Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 4]

1 Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 6:34 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)


Прашање: Што се подразбира од оваа фетва?

Бујрум.

2 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 6:58 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Ајде форумџии!!

Земете пример од било која држава, како сака нека се вика, Италија, Турција, Албанија, Босна, Арабија, било како и да се вика (не е важно името од државата) анализирајте внимателно читајте ги зборовите од Шејхул Ислам.

Дали во овие држави има камата, блуд и што е најважно дали се суди со Аллахов закон или не?? Тоа е отскочната точка.

Барак Аллаху фик.

3 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 7:17 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Земете ја државата во која живеете.

Ние ја земаме Македонија, одиме со ред:

1. Во оваа држава има банки, а со тоа има и камата.

2. Со сигурност има блуд, барови, кафани па дури и закон за хомосексуалци.

3. Оваа држава е секуларна, ДЕМОКРАТСКА, нормално дека не се суди по ШЕРИЈАТ.

Што е наша обавеза, кој е прописот за сите државјани на оваа држава??

Што со оние кои учествуваат во сето ова??

Гласаат!
Избираат!
Полиција!
Војска!
Судии!
Адвокати!
итн.

Што треба да направиме?4 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 7:49 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Monoteizam напиша:Земете ја државата во која живеете.

Ние ја земаме Македонија, одиме со ред:

1. Во оваа држава има банки, а со тоа има и камата.

2. Со сигурност има блуд, барови, кафани па дури и закон за хомосексуалци.

3. Оваа држава е секуларна, ДЕМОКРАТСКА, нормално дека не се суди по ШЕРИЈАТ.

Што е наша обавеза, кој е прописот за сите државјани на оваа држава??

Што со оние кои учествуваат во сето ова??

Гласаат!
Избираат!
Полиција!
Војска!
Судии!
Адвокати!
итн.

Што треба да направиме?Гласаат- Нема везе пак се Муслимани!!!!


Бираат- Па бираат Муслимани!!!!


Полиција - Во служба на Муслиманите ги штитат од терористи како мене!!!!


Војска- Го штитат Тереторијалниот интегритет на Македонија сепак живеат Муслимани тука!!!!


Судии - Муслиманите си го бараат своето право ако можат да земат нешто повеќе поубаво е!!!!


Адвокати - Па тоа не е харам во оваа држава!!!


ЗАКЛУЧОК:


МАКЕДОНИЈА Е МУСЛИМАНСКА ЗЕМЈА!!!!!!
МОЈ ЗАКЛУЧОК:


ТОА Е САМО ИЛУЗИЈА КОЈА УПОРНО ТВРДАТ ОВИЕ ЗАБЛУДЕЛИ КЈАФИРИ!!!!

5 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 10:07 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет таа земја (Држава) постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава.

Според овој говор од Шејхул Ислам, кој тука го читаме, значи Македонија е земја на КУФР И ШИРК по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава..

Кој ја гради оваа земја, камењата или нејзините жители??

Каков е сега прописот на жителите од оваа држава СИТЕ без исклучок?

Еве што кажува Шејхот.
“Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди

Шејхот спушта шеријатски пропис ОПШТ ТЕКФИР на сите жители на таа држава (Без ниту еден услов, како што оправдуваат сегашните НЕМАМ СЛУШНАТО ЈАС ЛИЧНО, ПА НЕМАМ ВИДЕНО, НЕ МИ Е ПОЗНАТА НИВНАТА СОСТОЈБА ИТН)

Дали овој шејх е ХАРИЏИЈА ШТО ГИ ТЕКФИРИ СИТЕ СТАНОВНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА (или било која друга држава) БЕЗ ИСКЛУЧОК???

Хммм!!!

6 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 10:16 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет таа земја (Држава) постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава.

Според овој говор од Шејхул Ислам, кој тука го читаме, значи Македонија е земја на КУФР И ШИРК по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава..

Кој ја гради оваа земја, камењата или нејзините жители??

Каков е сега прописот на жителите од оваа држава СИТЕ без исклучок?

Еве што кажува Шејхот.
“Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди

Шејхот спушта шеријатски пропис ОПШТ ТЕКФИР на сите жители на таа држава (Без ниту еден услов, како што оправдуваат сегашните НЕМАМ СЛУШНАТО ЈАС ЛИЧНО, ПА НЕМАМ ВИДЕНО, НЕ МИ Е ПОЗНАТА НИВНАТА СОСТОЈБА ИТН)

Дали овој шејх е ХАРИЏИЈА ШТО ГИ ТЕКФИРИ СИТЕ СТАНОВНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА (или било која друга држава) БЕЗ ИСКЛУЧОК???

Хммм!!!Според Фетфата на Шејх ислам Ибн Тејмијје Рахимехумуллах Аллах да го награди иншАллах со Џеннет.

Добро е кажано дека Во случај како што е Македонија таа е земја на Куфр Неверство ширк на секоја страна тоа не го пререкнуваме неузубиллах.

Во оваа земја живеат голем број на Муслимани Алхамдулиллах Но да се даде ОПШТ ТЕКФИР не би се согласил. Зашто Можеби поради Владењето на Немуслиманите неможат да бараат Шеријат а секој Искрен Муслиман си сака да има Шеријат.

Но да даваме ОПШТ ТЕКФИР тука спаѓаме и јас и ти.

Ако ние не сме мочни да правиме Хиѓра тогаш што сме одговорни да сме потекфирани.

исто така можеме да аплецираме дека Ако барем од сите Луѓе во Македонија кој се припадници на ИСЛАМ тогаш барем 10 луѓе се искрени Муслимани зашто да Текфираме ОПШТ ТЕКФИР.

Затоа не се слагам со оваков текфир но сепак Аллах најдобро знае.

Аллаху Алем!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

7 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 10:54 pm

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ако сите жители на една држава која е Дарул Куфр пр. Македонија се неверници освен оние на кои Аллах субхане ве те ала им се смиловал тоа значи исхарет Дин Ислам. Тогаш со кое право ќе им дадеме на голема маса на луѓе пропис припадник на Ислам т.е. се Муслимани а не сме се запознале со состојбата на целата маса на луѓе, а предходно сме убедени дека оваа земја е Дарул Куфр, а прописот е дека се сите кјафири освен оние кои исхарет Дин Ислам.


Ајде да погледнеме како прво зошто е Дарул Куфр, нели рековме дека Ширкот и Куфрот надвладееле над Тевхидот, а како надвладееле, само по себе не, па нели за тоа се потребни луѓе кое ќе го чинат тоа односно кои го спроведуваат тој дотичен Куфр.

8 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:21 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Muaz ibn Abdurahman напиша:Според Фетфата на Шејх ислам Ибн Тејмијје Рахимехумуллах Аллах да го награди иншАллах со Џеннет.

Добро е кажано дека Во случај како што е Македонија таа е земја на Куфр Неверство ширк на секоја страна тоа не го пререкнуваме неузубиллах.

Во оваа земја живеат голем број на Муслимани Алхамдулиллах Но да се даде ОПШТ ТЕКФИР не би се согласил. Зашто Можеби поради Владењето на Немуслиманите неможат да бараат Шеријат а секој Искрен Муслиман си сака да има Шеријат.

Но да даваме ОПШТ ТЕКФИР тука спаѓаме и јас и ти.

Ако ние не сме мочни да правиме Хиѓра тогаш што сме одговорни да сме потекфирани.

исто така можеме да аплецираме дека Ако барем од сите Луѓе во Македонија кој се припадници на ИСЛАМ тогаш барем 10 луѓе се искрени Муслимани зашто да Текфираме ОПШТ ТЕКФИР.

Затоа не се слагам со оваков текфир но сепак Аллах најдобро знае.

Аллаху Алем!


Муаз не се сложуваш со говорот од ибн Тејмијје!!! Добро..

Значи ти го побиваш концензусот од муслиманите “таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуд

На тебе сега преостанува да донесиш валиден шеријатски доказ за да го прифатиме твојот говор (Без доказ) а да го одбиеме говорот од овој Уважен Шејх и концензусот од цела улема.

Муаз размислите, секако дека во тој текфир Општ спаѓаме јас и ти и секој друг.

Но што кажува Шејхот понатака кој е условот за да се остане муслиман во ваков случај??

Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

Тоа што цело време тука Пишуваме ДА СЕ ИСКАЖЕ, ДА СЕ ИСПОЛНИ, ДА СЕ ОБЈАВИ ТЕВХИДОТ (ТОА Е ПРЕПРЕКА ЗА ТЕКФИР КОЈ НАСТАПУВА НА СИЛА И СЕ НАРЕКУВА “Поединечен текфир Му’ајен (прогласување неверник на поединец)

Еве линк бујрум.
[You must be registered and logged in to see this link.]

9 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:28 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
А како се искажува Ислам во Дарул Куфр, сме пишувале во многу наврати, еве повторно ќе објасниме:

Исполнување ( Искажување ) на динот Ислам во Дарул – Куфр ( Место на неверство )

Шејх Сулејман ибн Абдуллах, Аллах нека им се смилува на двајцата, кажува:

Што се однесува на прашањето: Каков е прописот за оној кој неможе и не е во можност да прозбори за нивниот куфр и да ги понижува, затоа што се наоѓа во нивната држава, т.с држава од муртедди,

Одговор:

Тоа не ќе се одвои од една слика, а тоа е дали се сомнева во нивниот куфр, или незнае за него.
Или тој тврди дека тие се кафири, оние и сличните на нив, но неможе да им се спротивстави и да ги прогласи за кафири. Или кажува: Не се кафири, јас нема да речам дека тие се кафири. Па ако се сомнева во нивниот куфр или незнае за нивниот куфр – ќе му се појасни со докази од Кур’ан и суннетот од Аллаховиот Посланик с.а.в.с, за нивниот куфр. Па ако после тоа остане во сомнеж – тој е кафир по концензус од научниците, а тој концензус е дека секој оној кој има сомнеж во куфр од кафири сам е кафир.

Но, ако е убеден во нивниот куфр, но неможе да им се спротивстави со тоа што ќе ги прогласи за кафири, тогаш тој на овој начин им се приклонува и на него се однесуваат зборовите од Возвишениот:

“ ... оние едвај би дочекале ти да попуштиш, па и оние би попуштиле. “ ( Ел – Калем 9 )

На него се однесува прописот исто како прописите слични од сторители на грев.

Ако рече: Јас кажувам дека некој друг е кафир, а некажувам дека оние се кафири, ова е негов суд за нив дека тие се муслимани. Од тука оној кој куфр го нарекува исламот или кафирите ги нарекува муслимани – тој е кафир, така да и овој ќе биде кафир.

(Дурерус – Сенијје 8/160 – 161)

10 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:33 pm

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Еве што кажува Улемата од Неџд:

Улемата од Неџд кажала:

“ ... Друга работа: “Она што со себе ја повлекува обавезата за џихад против оној кој е опишан со ова “ Нетекфирење на Мушрици или сомнеж во нивниот куфр“ Затоа што ова влегува во оние услови кои со себе го повлекуваат името ислам ( Основа на верата ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ). И од тука оној кој е опишан со ова – кафир е и неговата крв и имот се дозволени, а борбата против нив е ваџиб ( обавезна ), се додека не почнат да ги текфираат мушриците.“ ( Фетви од Улемата од Неџд 4/145 – 146 )


Шејх Хамед Бин Атик рахимехуллах, кажува:

’’Има многу од оние кои не прават ширк, но оние немаат одрекнување (ел-бераа-непријателство) од мушриците. И заради ова тие не се муслимани, и не го следат динот Ислам со кој е испратен Ресул с.а.в.с.’’ ( Себил ин Неџати вел фикак )Шејх Абдуррахман бин Хасан рахимехуллах кажува:

’’Ако робот би ги разбрал овие зборови ЛА ИЛАХЕ ИЛАЛЛАХ,тогаш ќе знаеше дека оние кои се спротивставуваат или се двоумат да ги прогласат неверници оние кои прават ширк, дека немаат направено ( не реализирале ) куфр бит-тагут ( неверување и одрекнување од тагут ).’’
( Ед-Дурерус-сенијје 11/523, и во Фетвите на Улема од Неџд 3/60 ).

Ќе продолжиме иншАллах...

11 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:38 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:


Муаз не се сложуваш со говорот од ибн Тејмијје!!! Добро..

Значи ти го побиваш концензусот од муслиманите “таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуд

На тебе сега преостанува да донесиш валиден шеријатски доказ за да го прифатиме твојот говор (Без доказ) а да го одбиеме говорот од овој Уважен Шејх и концензусот од цела улема.

Муаз размислите, секако дека во тој текфир Општ спаѓаме јас и ти и секој друг.

Но што кажува Шејхот понатака кој е условот за да се остане муслиман во ваков случај??

Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

Тоа што цело време тука Пишуваме ДА СЕ ИСКАЖЕ, ДА СЕ ИСПОЛНИ, ДА СЕ ОБЈАВИ ТЕВХИДОТ (ТОА Е ПРЕПРЕКА ЗА ТЕКФИР КОЈ НАСТАПУВА НА СИЛА И СЕ НАРЕКУВА “Поединечен текфир Му’ајен (прогласување неверник на поединец)

Еве линк бујрум.
[You must be registered and logged in to see this link.]


Монотеизам јас за мене мојот стаф што земам поука во мојот живот од Исламските шејхови е Ибн Тејмијје кој многу си го сакам и ке го сакам а иншаллах Аллах да ми даде место во Џеннет иншАллах покрај него Smile

Јас не да не се сложувам туку во Фетвата не гледам каде вели ТЕКФИРАЈТЕГИ граѓаните на таа земја.

Но Друго е Текфир на Целина Општ Текфир а Друго е Текфир по поединец.

Јас знам на кого да го текфирам Поединечно но вАллахи се плашам од Општ Текфир.

Зашто Ако јас Потекфирам погрешен Муслиман тогаш да не заборавиме на хадисот на Мухаммед с.а.в.с. Кој на Муслиман ке му рече дека е Кафир а погрешно го Потекфири тогаш Текфирот се враќа на тој што Текфири.

Овој Хадис треба многу добро да го чуваме во нашите срца за да знаеме на кого да го текфираме


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

12 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:45 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Akhi Muaz - Opsht Tekfir = Darul Kufur = Znachi, Zemjata e Kafirska, kade sto ziveeme.

http://www.ahlu-sunnah.org

13 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:49 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Haqq напиша:Akhi Muaz - Opsht Tekfir = Darul Kufur = Znachi, Zemjata e Kafirska, kade sto ziveeme.

Да Ахи Знам така е КАФИРСКА е земјата. Но Ако во земјата Живееш Ти и уште 100000 како тебе мен него и Искрени Муслимани како да ги текфирам ними. Јас ке ги текфирам сите Кафири без око да ми трепне Smile


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

14 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:52 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Monoteizam напиша:Кажува шејхул ислам ибн Тејмијје рахимехуллах:

“Ако во една земја се прошири ширк и она што го прати (камата, блуд), така што судот (барање пресуда, судење, тужба), власт и повикување биде на нешто друго покрај Кур’ан и суннет – таа земја постанува земја на куфр и ширк по концензус од сите научници втемелено врз основа на Аллаховата Објава. А Кур’анот и суннетот во целост укажуваат на тоа. Па поради тоа жителите на тоа место (држава, земја) муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди, а ако не се во можност јавно да го искажат својот дин и присилени се да учествуваат во нивните заблуди тогаш обавеза им е на муслиманите да се одселат (хиџра).„

(Меѓмуату ресаил вел месаил, 1/742 – 745)


Прашање: Што се подразбира од оваа фетва?

Бујрум.
Фетвата е многу едноставна и јаснаа,,

Ама овој стаф или оваја фетва на Кој Курански ајет е базирана,??

,,Или јас неможам да го прочитам ајетот ,,???


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

15 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:58 pm

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Muaz ibn Abdurahman напиша:
Haqq напиша:Akhi Muaz - Opsht Tekfir = Darul Kufur = Znachi, Zemjata e Kafirska, kade sto ziveeme.

Да Ахи Знам така е КАФИРСКА е земјата. Но Ако во земјата Живееш Ти и уште 100000 како тебе мен него и Искрени Муслимани како да ги текфирам ними. Јас ке ги текфирам сите Кафири без око да ми трепне Smile

E ne de - toj ne vika, sekogo kogo ke sretnesh da go tekfirash, kako hobi. Nego ja objasnuva situacijata.

http://www.ahlu-sunnah.org

16 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Чет 13 Окт 2011, 11:58 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Јас не да не се сложувам туку во Фетвата не гледам каде вели ТЕКФИРАЈТЕГИ граѓаните на таа земја.


АКхи Фетвата посочува на теквир еве каде ...........ако не си приметил....муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди,


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

17 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:03 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:

АКхи Фетвата посочува на теквир еве каде ...........ако не си приметил....муслимани, обавеза им е да се одрекнат и да ги осудат сите невернички убедувања и нивните невернички заблуди,

Ама Ахи во Слуќајов во нашава држава која е Во Куфр и Шир ние си приметуваме Муслимани еве ТИ Третиот петиот има Алхамдулиллах па како тогаш да се дава текфир во глобала.

П.С јас лично за мене Ако во Македонија или било каде во светов каде не е Муслиманска Држава а во таа држава да живеат Муслимани Кој Се покорни Никогаш не ке ги потекфирам на Муслиманите.

А немуслиманите и сега ги потекфирувам сум ги потекфирил зашто Текфирот на Немуслиман се дава а не Мене Тебе или на некој Дру. нека биде јасно иншАллах.П.С2 Ако и овде и оваа тема е отворена ако забележам дека ке почне да се шири омраза се ке биде Избришано освен Првата фетва значи првиот Коментар МОЈ СТАФ!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

18 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:03 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:

Да Ахи Знам така е КАФИРСКА е земјата. Но Ако во земјата Живееш Ти и уште 100000 како тебе мен него и Искрени Муслимани како да ги текфирам ними. Јас ке ги текфирам сите Кафири без око да ми трепне Smile

Е така бе Муас,никој не теквира муслимани,е сега ако навлегуваме во тие поими можат да се теквират и Хасан и Хусејн,бес разлика ако иммаат само имиња исламски на папиру ,ме разбираш....

Ти што мислиш сите граѓани на овааа држава кој се декларираат како муслимани се муслимани во правва смисла на зборот??


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

19 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:06 am

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
LAUTKA напиша:

Е така бе Муас,никој не теквира муслимани,е сега ако навлегуваме во тие поими можат да се теквират и Хасан и Хусејн,бес разлика ако иммаат само имиња исламски на папиру ,ме разбираш....

Ти што мислиш сите граѓани на овааа држава кој се декларираат како муслимани се муслимани во правва смисла на зборот??

Да те разбирам Брате мој те разбирам и се сложувам. Што ако некој има Име Омер или Осман или Алија.. А прават Ширк. Ништо Името негра улога туку Иманот. затоа ова сакав да го кажам ама БаракАллах феек за помошта


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

20 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:09 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Навистина дијалогот оди во позитивна смисла, и тоа ме радува мнопгу!!!!
Елхамдулиллах!!!!!!


Го молам на Возвишениот Аллах субхане ве те ала да даде кхајр во сето ова да ни даде сабур и разбирање за темава!!!
Аллахумме амин ја Рабб!!!

21 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:12 am

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Навистина дијалогот оди во позитивна смисла, и тоа ме радува мнопгу!!!!
Елхамдулиллах!!!!!!


Го молам на Возвишениот Аллах субхане ве те ала да даде кхајр во сето ова да ни даде сабур и разбирање за темава!!!
Аллахумме амин ја Рабб!!!

,,Аааммииииин!!!!


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

22 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 12:29 am

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
За да ја сватиме Фетвата на Шејхул - Ислам Текјудин рахимехумуллах, добро е да се вратиме на сирата од Аллаховиот Пратеник салаллаху алејхи ве селлем, и случувањата за време на Асхабите р.а.


Еве некои примери:


После објавата односно наредбата за чинење на Хиџра на првите Муслимани од Мека во Медина, сепак останаа сеуште некои муслимани во Мека од било каква причина. Така што на битката на Бедр, мушриците поведоа доста од ними во нивните редови, така што после битката, паднаа во заробеништво во рацете на муслиманите. Без оглед дали беа оправдани или не кај Аллаха с.в.т.а. после битката врз ними муслиманите се однесуваа исто како према мушриците, значи прописот го спуштија како према немуслимани, а дали ќе бидат оправдани на Судниот Ден тоа е нешто друго на оваа Дунја добиле Дунјалучки пропис- Ахкамул Дунја.
Друг пример после одпадништвото од Ислам на многу племиња после смртта на Мухаммед с.а.в.с. и кога Асхабите р.а. се бореа против нив, во многу наврати налетуваа на оние кои сеуште ја зачувале својата вера Ислам, а биле поштедени само оние кои исхарале дин, како што им дојавувале дека таму и таму не има нас толку и толку, а биле и оние кои кога би биле фаќани викале ние не сме ја променале верата ние сме сеуште муслимани и нас не не интересира што прават тие со нив немаме ништо, врз таквите се спуштал пропис на немуслимани.


Ова само на кратко подетално Валлахи касно е ако се сетам утре ќе видам околу овие работи, ама се надевам дека е јасно и дека ова можете да го најдете во многу книги од сирата на Посланикот с.а.в.с.

23 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 10:33 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Значење на “Сеопфатниот (Општ) Текфир“ во зборовите од Научниците на оваа Дава Тевхид.

Поимот “ет – тефир бил – умум“, т.с сеопфатниот текфир во наведениот цитат, каде што шејхот се одрекнува, се мисли на верувањето дека над секој поединец се воспоставил аргумент било во поглед на суштински ширк а секако уште повредно и поважно што тој се воспоставил и во во мес’елата калуп и нејзиниот облик, т.с тука се мисли на текфир куфр казна врз секој поединец во заедницата.
Ова значење јасно е истакнато во одговорот од страна на синовите од шејх Мухамед ибн АбдулВеххаб кај следното прашање:

“Дали дарот (територијата или заедницата) од оние кои не ги опфаќа вашата власт (имамет) и не се препишуваат на вашата држава претставува, дар (територија или заедница) на куфр и харб (војна) вопшто?“

Па одговориле:

“Она во што ние веруваме и со што ние му робуваме на Аллах е тоа што, за нас муслиман е оној, а тоа значи неговата крв и имот се заштитени, секој кој му робува на динот ислам и му се покорува на својот Господар во она што го наредил и се чува и пази од се она што го забранил како што на тоа укажува Кур’анот, Суннетот и иџмаа на Уметот, ние не го имаме протекфирано на никого кој му робува на динот ислам само поради тоа што не влегол во нашиот круг (територија, дар) и тоа што не се препишува на нашата држава. Не текфираме на никого, освен оној кој е протекфиран од Аллах и Неговиот Посланик, а кој тврди дека ние ги текфириме луѓето сеопфатно или оној кој е во можност и е кадар и моќен да го искаже исполни надворешно исламот во својата држава и дека ние го задолжуваме, обавазуваме на хиџра кај нас таквиот ЛАЖЕ И ИЗМИСЛУВА НА НАС.“

“А што се однесува на оној до кого дошла нашата дава тевхид и во извршување на Аллаховите фарзови, па тој одбива да “влезе“ во тоа, па останува на ширкот кој му го прави на Аллах и ги остава фарзовите на исламот, таквиот ние го текфириме и се бориме против него и го напаѓаме, секако ја напаѓаме и неговата територија, заедница (дарот куфр)!!!


“Оваа наша да’ва дојдена е до секого, и до сите против кои сме се бориле. Па дури убедени сме и во тоа веруваме дека оваа да’ва дошла до жителите на Јемен, Шаам, Ирак, Двата Хареми, и убедени сме дека тие имаат сватено дека ние наредуваме ихлас ибадет само на Аллах и дека ние го порекнуваме она на што се мнозинството од луѓето на ширк, како упатување дова на некој друг покрај Аллах, барање помош од нив во тешкотија, барање од нив да им исполнат желби и потреба исто така барање да им помогнат тие во мака.

Секако ние наредуваме чисто намазот да му се обавува и насочува само на Аллах, да се плаќа зекат и да се извршат сите обавезни работи од исламот. Ние забрануваме разврат и лоши дела и сите останати новотарии.

На луѓето со ваков опис не е обавеза да се повикуваат пред борба затоа што Посланикот саллаллаху алејхи ве селлем го нападнал племето Бени – Мустелак ненадејно, и кренал во борба и поход против жителите од Мекка без предупредување или да’ва“

24 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 10:40 am

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Еве што кажува Улемата за ДАРУЛ КУФР -(ТЕРИТОРИЈА ИЛИ ДРЖАВА НА НЕВЕРСТВО).

Поголемиот број од Исламските научници е на констатација дека овој термин се користи врз основа од надмоќноста и прописите со кои владее една држава.Со тоа, доколку со државата владеат прописите од куфр или со нив надвладеале кафири тогаш улемата таквата држава ја нарекува неверничка (дарул куфр). Доколку со некоја држава надвладеат муслимани или тука владеат исламските прописи, макар ако мнозинството од становниците да би биле неверници. Тогаш улемата оваа држава ја нарекува исламска (дарул ислам).

Кади Ебу Јала ел – Ханбели ( преселил 458 по хиџра ) кажува: “ Секоја држава во која преовладуваат прописи од куфр над исламските закони таа тогаш е неверничка држава.“ ( Ел – му’темед фи усулиддин 276 стр )

Ибн – Кајјим ( преселил 751 по хиџра ) кажува: “ Секоја држава во која не се спроведуваат исламските прописи не е ИСЛАМСКА држава па макар и да би се наоѓала блиску до исламски држави. Таиф е блиску до Мекка но не се смаетал за исламско место со освојувањето на Мекка се додека не бил ослободен и со него не надвладеале исламските прописи.“ ( Ахкаму ехлиз – зимме 1/366 )

Кажува Шејх Хамед бин Атик , рахимехуллах, при своето обраќање на еден од неговите браќа, да би му докажал дека подрачјето ел – Ахса ( место на Арапскиот полуостров ) е дарул – куфр и ширк во неговото време :

“ Кој има преглед во она што констатирале врвни научници и направиле увид дека подрачјето ( земјата ), кога во нејзе ќе надвладее ( ќе постане видлив ) ширк и и кога ќе се во него огласат мухаремати ( забранети работи ) и кога ќе се во него загушат обележјата на динот – постанува земја на куфр ( дарул куфр ) ... А становниците на ова подрачје на тоа го додале навредувањето на Аллах и Неговата вера и поставиле закони кој ќе ги спроведуваат над народот, кој се спротивни на Аллаховата Книга и суннетот од Неговиот Веровесник с.а.в.с. А ти веќе знаеш дека само ова е доволно да се прогласи ( извади од Ислам ) оној кој ќе го направи “ ( Ед – Дурерус – Сенијје , 9/257 )

25 Re: Ибн Тејмијје за Дарул Куфр. on Пет 14 Окт 2011, 5:47 pm

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
,,Вака сега че одиме постепено и со разбирање...и ако не ги посакувам темите во врска со Теквир,,ама да разјасниме...

Во претходниот мој пост побара доколку е некој во можнос да го достави Аргуметот(АЈЕТ-ХАДИС)во врска со овој теквир или со таквата држава поточно со оваа фетва на кој е отворена темава ..

Зошто секоја една Фетва ,изддена од било кога мора да биде Базирана на аргумен веродостоен..

Не дека имам сомнеж во Дотичниот Шејх,,но кажувам дека и тој и било кој се грешници ,значи можат да погрешат....

Потоа че направиме споредба кој е ставот во врска со оваа промлематика на 4 велина (имами)во Исламот...

Неможе да се селди само едно ..............

него тоа што е нај АРГУМЕТИРАНО ...

најаргуметираното е нај исправноо...

Селам Алејкум:::::::::::::::::::::::::::


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 4]

Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот