Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен!
Аллах (џ.ш.) вели:

“А она што ќе ви го даде пејгамберот - прифатете го, а она што ќе ви го забрани - и вие забранете го!” (Ел-Хашр, 7)

“...и не зборува по желба своја, туку тоа е само Објава што се објавува.” (Ен-Неџм, 3-4)

“Кажи: “Ако го љубите Аллаха па, следете ме! Аллах ќе ве љуби и ќе ги прости гревовите ваши! Аллах е Простувач и Сомилосен!” (Али Имран, 31)

“Во пејгамберот, навистина, имате убав пример, за оној кој се надева и во Аллах и во Денот суден и кој го споменува Аллаха многу!” (Ел-Ахзаб, 21)

“Но, не! Се колнам во Господарот твој! Оние не ќе веруваат се додека не те именуваат за судија за она за што се расправаат еднисодруги, се додека, потоа, не усетат во душите нивни - за она за што ќе им пресудиш - теснотија, и се додека потполно не се предадат.” (Ен-Ниса, 65)

“Ако не се согласувате во нешто, доколку верувате во Аллах и во Денот ахиретски, тогаш обратете се до Аллах и до пејгамберот Негов!” ( Ен-Ниса, 59 )

“Оној кој е послушен на пејгамберот послушен е и на Аллах.” ( Ен-Ниса, 80)

“И ти, навистина, упатуваш по патот вистински, по патот на Аллах !” ( Еш-Шура, 52-53)

“Оние кои се спротиставуваат на наредбата Негова нека бидат внимателни: ќе ги снајде искушение или ќе ги снајде казна болна.” (Ен-Нур, 63)

“И паметете го она што се кажува во домовите ваши: ајетите Аллахови и мудроста.” (Ел-Ахзаб, 34)

А сега да видиме што е забележано во Хадиските збирки:

Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.) рекол:
“Кога ќе ви кажам нешто, прашувајте ме. Оние пред вас пропаднаа поради нивното распрашување и делење од нивните пејгамбери. Кога нешто ќе ви забранам, оставете го, а кога нешто ќе ви наредам, направете го тоа, ако сте во можност.”
(Муттефекун Алејх)

Се пренесува од Ебу Хурејре (р.а.) дека Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рекол:
“Сиот мој уммет ќе влезе во џеннетот, освен оние кои ќе го отфрлат тоа.”
Некој прашал:
“Кој ќе го отфрли тоа, ја Ресуллеллах?”
Одговорил:
“Оној кој ќе ми биде послушен ќе влезе во џеннетот, а оној кој ми е непослушен, тој веќе го отфрлил џеннетот.” (Бухари)


Се пренесува од Ебу Муса (р.а.) дека кажувал: “Во Медина, во текот на една ноќ, изгоре една куќа, со нејзиниот сопственик. Кога разбра за тоа, пејгамберот (с.а.в.с.), рече:
“Овој оган, навистина, е против вас. Кога ќе легнете да спиете, изгаснете го!” (Муттефекун Алејх)

Се пренесува од Ибн Аббас (р.а.) дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) не советуваше, па рече:
“О луѓе, вие, навистина, ќе се зберете кај Возвишениот Аллах и голи и боси и несунеттисани:Како што почнавме со првото создавање - тоа и ќе го возобновиме; ова е ветување Наше. Ние сме, токму, Извршител на тоа.”


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот