Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 5 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 5 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Кои се тоа Axмaдии on Вто 13 Сеп 2011, 11:50 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
Во Името на Аллах ,Милостивиот, Самилосен!ИСТОРИЈАТА НА НАСТАНОКОТ НА КАДИЈАНСКО-АХМЕДИСКАТА СЕКТА


Настанокот на овеа, за Исламот непријателско движење, се врзува со личноста на Мирза Гулам Ахмед роден во местото Кадијан, па заради тоа овеа движење во однос на неговото местораѓање се нарекува Кадијании. А во однос на неговиот основач Ахмед се нарекуваат Ахмедии.
Оваа секта настанала на тлото на индискиот подконтинент во времето на слабеење и распад на исламската држава која била под управа на Османлиите. А тоа е и време на наезда на Англичаните и колонизација на исламскиот свет.

Идеата за основање на оваа секта потекнала од Лондон кога се состанале идејните лидери на англискиот колонијализам да ја согледаат можноста за окупирање на исламски територии.


Биле свесни за моќта на исламот. А главната моќ била во единството на неговите следбеници.Истражувале фактори да го разбијат муслиманското единство.


Донесле заклучок да се формира секта која со својата надворешност и јавните прогласи ќе биде декларисана како муслиманска аво суштина да биде антиисламска.Донесени бие заклучоци и изработени планови.Посебни експедиции на професионалн стручни луѓе, се упатувале на простори кои биле зацртани да се окупираат и колонизираат.


За подрачјето на индискиот подконтинент бил предвиден Мирза Гулам Ахмед ел-Кадијани.Растел во семејство кое работело за англиските колонисти.Таткому бил Англиски шпион. Успешно ја игра улогата на божји пратеник.

Во една прилика рекол: „ Го видов мелекот во лик на млад Англичанец, во неговата дваесета година , седеше на столица и јас му реков: „ Ти навистина си оличение на убавината. „ Рече: „Да.„

Својата склоност кон англичаните дури и не ја сокривал. Објаснуваеќи дека тоа му доаѓа од Бога а тој само ги пренесува божјите пораки на луѓето. Кога во тоа време се појавуваат книги во кои се навредува нашиот Пратеник Мухаммед а.с. и на моралот на неговите жени, мајки на правоверните(уммехатул-мукминин) чии автори беа ориенталисти, исламските просфетители бурно протестирале против тоа и припремиле големи демонстрации.


Мирза Гулам се огласил дека не смее никој да се дигне и да демонстрира против величенствената британска влада, која е манифестација на божјата сенка и милост на нас. Ги повикал своите следбеници на слепа покорност и лојалност на британската власт.РАЃАЊЕТО НА МИРЗА ГУЛАМ И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО


Роден е 1839год.во село Кадијан во семејство со монголско потекло.Неговите предци се доселиле од Самарканд. Таткому се викал Гулам Муртеда. Во некои прилики се представувал како да е од персиско птекло. Двете изјави за неговото потекло се забележани во неговите дела. Од тука се гледа дека се тие контрадикторни кои ги користел според приликата и ситоацијата.ДЕТСТВОТО И ОБРАЗОВАНИЕТО


Почетно образование стекнал во своето семејство. Учел нешто арапски и персиски јазик и медицина.Таткому се занимавал со сихр и враџбини.Никогаш интезивно не се бавел со хадиска наука, усул или фикх.Во неговите пишувања покрај многу бројните грешки во прецизноста на податоците разрешувањето на сложени прашања, приметни се и неговите грешки од неговото општо образование и темелни работи Така на пр., во своето дело „Бејгун Сулх„ стр. 19,


за Пратеникот Мухаммед а.с. рекол: „ Кога се родил Аллаховиот Пратеник Мухаммед а.с. неколку дена потоа му умира таткому Абдуллах.„Секој кој ја познава основата на исламската историја знае дека таткому на Мухаммед а.с. умира пред неговото раѓање.


Во едно друго дело „Ајнул- Марифе„ , наведува дека Аллаховиот Пратеник Мухаммед а.с. имал единаесет синови, и сите му умреле.„ Во сите исламски историски дела се споменува дека Мухаммед а.с. имал четири сина: Тајјиб, Тахир,Касим и Ибрахим. Првите троица се од Хатиџа а четвортиот од Марија Кобтијј.БОЛЕСТИ НА МИРЗА ГУЛАН


Болувал од многу болести. Имал скршена десна рака, како што наведува неговиот син: „Мајками ме извести дека таткоми ја скршил десната рака и остана неспособен со неа до крајот на животот.„ Забите му биле во лоша состојба.Имал и епилепсија. Честопати паѓал во бессвесна состојба. Забележена е и неговата изјава која ја пратил на тогашниот халифа Нуруддин: „Не верувам дека и вие сте постигнале степен на умна немоќ како што мене ме задеси, а кога се оженав бев убеден дека несум машко.„Последната промена е направена од islam nur на Сре 14 Сеп 2011, 1:19 pm. Мислењето е променето 1 пати


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

2 Re: Кои се тоа Axмaдии on Сре 14 Сеп 2011, 1:18 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
Модератор
НЕГОВИОТ МОРАЛ


Иако Мирза Гулам се огласувал со паролата: „ Лагата е мајка на секое зло „ познато е дека во контакт со луѓето е забележено многу лаги од негова страна. Се прогласил како нов пратеник кому му се објавува. Ги негирал некои Курански ајети.Давал свои произволни коментари а и лажел на Пратеникот Мухаммед а.с.

1) Во своето дело „Изалету-евхан„ стр.253, напишал: Го прашале на Ресулуллах за Судниот ден, кога ќе биде? Ресулуллах а.с. рекол: Судниот ден ќе настапи стогодини после овој ден на сите луѓе.„ Иако во Куранот на повеќе места се споменува дека никој незнае кога ќе биде Судниот ден.

2) Уште една лага дека Ресулуллах рекол: „Кога ќе се спушти некакво искушение на жителите на едно население, сите треба да го напуштат тоа место, а ако не го напуштат ќе бидат од оние кои се борат против Алла.„ (Кадијански лист Ел-Хикем од 23.08.1908год.) Познато е деа Мухаммед а.с. рекол: Кој намерно ќе слаже на мене, нека си припреми себеси место во џехеннем.„(Бухари и Муслим)
НЕГОВАТА СМРТ И ЗАВРШЕТОК


После многу бројните обиди од страна на тогашната исламска улема да се одврати од своите лаги, биле безуспешни. Тој лажго и понатаму тврдел дека е „Ветениот Месија-Реформатор„ кој треба да го спаси човештвото.Во својата лажна мисија имал неограничена подршка од Англичаните. Како најак аргумент и како последна карта било тоа да јавно го предизвикувал Аллаховото проклетство и на Неговите мелеки и пратеници, ако не ја кажува вистината.

Забележена е и публицирана една расправа помеѓу него и големиот исламски научник кој го покривал индискиот подконтинент, Шејх Сенауллах. Меѓу нив биле неколку усмени и писмени расправи кои секогаш завршувале со победа на Шејх Сенауллах.
15. април 1907 год. Мирза Гулан му напишал писмо на Шејхот Сенауллах кое е објавено во некоу тогашни листови со следнава содржина:

Него Го фалеме, идонесуваме благосови на Неговиот Пратеник. Тепрашуваат дали е Тој вистинет, секолнам во Господарот мој, тојевистинет.(ајет)
На научникот професор Сенауллах. Спас нека е на оние кои го следат упатот. (овој поздрав го упатувал Мухаммед а.с. на неверничките владетели).
Долговреме во вашиот лист ме нарекувате со имињата: лажго, грешник, исл. Стално ме нарекувате Деџал, расипник, интригант и имдавате до знаење на уѓето за сетотоа.
Ја негиратмојата месијанска улога.


Јас сум многу погоден од твоите такви ставови.
Поради тоа што јас се гледам задолжен да ја ширам вистината а ти сакаш да ја спречиш да дојде до луѓето, јас предскажувам и изјавувам ако сум лажго и смутливец како што ме нарекуваш во твојот лист „Ехлул-хадис„ Аллах да ме уништи во текот на твојот живот. Затоа што јас знам векот на лажгото е краток и не трае долго. Лажговците умираат со големо понизување, истрам.


Нивната смрт е голема корист за Аллаховите робови, кои Аллах не ги остава во заблуда. А ако не бидам лажго и смутливец, туку чесен и верен, почастен да разговарам со Аллах и да бидам ветениот Месија, молам и повикувам да ти не бидеш спасен од казната која ќе падне на лажгото, во склад на Алаховиот закон. Предскажувам, ако ти не умреш за време на мојот живот казнет со божја казна,која доаѓа само од Аллах, како нпр. да умреш од колера или чума, тогаш јас не сум пратен од Аллах. Боже, ако сум јас лажго казниме и нека се радуваат следбениците на Шејхот Сенауллах , а ако е тој лажго а јас верен твој Пратеник, тогаш казниго со колера да умре за време на мојов живот.

О Аллах, кој Си Најмилостив и Свемоќен, Пресуди меѓу нас со праведна твоја пресуда. И на крај го молам Шејхот Сенауллах да го објави овеа писмо во неговиот лист и нека одговори на него што сака. Аллаховата одредба е сега во неговата рака.

Гулан Ахмед. Ел- Месих- Ветениот Месија, Аллах да го поддржи и помогне!
Следува неговиот подпис.
Објавено 15. април 1908 год.

Јасно се гледа во наведеното писмо да Мирза бара смрт од Аллах за оној кој не е во право од нив двајца. Дури покасно се повикува дека бил вдахнат од Аллаховата објава кога го пишувал овеа писмо и да е се напишано по божји диктат.


Така да неговите следбеници нималку не се сомневале дека ќе биде уништен Шејх Сенауллах.
И навистина Аллах џ.ш. пресудува и му покажува на човештвото кој е лажго.Точно тринаесет месеци и десет дена од објавата на горе наведеното писмо, Божјата одредба стигна.


Мирза е погоден од заразна колера. Неколку дена боледува од колера. Целиот се смрдил со одвратен мирис.Од устата му течела смрдлива течност.Својата валкана душа ја испушта во нужник.Неговата смрт настапува изутрина 26. мај 1908 год.

Вистината ја рекол Возвишениот Аллах џ.ш.: „Кој е понеправеден од оној кој лаги на Аллах изнесува или кој вели: „Ми се објавува„ а ништо не му се објавува, или кој вели: „И јас ќе речам исто така како што Аллах објавува:„ А да можеш да ги видиш неверниците во своите смртни маки, кога мелеките ги испружуваат своите раце кон нив:

„Спасетесе ако можете! Од сега со неиздржлива мака ќе бидете казнети затоа што на Аллах онаа што не е вистина го изнесувавте и кон Неговите ајети надуено се однесувавте.( Ел-Ен ам 93).

Што се однесува до Шејхот Сенауллах, нека Аллах е задоволен со него, живеел 40 год. После тоа. Така да благодарение на него и други научници во тоа време кои силно се спротиставиле на оваа секта , да немала многу јаки шанси и да зема појак замав во своето ширење.НЕКОИ СТАВОВИ НА ОВАА СЕКТА КОИ СЕ КОСАТ СО СТАВОВИТЕ НА ИСЛАМОТ


1) Мирза Гулам Ахмед конзумирал алкохолни пијалоци и ги прогласил дозволени, дури препорачливи на своите следбеници. Рекол: „Бренди и рум се два вида на алкохол кои се допуштени во болест а и некои други видови ако се поефикасни. Таткоми обилно уживаше и го користеше како лек.Во опиумот е половина лек, дозволен е и нема штета. Тоа е боженствен лек на Земјата.„ Исто така го користел и неговиот прв халифа Нуруддин,

2) 1891 год. изјавил: „ Јас сум пратен од Бога како што беше пратен Месих(Иса) после Муса,првиот Божји соговорник. Пошто дојде Мухаммед, други Божји соговорник, нужно е после него да дојде нов веровесник кој ќе ја наследи неговата наука како што ја наследи Месих од предходниците. Времето помеѓу мене и Мухаммед е сразмерно помеѓу Муса и Месиха, а настапи во 14, столетие по хиџра.„
1900год.


имамот на Кадијанската џамија Абдул-Керим на Мирза Гулама го прогласува за „Божји Пратеник„ притоа рекол: Јас верувам дека си небијј и ресул. Тука бил и Мирза Гулам.многу луѓе неверувале дека ќе оди толку далеку,поради што почнала да се води жестока расправа.Од него се побарало да се изјасни на имамовите тврдења, па рекол: „Со овој човек е поддржана мојата вера и мисија!„ Потоа забрзано заминува дома. Толпата луѓе биле незадоволни па се собрале околу неговата куќа бараеќи да излезе и да ја разјасни работата.Тој излегол надвор и го цитирал следниов курански ајет:

„О верници, не дигајтеги
гласовите над гласот од Божјиот Пратеник…„(Суре Хуџурат)

3) Според нивното мислење останатите муслимани се неверници и ако не се вклучат во нивната секта ќе бидат казнети со вечна џеххенемски оган. Сметаат дека намазот кој е изведен зад имам кој не е Кадијанин или Ахмедија неисправен. Не клањаат џеназе на други муслимани, затоа што ги сметаат како неверници.Дури ни на својот син Мирза Гулам не му клањал џеназе затоа што умрел како муслиман.

4) Укинување на џихад како обврска на муслиманите.Оваа точка на нивното учење е многу интересна. Пропагирал да муслиманите не смеат да се борат.Треба да негуваат љубов према секого.Во своето дело „Ријакул-Кулуби„напишал: Поголем дел од животот го поминав подржуваеќи ја англичанската власт.Пишев книги за забрана на џихадот и должност да се биде покорен на владетелите(во овој случај на Англичаните).

Бројот на книгите и списанијата кои се пишувани на овие и слични надписи преоѓа на количина од 50-на сандаци.Овие книги се проширени и поделени низ исламскиот свет: Египет, Шам и Турција. Главната цел ми беше да се искажува покорност и лојалност на англичанските владетели.Резултатите се илјадници муслимани кои го одфрлаат и го занемаруваат џихадот кој е измислена обврска на некои тврдокорни учени муслимани.


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот