Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 4 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 4 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Прописи и казна за озборување on Саб 15 Окт 2011, 4:42 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милосотивиот, Самилосен!Што е гибед(озборување)?Пејгамберот с.а.в.с. прашал : А знаете ли вие што е озборување ?
-Аллах и неговиот Пејгамбер а.с тоа најдобро го знаат-одговориле присутните.

-Споменување на својот брат за она што не му е убаво рекол Мухаммед а.с.
-А што ако е таков каков што ќе го спомниш ?- прашал некој.
Ако е таков каков што си го споменал,тогаш си го оговарал, а ако не е,тогаш си го повторел.

Во оговарање спаѓа ишарет,намигнување со око, или на кој било начин да слушателот да свати за кој се работи. Исто така во оговарање спаѓа кога некој алим,или некоја друга личнност кога ќе споменат некој, вели : Аллах нека го упати ! Нека Аллах него и нас ни опрости ! Фаламу на Аллах кој нас не спасе ! ( Фетхул Бари 10/576, Фикхул-Ханефи фи севбихи-џедид 5/456 ).

Слушателот кој не го спречува озборувањето, било со јазик,рака или со прекорување на срцето, доколку не е во можност со јазик или рака, има грев на озборување (Фикхул-Ханефи фи севбихи-џедид 5/456 ).Мотиви на озборување

Најголеми мотиви на озборување се :омраза, завист, љубомора , љубов (согласност со личноста па меѓусебно зборуваат за другите ), желбата за истакнување и омаловажување на другите, исмејување и правење шала на туѓ рачун.


Озборувањето може да биде нифак, грев и мубах (дозволено)


Озборувањето кое е нифак е на тој начин, да личност зборува за таа друга личност а не ја именува, туку ја споменува за да знаат другите за кој се работи. И во сето тоа озборувачот гледа во себе личност која се чува од гревови.


Озборување кое е грев, е да личност именува личност за која зборува. Таква личност е голем грешник и неа ја следува тевба.


Дозволен начин на озборување е да личност спомнува грешник и престапник по неговите грешки и престапки. Таквата личност има награда за тоа бидејќи луѓето ќе се чуваат од такви личности (грешници и престапници) доколку ја дознаат нивната состојба.

Покајување од озборување
Оној кој озборува прави двостран грев: грев спрема Аллах и грев спрема личноста која ја озборува. Што се однесува до вистинскиот грев личноста е должна искрено да се покае, за направен грев, а што се однесува до другиот грев постојат две можности: да личноста дознала за озборувањето, и да не дознала за тоа. Доколку дознала, оној кој озборувал мора да бара прошка од оној што го озборувал. Доколку не дознала за озборувањето тогаш треба да ја процени ситуацијата дали е подобро да и каже за озборувањето или не.

Без сомнение,озборувањето спаѓа во големи гревови. Тоа треба да се заклучи од претходно цититраниот ајет и следниот хадис:

1.Од Енес п.а се пренесува да Пејгамбер с.а.в.с рекол : Кога сум воздигнат во повеќе свери видов луѓе кои со бакарни нокти ги гребеа лицето и градите, па прашав : Џибриле, кој се овие ? Овие се оние кои јадеа човечко месо (озборуваа) и ја нацртале честа на луѓето -рече Џибрил (Ебу Давуд)

2.Од Ебу Хурејре р.а се пренесува да Мухаммед с.а.в.с рекол: Кој ќе јади човечко месо на својот брат (ќе го озборува ) на овој свет, на Судниот ден ќе му се рече: Јади го сега мртов како што го јадеше жив.Па ќе го јади вриштејќи.

3.Хадисот на Ебу Хурејре во кој се зборува за каменувањето на некој човек заради направен блуд. Па еден човек на својот пријател му рекол : Погледниго овој,Аллах му го сокрил страмот па не можел да се остави самиот себеси на мира додека не биде каменуван како што се каменува едно куче. На тоа Мухаммед с.а.в.с поминувајќи покрај некој магарешки леш, рекол : Јадетего лешот на ова магаре !. Па зарем ова се јаде- рекле ?Она што пред малку го заработивте, озборувајќи го својот брат , полошо е од јадењето на овој леш -рекол Мухаммед с.а.в.с.

4. Од Ајша р.а се пренесува дека рекла: Му реков на Пејгамберот с.а.в.с. Што ќе ти е Сафија таква и таква(некои велат дека рекла: ниска со низок раст) па неа Пејгамберот и рекол : Изусте толку крупен збор што кога би се измешал со море, морето ќе загорчи.

5.На опроштајниот хаџ Пејгамберот с.а.в.с рекол : Навистина се ваши, ваша крв,имот ваш,чест на вашата светост,како светост на овој ден ваш,во овој месец ваш,и овој ваш град ( Бухари и Муслим ) .
6.Од Ебу Хурејре се пренесува да Божјиот Пратеник с.а.в.с рекол : На секој муслиман му се забранува честа,крвта и имотот на друг муслиман, доволно е човекот лош за да понижава и потценува својот брат муслиман.( Тирмизи,хасенун Гариб).
7.Дури и преправањето и имитирањето спаѓаат во озборување. Од Ајша р.а се пренесува да пред Прејгамберот с.а.в.с имитирала некој човек. На што Пратеникот и рекол : Ни еден човек не би имитирал ни кога би ми дале тоа и тоа. ( Бухари и Муслим ).

8.Алија бин Хусејн рекол: Чувајтесе од озборување,тоа е навистина злочин како куче меѓу луѓето.

9. Ебу Лејс ел-Семерканди ел-Ханефи пренесуба да некој од претходните генерации рекол: Кога би рекол дека облеката на тој и тој човек е кратка,го озборуваш, а што е тогаш кога ќе зборуваш за него.


Гледаме да Аллах џ. споредува озборување со јадење на мртвото тело на својот брат, и каква е казната за тоа , ние и покрај тоа имаме ужасно долги јазици што можат да метат прашина по патот.Да месото од озборување останува на забите никогаш не ќе можиме да го исчистиме.Што е полошо тоа што луѓето тоа го сметаат за добро и дозволено, па и во ТВ емисиите на сите можни начини ги истакнуваат мааните на луѓето. Таквите немаат чувства за човечката чест и карактер. Сеедно им е дали ке навреди некој или не.

Исламот дури забранува озборување на мртви луѓе ,

Има ли некоја друга вера освен Ислам толку почит спрема човекот и неговата чест па дури и мртов го штити ?.Последната промена е направена од islam nur на Чет 20 Окт 2011, 7:25 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Озборувањето може да биде куфр???

Што се однесува на озборувањето кое е куфр,тоа е да личност кога озборува некој, па да на таа личност и се каже НЕ ОЗБОРУВАЈ. А тогаш да личноста каже: ’’ Ова не е озборување, јас сум искрен/а во тоа “ . Со таа постапка таа личност си го дозволува она што Аллах го забранил. А кој си дозволи она што Аллах забранил станува ќафир.

Ислам Нур имаш некаков доказ за ова?

Или објасни ни што е Куфр и кој се неговите врсти.

Бујрум.

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Куфр и кој се неговите врсти.

Бујрум.


[You must be registered and logged in to see this link.]


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
LAUTKA напиша:


[You must be registered and logged in to see this link.]

Елхамдулиллах веќе од поодамна сме ги објасниле овие термини и врстите на Куфр.

Нормално се со цел да се сочуваме од обвинувањата дека ние претеруваме во шеријатските прописи а посебно онаму каде се одзема името Ислам.

За нас муслиманите големиот Грев го толкуваме само како таков и нашата акида не е хариџиска по ова прашање.

Озборувањето може да биде куфр???

Што се однесува на озборувањето кое е куфр,тоа е да личност кога озборува некој, па да на таа личност и се каже НЕ ОЗБОРУВАЈ. А тогаш да личноста каже: ’’ Ова не е озборување, јас сум искрен/а во тоа “ . Со таа постапка таа личност си го дозволува она што Аллах го забранил. А кој си дозволи она што Аллах забранил станува ќафир.

Ислам Нур имаш некаков доказ за ова и претходно те прашав истово но не ми одговори.?

Дали ова е погрешен превод од некаде или тоа е резултат на твое сваќање.?

Што не значи тоа дека некаде не можеме да погрешиме но иншАллах да се поправиме ако има доказ за тоа.

Барак Аллаху фик

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Monoteizam напиша:

Елхамдулиллах веќе од поодамна сме ги објасниле овие термини и врстите на Куфр.

Нормално се со цел да се сочуваме од обвинувањата дека ние претеруваме во шеријатските прописи а посебно онаму каде се одзема името Ислам.

За нас муслиманите големиот Грев го толкуваме само како таков и нашата акида не е хариџиска по ова прашање.

Озборувањето може да биде куфр???

Што се однесува на озборувањето кое е куфр,тоа е да личност кога озборува некој, па да на таа личност и се каже НЕ ОЗБОРУВАЈ. А тогаш да личноста каже: ’’ Ова не е озборување, јас сум искрен/а во тоа “ . Со таа постапка таа личност си го дозволува она што Аллах го забранил. А кој си дозволи она што Аллах забранил станува ќафир.

Ислам Нур имаш некаков доказ за ова и претходно те прашав истово но не ми одговори.?

Дали ова е погрешен превод од некаде или тоа е резултат на твое сваќање.?

Што не значи тоа дека некаде не можеме да погрешиме но иншАллах да се поправиме ако има доказ за тоа.

Барак Аллаху фик

Само уште тука сакам да те корегирам гледам дека не си одговорил. Можеби не си погледнал кхајр.!

Поправи го овој став ако го застапуваш затоа што ова е патот од “Хариџиите“ тие големите гревови ги направиле за Куфр.

Озборувањето не може да биде КУФР во никој случај. Тоа е голем Грев како што стои во сите познати хадиси околу озборувањето.

Или ако имаш доказ бујрум изнеси го.

Вес селаму алејкум

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

Само уште тука сакам да те корегирам гледам дека не си одговорил. Можеби не си погледнал кхајр.!

Поправи го овој став ако го застапуваш затоа што ова е патот од “Хариџиите“ тие големите гревови ги направиле за Куфр.

Озборувањето не може да биде КУФР во никој случај. Тоа е голем Грев како што стои во сите познати хадиси околу озборувањето.

Или ако имаш доказ бујрум изнеси го.

Вес селаму алејкумVery Happy Very Happy Аллах да те награди од напишаниот текст не ништо мое... намерно го ставив тука ,, Smile Wink а за доказ секако дека немам. а такво мислење без докас тоа ништо не вреди... бидеји она што го очекував се оствари, затоа текстот каде што стои Озборувањето може да биде куфр??? че биде избришано...


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Интересно од твоја страна.

Има една игра и јас сум сигурен дека ја знаеш се вика Counter - Strike! Во позадина кога ќе играш се слушаат разни зборови интересни, смешни, кога ќе фрлаш бомба вика: Пази бомба кашикара, или ајмо сви на боза итн.

Игра и забава.

Но да се потсетиме тука не играме игри, не сме тука за забава, не ги вметнуваме нашите страсти, секој наш чекор и постапка се забележува, ако е добар имаме добро дело, и не чека награда на Акхирет.

Ако направиме лоша постапка и тоа ни се бележи не чека казна од Семоќниот Господар кој е и Страшен Казнувач.

Затоа наша цел треба да биде Аллаховиот збор да биде изнад сечиј, мојот, твојот или било кој друг.

Ова се шеријатски правила и не смее во никој случај да се прави нешто што ќе оди во спротивност и што ќе се коси со она за што нас не задолжил Господарот на сите светови.

Овој насихат прифатете го најдобро намерно а сета благодарност му припаѓа на Аллах џеле ве ала и нека е салават и селам на нашиот миленик Мухаммед алејхи селам.Последната промена е направена од Monoteizam на Чет 20 Окт 2011, 8:13 pm. Мислењето е променето 1 пати

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:

Овој насихат прифатете го најдобро намерно а сета благодарност му припаѓа на Аллах џеле ве ала и нека е салават и селам на шаиот миленик Мухаммед алејхи селам.Smile Не е тоа страст не се лути. Секако верата е совет. Амин вел хамдулилахи рабил алемин!

Селам


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Кхајр иншАллах, упатуваме дова до Аллах тебареке ве те ала да ни направи од оние кои кажувале слушаме и се покоруваме.


Аллахуме Амин!!!

ibret

avatar
Активен член
Ес селамун алејкум ве рахметуллах!
Ме интересира која е разликата помеѓу куфрот и големиот грев???
Аллах џ.ш. да ве награди!!!


______________________________________________

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
ibret напиша:Ес селамун алејкум ве рахметуллах!
Ме интересира која е разликата помеѓу куфрот и големиот грев???
Аллах џ.ш. да ве награди!!!

Куфрот е,,затскривање на вистината,покривање на вистината..(исламскта вистина)

А големиот Греф ,е харам,кој доколку Аллах џ.ш сака би ти го опростил,,,,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
ibret напиша:Ес селамун алејкум ве рахметуллах!
Ме интересира која е разликата помеѓу куфрот и големиот грев???
Аллах џ.ш. да ве награди!!!

Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух

Разликата и суштински и верски е огромна. По штета или користа на еден инсан.

Значи дела на Куфр или Куфр се оние дела со кои се излегува од рамките на ИСЛАМ. (И ако инсан за ова дело не се покае тогаш има вечен Џехеннем)

А додека големите гревови се дела (забранети, харам) со кои не се излегува од рамките на Ислам.

Ако не е нешто јасно бујрум ќе се разјасни.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот