Ес селаму алејкум ве рахметуАллах ве Берекетуху и добре дојдовте на www.ahlu-sunnah.org.

За да се окористите од сите функции на форум, ве молиме да се регистрирате или со вашето корисничко име логирате.

Latest topics
» Alisan
Сре 11 Апр 2018, 6:03 pm by Alisan

» Намазот не е исправен (валиден) зад оној кој што ги оправдува..
Саб 18 Јун 2016, 4:40 am by muwehid

» Салават на Пратеникот Мухаммед (а.с.)
Саб 18 Јун 2016, 4:18 am by muwehid

» Менсур ал-Салими- "Спомнувајте Ме а и Јас ќе ве спомнувам (Ел-Бекара, 152)"
Пон 13 Јун 2016, 9:32 pm by Muwehhid

» Кога ќе сватеме???
Нед 12 Јун 2016, 9:34 pm by Muwehhid

» Ја сменија верата, но ја нарекуваат "ислам"
Саб 11 Јун 2016, 8:51 pm by Muwehhid

» Дали е дозволено мевлуд?
Сре 27 Апр 2016, 11:09 am by Abu Al-Amin

» Шејх Сулејман ибн Насир ел-Улван за техакум
Вто 08 Мар 2016, 12:26 am by Haqq

» Бајрам
Нед 06 Мар 2016, 2:36 pm by Haqq

» Реката на трпението и нејзините притоки
Пет 04 Мар 2016, 7:48 pm by hidzab

» Pozdrav
Пон 15 Фед 2016, 11:52 pm by Abu Al-Amin

»  шейха доктора / Тарик гураб: Вопросы и ответы о колдовстве и лечения
Нед 14 Фед 2016, 7:30 pm by nourna

» abdul fetah
Сре 03 Фед 2016, 12:02 am by Abu Al-Amin

» Хадиси на Мухаммед а.с
Сре 06 Јан 2016, 7:16 pm by medi

» Аллах нас ни е потребен
Сре 02 Дек 2015, 7:26 pm by Muwehhid

Кој е он-лајн?
Севкупно има 8 членови он-лајн :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 8 Гости :: 1 Bot

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 321 во Нед 09 Апр 2017, 12:13 am
Барај
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Top posters
Muaz al Islam (1690)
 
LAUTKA (1011)
 
Muwehhid (937)
 
Келиметул-Хакк (594)
 
Muslima4Islam (589)
 
Abu Al-Amin (479)
 
Al-Ghuraba (360)
 
Monoteizam (343)
 
muharem fazli (323)
 
Haqq (253)
 

Statistics
Постојат b>1266 регистрирани членови
Најновиот регистриран член е Lorensa

Нашите членови се испратиле точно 8261 мислења in 2387 subjects

You are not connected. Please login or register

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 Сабр (стрпливост) on Пон 29 Aвг 2011, 6:33 pm

Muaz al Islam

avatar
Модератор
Модератор
Во Името На Аллах џ.ш Милостивиот, Самилосен !Аллах џ.ш вели:

О верници бидете трпливи и издржливи, држетесе цврсто и плашетесе од Аллах за да бидете спасени. (Али Имран, 200)

Ќе се искушуваме со некои работи: и со страв, и со глад, и со губењето на имотот и на животот и на летните... но зарадувајги трпливите! (Ел-Бекара, 155)

Најдобрата за трпливите ќе биде безмерна. (Ез-Зумер, 10)

А оној кој кој поднесува и кој простува... ете, тоа, навистина е работа голема. (Еш-Шура, 43)

О верници, и во трпеливост и во намаз помош барајте. Аллах навистина е со трпливите! (Ел-Бекара, 153)


Ајетите кои што зборуваат за сабур (стрпливост) и кои ја објаснуваат неговата вредност, како што е познато тие се многобројни, а иншАлалх во овој текст ке наведиме уште Ајети каде Аллах џ.ш ни ја опишува Стрпеливоста.Сега ке видиме како Мухаммед с.а.в.с. во многубројни Хадиси ни ја опишува Стрпливоста-Сабр.

Се пренесува од Ебу Малик Ел-Харис б.Асим Ел-Ешари дека рекол: Аллаховиот Пејгамбер с.а.в.с. рече:

-Чистотата е половина од иманот (верувањето). Елхамдулиллах (захвалност на Аллах) го полни кантарот со добри дела, субханАллах и елхамдулиллах (величење и захваленист на Аллах) го потполнува она што е помеѓу Земјата и небото, намазот е светлина, садаката е доказ, стрпливоста е блесок, а Куранот е аргумент за и против тебе. Секој кога че се разбуди ја продава својата душа, или ќе ја спаси или ќе ја упропости. (Бухари)

Се пренесува од Ебу Саид б.Малик б.Синан Ел Худри р.а како некои луѓе од енсариите барале од Аллахвиот пејгамбер Мухаммед с.а.в.с. нешто и тој им дал. Потоа пак барале и тој им давал додека не го поделил она што го имаше кај себе и штом го поделил она што го имаше во својата рака:

Секоје добро кое го поседувам нема да ви го ускратам. кој бара прошка Аллах ќе му прости, а кој бара независност, Аллах ќе го направи независен, а кој бара стрпливост, Аллах ќе го направи стрплив. Никому не е дадено поголемо добро од српливоста. (Муттефекун Алејх)

Се пренесува од Ебу Хурејре р.а дека Пејгамберот Мухаммед с.а.в.с. рекол:

Возвишениот Аллах веле: Кога на некој од Моите робови верник ќе му ја земам душата, најмилото на овој свет, и при тоа ќе се стрпи, џеннет е единствената негова награда. (Бухари)

На крај да видиме уште еднаш што вели Аллах џ.ш:Ќе ве испробам сигурно, се додека да ги препознаеме борците меѓу вас, и трпеливите... (Мухаммед,31)

’’А тој што ќе се стрпи и ќе прости ,ете тоа навистина е работа голема“(Кур’ан-42/43)Го милам на Аллах џ.ш да не направи од оне луѓе кои што се полни со Сабр, О Аллаху мој ти кој што ја објави книгата те молам дајни Стрпливост, Аллаху мој те молам подаринија наградата за оне што се стрпливи.[You must be registered and logged in to see this link.]______________________________________________

[You must be registered and logged in to see this link.]


Задоволен сум Аллах субханеху ве те’ала, да ми биде мој Господар, Мухаммед, саллАллаху алејхи ве селлем, мој Пратеник, Исламот да ми биде моја вера, Куранот да ми биде мој Устав, Џихадот да ми биде мој Пат и Смрта на Аллаховиот пат да ми биде моја најсакана желба.
http://www.ahlu-sunnah.org

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот