Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 12 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 12 Гости :: 2 Bots

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве Берекатуху!!!Драги браќа и сестри сакам да ве прашам дали во Хадис е забележано кој се Свети месеци во исламот?Прашање:

Дали во исламот е забележано кој исламски месеци се забележуваат како свети месеци? Аллах да ве награди.П.С Ова ми го постави еден брат па сакам да видам дали ова е забележано во некој Хадис.БаракАллаху феек!!!


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Muaz ibn Abdurahman напиша:Еселамун Алејкум ве РахметуАллах ве Берекатуху!!!Драги браќа и сестри сакам да ве прашам дали во Хадис е забележано кој се Свети месеци во исламот?Прашање:

Дали во исламот е забележано кој исламски месеци се забележуваат како свети месеци? Аллах да ве награди.П.С Ова ми го постави еден брат па сакам да видам дали ова е забележано во некој Хадис.БаракАллаху феек!!!

БисмилаххАллах џ.ш. ги избрал четири свети месеци над другите месеци, а месецот Рамазан над сите месеци. Пред нас се наоѓаат месецот Реџеб и месецот Ша’бан, како месеци за предподготовка за доаѓање на Рамазани-шериф.

А одговород се наоџа во суре тевбе 36 ајет Аллах џ.ш вели:

Да, бројот на месеците кај Аллах е дванаесет, сметан по Книгата Аллахова од денот кога ги создаде небесата и Земјата. Четири месеци од нив се посветени. Ете, тоа е вера постојана! Па, во тие четири месеци не нанесувајте си зло самите себеси. Борете се против многубошците заедно онака како што многубошците се борат заедно против вас. Знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите!

А што се однесува до хадисите на Мухаммед а.с се велии:Аллаховиот Пратеник с.а.в.с. на еден асхаб: „Пости во светите месеци и мрси во нив!“ (Ахмед, Несаи)„Аллахумме барик лена фи реџеб бе ша’бан ве беллигна рамадан (Аллаху мој, подари ни берекет /благослов/ во месеците Реџеб и Ша’бан и овозможи ни да дочекаме Рамазан.“ (Бејхеки, Ибн Асакир)

Во последниот ден на месецот шабан Мухаммед а.с на своите асхаби им рекол:


-O Луѓе, ере ви се приближи месецот на бериќетот , напредокот и бладосостојбата, месец во кој има една ноќ похаирлија и поубава од сите ноќи во илјада месеци, месец кој Аллах од одреди задолжителен и нареди да го постите и неговите ноќи доброволно да ги поминувате во ибадет.

(Ибн Хузејме)

Во петнаесеттата ноќ на шабан сеите дела се изложени кај Господарот , затоа јас најмногу сакам делата да ми бидат изложени пред Него додека псотам.

(Несаи)

Во петнаесетата ноќ од шабан Возвишениот Аллах му налага на мелекот на смртта усмортување на сите оние битија кои таа треба да умрат.

(Ед Динавери Ел -Меџалис)

Кога ќе настапи петнаестата ноќ од шабан , не заспивајте во неа а дента што следи постете.

(Ибн Маџе)

______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот