Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Рукн и Шарт? on Чет 13 Окт 2011, 7:59 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Селамуналејкум ве рахметуллах!!
Ево тука покрај мене имам ед братучед кој постави прашање кое за мене е баш интересно.
А тоа сакам да го споделам со вас да се подучиме и чекам одговор од сите иншаАллах!!
Што е Шарт односно дефиниција за тѕоа и наведи практичен пример од секојдневието??
Што е Рукн односно дефиниција за тоа и исто така практичен пример од секојдневието??

2 Одговор on Саб 15 Окт 2011, 12:20 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Шарт односно услов е она кое со своето непостоење влијае на постоење на нештото или самото дело со кое се условува, ама неговото присуство не значи и постоење на нештото или делото кое се условува.

Шартот не може да се потврди освен со доказ кој укажува на неговото постоење или непостоење значи постоење или непостоење на она што се условува со него!!

И Шартот доаѓа секогаш пред самото дело!!!

Пример:

Шартови на шехадетот се седум се надевам сите ги знаеме, и со ними се условува самиот шехадет, и тоа делото е изговарање на шехадетот, а шартовите мора да се исполнат пред тоа за да биде валиден шехадетот, а исто така присуство на сите седум е услов ако еден фали а другите се присутни сепак во суштина шехадетот непостои односно тоа дело не постои како исправно дело!!!!


Има и други примери како абдест пред намаз како услов за намаз, ниет за пост како услов за постот да биде валиден, и.тн.

А Аллах субхане ве теала најдобро знае!!!

3 Re: Рукн и Шарт? on Пон 17 Окт 2011, 6:03 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Рукн е дел од една целина односно од дел самото нешто-дело, кое исто така неговото постоење е дел од самото дело а ако го нема во самото нешто-дело тогаш влијае на постоењето на самото нешто или дело односно не е валидно делото.
Пример:


Во шехадетот како дело кое се влегува во ислам еден од неговите рукнови е Куфр во Тагут, ако овој рукн не е присутен во Шехадетот тогаш шехадетот како дело не е валиден!!
Или Стоење на Арафат за време на Хаџџските обреди, ако човек не излезе на Арафат и не биде присутен таму тогаш тој нема Хаџџ!! По зборовите на Ресулуллах с.а.в.с.: Арефат е Хаџџот.


А Аллах субхане ве те ала најдобро знае!!Би сакал да и останатите дискутираат на оваа тема бидејќи многу недоразбирања се врзани за ови правиле во Исламот!!!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот