Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 7 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 7 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 СУРА ИНШИРАХ (Широкоградност) on Пет 07 Окт 2011, 7:30 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
СУРА ИНШИРАХ (Широкоградност)

Благодарноста му припаѓа на Аллах џ.ш., Господарот на состојбите на сите созданија, Кој ја спушта радоста и му дава расположение кому што сака, а му дава теснотија и го остава без поддршка на оној кого што сака. Нека е салават и селам на миленикот Мухаммед,с.а.в.с., кому Аллах џ.ш. му го очисти срцето а градите широки му ги направи, го ослободи од сите грижи и тегоби кои му ги задавале меканските идолопоклоници.


Почитувани браќа и сестри во Ислам!

Една многу кратка сура од Кур’анот, која мнозината од нас ја знаат напамет, а која е 94 по ред и има осум ајети и е објавена во Мека, ни го открива најтешкиот дел од животот на Мухаммед ,с.а.в.с., кој го проживеа во средбите со меканските прваци и старешини. Таа сура се вика Инширах ( Широкоградност).

Оваа сура беше големо олеснување и охрабрување за Мухаммед,с.а.в.с., и неговите асхаби. Истовремено, оваа сура им носи посебна порака на сите оние кои го следат Ресулуллах и им нуди голема школа на му’мините ( верниците) за тоа како и на кој начин да ги решаваат сите потешкотии и препреки на патот кон Аллах џ.ш.

Аллах џ.ш. во првиот ајет од оваа сура му вели на Мухаммед, с.а.в.с. :

“ Зарем твоите гради не ги направивме широки?” (Ел-Инширах:1)

Со операцијата на срцето која ја извеле мелеките отфрлен му е шејтанскиот дел, кој што го има секој човек. Мухаммед,с.а.в.с., пред објавата на оваа сура бил во состојба на загриженост, вознемиреност и потешкотија. Аллах џ.ш. го охрабрил со овие зборови: “ Зарем твоите гради не ги направивме широки?”

Ти го направивме срцето чисто за да биде спремно да го прими Упатството, иманот и спознанието на Вистината.

Нека знае секој човек дека никогаш нема да има среќа и смиреност без вера во Аллах џ.ш., Упатство и Вистина . Секогаш ќе чувствува теснотија во градите, макар и да биде најбогат на дуњалукот (овој свет). Без вера во Аллах џ.ш., тој траен немир причинува чести самоубиства во светот, а потенцијалните самоубиства чекаат на ред, ја чекаат конечната презаситеност од животот, исполнет со разни игри и недозволени забави.

Вториот и третиот ајет од сурата Инширах гласат:

“ И бремето твое од тебе го симнавме, што ги притискаше плеќите твои.” (Ел-Инширах: 2-3)

Како малечок останал сирак, живеел во време кога паганскиот начин на живот кај неговите сожители, развратот и деновите во кои многу се грешело, биле тешко бреме кое што го носел Мухаммед ,с.а.в.с., а подоцна во времето на Пратеништвото го носел бремето на тешките услови кои идолопоклонците им ги наметнувале на новите верници.

И ние почитувани браќа и сестри во Ислам во многу случаи сме биле оптоварени со такво бреме, во тешките услови на пониженост, комплекс на помала вредност, неопределеност итн. Па, еве, елхамдулиллах, Аллах џ.ш. сето тоа ни го симнал преку многубројните благодети кои ги уживаме. Па дали Му се заблагодаруваме на Аллах џ.ш. за тоа?

Понатака , во четвртиот ајет од ова суре се вели:

“ И споменот твој го подигнавме високо.” (Eл-Инширах: 4)

Поради борбата и жртвата на Мухаммед,с.а.в.с., да го задржи Исламот, и на човештвото му ја достави пратеничката мисија, беше почестен со висок спомен, се додека трае човечкиот живот на овој свет.

Рекол Мухаммед,с.а.в.с.: “ Ми рече Џибрил: ‘Твојот и мој Господар рече: “ Знаеш ли ( Мухаммеде) како го подигнав твојот спомен?” Пратеникот одговорил: “ Само Аллах знае!”. Џибрил му ги пренел зборовите од Аллах: “ Кога јас ќе се спомнам, и ти си спомнат со мене.” (Ибн Џерир, Ибн Хиббан, Ебу Нуајм, Ибн Мунзир, Ибн Еби Хатим, Ебу Ја’ла)

Затоа нема потполн иман без изговарање на шехадетот: Ла илахе иллеллах, Мухаммедун Ресулуллах ( Нема друг Бог освен Аллах, а Мухаммед е Негов Пратеник).

Петтиот и шестиот ајет гласат:

“ Навистина, покрај тешкотијата е леснотијата, навистина,покрај тешкотијата е леснотијата.” (Ел-Инширах: 5-6)

На Мухаммед, с.а.в.с., му било тешко затоа што мушриците го малтретирале. Му зборувале: “ Околу тебе се собираат само примитивните и сиромашните. Ако ти е целта богатството, кажи; ние ќе ти го дадеме, само напушти ја таа вера!”.

На Пратеникот поради тоа му било тешко, бидејќи мислел дека тие нема да го прифатат Исламот, затоа што тој и асхабите ( другарите) се сиромашни.

Со објавата на овие ајети од радост воскликнал:

“ Радувајте се! Една тешкотија никогаш нема да совлада две леснотии!” (Хаким, Бејхеки)

Непосредно после истрајноста и цврстиот иман, покрај тешкотијата, добија како награда две леснотии: плен и држава.

Почитувани браќа и сестри во ислам!

Животот на овој свет е попратен со мака, а со верата во Аллах џ.ш. добиваме две леснотии: задоволство во душата на овој свет и Џеннет на идниот свет.

Понатака во сурата се наведува:

“ А кога ќе завршиш, предади и се на молитвата ( Намазот)” (Ел-Инширах: 7) , т.е. кога ќе завршиш со овосветските работи, посвети му се на намазот во неговото време.
Клањај намаз. Или, кога ќе ги завршиш пропишаните намази,одвој време и посвети им се на доброволните намази, за на тој начин и телесно и духовно зајакнеш.

Табери рекол: “ Кога ќе завршиш со борбата против непријателот, посвети и се на покорноста кон Аллах”.

Од ова треба да извлече поука секој кој што го следи на Мухаммед,с.а.в.с.

Ако сакаш да ја сочуваш слободата на верување и ако не сакаш да бидеш неопределен, кога ќе дојдеш од на работа, не заборавај да го обавиш намазот.

Сурата се завршува со зборовите:

“ И само на Господарот свој обраќај Му се!” (Ел-Инширах: Cool

Можеш да бидеш богат, да работиш и студираш, тргуваш со луѓето, но не заборавај дека треба да тежнееш кон вечноста и да се припремиш за неа. Нашата крајна цел мора да биде Аллах џ.ш.

Го молам Возвишениот Аллах да ни овозможи да бидеме од оние на кои најголема желба им е Аллах . Амин!


Припремил:
еф: Енвер Билали


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот