување на нови банки, кои што ке се водат на исламски начин. Тоа значи, дека не смее више да се работи со камати!

„Аллах беше со револуцијата и победата„, изјави џалил.

[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

2 Re: Либија - шериат? on Пон 24 Окт 2011, 5:41 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Abu Al-Amin напиша:Бенгаси - Во прошлата недела, помина ерата на така на речениот лидер на револуциата. Три дена после случаевите, го потврди преодниот совет на либија, дека ал-гадафи е мртов и изјави, дека либија е слободна држава.

Претседателот на националниот преодни совет „Мустафа Абд ал-џалил„ изјави даље, дека во ослободената држава ке владее законот на исламскиот шериат и ке биде основа на сите закони, а постоени закони, кои што се во контра на шериатот, ке се анулираат! Исто така изјави, дека ке има воспоставување на нови банки, кои што ке се водат на исламски начин. Тоа значи, дека не смее више да се работи со камати!

„Аллах беше со револуцијата и победата„, изјави џалил.

[You must be registered and logged in to see this link.]

ИншАллах да е така, но чисто се сомневам дека арапчињава ја научиле лекцијата.

Но колку за информација Мустафа АбдулЏелил еден од водачите, лидерите на “Новата“ Либија, всушност е поранешен министер за правда , ЧОВЕК ТАГУТ (Судејќи со други закони покрај Аллаховите, искажувајќи лојалност на Тагутот Гадафи).

Исто така познато е дека работел како ВРХОВЕН СУДИЈА (Замислите) во времето кога Гадафи убивал 1000 жители со законите и не - правдата од овој судија (Кој сега се преставува за Водач) и адвокат, така ја започнал кариерата.Нивното сегашно воено крило (Човекот од сликата е Врховен Воен Командант на сите воени сили) е човекот кој се вика Халифа Хафтар (Негово уметничко име е – Хифтер уште малку Хитлер) кој е еден од агентите на ЦИА, а кој има време за губење бујрумте проверите на овие линкови:

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Така да, не ми се верува дека оние кои го соборија Тагутот Гадафи (НАТО + АМЕРИКА) дека ќе дозволат ШЕРИЈАТ.

А уште ни се свежи примерите од Тунис и Египет каде што на ист начин јавноста беше излажана, изманипулирана дека откако ќе биде соборена актуелната власт по пат на ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ ќе биде воведен ШЕРИЈАТ.

На нас останува да го молиме на Еден и Единствен Господар да ни сочува од секаква заблуда.
Аллахуме Амин!!!

3 Re: Либија - шериат? on Вто 25 Окт 2011, 2:38 pm

solider of allah


Нови член
Нови член
Несум сигурен за овие тврденја дека дотичниот бил тагут, погледанје на една емисиа на српските канали казува дека граџаните на таа дрзава имале добар зивот и биле филансирани на владата на Гадафи

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот