Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 10 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 10 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Рамазан Бајрам on Пон 29 Aвг 2011, 8:21 pm

Muwehhid

avatar
Модератор
МодераторВо Името На Аллахџ.ш Милостивиот, Самилсоен!И потпри се на Силниот и Милостивиот кој те гледа кога стануваш и кога се виткаш меѓу оние кои паѓаат на сеџде Он навистина е Слушач и Зналец (Еш- Шуара 217-220)

Тогаш знај дека навистина нема друг бок освен Него и барај прошка за гревовите твои: за верниците и за верничките. Аллах ги знае каде се прибежиштата ваши и престојувалиштата ваши (Мухаммед 19)


Возвишениот Аллах ќе им постави прашања на мелеките-- Каква е наградата за оние што ќе извршат својата обврска? Мелеките ќе одговорат? Од Створителот и Господарот наш од него произлегува наградата.

Аллах ќе рече-- Бидете ми сведоци дека Јас ќе ги наградам за нивниот пост и намаз со Моето задоволство и опрост.

Потоа Возвишенот гледајѓи ги сите што клањаат на бајрам со погледот на муилост и милосердије ќе рече--- Ме молите робови мои СЕ колнам во Мојата Големина денеска кој и да ме моли за своето место на ахирет ќе му го исполнам барајнето и за овој свет. Јас ќе го припазам бидете задоволни вие со мене па и Јас ќе бидам задоволен со вас Одете си опростени со Мојата опрост.

(Бејхеки)

Кога ќе настапи бајрам Аллах ќе ослободи од Џехенем толку луќе колку што ослободил во сите ноќи од рамазан триесет пати по шеесет илјади.
(Бејхеки)

На рамазанскиот Бајрам мелеките ќе се насарат покрај патот и ќе повикаат-- Станете порано о муслимани кај својот племенит Господар Затоа примете ги сега вашите награди .

А кога ќе клањаат бајрам намаз Аллаховиот гласник ќе викне-- Слушајте добро Вашиот Господар навистина ви ги опрости вашите гревови Сега вретете се среќни во вашите куќи Бајрам е ден кога се делат награди и така се нарекува кај жителите на вселената.

(Теберани)

Разубавете ги вашите бајрами со тегбири тевили(Ла илахе иллеллах) со вашите техмиди(Елахамдулиллах) и со вашите текдиси (Величејне на Аллах)
(Теберани)

Кој ќе го оживи ноќта во очи на курбан бајрам и наоќта во очи на рамазанскиот бајрам неговот срце нема да умре на денот кога другите срце ќе изумрат.
Енес р.а пренесува-- Кога се пресели Мухаммед а.с од мекка во медина жителите на медина имале свои два празници кога се забавувале и се веселеле Мухаммед а.с тогаш им рекол-- Овие два празници Аллах ви ги замени со два подобри-- рамазански и курбан Бајрам.


(Несани, Ибн Хаббан)


Деновите на Тешрик(тегбир) се денови во кои се јаде и пие.
(Муслим)

Снабдете ги сисомашните во овој ден(бајрам)
Снабдете ги сисомашните за овој ден да не одат да бараат

(Бејхеки)

Снабдете ги сисомашните на бајрам тој ден да се обезбедени.
(Даркутни)

Ајша р.а пренесува-- Ебу Бекир ми влезе во шаторот на Мина и најде две девојки енсаарии кои кај мене во шаторот пееја песни за празникот Буса. Тие не беја професионални пејачки Кога ги здогледал Ебу бекир викна-- Зарем Шејтански шупелки во куќата на Пејгамберот? Беше тоа на бајрам На неговите зборови Аллаховиот Пејгамбер одговори -- Ебу Бекр секој народ има свој празник а ова е нашиот празник.

(Бухари)

 
Обработка: Ahlu-sunnah


______________________________________________

О верници, плашете се од Аллах и зборувајте само вистина! Он ќе ви ги поправи делата ваши и Он ќе ви ги прости гревовите ваши. А оној кој е послушен и на Аллах и на пратеникот Негов... тој ќе однесе, секако, победа голема! 

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот