Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

ibret

avatar
Активен член
Селам алејкум!
Дали инсанот во правенјето на големиот грев во самиот чин на правење не излегува од рамките на исламот, исто или слично како куфрот, и ако истата личност не направи покајување заслужува вечен Џехннем,нели?
Куфур=скриено неверство
Голем грев=отворено неверство?


______________________________________________

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
ibret напиша:Селам алејкум!
Дали инсанот во правенјето на големиот грев во самиот чин на правење не излегува од рамките на исламот, исто или слично како куфрот, и ако истата личност не направи покајување заслужува вечен Џехннем,нели?
Куфур=скриено неверство
Голем грев=отворено неверство?

Дали инсанот во правенјето на големиот грев во самиот чин на правење не излегува од рамките на исламот?

Со правење на ГОЛЕМ ГРЕВ (блуд, кражба, алкохол и други големи гревови) Муслиман не излегува од РАМКИТЕ НА ИСЛАМ. (ДАЛИ Е ЈАСНО ОВА?)

исто или слично како куфрот?

Значи големиот грев не е ниту ист ниту сличен на КУФРОТ. (Куфр- е она постапка, дело, говор со кое се излегува од рамките на ИСЛАМ) (ДАЛИ Е ЈАСНО И ОВА?)

и ако истата личност не направи покајување заслужува вечен Џехннем,нели?

Каде виде дека ако Муслиман умре со големи гревови умира како неверник (само неверници ќе бидат вечно во Џехеннем)? А јасно е тоа дека ако не се покае за тоа останува помеѓу него и Аллах (дали ќе му опрости или не, што значи Аллах опростува се освен ШИРК)

Куфур=скриено неверство
Голем грев=отворено неверство?


Ова е тотално погрешно никаде нема ваква дефиниција за ова.

ТУКУ ГОЛЕМ ГРЕВ Е ХАРАМ.

КУФР Е - НЕВЕРСТВО

Дали до тука е се јасно?

Бујрум

3 Прашање за Голем греф и куфр? on Саб 22 Окт 2011, 10:46 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
[quote="Monoteizam"]

Дали инсанот во правенјето на големиот грев во самиот чин на правење не излегува од рамките на исламот?

Со правење на ГОЛЕМ ГРЕВ (блуд, кражба, алкохол и други големи гревови) Муслиман не излегува од РАМКИТЕ НА ИСЛАМ. (ДАЛИ Е ЈАСНО ОВА?)

исто или слично како куфрот?


Значи големиот грев не е ниту ист ниту сличен на КУФРОТ. (Куфр- е она постапка, дело, говор со кое се излегува од рамките на ИСЛАМ) (ДАЛИ Е ЈАСНО И ОВА?)

и ако истата личност не направи покајување заслужува вечен Џехннем,нели?

Каде виде дека ако Муслиман умре со големи гревови умира како неверник (само неверници ќе бидат вечно во Џехеннем)? А јасно е тоа дека ако не се покае за тоа останува помеѓу него и Аллах (дали ќе му опрости или не, што значи Аллах опростува се освен ШИРК)

Куфур=скриено неверство
Голем грев=отворено неверство?


Ова е тотално погрешно никаде нема ваква дефиниција за ова.

ТУКУ ГОЛЕМ ГРЕВ Е ХАРАМ.

КУФР Е - НЕВЕРСТВО

Дали до тука е се јасно?

Бујрум
Акхи можеби Ибрет алудира на хадисот на Ресул с.а.в.с. што се споменува дека ако еден муслиман чини зиналук при самиот чин на чинење на гревот неговиот Иман лебди над него!!!
Ибрете тука не споменал Ресул с.а.в.с. дека при тоа односно при чинење на голем грев инсанот излегува од рамките на Исламот туку тука се споменува колку е тоа опасно по муслиманот.


Акхи Монотеизам ако имаш време пронајди го хадисот и објаснувањето на овој хадис мислам дека ти е позната оваа месела!!!
БаракАллаху фикум!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Селам алејкум!
Дали инсанот во правенјето на големиот грев во самиот чин на правење не излегува од рамките на исламот, исто или слично како куфрот, и ако истата личност не направи покајување заслужува вечен Џехннем,нели?
Куфур=скриено неверство
Голем грев=отворено неверство?

Еселамун Алејкум ве Рахметуллах ве Берекатуху!!!

Врз прашањето кое е постирано постирано погоре би се потрудил и јас да дадам одговор.

Како што спомна погоре членот [You must be registered and logged in to see this link.] јас би се сложил и плус само ке додадам следново:

Доколку одредена личност прави голем греф како (блуд, кражба, алкохол и други големи гревови) и јас би се сложил тој не излегува од рамките од Исламот се доколку во таја состојба т.с во тој момен кога го прави тој Голем греф не направи ШИРК не му придружи на Аллах џ.ш придружник тој не излегува од Рамките на ИСЛАМОТ.

Туку таја личност прави Голем тежок греф кој ке биде прашан на Судниот ден.

Обврската на Личноста е да се покаје после тој направен греф.

Зашто познато ние е по хадисите дека Мухаммед с.а.в.с. има речено грешникот дека треба да се покаје после направениот греф.

Но доколку Грешникот не се покаје и доколку му биде укажано дека прави Голем греф а тој пофторно го прави истот, значи тој голем греф може да го доведе до КУФР и ШИРК и така што е можно да си ја добије Казната од Аллах џ.ш.

Сепак доколку грешникот не направи покајение ТЕВБЕ јас би рекол АЛЛАХУ АЛЕМ Аллах најдобро знае.

Ние не смеме да се мешаме во Аллаховата работа.

Зашто ние не сме свесни кога и на кого Аллах може да му опрости.

Аллах е опростувач, го сака Опростувањето па може на секој да му опрости.

Сепак Аллаху Алем Аллах најдобро знае.

БаракАллах Феек!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот