Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Добар Говор on Саб 15 Окт 2011, 4:33 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Бисмилахх


Не виде ли кога Аллах донесе пример: добриот збор е како добро стебло основата му е цврста а гранките кон него кое ги дава плодовите свои во секое доба со одобрението на Господарот свој и Аллах им донесува примери на луѓето за да се сеќаваат примерот: лошиот збор е како лошо стебло откорнато над земја кое нема своја утврда (Ибрахим 24-26)

И кажи им на робовите Мои да го зборуват она што е најдобро....(Ел-Исра 53)

Муслиман е оној од чиј јазик и раце се сигурни другите муслимани а мухаџир е оној кој ќе го напушти она што Аллах го забранил.


(Бухари, Муслим)


Човекот понекогаш изговара добри зборови на кои не им посветува посебно внимание зошто му се гледат како да не се важни а тие ќе му донесат Аллахово задоволство и ќе му ја подигнат вредноста за повеќе степени. Исто така човекот понекогаш изговаара лоши зборови за кои не води сметка а тие ќе го однесат во Џехеннем.


(Бухари)

Кој молчи е спасен.

(Тирмизи, Муслим)

Знак за убавиот ислам на еден човек е да не се меша во она што не го интересира.

(Тирмизи, Ибн Маџе)
Најмногу грешки човекот стекнува(прави) со својот јазик.

(Теберани, Бејхеки)

Кој многу зборува (морално) паѓа а кој морално паѓа тој многу греши а кој многу греши најпорво ќе влезе во Џехеннем.


(Таберани)

Немојте многу да зборувате освен Аллаха да го споменувате(зикир да правите) Навистина претераниот говор доведува до стврднувањето на срцето а најодалечен човек од Аллах џ.ш е оној кој е со ладно и тврдо срце.


(Тирмизи, Бејхеки)

На човекот му се доволни гревовите ако прераскажува се што ќе слушне.

(Бухари)


Кој ќе го сочува својот јазик слухот и видот на Денот на Арафат ќе му бидат опростени гревовите од предходниот до тој арафат.


(Бејхеки)


Само четири работи ретко постигнуваат: Ќутењето и тоа е почетен ибадет покорноста Споменувањето на Аллах(зикир) и задоволство со малку.

(Теберани, Хаким, Бејхеки)


Муаза ибн Џебел раскажува дека Аллаховиот Пејгамбер во некоја прилика покрај друго му рекол:
Добро внимавај на ова покажал на јазикот. Потоа Муаза прашал:
Па зарем луѓето ќе одговаарат за она што го зборуваат? Аллаховиот Пејгамбер рекол:
О кутри мои Нема ништо друго повече што ќе ги фрла луѓето во Џехеннем освен нивните јазици.

(Тирмизи, Несаи, Ахмед)


Кој верува во Аллах џ.ш и во Судниот ден нека зборува само она што е добро или нека молчи.

(Бухари, Муслим)


Вистински муслиман е оној од чиј јазик и раце се спасени другите муслимани.

(Ахмед , Ебу јала , ел Беззар)


Кој ми гарантира за она што е меѓу неговите вилици и на она што е меѓу неговите нозе јас му гарантирам Џеннет.

(Бухари, Муслим)


Сакате ли да ви кажам кој е најлесен и најпријатен ибадет? Тоа е молшењето и добриот карактер.


(Ибн ебид - Дуња)

Аллах нека му се смилува на човекот кој гога зборува зборува смо она што е добро па ќе биде награден или ќе се воздржи од грди зборови па ќе биде спасен.

(Ибн Мубарек)


Молчењето е мудрост но малку се оние што го практикуваат.

(Ел кадаи)

Биди со добар карактер и истрај со молчењето Зошто се клонам во Оној во чија рака е мојава душа луѓето од тие особини ништо поубаво не можат да имаат.

(Ебу Неим)


Кој сака да живее во мир нека истрае во молчењето .


(Бејхеки)Адијј ибн Хатим раскажува: Алаховиот Пејгамбер го спомна Џехеннемот побара заштита од него кај Аллах и своето лице го сврет(на страна) Потоа пофторно го спомна Џехеннемот побара заштита од него ка Аллах и своето лице го сврет (на страна) - Шубе кажува дека сигурно тоа два пати го направил а потоа рекол:
Чувајте се од Џехеннемот па макар подели половина урма ако и тоа не можете тогаш изговарајте убави зборови.

(Бухари, Муслим)Кој верува во Аллах и во другиот свет нека го почести гостинот кој верува во Аллах и во другиот свет нека го почитува соседот кој верува во Аллах и во другиот свет нека говори тоа што е добро и корисно или нека молчи.


(Бухари, Муслим)Укбе ибн Амр ги Прашал Мухаммед а.с О Аллахов Пејгамберу во што е спасот ? Аллаховиот Пејгамбер му одговорил:
Чувај се од својот јазик држи ја својат куќа и плачи над својот грев.

(Ел-Кушејри)Аллах најмногу мрази рекла-кажала постојано потпрашувајње и непотребно трошење на имотот.


(Сејјид сабик, Фикул с- Сунне)Навистина говорништвото(реториката) е некој вид на магија.

(Бухари)Ако му опцуеш на муслиманот правиш грев а ако се дигнеш против него правиш неверство.

(Бухари)

Аллах нема да ги повикува на одговорност моите следбеници за помислите кои остануват во градите се додека не излезат надвор со говорот или со тело.

(Бухари)

Аллах кај вас мрзи три работи: бескорисен говор, расфрлувајње на имотот и често барање или просење(птиање).Муслиман каков таков не може да спаѓа меѓу оние кои навредуваат и боцкат кои проколнуваат кои зборуват вулгарно и дордорат.

(Тирмизи)Убавиот збор е милостина(садака)

(Муслим)Успехот е сигурен во секоја работа во која ќе се посоветуваш со паметните и искусните и ако постаниш по нивното упатство.

(Ебу Давуд)Муса инб Џебел пренесува: Бев со Аллаховиот Пејгамбер на едно патување Еден ден патував во негова непосредна близина па го прашав:
Аллахов Пејгамберу кажи ми едно дело што ќе ме воведе во Џеннет ако го направам и кое ќе ме одалечи од Џехеннемот.

Ме праша за големата работа но тоа лесно ќе го постигне оној кого Аллах во тоа ќе го помогне-- вистински прави му ибадет само на Аллах џ.ш и немој во било што ширк да му правиш редовно клањај намаз давај зкает пости во месец рамазан и изврши хаџ- му рече Пејгамберот.
Сакаш ли да те упатам на она што ќе ти ја отвори вратата на добрините праша Пејгамберот и продолжиш:
Постот е заштитник од џехнемскот оган садакат ги поништува гревовите како водата што го гасни огнот и намазот што човекот го извршува касно во ноќта Тогаш Пејгамберот ги прочита Аллаховите зборови-- Страните нивни од постелата се лишуваат и тие на Господарот свој од страв и желба со дови му се обраќаат а дел од она ние што им дарувавме го делат. И ако знаат како награди скриени радости ги чекаат за она што го направиле. Потоа продолжи:
Сакаш ли да ти ја кажам глават на се неговиот столб и неговиот највисок врв?
Да о Аллахов Пејгамберу- одговорив. Главата на се е исламот неговиот столб намазот а џихад е неготиот највисок врв- рече тој А сакаш ли сега да ти кажам со што сето тоа човекот ќе го постигне ? праша тој
Секако Аллахов Пејгамберу- реков јас Он се фати за својот јазик и рече:
Чувај го својот јазик
Аллахов Пејгамберу реков јас - зарем ние ќе бидеме одговорни за јазикот со кој зборуваме?
Жална ти мајка Муаза Зарем не си знаел дека луќето токму нивните јазици ќе ги фрлат вертикално во Џехеннемскиот оган.

(Тирмизи, Ибн Маџе)Најмил човек на Аллах му е оној кој со своите совети ќе упати на прав пат најмногу Неговите робови.

(Ахмед)


Ако бидеш принуден од некого нешто да побараш или да прашаш обртисе ка добрите луѓе.
Аллаху мој смилувај се на моите халифи Некој запраша-
А кои се твоите халифи Аллахов Пејгамберу? _ А он Одговори:
Тоа се оние кои после кои после мене ќе ги пренесуваат моите хадиси и мојот суннет и ќе им ги објаснуват на луѓето.


(Теберани, Хатиб ел Багдади)


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот