Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 9 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 9 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Бајрамска порака до верниците од поглаварот на ИВЗ30.08.2011 - 10:15 |Поглаварот на Исламската верска заеница
Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод големиот исламски
празник Бајрам упати честитка до верниците со благослов за среќен
празник и со порака за искажување човечки и цивилизациски вредности.


- Браќа и почитувани пријатели, сакани верници Ви го испраќам
Алаховиот благослов со желби овој возвишен месец да остави непресушни
траги во вашите души. Го испративме исклучителниот месец, месецот на
чесниот Куран, месецот на воспитувањето и хуманизмот, светиот месец
Рамазан во кој ние сите ја изразивме љубовта и нашето искрено верување
без резерва во Единиот Творец на сите светови моќниот Алах џ.ш, се вели
во честитката.

Во текот на месецот Рамазан преку учењето на Куранот, клањањето на
намазите, постот и трпението со добродетелство и хуманизам, додава
поглаварот на ИВЗ, ја разбравме филозофијата на овој месец кој послужи
како патоказ во правец на избегнување на сите слабости, девијации и
деструкции во општеството од причина што Исламската вера претпочитува
љубов, а не омараза, морал, а не неморал, толеранција, а не тензии,
респект, а не насилие, се грижи за солидарност, а не за егоизам.

- По повод на овој месец ве повикувам да го покажете и посведочите
величието на верувањето кое извира од љубов и почитување на возвишениот
Алах почнувајќи од ноќта спроти бајрамот посебно внимание им дадеме на
нашите души и на нашите срца за да останат занавек живи како што не
подучува Алаховиот пратеник „кој бдее и ја оживува бајрамската ноќ со
учење на Куран, клањање на намаз, потсетување на Алаховото величие во
различни форми, нивните срца и нивните души ќе останат живи на Денот
кога сите други срца ќе престанат да живеат", нагласува ефенди Реџепи.

- Денес ние треба да побараме опрост од оние кои свесно или несвесно
сме ги повредиле, да се поздравиме со оние со кои долго време не сме се
поздравувале, да бидеме дел од оние групи кој не прават неред и
недоразбирања во општеството. Ние денес и за навек да останеме блиски до
сиромашните, до болните, до бедните, до сирочињата, како и со сите оние
кои имаат потреба од пружена рака. Апелираме до сите наши џемаати да се
солидаризираат со нашите браќа во Сомалија давајќи го својот прилог во
јавните места каде што ќе се клања Бајрам намаз. Алах џ.ш. дарителите ќе
ги награди со неизмерна награда, се додава во честитката.

Посакувајќи ви радост и среќа на овие празнични бајрамски денови,
вели Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, ги повикувам сите
верници на Исламот, како и сите други луѓе со добра воља да култивираат
човечки и цивилизациски вредности. - Да искажуваат љубов спрема
семејството, пријателите и комшиите, да го респектираат универзалниот
концепт за слобода и да ги почитуваат разликите во човештвото определени
со Алаховата воља, се вели во пораката од поглаварот на ИВЗ по повод
Бајрам.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

LAUTKA

avatar
Модератор
Модератор
Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам30.08.2011 - 10:07 |Муслиманите во Република Македонија, како
и целиот исламски свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По
едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци
од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии ќе се служи утрински
Бајрам-намаз.


Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец
на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот дел верници од исламска
вероисповед овој празник го слават три дена.

Во текот на Рамазанкиот пост муслиманските верници се обврзани да
даваат садакатул-фитер, милостина на сиромашните. Фитерот треба да се
даде пред утринскиот Бајрам-намаз, а ако некој тоа не го направи се
обврзува фитерот да го даде во текот на годината.

Рамазан-Бајрам е ден кога се сретнува моќта на богатите со слабоста
на сиромашните во љубов, милост и правдина. Ден кога сиромашните се
радуваат во удобностите на животот, ден кога роднините се сретнуваат во
благодет и внимание еден за друг, ден кога мулсиманите се соединуваат во
молитви и меѓусебни посети, ден кога пријателите ги оживуваат мостовите
на љубовта и елементите на блискост, ден кога благородниот дух ги
простува грешките на другите и се соединува по разделбата.


______________________________________________
Аллаховата вера е - Исламот, навистина! Оние со дадената им Книга се разединија токму тогаш кога им дојде знаење. Беа еднинадруги себични. А оној кој не ги признава ајетите Аллахови... па, Аллах е Брз Пресметувач, навистина!

Talib-Ul-Haqq

avatar
Брат
Брат
Ах пуста нивна намера од една страна честитки од друга страна Тужби и тоа пред невернички судови, за што? хахаха За ПАРИ нивното друго божанство.

Кажува Посланик салаллаху алејхи ве селлем ќе се појават луѓе кои ќе го обожаваат динарот и дирхемот.


______________________________________________

Sponsored content


Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот