Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 2 of 4]

26 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 5:47 pm

LAUTKA


Модератор
Модератор
,,Вака сега че одиме постепено и со разбирање...и ако не ги посакувам темите во врска со Теквир,,ама да разјасниме...

Во претходниот мој пост побара доколку е некој во можнос да го достави Аргуметот(АЈЕТ-ХАДИС)во врска со овој теквир или со таквата држава поточно со оваа фетва на кој е отворена темава ..

Зошто секоја една Фетва ,изддена од било кога мора да биде Базирана на аргумен веродостоен..

Не дека имам сомнеж во Дотичниот Шејх,,но кажувам дека и тој и било кој се грешници ,значи можат да погрешат....

Потоа че направиме споредба кој е ставот во врска со оваа промлематика на 4 велина (имами)во Исламот...

Неможе да се селди само едно ..............

него тоа што е нај АРГУМЕТИРАНО ...

најаргуметираното е нај исправноо...

Селам Алејкум:::::::::::::::::::::::::::

27 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 6:52 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
LAUTKA напиша:,,Вака сега че одиме постепено и со разбирање...и ако не ги посакувам темите во врска со Теквир,,ама да разјасниме...

Во претходниот мој пост побара доколку е некој во можнос да го достави Аргуметот(АЈЕТ-ХАДИС)во врска со овој теквир или со таквата држава поточно со оваа фетва на кој е отворена темава ..

Зошто секоја една Фетва ,изддена од било кога мора да биде Базирана на аргумен веродостоен..

Не дека имам сомнеж во Дотичниот Шејх,,но кажувам дека и тој и било кој се грешници ,значи можат да погрешат....

Потоа че направиме споредба кој е ставот во врска со оваа промлематика на 4 велина (имами)во Исламот...

Неможе да се селди само едно ..............

него тоа што е нај АРГУМЕТИРАНО ...

најаргуметираното е нај исправноо...

Селам Алејкум:::::::::::::::::::::::::::

Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух.

Лаутка, секако дека нашата цел и целта од исправните селеф генерациие тоа да се втемели секој пропис врз основа на Кур’ан и Суннет.(Кога се спомнува Селеф генерации, тоа име започнува да ги опфаќа Асхабите, Табиините, Таби - Табиинте, генерациите од 3 и 4 век по Хиџра итн. Нив ЦЕЛ УММЕТ ИМ ГО СВЕДОЧИ НИВНОТО ЗНАЕЊЕ И ОНА ВО КОЕ НЕ ПОГРЕШИЛЕ “И во нив никој нема сомнеж освен оние со болесни срца нарекувајќи ги со секакви имиња), И ПОСТИГНАЛЕ КОНЦЕНЗУС ПО СИТЕ ОВИЕ РАБОТИ ЗА КОИ НИЕ СЕГА ТРЕБА ДА ЈА ДОКАЖУВАМЕ НИВНАТА ИСПРАВНОСТ ВО 21 ВЕК...Малку чудно нели!!! И не секирајте се ова не се однесува до тебе нормално дека има аргументи за сиве овие работи.)

Ќе започнеме најпрво со поимот Текфир (за кој ти викаш дека најмалку сакаш да се разговара Wink)

Валиден шеријатски пропис како и сите други , кој зазема фундаментално место во оваа вера. Улемата е сложна дека поимот Текфир е од самата Основа.

Еве што кажува Шејх Мухаммед ибн Абдул Веххаб (Но се разбира дека постојат аргументи од Шејховите пред него и после него) за овој пропис го и тој кажува дека е од Основа на динот Ислам:

„Основа (Темел) на динот Ислам и неговиот столб го сочинуваат две работи:

Прва: Наредба за ибадет само на Аллах единствено, кој нема придружник, потикнување на тоа, пријателство (ал мувалах) на таа основа и текфир на оној кој го остави.
Ајет:
«Ние се одрекнуваме од вас, и од она што, освен Аллах, го обожавате, заневерувавме во вас. Меѓу вас и меѓу нас, има непријателство и омраза, засекогаш! Се додека не верувате во Аллах, единствено...») - (ел-Мумтехана, 4.)

“... Оној кој не верува во Тагут, а верува во Аллах се држи за најцврстото јаже кое нема искинатина...“ (Ел Бекаре 256)
Втора: Предупредување на ширкот во ибадетот на Аллах, строгост поради тоа, непријателство/спротивставување (ал муадах) поради тоа и текфир на оној кој го прави.

Имате цела сура која се вика НЕВЕРНИЦИ. “Кул ја ејухел Кафирун“

Со овој темел (значи текфирот) доаѓа до искоренување на ширкот додека на друга страна се исполнува, искажува и воздигнува еден од највеличенствените темели на оваа вера кој се одразува во неверството према неверниците, тагутите, одрекнување од ширкот и оние кои го прават.

Заокружуваме тука со овој темел “ТЕКФИР“ (мислам дека е доволно, но ако имате прашања бујрум или донесете доказ)

Ако има потреба да објасниме која е разликата помеѓу ОПШТ И ПОСЕБЕН ТЕКФИР, иако мислам дека претходно објаснувавме.


28 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 7:12 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Јас сакам да прашам зашто го спомна Сура Кафирун

Во првиот ајет од ова сура Аллах џ.ш вели “Кул ја ејухел Кафируун“ Кажи: О неверници!

Во овој ајет станува збор за Многобожниците во времето на Аллаховиот пејгамбер.

Ако некој Муслиман верува во Аллах џ.ш значи го обожава на Аллах џ.ш а направил греф кој не го изваѓа од Ислам тогаш ова суре не е за тие луѓе.

Зашто: Затоа што во вториот Ајет гледаме каде што вели: Јас не го обожавам она што вие го обожавате,

значи ова значи дека ова сура е објавено за Неверниците кој не го обожаваат Аллах туку обожаваат некој друг освен на Аллах.

Затоа според ова сура можеме да текфираме само Многобошниците, Оние кој не веруваат во Аллах значи нив можеме да му речеме: О ВИЕ НЕВЕРНИЦИ! а не Ако некој Муслиман кој го обожава на Аллах џ.ш а направил Греф кој не го изваѓа од вера да му речиме О вие неверници. Зашто Вториот Ајет јасно ни кажува за кој луѓе моѓеме да речеме НЕВЕРНИЦИ:

Сепак ова е мое мислење. но сепак Аллаху Алем Аллах најдобро знае


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

29 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 7:22 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
“Не дека имам сомнеж во Дотичниот Шејх,,но кажувам дека и тој и било кој се грешници ,значи можат да погрешат....

Потоа че направиме споредба кој е ставот во врска со оваа промлематика на 4 велина (имами)во Исламот...

Неможе да се селди само едно ..............

него тоа што е нај АРГУМЕТИРАНО ...

најаргуметираното е нај исправноо...“


Одиме се по ред, (Сакам само да ти напоменам ЕДНА РАБОТА, до ден денес нема да најдеш ниту еден текст по прашањата кои се однесуваат на верувањето (АКИДА) ДЕКА НЕКОЈ РЕКОЛ ИБН ТЕЈМИЈЈЕ ПОГРЕШИЛ ТАМУ ИЛИ ТАМУ - НЕ ПОСТОИ ТАКОВ ТЕКСТ, “ОСВЕН ОНА ШТО ГО КАЖУВААТ ЗАБЕГАНИТЕ ЕКСТРЕМНИ СУФИСКИ ТАРИКАТИ И НИВНИТЕ БРАЌА ШИИ“ Ќе најдеш резединување помеѓу Улемата само во Фикски Правила, но НИКАКО ВО АКАИД. Ова знам дека ќе го разберете.)

Но ние знаме како да му пристапиме на оваа проблематика која верувајте денес е повеќе од актуелна.

За да би ја разбрале самата ситуација ние се враќаме каде ако не, во сирата од нашиот Миленик Мухаммед саллаллаху алејхи ве селлем.

Има една прекрасна книга која се вика “Запечатена Џеннетска Напивка“ каде ќе ги најдеме одговорите на она што нас денес не мачи.

Откако му биле објавени првите ајети од сура Калем и сура Мудесир, Мухаммед станал Веровесник, почнал да повикува.

“О ти покриен, стани и опоменувај ...“
... Па се до зборовите:
“ ... И поради Господарот Твој истрај. “ ( Ел – Мудесир 1 – 8 )

Неговите најблиски, неговата фамилија, меканскита водачи.

Се согледува дека мушриците правеле разни гревови, знаејќи дека оние се голема неправда (зулум ) и прескокнување на насилничката граница како зиналук (блуд).
Исто така ќе сознаеме дека правеле многу ибадети со кои му се приближувале на Аллах како што е хаџџ, умра, садака, доброчинство спрема сиромасите и слично на тоа.

А ширкот кај нив бил највозвишен “ ибадет “, тој кај нив бил нешто најценето со кое му се приближувале на Аллах.
Како што Аллах спомнал дека оние тврделе:

“ Ние не ги обожававме поради ништо друго освен нас да ни приближат до Аллах што повеќе .“ ( Ез- Зумер 3 )

“ Овие се наши заговорници кај Аллах.“ ( Јонус 18 )

“Затоа што овие навистина место Аллах шејтаните ги земаа за заштитници, секако мислејќи, дека се упатените! “ (Ел – Араф 30)

Што најпрво му наредил Аллах тебрека ве те ала на Мухаммед алејхи селам?

Прво што му наредил Аллах на Својот Посланик с.а.в.с е да предупредува за ширк, пред него ли што му наредил да предупредува од злото на блудот, крадењето и другите останати гревови.

И ќе согледаме дека некои од нив (Мушриците) цврсто се врзани за кипови (обожавајќи ги), некои пак за мелеки, а некои за Аллахови робови од Адемовото потомство, зборувајќи:
“Ништо друго од нив не сакаме, освен за нас да се завземаат ( да прават шефа’ат ) “

Намазот се пропишал во Лејлетул – исра (ноќното патување, мираџ) дури после десет години од посланството, после изолацијата во теснецот (суаб, во делото ’Рахикул – Махтум ’ се наведува дека тоа било имот од Ебу Талиб ) и после смртта од Ебу Талиб, две години од Хиџрата во Абесинија.

Кога Посланик с.а.в.с започнал со опоменување на ширк и да им наредува тевид, т.с она што е спротивно на ширк, оние (мушриците) не им искажувале омраза спрема тоа и тоа го одобрувале. За момент помислиле и да пристапат во него.

Но кога започнал Мухаммед алејхи селам отворено да ги навредува нивните божанства и вера и кога отворено почнал нивните научници да ги нарекува незналици – е, тогаш му искажале жестоко непријателство, него и на неговите приврзаници и следбеници, зборувајќи:

“Нарекувајќи не нас безумници ( ги нарече безумни нашите соништа – идеали ), нашата вера за заблуда и ги навреди нашите божанства.“

А познато е дека тој никогаш не ги навредил Иса алејхи селам ниту неговата мајка, ниту мелеки, нити добри Аллахови робови. Меѓутоа, кога споменал дека не смее да им се упатува дова и дека не можат корист да донесат ниту штета да отстранат – тоа го прифатиле за нивна навреда.


Муслиманите заедно со нивниот Посланик имале толку големи искушенија и толку жестоко непријателство од страна на мушриците (биле напаѓани, тепани, протерувани), сето ова само заради оваа месе’ла (повикување во чист тевхид), пред тоа него ли намазот што постанал фарз.

30 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 7:25 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Јас сакам да прашам зашто го спомна Сура Кафирун

Во првиот ајет од ова сура Аллах џ.ш вели “Кул ја ејухел Кафируун“ Кажи: О неверници!

Во овој ајет станува збор за Многобожниците во времето на Аллаховиот пејгамбер.

Ако некој Муслиман верува во Аллах џ.ш значи го обожава на Аллах џ.ш а направил греф кој не го изваѓа од Ислам тогаш ова суре не е за тие луѓе.

Зашто: Затоа што во вториот Ајет гледаме каде што вели: Јас не го обожавам она што вие го обожавате,

значи ова значи дека ова сура е објавено за Неверниците кој не го обожаваат Аллах туку обожаваат некој друг освен на Аллах.

Затоа според ова сура можеме да текфираме само Многобошниците, Оние кој не веруваат во Аллах значи нив можеме да му речеме: О ВИЕ НЕВЕРНИЦИ! а не Ако некој Муслиман кој го обожава на Аллах џ.ш а направил Греф кој не го изваѓа од вера да му речиме О вие неверници. Зашто Вториот Ајет јасно ни кажува за кој луѓе моѓеме да речеме НЕВЕРНИЦИ:

Сепак ова е мое мислење. но сепак Аллаху Алем Аллах најдобро знае

Муаз пратиме малку иншАллах да ги оставиме нашите мислења, и да се концентртираме малку за да не бегаме од темава.

31 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 7:45 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Што се разбира понатака?

Дека на човек исламот не ќе му биде постојан, и ако ќе исполни тевхид спрема Аллах, и ќе го остави ширкот, без непријателство спрема мушрици и отворено искажување непријателство и омраза спрема нив, исламот на една личност нема да му биде валиден (колку да разбереме ДАЛИ ПОСТОЕЛО НЕКОЈ АСХАБ КОЈ РЕКОЛ ЈАС СУМ СО МУСЛИМАНИТЕ, НО НЕ СЕ ОДРЕКНУВАМ, НЕ ВЕЛАМ ЗА ЕБУ ЏЕХЕЛ ДЕКА Е НЕВЕРНИК ЗАШТО ДА ГО ТЕКФИРАМ ШТО ИМАМ ЈАС ЈАС СО ТОА?)

Кажува возвишениот:

“Не ќе најдеш луѓе кои веруваат во Аллах и во Денот Суден да се дружат со оние кои се против Аллах и пејгамберот Негов...“ ( Ел – Муџаделе 22 )

Еве врз основа на што исправна улема давала фетви:

Хусејн и Абдуллах, синови од шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб, кажале исто како што е во

“Ед – Дурер ... , 10 / 139 – 140“ :

“ Кој ќе каже: ’ Нема да се им спротиставувам на мушриците ’ или им се спротистави (муадах), но не ги текфири, или кажува : Не сакам да имам работа со ехлу (се мисли на изговарачите на ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ), па макар и кога би правеле куфр и ширк и непријатели би биле (би се спротивставувале) на Аллаховиот дин, или кажуваат : ’ Нема да се попречувам на турбите - Таквиот не е Муслиман. Напротив, он е од оние за кои Аллах рекол : ’ И зборуваат : ’ Веруваме во некои а во некои не веруваме...’ до зборовите ’... прави неверници’. А Аллах наредил спротивставување (непријателство) на мушриците, одрекнување и текфирање на истите.’ Нема да најдеш народ, кој верува во Аллах и Судниот Ден, да ги сака на оние кои му се спротивставуваат на Аллах.’“О вие, кои поверувавте, не земајте ги Моите и вашите непријатели за пријатели, покажувајќи им љубов...’“


А што друго ако не искажувањето непријателство спрема мушриците ги наведило муслиманите да трпат мачење, затвор, тепање и тоа ги натерало на хиџра во Абесинија, според фактот дека Аллаховиот Посланик с.а.в.с бил најмилостив човек (Ел – Емин)?
Да постоело олеснување – сигурно би им олеснил.

А како кога Аллах објавил:

“ Меѓу луѓето има и такви кои зборуваат: - “ Веруваме во Аллах “ – а кога ќе им се случи незгода ( на мака ќе бидат ставени ) по патот на Аллах, тие мислат дека човечкото мачење е исто што и Аллаховата казна.“ (Ел – Анкебут )

Ако овој ајет е заради оние кои ќе се сложат со неверниците со своите јазици – што е тогаш со оние кои се сложуваат со нив со многу повеќе од нивните јазици.?!!!


Ќе продолжиме иншАллах но колку да не е, само монолог од моја страна, имам само едно прашање ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД Е ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?

Толку и ќе одиме напред.


32 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 11:41 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор

Ќе продолжиме иншАллах но колку да не е, само монолог од моја страна, имам само едно прашање ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД Е ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?


Враз прашањето за градот Мека дали е ДАРУЛ ИСЛАМ или ДАРУЛ КУФР јас би рекол дека е ДАРУЛ ИСЛАМ.

Зашто и во Куран а.ш е спомнат овој Свет град. Во овој свет град се наоѓа и Меѓидул Харам Каба. Во овој град како што имам сумено од постарите генерации не смее да влезе Ќафир. Сепак Аллах Алем Аллах најдобро знае.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

33 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 11:51 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Одиме се по ред, (Сакам само да ти напоменам ЕДНА РАБОТА, до ден денес нема да најдеш ниту еден текст по прашањата кои се однесуваат на верувањето (АКИДА) ДЕКА НЕКОЈ РЕКОЛ ИБН ТЕЈМИЈЈЕ ПОГРЕШИЛ ТАМУ ИЛИ ТАМУ - НЕ ПОСТОИ ТАКОВ ТЕКСТ, “ОСВЕН ОНА ШТО ГО КАЖУВААТ ЗАБЕГАНИТЕ ЕКСТРЕМНИ СУФИСКИ ТАРИКАТИ И НИВНИТЕ БРАЌА ШИИ“ Ќе најдеш резединување помеѓу Улемата само во Фикски Правила, но НИКАКО ВО АКАИД. Ова знам дека ќе го разберете.)
не беф убаво разбра..... апсолутно е така ,ама јас не давам преголем
акцен на ниеден Шејх,тоа го кажаф ..зошто сите можат да погрешат во
одредена работа,, или стаф,,, па и Ибн Тејјмие...и не само тој и
други,,и ако и јас највише се сложувам со фетвите и ставовите не овој
шејх,ама незначи дека друго неможе да се прочита...........

и зато предложиф во врска со темава да разгледаме и ставови и на други имами ....

ама сепак Аллах џ.ш дате награди за исцрпното излагање и намерата за докажување на вистината!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

34 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 11:53 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
.............Мека е ДАРУЛ ИСЛАМ-и Медина !!! ...................


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

35 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 11:58 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
LAUTKA напиша:.............Мека е ДАРУЛ ИСЛАМ-и Медина !!! ...................
Прашање ако некој во овие два града направи некој прекршок по кој закон ќе му се суди, и кој ќе му суди???


Ако старите мислеле дека не смее да влезе кјафир во Мека , како влегуваат шиите таму, или како слободно се шетаат Тагутите таму??


И ве молам бидете објективни и искрени!!!!

36 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:03 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:
Прашање ако некој во овие два града направи некој прекршок по кој закон ќе му се суди, и кој ќе му суди???


Ако старите мислеле дека не смее да влезе кјафир во Мека , како влегуваат шиите таму, или како слободно се шетаат Тагутите таму??


И ве молам бидете објективни и искрени!!!!

Прашањето беше јасно дали е Дарул ИСЛАМ или ДАРУЛ КУФР а не како ке се суди по прекшок од одредени луѓе.

Во Мека влегуваат Милјони луѓе но тие не можат да ги прашуваат Дали си Селефија, суфија, шија или незнам што.

Мие сме искрени и затоа одговоривме дека е ДАРУЛ ИСЛАМ!!!!!!

Мека е шеријатска земја кој се суди по шеријат така мислам!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

37 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:21 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:..
Прашање ако некој во овие два града направи некој прекршок по кој закон ќе му се суди, и кој ќе му суди???


[/quote]По Шериатскиот закон И шеријатскиот Суд??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

38 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:25 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
А бе што вие на вас како Шеријатски суд и каков Шеријатски закон постои во Мека и Медина!!!


Па таму се суди и владее по Тагутскиот закон на Саудиска Арабија!!!!


Во денешно време не постои ниту една земја која владе Шеријатот!!!

39 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:33 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:А бе што вие на вас како Шеријатски суд и каков Шеријатски закон постои во Мека и Медина!!!


Па таму се суди и владее по Тагутскиот закон на Саудиска Арабија!!!!


Во денешно време не постои ниту една земја која владе Шеријатот!!!

СубханАллах Внимавај од каде сега ова измислица!!!!!!!!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

40 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:40 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:А бе што вие на вас како Шеријатски суд и каков Шеријатски закон постои во Мека и Медина!!!


Па таму се суди и владее по Тагутскиот закон на Саудиска Арабија!!!!


Во денешно време не постои ниту една земја која владе Шеријатот!!!

Тогаш не постојат и следбеници на Правиот Ислам ,,,така лии,,,??Последната промена е направена од LAUTKA на Саб 15 Окт 2011, 12:42 am. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

41 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:40 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz ibn Abdurahman напиша:

СубханАллах Внимавај од каде сега ова измислица!!!!!!!!!!


Аллахумустеан!!! Аллахумустеан!! Аллахумустеан!!!


Муазе внимавај подобро ти ме обвинуваш дека е поставувам измислица а немаш апсолутно никакво знаење по прашање по кој закон се суди во Мека и Медина!! И сето тоа што го постираш е само твоја предпоставка!!


Па ајде бујрум докажи ми ето кој е доказот дека таму има Шеријат и се суди по Него!!!

42 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:41 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
LAUTKA напиша:

Тогаш не постојат и следбеници на Правиот Ислам ,,,така лии,,,??
Како мислиш воопшто таму или насекаде???

43 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:43 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:А бе што вие на вас како Шеријатски суд и каков Шеријатски закон постои во Мека и Медина!!!


Па таму се суди и владее по Тагутскиот закон на Саудиска Арабија!!!!


Во денешно време не постои ниту една земја која владе Шеријатот!!!

Друго да ми ти кажам Според Фетвата на Шејхул Ислам ибн Тејмијје рхм на крајот од фетвата стои: а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„
Тогаш нас ни е обавезе да правиме Хиџра така.

А викаш погоре дека Не постои Земја која владее по Шеријат т.с нема Исламска Земја.

Па според фетвава во која земја ние да се одселиме т.с да направиме ХИЏРА.

Не те сваќам баш добро затоа Немој наеднаш да судиш дека Овие два Града не се Исламски т.с Дека не се суди под Шеријат.

Аллах да те упати!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

44 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:44 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:
Како мислиш воопшто таму или насекаде???

Па на секаде во општо ,ако нема никаде Шеријат И шеријатски суд тогаш и нема прави Селефии или следење на прав изворен Ислам??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

45 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 12:45 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:


Аллахумустеан!!! Аллахумустеан!! Аллахумустеан!!!


Муазе внимавај подобро ти ме обвинуваш дека е поставувам измислица а немаш апсолутно никакво знаење по прашање по кој закон се суди во Мека и Медина!! И сето тоа што го постираш е само твоја предпоставка!!


Па ајде бујрум докажи ми ето кој е доказот дека таму има Шеријат и се суди по Него!!!

Па докажими по која постапка викаш дека не се суди по шеријат. А и баш цекам одговор на Мојот последен Пост.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

46 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:01 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Muaz ibn Abdurahman напиша:

Па докажими по која постапка викаш дека не се суди по шеријат. А и баш цекам одговор на Мојот последен Пост.
Немам време да го преведам, халалете веќе е касно!!
Ево еден доказ на босански и се работи за уште во времето на Османлиите!!!


А се надевам дека утре ќе најдам линк кој се може да се види уставот на саудија и самиот закон, јас знам дека има многу работи кои останале од Шеријатот ама се знае дека самиот закон го изменале саудијците уште оддавнина, и ево ви линк на една интересна книга на босански која се вика „Kufrovi OUN i njenih zemalja članica“ ево го линкот [You must be registered and logged in to see this link.]


Može li Mekka postati darul-kufr?

Šejh Hamed ibn Atiq

Upitan je šejh imam Hamed ibn Atiq, rahimehullah, u vezi hukma stanovnika Mekke i o statusu samoga grada. Ovo se pitanje odnosi na stanovnike Mekke u vremenu u kojem je živio sam imam Hamed ibn Atiq, tj. u doba vladavine Osmanlija. Šejh je odgovorio slijedeće[1]:

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

"Hvaljen neka si" - rekoše oni - "mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio; Ti si Sveznajući i Mudri." (El-Baqara: 32)

Pojavilo je se pitanje da li je Mekka darul-kufr ili darus-selam. Pa mi kažemo uz Allahovu pomoć sljedeće: Uistinu je Allah, subhanehu ve te’ala, poslao Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, se tewhidom i to je bila vjera svih poslanika. Značenje tewhida se nalazi u šehadetu “La ilahe illallah.” – a to je da se samo Allah, subhanehu ve te’ala, smije obožavati od strane svojih robova, i da se niko pored njega ne obožava na bilo koji način. A dova je srž ibadeta. U ibadet spadaju i sljedeće stvari:
• Havf (strah od Allaha, subhanehu ve te’ala)
• Redža (nada u Allaha, subhanehu ve te’ala)
• Tevekkul (oslanjanje na Allaha, subhanehu ve te’ala)
• Inaba (traženje oprosta od Allaha, subhanehu ve te’ala)
• Zebh (prinošenje žrtve Allahu, subhanehu ve te’ala)
• Salat (molitva)

Pored ovih postoje još mnoge vrste ibadeta. A činjenje ibadeta samo Allaha radi je uzvišeni princip koji je uslov za ispravnost svakog djela.
Drugi temelj (Muhammedu resulullah) je pokornost Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i traženje presude od njega kako u malim tako i u važnim stvarima, i pokoravanje njegovim pravilima u temeljima vjere. Pa tako prvi fundament negira širk jer tewhid se poništava sa širkom. A drugi fundament negira bidate. I pokornost Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, nije potpuna ako postoje bidati. Pa kada budu ova dva uslova ispunjena (La ilahe illallah Muhammedun resulullah) u znanju, djelu i dawi i kada ovo bude din ljudi bilo kojeg grada i oni žive po ovim principa (tewhid) i pozivaju ljude u njega i saveznici su sa onima koji su na tewhidu a neprijatelji su onima koji su neprijatelji tewhida, pa oni su muwahhidi.

Ali ako je širk rasprostranjen kao upućivanje dove Ka’bi ili mekamu ili hatimu ili upućivanje dove poslanicima ili evlijama i kada pratilje širka budu rasptrostranjene kao što su: zinaluk, kamata i razne vrste zuluma i kada ljudi bace sunnet za leđa i rašire se bi’dati i ljudi zatraže presudu od vladara nasilnika i sluga mušrika i ljudi budu pozivani u nešto drugo mimo Kur’ana i Sunneta i ako ovo postane poznato bez obzira o kojem gradu se radilo, ne sumnja bilo ko ko ima i trun znanja da će se takve zemlje (gradovi) smatrati darul-kufrom i širkom posebno ako su oni neprijatelji ehlut-tewhida i ako pokušavaju da unište din i dijarul-islam.

A ako tražiš dokaz za ovaj propis naći ćeš ga u čitavom Kur’anu. Jer postoji idžma među ulemom a poznato je i svakom učenjaku. Što se tiče izjave onih koji kažu: “Ono što si ti naveo kao dokaz za postojanje širka, to se samo može naći među beduinima a ne među stanovnicima grada.” Na ovo mu kažemo kao prvo da je ova izjava rezultat arogancije ili nedostatak znanja o stvarnom stanju. Poznato je da beduini slijede ljude (tih gradova) u činjenju dove Ka’bi, mekamu i hatimu kao što može da čuje svako ko može da čuje. A svaki iskreni muwahhid to zna. A kao drugo ako je ovo već dokazano i postalo je poznato to je dovoljno u ovom slučaju. I ko je taj koji je napravio razliku u tome, to jeste govoreći da samo beduini čine gore navedene stvari?

Kako je ovo čudno! Ja Allah! Ako vi skrivate vaš tewhid u njihovim zemljama i niste u stanju da javno ispoljavate vašu vjeru, i sakrivate vaš namaz, jer ste svjesni njihovog neprijateljstva prema ovom dinu i njegovim sljedbenicima. Pa kako onda osoba koja posjeduje intelekt može sumnjati da je ova zemlja darul-kufr.

Da li mislite, kada bi neko od vas rekao onima koji čine dovu Ka’bi ili mekamu ili hatimu ili čine dovu poslanicima i ashabima: "O vi! Ne činite dovu drugome mimo Allaha." ili "Vi ste mušrici!" Da li mislite da li će vam oni dopustiti ovo ili će početi da kuju zavjere protiv vas?

Neka zna onaj koji se raspravlja (onaj koji kaže da ova država nije darul-kufr) da on nije na Allahovom tewhidu. I tako mi Allaha on ne poznaje tewhid, niti je primjenio din Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.

Možete li zamisliti čovjeka među njima koji im kaže: "Vratite se nazad u svoju vjeru Islam!" ili im kaže: "Uništite ove građevine koje ste napravili nad ovim kaburovima i nije vam dozvoljno da upućujete dovu nekom drugom mimo Allaha, subhanehu ve te’ala."?

Da li misliš da li će oni mučiti ovog čovjeka koji im uputi ove riječ na način kako su Kurejšije mučile Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem? Da li misliš da će oni učiniti ovom čovjeku isto što su Kurejšije činile Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem?

Ne, tako mi Allaha, ne! Oni bi nadmašili Kurejšije u mučenju i zlostavljanju. Pa ako je ova zemlja uistinu darul-islam pa zašto ih nisi pozvao u Islam i naredio im da unište građevine na kaburovima i da ostave širk? Pa, ako te je zavaralo njihovo obavljanje namaza, hadždža, njihov post i davanje sadaqe, onda razmisli o ovoj stvari od samog početka. Tewhid je došao u Mekku sa dawom Ismaila, sina Ibrahimovog El-Halila, Allah im se smilovao obadvojici, i stanovnici Mekke su bili na ovom tewhidu jedno određeno vrijeme. A zatim je se širk raširio među njima kojeg je donio Amr ibn Luhej. Pa su stanovnici Mekke postali mušrici a njihove zemlje su postale zemlje širka. Iako su zadržali neke djelove vjere Ibrahimove iako su nastavili da obavljaju hadždž, daju sadaqu hadžijama i onima koji to nisu. I stigli su do tebe stihovi koje je napisao Abdulmutallib u kojima je spomenuo priču o slonu. I oni su zadržali i neke druge stvari iz vjere Ibrahima, alejhis-selam. Ali to nije spriječilo njihov tekfir niti neprijateljstvo prema njima. Ono što je nama jasno je da je njihov širk danas (osmansko doba) gori nego širk u tom vremenu. I prije svega ovoga ljudi su na zemlji živjeli na tewhidu deset generacija nakon Adema, alejhis-selam, sve dok se pretjerivanje prema dobrim ljudima nije pojavilo među njima. Pa su počeli da im upućuju dove pored Allaha, pa su učinili kufr.
Zatim je Allah, subhanehu ve te’ala, poslao Nuha, alejhis-selam, da ih poziva u tewhid. Zato dobro razmisli o onome o čemu nas je Allah, subhanehu ve te’ala, obavijestio u vezi ovih ljudi. Isto tako ono što je spomenuto u vezi Huda, alejhis-selam, a to je da je pozivao ljude u čisti ibadet samo Allahu, subhanehu ve te’ala, a njegov narod je se slagao sa njim u temeljima ibadeta ali se nisu slagali u tome da se Allah, subhanehu ve te’ala, Jedini obožava. Isto tako i Ibrahim, alejhis-selam. On je pozivao ljude u čisti tewhid a njegov narod je bio prihvatio da obožava Allaha, subhanehu ve te’ala. (ali ne samo Allaha)

Zaključak iz svega ovoga je da ako upućivanje dove nekom drugom mimo Allaha preovladava u jednoj zemlji i narod te zemlje ustrajava na tome i bori se za to i neprijateljski se odnosi prema ehlit-tewhidu i odbija da se pokori islamu pa kako onda ta zemlja nije darul-kufr? Ta zemlja je darul-kufr pa čak i ako stanovništvo sebe ne pripisuje nevjerničkom narodu i ako tvrde da su se odrekli nevjernika, ali istovremeno proklinju ehlut-tewhid i smatraju da griješe onih koji tewhid uzimaju kao vjeru i nazivaju ih haridžijama ili kafirima. Pa šta onda reći ako se sve ove osobine sastave?

Uistinu su Kur’an i Sunnet dokazali da ako musliman ispolji lojalnost prema ehlulš-širku kao i pokornost njima protiv muslimana, da takav musliman postaje murted.

Razmisli o riječima Allaha Uzvišenog:

إِنَّ الَّذِينَ ارْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ الْهُدَى الشَّيْطَانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَأَمْلَى لَهُمْ

One koji su od vjere svoje otpali, pošto im je bio jasan pravi put, šejtan je na grijeh navodio i lažnu im nadu ulivao. (Muhammed: 25)

Kao i riječi Uzvišenog:

وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ

A njihov je onaj među vama koji ih za zaštitnike prihvati. (El-Ma’ida: 51)

Zatim dobro razmisli o riječima Uzvišenog:

فَلاَ تَقْعُدُواْ مَعَهُمْ حَتَّى يَخُوضُواْ فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ إِنَّكُمْ إِذًا مِّثْلُهُمْ

…ne sjedite s onima koji to čine dok ne stupe u drugi razgovor, inače, bićete kao i oni. (En-Nisa: 140)

i za njihov riddet postoje mnogi dokazi.

I nemoj zaboraviti šta je Allah, subhanehu ve te’ala, spomenuo u suri Tevba:

لاَ تَعْتَذِرُواْ قَدْ كَفَرْتُم بَعْدَ إِيمَانِكُمْ

Ne ispričavajte se! Jasno je da ste nevjernici, a tvrdili ste da ste vjernici. (Et-Tevba: 66)

Kao i riječi Uzvišenog:


وَلَقَدْ قَالُواْ كَلِمَةَ الْكُفْرِ

...a sigurno su govorili riječi kufra. (Et-Tevba: 74)


I sjeti se riječi Uzvišenog:

وَلاَ يَأْمُرَكُمْ أَن تَتَّخِذُواْ الْمَلاَئِكَةَ وَالنِّبِيِّيْنَ أَرْبَابًا أَيَأْمُرُكُم بِالْكُفْرِ بَعْدَ إِذْ أَنتُم مُّسْلِمُونَ

On vam neće narediti da meleke i vjerovjesnike bogovima smatrate. Zar da vam naredi da budete nevjernici, nakon što ste postali muslimani? (Ali Imarn: 80)

Isto razmisli o riječima Uzvišenog koje se spominju na dva mjesta u Kur’anu:

وَإِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُنَا بَيِّنَاتٍ تَعْرِفُ فِي وُجُوهِ الَّذِينَ كَفَرُوا الْمُنكَرَ يَكَادُونَ يَسْطُونَ بِالَّذِينَ يَتْلُونَ عَلَيْهِمْ آيَاتِنَا

A kad im se naši jasni ajeti kazuju, ti primjećuješ veliko negodovanje na licima onih što ne vjeruju, koji umalo da ne nasrnu na one koji im riječi Naše kazuju. (El-Hadždž: 72)

A tebi je poznato njihovo ponašanje kada se pozovu u tewhid.

A Allah, subhanehu ve te’ala, zna najbolje!

47 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:08 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:А бе што вие на вас како Шеријатски суд и каков Шеријатски закон постои во Мека и Медина!!!


Па таму се суди и владее по Тагутскиот закон на Саудиска Арабија!!!!


Во денешно време не постои ниту една земја која владе Шеријатот!!!

Неје точно! Има шеријат - но само за сиромашни луџе! Обично, на кукавички, мунафички начин!

А да се рече, дека секој закон, кој што е во саудиска арабија е тагутски закон, неје точно!

Но да го подполнам овој пост - наравно неможе да биде пола шеријатски, пола тагутски! Тоа не смее да биде, како што е.

Местото во мекка и ал-мадина е благословно, муслиманско - за народот, неможам да речам дека се сите муслимани, затоа што, како што наведе, одат шиити, ахмдеии итк. а исто и куффар неможам да ги наречам, затоа што треба како прво да им го докажам ширкот нивни - а за 100% муслиманска држава, се согласувам со тебе, нема, затоа што никоја нема 100% шариах! Според оваа состојба е јасно, дека за нами нема хиџра...а ако има, би сакал да знам, во која држава да се преселиме!?

Ако би се одлучил за хиџра - одселување - би се одлучил за саудиска арабија, затоа што ги има тие два благословни градови = Макках вал Ал-Мадинах. За ништо друго.______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

48 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:11 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Abu Al-Amin напиша:

Неје точно! Има шеријат - но само за сиромашни луџе! Обично, на кукавички, мунафички начин!

А да се рече, дека секој закон, кој што е во саудиска арабија е тагутски закон, неје точно!

Но да го подполнам овој пост - наравно неможе да биде пола шеријатски, пола тагутски! Тоа не смее да биде, како што е.

Местото во мекка и ал-мадина е благословно, муслиманско - за народот, неможам да речам дека се сите муслимани, затоа што, како што наведе, одат шиити, ахмдеии итк. а исто и куффар неможам да ги наречам, затоа што треба како прво да им го докажам ширкот нивни - а за 100% муслиманска држава, се согласувам со тебе, нема, затоа што никоја нема 100% шариах! Според оваа состојба е јасно, дека за нами нема хиџра...а ако има, би сакал да знам, во која држава да се преселиме!?

Ако би се одлучил за хиџра - одселување - би се одлучил за саудиска арабија, затоа што ги има тие два благословни градови = Макках вал Ал-Мадинах. За ништо друго.ТАКА Е АХИ ТОКМУ ТАКА БАРАКАЛЛАХ ФЕЕК!!! АЛЛАХ ДА ТЕ НАГРАДИ СО ЏЕННЕТ ИНШАЛЛАХ!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

49 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:13 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Abu Al-Amin напиша:

Неје точно! Има шеријат - но само за сиромашни луџе! Обично, на кукавички, мунафички начин!

А да се рече, дека секој закон, кој што е во саудиска арабија е тагутски закон, неје точно!

Но да го подполнам овој пост - наравно неможе да биде пола шеријатски, пола тагутски! Тоа не смее да биде, како што е.

Местото во мекка и ал-мадина е благословно, муслиманско - за народот, неможам да речам дека се сите муслимани, затоа што, како што наведе, одат шиити, ахмдеии итк. а исто и куффар неможам да ги наречам, затоа што треба како прво да им го докажам ширкот нивни - а за 100% муслиманска држава, се согласувам со тебе, нема, затоа што никоја нема 100% шариах! Според оваа состојба е јасно, дека за нами нема хиџра...а ако има, би сакал да знам, во која држава да се преселиме!?

Ако би се одлучил за хиџра - одселување - би се одлучил за саудиска арабија, затоа што ги има тие два благословни градови = Макках вал Ал-Мадинах. За ништо друго.
Валлахи на многу од нас им е истата идеја кога ќе се појави земја на Исламот во која ќе владее Шеријатот и ќе им гарантира животот, верата, честа и имотот на муслиманите да се исселат да напраат хиџра таму!!!


Па нели една од примарните задачи на Шеријатот е да се заштитат Верата, Животот, Честа и Имотот на Муслиманите било да живеат во нејзе или надвор неа и бараат помош неа, а сега дали тебе и мене ќе ни дозволат само тоа да живееме таму ништо друго само тоа!!!Па зарем на крај краева скоро сите Аллахови Пратеници живееле во Дарул Куфр и не одстапиле од мисијата во повикување во Ислам на луѓето!!!

50 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 1:17 am

Abu Al-Amin

avatar
Брат
Брат
Келиметул-Хакк напиша:
Abu Al-Amin напиша:

Неје точно! Има шеријат - но само за сиромашни луџе! Обично, на кукавички, мунафички начин!

А да се рече, дека секој закон, кој што е во саудиска арабија е тагутски закон, неје точно!

Но да го подполнам овој пост - наравно неможе да биде пола шеријатски, пола тагутски! Тоа не смее да биде, како што е.

Местото во мекка и ал-мадина е благословно, муслиманско - за народот, неможам да речам дека се сите муслимани, затоа што, како што наведе, одат шиити, ахмдеии итк. а исто и куффар неможам да ги наречам, затоа што треба како прво да им го докажам ширкот нивни - а за 100% муслиманска држава, се согласувам со тебе, нема, затоа што никоја нема 100% шариах! Според оваа состојба е јасно, дека за нами нема хиџра...а ако има, би сакал да знам, во која држава да се преселиме!?

Ако би се одлучил за хиџра - одселување - би се одлучил за саудиска арабија, затоа што ги има тие два благословни градови = Макках вал Ал-Мадинах. За ништо друго.
Валлахи на многу од нас им е истата идеја кога ќе се појави земја на Исламот во која ќе владее Шеријатот и ќе им гарантира животот, верата, честа и имотот на муслиманите да се исселат да напраат хиџра таму!!!


Па зарем на крај краева скоро сите Аллахови Пратеници живееле во Дарул Куфр и не одстапиле од мисијата во повикување во Ислам на луѓето!!!

Аллах субаханаху ве теала да ни ги отвори тие патишта, за да можеме Аллаховата мисија да ја исполниме! Амин! Амин! Амин!


______________________________________________
Upatuvanjeto nema da se stinge bez znaenje a praviot Pat
ne bez strpljenje!
Majmoo-ul-Fataawaa , 10/40 - Sheikh-ul
Islam ibn Taymiyah


http://www.ahlu-sunnah.org

51 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Саб 15 Окт 2011, 11:26 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух.

Го повторувам прашањето:

ДАЛИ МЕККА ВО ОВОЈ ПЕРИОД (Мекански пред Хиџра) ПРЕСТАВУВА ДАРУЛ ИСЛАМ ИЛИ ДАРУЛ КУФР?

Дали периодот каде муслиманите се, потлачени, угнетувани, убивани, протерувани, измачувани заедно со нивниот посланик само заради нивниот ТЕВХИД... преставува Дарул Ислам или Дарул Куфр?

Дали периодот каде во Кабето има 360 КИПОВИ од разните нивни божанства, и се обожаваат на разно разни начини, преку разно разни форми на ибадет кои им го насочуваат токму нив на киповите? Дали ова преставува место на Ислам или Не?

Дали периодот каде се владее со други закони покрај Аллаховиот, со нив се суди... Дали ова е Дарул Ислам или Дарул Куфр??

Дали периодот каде блудот е јавен, се прави на јавни места, виното се пие на јавни места, каматата (лихварството) завзел голем замав... Дали ова е место на Ислам или Куфр??

Иако помеѓу нив има Посланик, иако помеѓу нив има муслимани кои повикуваат во Тевхид???

Бујрумте.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 2 of 4]

Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот