Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Порака до младината on Чет 06 Окт 2011, 8:50 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!ПОРАКА ДО МЛАДИНАТА
НА ДАВЕТОТ-МИСИОНЕРИ НА ИСЛАМОТ
Па, исправи го лицето свое кон чистата вера, кон Аллаховата природа со која ја создаде прирадта на луѓето. И нема измена во создавањето Аллахово. Ете , таа е вистинска вера, но мнозинството на луѓето не знаат.

(Ер-Рум 30)
Вие сте денес надеж на Исламот во градење на неговата слава, неговата држава ,неговата власт и единство..

Вие сте во овој век идна перспектива на муслиманите во враќање на Хилафетот на земјата после неговата загубена улога,власт империја и водство..

Вие сте слика и огледало на Исламот во секое место и време, бидејќи

вие сте повикувачи на вистината,борители на

правадата,ослободителна војска и светлина за упатство!!.

Затоа дадете пример-О Младино ! во сите области на животот!

Бидете пример во придржување на начелата на исламаското братство..

Бидете пример во изразување на неговото значење и неговиот дух..

Бидете пример во извршување на неговите права и обврски..

Бидете пример на исламско примерно однесување и меѓусебна соработка ..

Бидете пример во ширење на исламското братство и зголемување на неговите плодови ,затоа што највлиателен фактор кај луѓето и светот е живиот пример отелотворен во вас..

Почитувана Младино! Историјата го забележала исламското невидено и брзо продирање и ширење во светот со огромно воодешевување и почит, така што Исламот стигна до:

Јужна Индија и Сејлан,до Лекдифските острови и Малдиво-Индискиот океан,до Тибет,до Филипини,до Индонезиските острови,до малавскиот полуостров,до средна Африка,до Сенегал,Нигерија,Сомалија,Танзанија Мадагашкар и други места и држави...

Исламот до овие краишта и места стигнал по заслуга на примерност на поверливи трговци кои при нивно тргување и однесување во тие места,со помош на повикувачи и пропагатори на исламската мисија,со примерност на муслиманите во нивната искрена братска љубов и добро однесување и морално воспитание и етика..

потоа со блага и нежна збор и повик со добри искрени совети..тогаш луѓето влегуваа масовно во Ислам: групно и поединечно и ја прифатија новата чиста вера со полно задоволство и волја без притисок и насилство.

Ако тие трговци не се однесувале и одликувале со убави својства и карактер, тие повикувачи со искрено братство, тие муслимани со добар морал..немаше тие милиони луѓе да го пригрлат Исламот како нивна вера,ниту ќе влезеа под сенката на неговата правдина и широкоградност во секоја сфера од животот!..

Колку ли само ќе биде плоден исламскиот повик(Давет) кога ќе најде во своите редови од својата војска и од своите повикувачи ..прави

верници,свесно збратимени..отсликани исламските начела во нивното однесување,исламската мисла длабоко вкоренета во нивната личност, пролеани исламските вредности и особини во нивните движења!!

Исламското движење во овој век му подари и покажа на модерниов свет жив пример на луѓе кои се заслужни во имитирање на нивното морално однесување,искрено братство кое се карактеризираше со божја богобојазливост..

Тогаш исламското братство во полето на исламскиот повик може да привлече илјади поединци од човештвото кои ќе поверуваат во Аллах (џ.ш.)како нивен Господар,во Ислам како нивна вера,во Куран како нивен водач и во Мухаммед (а.с.)како нивен Пратеник и Пејгамбер...______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот