Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Им се обратил шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб на своите непријатели :

“Јас до сега барам доказ од секој оној кој ми се спротивставува. Па кога ќе му се рече :’ Аргументирај, или напиши, или потсети’ - се завртуваат од тоа и немоќта им постанува очигледна. Но ден и ноќ џахилите се трудат да одвраќаат од Аллаховиот пат и сакаат да го прикажат како крив.“

Немајќи докази од Кур’ан и суннет како би го побиле неговото тврдење и докази (Кое се темели на Кур’ан и суннет ), непријателите на Мухаммед ибн АбдулВеххаб рахимехуллах, измислувале разни лаги за него така што би го одвраќале народот од неговото повикување во изворен Ислам. Секако, многу луѓе поверувале во овие лаги небарајќи никакви докази дали тоа е вистина или не.

И ден денес овие лаги останале, пренесувајќи се од колено на колено, врз основа на рекла кажала, а никаде никој со доказ! Меѓутоа, следбениците на Кур’ан и суннет имаат јасни докази дека овој човек е невин од се она што му се припишува. Секој разумен човек ќе го согледа тоа со читање на неколку од неговите фетви кои се споменати во неговите книги.

Рекол Возвишениот Аллах:
“Пејгамберите Ние ги испраќаме само како радосници и опоменувачи. Оние кои не веруваат расправаат за невистината за да ја отстранат вистината со неа. А знаменијата и опомените Мои ги исмеваат! И кој е поголем зулумќар од оној кој, кога ќе се споменат ајетите на Господарот негов, е рамнодушен кон нив, и кој заборава она што го направија рацете негови. Врз срцата нивни Ние им ставивме завеса за да не го разберат Кур’анот, а во ушите нивни тежина. И ако ги повикаш кон Патоказот, тогаш, за навек не ќе се упатат.“ ( Ел Кехф 56 - 57 )

Рекол Аллаховиот Посланик саллаллаху алејхи ве селлем, а пренесува ел Бејхеки и други од ибн Аббас радијаллаху’анху :

“Кога на луѓето би им се давало она што бараат ( Заради тврдењето и тужба без доказ ) луѓето би ги барале животите и имотите на луѓето. Заради тоа, оној кој тужи должен е да донесе доказ, а кој порекнува нека се заколне ...“

Кажува шејх Мухаммед ибн АбдулВеххаб рахимехуллах:

“Убаво е она што го рекол еден бедуин, кога ни дојде кај нас и слушнал нешто за Ислам, па рекол: сведочам дека сме ние неверници...’- т.с. тој и сите бедуини – ’... и сведочам дека оној брадеж меѓу вас кој нас не нарекува муслимани – е кафир (неверник).’ Нека е салават на нашиот првак Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем.“ (Ед Дурерр ... ,8 / 119)

Ова е она што јас сакам, т.с да секој нешто прочита за тевхид (монотеизам) со докази од Кур’ан, суннет и концензус, и да се после спознавањето покае и покори на Аллах, за да Аллах му го очисти срцето.
АЛЛАХУ ЕКБЕР, па зарем мувехидите денес не одат по земјата како странци? Зарем не се исмеваат сите со нив и не ги напаѓаат нив заради тевхидот кој го носат со себе? Се колнам во Аллах оваа е вистината и го молам Возвишениот Створител Кај Кого враќањето и обрачунот се сигурни, да ги сочува муслиманите ( Мувехидите ) широко низ целиот свет, а да ги упати искрените кои бараат вистина и со тоа да го зголеми бројот на муслиманите на земјава ...

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Нашиот пат е јасен Елхамдулиллах, нека знаат луѓето дека од нас немаат никаква закана ниту било каква опасност, туку само повикување во верата за која зборува

Возвишениот:
“Кажи: “О следбеници на Книгата дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш, само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му препишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме.“ Па ако ги свртат плеќите, кажете: Бидете сведоци дека ние сме муслимани, навистина!“ (Али Имран 64)

Ете така ние на ваков начин јасно и гласно на луѓето им го објаснуваме исламот и она што се подразбира под тоа, и немаме сомнеж на овој пат. Ние не сме кукавици од вашиот табор затоа што кога кај вас ситуацијата ќе постане малку жешка, измислувате лаги на другите за самите да би се сокриле.

Сите наши браќа муслимани, оние кои вие ги нарекувате “Текфировци, хариџии“ никаква врска немаат со одземање животи на луѓе, или нивните имоти, добро запомнете го тоа, а на Аллах ќе му одговарате за секоја лага и секое генерелизирање.

Само големи незналици и кукавици како вас, можат да кажат дека шеријатскиот пропис да се смета некој за неверник (текфирење) и дека ова со себе повлекува убивање (Ги обвинувате муслиманите дека ги охалалиле вашите животи и вашите имоти), па направена е паралелност и споредба со овие две работи секако на кукавички и мунафички начин.

Од една страна пропагирате, а од друга страна другите луѓе ги подучувате да не прават генерализирање на работите, а секако вие паднавте во едно исто и овие термини се општо познати па можеме да кажеме дека и заеднички се затоа што се упатени на вас па прво беа (Вехабии, па селефии, па хариџии и најново текфировци) се прашуваме што е она што следува? Бидејќи мислам дека ние по надворешен изглед сме исти (имаме брада, носиме кратки пантолони, широка облека и тн.) За да би се извлекле секако на валкан начин рековте дека Текфир идеологијата стои позади убивање и дека ние повикуваме да се убиваат луѓе за кои секако Аллах забранил да се убиваат. Ако шеријатскиот Текфир го нарекувате зло, секако кафири сте и поради тоа, исто така ако со овие кафирски служби кои што ги спомнувате и нивните релевантни фактори ги насочувате против нас исто така и ова е куфр затоа што тоа преставува помогнување кафири против муслимани. Дури и кога би замислиле дека некој муслиман би погрешил во нешто - тој никако несмее да им се предаде на неверниците и отпадниците. Па тешко на сите вас Суден Ден ве чека!!!

Живееме помеѓу луѓе чиј имот, живот и чест од нас наводни (хариџии, текфировци или вехабии) секако дека им се заштитени, но секогаш луѓето ги повикуваме да го спознаат значењето на зборовите од ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ’ дека нема друг бог достоен за обожавање освен Аллах и при тоа правиме разлика во спознавањето на тие зборови и луѓето ги делиме на верници и неверници, но тоа никако незначи дека ние ќе посегнеме по нивниот живот, имот и чест, Аллах да ни сочува од такви работи.
Напротив на луѓето им го објаснуваме значењето на Тевхидот онака како што Посланикот саллалаху алејхи ве селлем им го објаснувал во Мекка при тоа трпејќи навреди па дури и бил каменуван, дали Аллаховиот Посланик салаллаху алејхи ве селем посегнал по животот од некого?

Но секако ние не сме кукавици ниту пак поданици од оние на кои дуњалучкиот живот им е мил, па да она што е кај Аллах ширк (многубоштво) да го правиме Тевхид (Монотеизам) и на луѓето да им зборуваме дека можат да бидат муслимани, а да не го спознаат тевхидот. ВАллахи ова не е наша акида, ниту пак ова преставува верување од исправните генерации (селеф и халеф).

Monoteizam

avatar
Редовен член
Редовен член
Кажува шејх Мухаммед ибн АбдулВехаб рахимехуллах, во едно од своите писма:

“Кога тоа ќе го спознаете; Овие шејтани, од тврдоглави (инаетчии) луѓе, кои се расправаат за Аллах, после тоа што Му се оѕвале (на Аллах) кога ќе видат некој да подучува луѓе она што им наредил Мухаммед, од шехадетот ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ’ и тоа што му забранил, како убедување во добри створенија и други покрај нив, почнуваат да се расправаат и да ги бунат луѓето. И зборуваат: ’Како да текфирате муслимани? Како да навредувате мртви? Породицата од тој, становниците на Даиф, породицата од оној, становниците на тоа и тоа, сакајќи со тоа да се неразјасни значењето на ’ ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ’ и да не постане јасно дека убедувањето да добрите користат и штета и дова нив – куфр со кој се излегува од вера, па луѓето да им кажат: Вие пред тоа бевте незналици. Зашто нас не ни го наредувавте тоа? А јас ќе ве обавестам за себе. Се колнам во Аллах, поред Кој нема никој и ништо достојно за обожавање, јас замо барав знаење, и оние кои ме знаеја веруваа дека имам знаење, а јас во тоа време не го знаев значењето ’ЛА ИЛАХЕ ИЛЛАЛЛАХ ’ниту пак сум го знел динот Ислам, пред оваа доброта на која Аллах ми покажа. Исто така и мои шејхови: Меѓу нив не бил ниту еден кој го знаел тоа. Па било кој од научниците од оваа земја да тврди дека тоа го знае или дека го знаел значењето на исламот пред ова време, или да би тврдел дека некој од неговите шејхови тоа го знае – излажал и измислил и ги збунил луѓето и се фали со она што не било кај него ...“ ( Ед Дурер ... ,10/50 – 52)

ВАллахи Аллаховите непријатели измислиле секакви ЛАГИ само да одвраќаат од оваа совршена ВЕРА (Па затоа денес ќе слушнете разни глупости на сметка од Муслиманите - Вехабии, Хавариџи, Текфировци, Терористи, Фундаменталисти, Радикалисти па земаат пари, тие се платениц итн итн Ла Хавле Вела Куветте Иллах Биллах Доволен ни е Аллах како Заштитник.) .

Покрај другите искушенија со кои е соочен овој Уммет во ова време слепото следење на “Познатите и Признати“ (Квази Муџахиди)е една од најголемите искушенија.
Но иако со терминот “Познатите и Признати“ во најголемиот број случаи се однесува на луѓе кои често се појавуваат на телевизии, и како такви ги прифаќаат како авторитети без било каков друг критериум освен ПОПУЛАРНОСТ.

Во скоро сите случаи не се гледа на аргументот и доказот туку во популарноста на личноста.

Монотеизам Да’ва Тевхид.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
Ма каков доказ ма какви вистини сето тоа е само „„ИЛУЗИЈА“““
Денес треба да се види кој кажува, колку е славна личноста дали има напишано книги и колку, колку има снимено дерсови, колку има „ГОЛЕМА ГЛАВА“ (ова го напишав затоа шо браќата знаат што мислам на дешавањата во последните три до четири години)!!!!
Да се стане и да се рече нешто против она што го застапуваат одредени личности во денешницата (како З.Н. или М.Б. или некој кобајаги Џихадски учењак) или од минатото (шејх ибн Б. или шејх У. или шејх А.) е ова е Хариџизам, претерување во верата вие немате учени или ќе се почне со цитирање на хадиси колку е лошо кога се вреѓа Улемата или не треба да се дели Умметот и т.н. (Халалете што во заградите не можев да пишувам подполно имиња не сакам тука на форумов да се почне со безпотребна расправа ама не можам и да сокривам целосно!!!)


Затоа ајде што бараме докази ајде да ги слушаме на таканаречените „ИМАМИ“ кои и така се клања позади нив ијако го срушиле она основното од оваа Возвишена вера т.е.
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ , или да ги земаме нивните фетви од таканаречените „МУФТИИ“ кои нормално во Исламот се слушаат нивните фетви затоа што се тие Муфтии а овие немаат појмам појма од тоа што е
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ, или дај да се покориме на „РЕИЗ УЛ-УЛЕМА“ кој во превод значи преседник на Улемата кои може да се рече апсолутно во сите таканаречени ИСЛАМСИ ЗАЕДНИЦИ веќе постанале ТАГУТИ затоа што тие се наши водачи, или директно на ТАГУТИТЕ кои се во ЗАКОНОДАВСТВОТО одностно тие нас не застапуваат (Мене сигурно не нити ФИЈАТ, па ни АХМЕТИ а поготово не некој од Арабскиот свет).


Па ајде што се чека или ајде да се правиме дека сме следбеници на ЕХЛИ СУННЕТ ВЕЛ ЏЕМАА, ќе пуштиме брада, ќе скратиме пантолони, жените ќе се покријат , ќе клањаме, ќе постиме ќе даваме зекат ќе одиме на хаџџ, и машаАллах ДОСТА Е веќе сме муслимани доволно за во Џеннет!!! Ќе се нарекуваме СЕЛЕФИИ, ЏИХАДИСТИ или недај Аллаху драг некој си ТЕБЛИЦИ или СУФИИ кај некои е ова исто така добро!!!


Халалете на вакви остри зборови од мене!!!


Мој совет е да се прихвати ИСЛАМ онака како што треба односно онака како од нас залага ШЕХАДЕТОТ, да се одрекнеме од секоја врста на ШИРК и секоја ЕДИНКА на ТАГУТ и да се одрекниме од оние кои чинат ШИРК и да го земаме само на АЛЛАХ субхане ве те ала како Еден Единствен за обожавање Господар, и да го земаме на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем како узор и да ги земаме Мувехидите за свои браќа и да воспоставиме пријателство со нив а непријателство со оние кои не се муслимани односно да се одрекниме од сите единки кои чинат Голем Ширк и Голем Куфр, да не бидеме слепи на она што некои го прават , зборуваат така што го поништиле Исламот кај ним, па и ние да го поништиме Исламот наш така што ги смтраме немуслиманите за муслимани.
Да се тргнрме од она шти ни е забранато во верава а да правиме колку што можиме повеќе од она што ни е наредено во верава, да повикуваме во добро и одвраќаме од зло колку ни е силата!!


Ете толку од мене ова мое излагање е само тоа што веќе подолго време сакав да се обратам до сите на форумот веќе долго време не бев присутен со пишување, поради одморот и рамазанот што беше и долго време посматрав пишувања и постирања на членовите на форумот кои за жал понекогаш многу ме разочарува а понекогаш и ме радува на разумното постирање на одредено браќа!!!


Халалете ако згрешив или го навредив некого!!!
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Келиметул-Хакк напиша:Ма каков доказ ма какви вистини сето тоа е само „„ИЛУЗИЈА“““
Денес треба да се види кој кажува, колку е славна личноста дали има напишано книги и колку, колку има снимено дерсови, колку има „ГОЛЕМА ГЛАВА“ (ова го напишав затоа шо браќата знаат што мислам на дешавањата во последните три до четири години)!!!!
Да се стане и да се рече нешто против она што го застапуваат одредени личности во денешницата (како З.Н. или М.Б. или некој кобајаги Џихадски учењак) или од минатото (шејх ибн Б. или шејх У. или шејх А.) е ова е Хариџизам, претерување во верата вие немате учени или ќе се почне со цитирање на хадиси колку е лошо кога се вреѓа Улемата или не треба да се дели Умметот и т.н. (Халалете што во заградите не можев да пишувам подполно имиња не сакам тука на форумов да се почне со безпотребна расправа ама не можам и да сокривам целосно!!!)


Затоа ајде што бараме докази ајде да ги слушаме на таканаречените „ИМАМИ“ кои и така се клања позади нив ијако го срушиле она основното од оваа Возвишена вера т.е.
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ , или да ги земаме нивните фетви од таканаречените „МУФТИИ“ кои нормално во Исламот се слушаат нивните фетви затоа што се тие Муфтии а овие немаат појмам појма од тоа што е
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ, или дај да се покориме на „РЕИЗ УЛ-УЛЕМА“ кој во превод значи преседник на Улемата кои може да се рече апсолутно во сите таканаречени ИСЛАМСИ ЗАЕДНИЦИ веќе постанале ТАГУТИ затоа што тие се наши водачи, или директно на ТАГУТИТЕ кои се во ЗАКОНОДАВСТВОТО одностно тие нас не застапуваат (Мене сигурно не нити ФИЈАТ, па ни АХМЕТИ а поготово не некој од Арабскиот свет).


Па ајде што се чека или ајде да се правиме дека сме следбеници на ЕХЛИ СУННЕТ ВЕЛ ЏЕМАА, ќе пуштиме брада, ќе скратиме пантолони, жените ќе се покријат , ќе клањаме, ќе постиме ќе даваме зекат ќе одиме на хаџџ, и машаАллах ДОСТА Е веќе сме муслимани доволно за во Џеннет!!! Ќе се нарекуваме СЕЛЕФИИ, ЏИХАДИСТИ или недај Аллаху драг некој си ТЕБЛИЦИ или СУФИИ кај некои е ова исто така добро!!!


Халалете на вакви остри зборови од мене!!!


Мој совет е да се прихвати ИСЛАМ онака како што треба односно онака како од нас залага ШЕХАДЕТОТ, да се одрекнеме од секоја врста на ШИРК и секоја ЕДИНКА на ТАГУТ и да се одрекниме од оние кои чинат ШИРК и да го земаме само на АЛЛАХ субхане ве те ала како Еден Единствен за обожавање Господар, и да го земаме на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем како узор и да ги земаме Мувехидите за свои браќа и да воспоставиме пријателство со нив а непријателство со оние кои не се муслимани односно да се одрекниме од сите единки кои чинат Голем Ширк и Голем Куфр, да не бидеме слепи на она што некои го прават , зборуваат така што го поништиле Исламот кај ним, па и ние да го поништиме Исламот наш така што ги смтраме немуслиманите за муслимани.
Да се тргнрме од она шти ни е забранато во верава а да правиме колку што можиме повеќе од она што ни е наредено во верава, да повикуваме во добро и одвраќаме од зло колку ни е силата!!


Ете толку од мене ова мое излагање е само тоа што веќе подолго време сакав да се обратам до сите на форумот веќе долго време не бев присутен со пишување, поради одморот и рамазанот што беше и долго време посматрав пишувања и постирања на членовите на форумот кои за жал понекогаш многу ме разочарува а понекогаш и ме радува на разумното постирање на одредено браќа!!!


Халалете ако згрешив или го навредив некого!!!
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!

Eselamun alejkum ahi.

Halalimi brate no svarno malce nekoj raboti ne mi se jasni vo tvoevo izlagajne.

InshAllah brat po objasnimi ako sakaš da vidime sto e ova shto go napiša.


______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ес селаму алејкум ве рахметуллах ве берекатух
Аллах да го награди секој брат кој се труди за овој Дин Ислам.
Одговорот од братот е доста јасен мислам се работи за дообјаснување на ситуцијата во која што се наоѓаме моментално.
И нормално случувањата тука во Македонија а мислам и пошироко, но нас не интересира тука. Се гледа јасно дека елаборацијата на Братот Монотеизам и Келиметул Хакк е давање на јасна слика на ситуацијата(Верска) и тое е вистината. А исто така и одговор на нападите кои поедини личности преку други форуми ги упатуваат до Искрените Верници, секако на кукавички начин заплашувајќи ја обичната маса со разно разни непознати поими и изрази.
Немајќи храброст јавно да се појават и јавно да дебатираат.
Хазбун Аллаху ве нимел Векил-Доволен ни е Аллах против нив и против секојноној кој се бори против оваа вера.
Барак Аллаху фикум.

Келиметул-Хакк

avatar
Талиб
Талиб
BarakAllahu fike ja akhi za doobjasnuvanje!!!!


Ama sepak ja sum vozrasen covek, t.e. MUKELEF vozrasen musliman koi stoi zad od ona sto zboruva odnosno postira, i dolzen sum ako vo moeto obrakanje ima nesto nejasno ili pogresno svateno da doobjasnam ako treba i da se izvinam odnosno da baram halal od bilo kogo da e ako sum zgresil, a polaganje na ispit ne, toa ke bide samo pred Allah subhane ve te ala!!!


A ti Muaze bujrum na sto mislis deka ne jasno, bidi poprecizen???

Haqq

avatar
Администратор
Администратор
Келиметул-Хакк напиша:
Да се стане и да се рече нешто против она што го застапуваат одредени личности во денешницата (како З.Н. или М.Б. или некој кобајаги Џихадски учењак) или од минатото (шејх ибн Б. или шејх У. или шејх А.) е ова е Хариџизам, претерување во верата вие немате учени или ќе се почне со цитирање на хадиси колку е лошо кога се вреѓа Улемата или не треба да се дели Умметот и т.н. (Халалете што во заградите не можев да пишувам подполно имиња не сакам тука на форумов да се почне со безпотребна расправа ама не можам и да сокривам целосно!!!)Една насиха на сите, а нај прво до мене:

Улемата, која што ја наведе, наравно имаше грешки - но тотално одрекнување и текфирање кон нив? Астагфируллах! Но без разлика - нема нив воопшто тоа да им штети!

Ја знаеме сите фетвата од Шеих бин баз, кој што дозволи американците во 80´тите години да влезат во саудиска арабија и да водат војна против ирак...но дали се има прашано некој, или дали ги има некој „ДЕТАЛНО„ испитано тие фетви? А? Во која ситуација се деси тоа се? Како ги гледал шеих бин баз рахимуАллах тие ситуации?

Како прво, Ирак сакаше да влези со сила во саудиска арабија и да освои териториум! Како фторо - саудиска арабија не беше во могучност да се брани од нив - а како трето, и тоа е нај важно во таја фетва:

„Шеих бин баз на иракците ги сметаше како КАФИРИ - и доведе меџу фетвите, дека ова е рат „Куфар протиф Куфар„!!! А не „Куфар против муслимани„!

Без разлика - не сакам со ова да тврдам, дека бил бин баз тотално во право - но сакам да објаснам, дека позади секоја фетва има нешто, што треба детално да се испита, пред да се оптужува итк.

Да му се обратиме на прекрасниот шеих ибн салих утејмин рахимуАллах:

Еден ученик негов беше прашан, дали беше шеих утејмин навистина една тагутска марионета, од кралот. Одговорот беше: Еузубиллах! Никако - шеих ибн салих беше даааалекууу од тоа, што му се опишува! Тој ги критикуваше, ги опоменаваше и ги негираше, во многуууу случајви! На крај, пред неговата смрт, ги текфира на сите тагути на овој свет, и каде што даде фетва, дека секој, кој што не владее шериатски, е кафир! Точка!

А од друга страна, многу лесно е де се земаат фетви негови, кои што ги дадол пред 30 години и да се споредуваат со денешницава!

За шеих ал-албани рахимуАллах: Како што наведов еднашка: Тој човек имаше нај здраво разбирање во наука на хадиси - и во секое време, ако би сакал нешто да знам, во врска за некој хадис, би се окористил од неговите прекрасни наведувања.

А на крај, ја мукминуууун! Никој нема, што нема грешки и мани!!!

2.286 Аллах не ја оптоварува ниедна душа над можноста нејзина. Нејзе и припаѓа доброто што си го спечалила, навистина, и нејзе и припаѓа лошото што си го спечалила. - Господаре наш, не земај ни го за грев она што ќе го направиме во заборав, или ако згрешиме... Господаре наш, и не товари не онака како што ги оптовари оние пред нас! Господаре наш, и не оптоварувај не со она што не е во моќ наша. Прости ни! Избриши ги гревовите наши и смилуј ни се! Ти си Заштитнк наш! Па, помогни ни против народот невернички!

33.5 Викајте ги по бабовците нивни; тоа е поисправно кај Аллах. Но, ако вие не ги познавате бабовците нивни... па, тоа се браќа ваши по вера и заштитници ваши. А ако во тоа, пак, некако згрешите, немате грев. Но, грев е она што го намераваат срцата ваши. Аллах е Простувач и Сомилосен!

Прекрасен пример од предходните:

Имам абу ханиф (р.А.), имам малик (р.А.) и имам аш-шафии го сметаат на тој, што не извршува поради што е маклив, како голем грешник - а имам ахмад ханбали го смета како кафир, со доказ од во неговиот муснад:

„Разликата меџу кафирите и муслиманите е намазот - кој што ке го напушти е од нив!„


Овој хадис исто така им беше познат на ханифа, малик и имам аш-шафии, кои што инако го интерпретираа - и сега? Дали се тие куфар? Астагфируллах!

Според ова можеме и ние самит даље да интерпретираме, дека според оваа фетва подизвикуваат кај многу луџе да не клајнаат, со бранење, дека не излегуваат од ислам, него се само големи грешници! И тоа е така!

Но знаеме исто, дека првото, за кое што ке бидиме прашани ке биде НАМАЗОТ - дали тој ние беше подполнат - дали го извршувавме на време итк.!!!

Ја лично се согласувам со имам ахмад ханбали рахимуАллах - но што да правам со другите тројца? Негација? Текфирање, затоа што ги онесле (како што наведив, може така да се интерпретира) на голем број од народот во заблуда, со одбегавање од намазот?

ИншАллаху Теала сум јасен - и иншАллах ке прекинеме тука со вавки дискузии, дека биле бин баз, утејмин, албани, џибриин (раихмуАллахАлејхи) Куффар (Еузубиллах)!!!

http://www.ahlu-sunnah.org

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ве алејкум селам ве рахметуллах ве берекатух

Кај си бе администраторе, те нема, се губиш, хехех ај знам обврски децата а Embarassed .

Малку да се насмееме, инаку се согласувам и тоа е НАСИХА од сите претходници НЕМОЈТЕ СЛЕПО ДА СЛЕДИТЕ, кажува Мухаммед алејхи селам “Оној кој слепо следи тој е како стока“.

Ние сме муслимани, мувехиди и на нас останува да ја изучуваме оваа совршена вера, кога ќе ни стигнат сахих аргументи да се покориме нА нив, да бидеме како асхабите радијаллаху анху кои само кажувале слушаме и се покоруваме.
За Аллах и неговиот посланик не се важни имиња, шејхови, да’ии, оџи итн, Од неговите робови најдобри се оние кои се НАЈБОГОБОЈАЗНИ, НАЈПОКОРНИ.

Јас разбирам твојата грижа и од братот, нашата цел е Аллаховиот збор да биде над се, затоа верувајте дебати по овие прашања посебно во овој момент се најмалку важни, а иншАллах Аллах да ни даде можност да ги расчистиме овие неколку работи.

Не треба да обрнуваме внимание на она што го пишуваат и она што го зборуваат оние кои не ја спознале суштината на Тевхидот, но понекогаш и ние паѓаме и грешиме па затоа го молам Возвишениот џеле ве ала да ни сочува од налетот на луѓето и џиновите и да ни ги опрости нашите гревови.
Аллахуме Амин...

Ebu jasin


Нови член
Нови член
Келиметул-Хакк напиша:Ма каков доказ ма какви вистини сето тоа е само „„ИЛУЗИЈА“““
Денес треба да се види кој кажува, колку е славна личноста дали има напишано книги и колку, колку има снимено дерсови, колку има „ГОЛЕМА ГЛАВА“ (ова го напишав затоа шо браќата знаат што мислам на дешавањата во последните три до четири години)!!!!
Да се стане и да се рече нешто против она што го застапуваат одредени личности во денешницата (како З.Н. или М.Б. или некој кобајаги Џихадски учењак) или од минатото (шејх ибн Б. или шејх У. или шејх А.) е ова е Хариџизам, претерување во верата вие немате учени или ќе се почне со цитирање на хадиси колку е лошо кога се вреѓа Улемата или не треба да се дели Умметот и т.н. (Халалете што во заградите не можев да пишувам подполно имиња не сакам тука на форумов да се почне со безпотребна расправа ама не можам и да сокривам целосно!!!)


Затоа ајде што бараме докази ајде да ги слушаме на таканаречените „ИМАМИ“ кои и така се клања позади нив ијако го срушиле она основното од оваа Возвишена вера т.е.
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ , или да ги земаме нивните фетви од таканаречените „МУФТИИ“ кои нормално во Исламот се слушаат нивните фетви затоа што се тие Муфтии а овие немаат појмам појма од тоа што е
АСЛУД-ДИНИ ИСЛАМ, или дај да се покориме на „РЕИЗ УЛ-УЛЕМА“ кој во превод значи преседник на Улемата кои може да се рече апсолутно во сите таканаречени ИСЛАМСИ ЗАЕДНИЦИ веќе постанале ТАГУТИ затоа што тие се наши водачи, или директно на ТАГУТИТЕ кои се во ЗАКОНОДАВСТВОТО одностно тие нас не застапуваат (Мене сигурно не нити ФИЈАТ, па ни АХМЕТИ а поготово не некој од Арабскиот свет).


Па ајде што се чека или ајде да се правиме дека сме следбеници на ЕХЛИ СУННЕТ ВЕЛ ЏЕМАА, ќе пуштиме брада, ќе скратиме пантолони, жените ќе се покријат , ќе клањаме, ќе постиме ќе даваме зекат ќе одиме на хаџџ, и машаАллах ДОСТА Е веќе сме муслимани доволно за во Џеннет!!! Ќе се нарекуваме СЕЛЕФИИ, ЏИХАДИСТИ или недај Аллаху драг некој си ТЕБЛИЦИ или СУФИИ кај некои е ова исто така добро!!!


Халалете на вакви остри зборови од мене!!!


Мој совет е да се прихвати ИСЛАМ онака како што треба односно онака како од нас залага ШЕХАДЕТОТ, да се одрекнеме од секоја врста на ШИРК и секоја ЕДИНКА на ТАГУТ и да се одрекниме од оние кои чинат ШИРК и да го земаме само на АЛЛАХ субхане ве те ала како Еден Единствен за обожавање Господар, и да го земаме на Мухаммед салаллаху алејхи ве селлем како узор и да ги земаме Мувехидите за свои браќа и да воспоставиме пријателство со нив а непријателство со оние кои не се муслимани односно да се одрекниме од сите единки кои чинат Голем Ширк и Голем Куфр, да не бидеме слепи на она што некои го прават , зборуваат така што го поништиле Исламот кај ним, па и ние да го поништиме Исламот наш така што ги смтраме немуслиманите за муслимани.
Да се тргнрме од она шти ни е забранато во верава а да правиме колку што можиме повеќе од она што ни е наредено во верава, да повикуваме во добро и одвраќаме од зло колку ни е силата!!


Ете толку од мене ова мое излагање е само тоа што веќе подолго време сакав да се обратам до сите на форумот веќе долго време не бев присутен со пишување, поради одморот и рамазанот што беше и долго време посматрав пишувања и постирања на членовите на форумот кои за жал понекогаш многу ме разочарува а понекогаш и ме радува на разумното постирање на одредено браќа!!!


Халалете ако згрешив или го навредив некого!!!
Селамуналејкум ве рахметуллах!!!!

Jas mislam deke ovde vo ovoj post ja otslika realnata slika i se soglasuvam so tvojot post -navistina taka e

S.A.

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот