Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името На Аллах џ.ш Милстивиот,Самилосен!Доктор Насир ел- Аки, го молам Аллах да му се смилува, во својата книга "Хариџије, првата фракција во историјата на исламот, направи споредба избеџу харициите и рафидии (Шије) . Ние че ја претставиме во целост поради квалитетот за она што че го говориме во оваа книга.

Еве како тој вели:

Харициите и Шитите, како што предходно спомнав, настанеле во исто време и нивното формирање и предизвилало исти работи, иако многу нивни основи . но Битна е разликата. поради тоа две секити меџусебно се согласуваат во никои работи додека во исто време суштински се разликуваат од некои други.

 

Хариџиите и Шитите се согласуваат во следниве работи:

 

1.Претерување

 

Се согласуваат на основата претерување (Ел- гулувв) меџусебно се разликуваат по прашањата на нимнините одлики и начини. Хариџиско претерување се манифестира во екстремно свачање во разбирање на верата и примена на верските закони и прописи, Одрекнување од неистомислениците и жесток оснос према нив, и прогласување на неверници и оружна борба против нив.

Шитското претерување се манифестира во претерано величење на одредени особи, како што тоа го чинаат со Алија р.а и на неко потомци на Аллаховиот Пејгамбер, и други.

2.Незнаење , некомпетентност и Кратковидност

И Харициите и Шитите се во принцип, се одликуваат со мала доза на разбирање , незнаење и кратковидност. Најдобар доказ на незнаењето на Харициите е нивниниот став по прашањето на асхабите, нивниот револт против нивните лидери и нивните заедници. И најдобар доказ на незнаењето на Шитите е нимниното претерување во воздигнувањето на Алија р.а , иако се дистанцираше себеси од нив како односи и одложен некои од нив за тоа.

 

3. Слабо ниво на шеријатско знаење и недостаток на темелите на разбирањето ма ([You must be registered and logged in to see this link.]
) вера.


 

Oсобината која преодвладува кај Хариџиите е заварување многу мала количина на знаење која тиее ја поседуваат. Тие не се својствени за темелно и постојано учење или остварување на некои големи резултати во оваа област.

Шиитите не бараат знаење за оние кои всушност го поседуваат кои се достојни за тоа, и не го земаат од имами како Елхи Сунне Вел Џемаа. повеќето нивните извори, се потпира на лажговци и оние кои се измислување традиции и изреки. Двете фракции се карактеризира со фактот дека не грижи многу за хадиси или Сунетот освен кога тие се совпаѓаат со нивните желби и ставови.

4.Отфрлањето на Сунетот настрана и стоење против муслиманите и нивните имами и лидери.

Хариџиите се откажел од Џемааетот (Заедницата) на Муслиманите како нивните верувајња и акаидата така и своите дела и процедури. Тие се дигнаа со оружје против муслиманите и Имамите и лидерите.

И Шитите, исто така, се отклонуваат од муслиманската заедница и верување и дела. Тие исто така тврдат дека против своите противници да се борат со оружје, но таа Нивната борба е условено од нивниот изглед за Махдија. кои веруваат да це ги извести. Поради тоа тие сегоаш биле активни и главни виновници на многу конфузија и пореметување, кои беа на голема штета на муслиманите низ историјата.

5Не постапување по Хадисите и преданијата кои се пренесуваат од Селеф ( од предходниците)

Двете фракции (Секти), Хариџиите и Шитите не се потпираат на автентичен хадис, ниту пак она што е веројатно пренесени од Сунетот, освен во ситуации кога ќе видат дека, хадиси за поддршка на нивните ставови и каприците. Тие тоа го отфрлаат традиции кои се пренесуваат од Салаф(предходниците).

 

6 Лажни верување во врска со Асхабите.

Хариџиите некои од асхабите, како што се Алија, Осман, Муавија, Ебу Муса ел-Ешариј, Амр ибн ас, р.а, како и оние кои учествуваа на битките тие ги прогласуваат за неверници. ги пцујат и навредуваат поединци од Селеф им се потсмеваат.

Шиитите веруваат дека поголемиот дел од асхабите се неверниции, а само мал број на ги издвоиле кои не ги сметаат за неверници. Тие ги пцујат сите научници на Селеф и имами на оваа вера , а да не спомнуваме нивниот однос према Ехли сунетот.

 

7. Прогласување на неверници оние муслимани кои се се согласуваат со нив.

И Харициите и Шитите ги сметаат за неверници сите муслимани кои со нив не се согласуваат, иако од страна на некои и други се разликуваат основните и фундаменталните принципи по кои тие ги прогласуваат за неверници.

Хариџиите некои од асхабите ги прогласиле за неверници поради судството. Без разлика дали тие постапувале по него или пак да го одобруваат тоа. Како што ги сметаат за неверници и секој муслиман кој направи грев. Тие за неверник го сметаат и секој оној кој не се согласува со нив во некои прашања и не се придржава со нивните редови, иако меџу нив прават разлика во степенот на неверството.( Некои ги сметаат за неверници кои почнале неверство да му припишуваат на Аллах некој рамен на него и достоен, а некои неверници кои почнале неверство на наезаблгодарност на Аллаховите благодети).

Рафидиите (Шитите) како што ги сметаат сите асхаби за неверници и за отпадници од исламот, (освен мал број од нив, само седум души од нив), тиее исто така за неверници ги сметаат и сите муслимани и нимнините имами.

 

8.Овие две фракции (секти) се разликуваат едни од други на некои прашања на многу нешта, меѓу кои се следниве:

Шитите претеруваат со величење на некои потомци на Аллаховиот Пејгамбер, и им припишуваат светост, додека првите генерации Хариџиите ги мрзат и према нив се со непријателски односии, тоа е поради наведените насибе(Невасиб) оние кои ги мрзат породицата и потомците на Аллаховиот Пејгамбер.

Шитите се , во своите преданија и преземање на темелните извори на верата, многу користат лагии и клевета, и тоа како многу лажат и со воите соговрници (Опоменти) и на самите себеси, додека хариџиите не користат лаги во верата нити во своите преданија нити лажат за своите соговорници, зошто тиее лагата ја сметаат за голем грев кој неминовно води во неверство...... Продолжуваа иншалахх


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот