Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 17 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 17 Гости

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Kuran on Вто 11 Окт 2011, 3:59 am

Elif Lam Mim


Нови член
Нови член
Selam Alejkum
Dali otkako ke se procita Kuranot treba da se kazi nekoja dova ili da se napravi nekakov cin na svecenost so shto bi se zaokruzila edna celina koja jas ja dozivuvam kako edna skala povisoko do prekrasna svetlina.
Dali citanjeto Kuran na makedonski jazik e so pomal hajr otkolku citanjeto na arapski jazik?
Blagodaram

2 Re: Kuran on Вто 11 Окт 2011, 4:43 pm

Muslima4Islam

avatar
Модераторка
Модераторка
wa rahmatullahi wa barakatuhu,

i dobre ni dojde na ahlu-sunnah Forum. Allah da te nagradi za tvojot Trud. aminednash eden Link so arbska Dova posle citanje na Kuranot:

[You must be registered and logged in to see this link.]Ftoroto Prashanje bi go odgovorila so da, znachi za sekoj eden harf - za sekoja edna arabska Buka se dobiva deset dobri Dela, kako stho ni prenesuva Muhammad s.a.s vo eden hasan hadith.

Ima dovolno Ayeti kade stho ni kazhuva Allah subhanna wa taala: Kuranot postoj samo na Arabski Jazik!

Stho znachi, sekoj edna druga Kniga postoj samo kako Prevod. Kuranot nikogash nemozhe da se prevede 1:1.

Zatoa treba Muslimanot da se potrudi zarem tolku arabski da nauchi, kolku stho mu e potrebno vo Ibadetot!

wa allahu aleem - Allah znae- dali ima i koja e Nagradata za sekoj eden Prevod.


______________________________________________
Najgolema Sekiracija vo Denot treba da ni bide Ibadetot!!!

3 Re: Kuran on Вто 11 Окт 2011, 7:26 pm

Elif Lam Mim


Нови член
Нови член
Dzezake Allahul Hajr

4 Re: Kuran on Вто 11 Окт 2011, 7:33 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Elif Lam Mim напиша:Dzezake Allahul Hajr

Аллах џ.ш да ја награди на сестрата што ти помогна..

А тебе ти посакувам добре дојде на овој форум... Се што те интересира во прашувај тука сме да одговориме , и иншАллах да се советуваме еден со друг.. бидејчи верата навистина е совет.Smile


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот